Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 128/2495/26
Провадження №2-а/148/31/26
У Х В А Л А
Іменем України
15 липня 2026 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В., розглянувши в місті Тульчині в порядку письмового провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
14.07.2026 на адресу Тульчинського районного суду Вінницької області з Вінницького районного суду Вінницької області за підсудністю надійшла адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що дана справа не підсудна Тульчинському районному суду Вінницької області і подана (направлена) з порушенням правил підсудності, виходячи з наступного.
У відповідності до вимог статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 20 КАС України розмежована предметна юрисдикція адміністративних судів, зокрема, визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої зазначеної статті. Всі інші адміністративні справи, крім визначених ст.. 20 ч.1 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред`явити позов в один з декількох визначених у законі судів.
Тобто, законодавець передбачив можливу альтернативну підсудність розгляду окремих категорій справ і наділив правом вибору звернення до суду виключно позивача.
При цьому, такий вибір звернення до суду повинен бути обґрунтований позивачем у позовній заяві з наданням доказів на підтвердження обставин, за яких позивач звертається до суду за правилами альтернативної підсудності.
У позовній заяві позивачем зазначено, що адреса місця його проживання с. Кирнасівка, Тульчинського району, Вінницька область, проте в Тульчинському районі с. Кирнасівка відсутнє є с-ще Кирнасівка, окрім того позивачем не вказано ні вулиці ні поштового індексу, що унеможливлює його належне сповіщення про розгляд справи.
Разом з тим, під час встановлення особи позивача було з`ясовано, що згідно з відповіді №3032682 від 15.07.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання у АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України , а саме ст..ст. 25, 26 цього Кодексу, позивач має право звернутися із зазначеними вимогами до суду за місцем свого проживання або за місцем знаходження Департаменту патрульної поліції (відповідача).
Судом встановлено, що Департамент патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646) знаходиться за наступною адресою: вул. Федора Ернста, буд.3, м. Київ, що територіально відноситься до Солом`янського району м. Києва.
З огляду на те, що наразі відсутні підстави для розгляду адміністративного позову Тульчинським районним судом Вінницької області за альтернативною підсудністю, так як позивач не надав підтверджуючих доказів проживання в с-щі Кирнасівка Тульчинського району або ж наявності можливого статусу ВПО, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно направити за загальною підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
Відповідно до ст. 29 ч.1 п.2 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що провадження у справі не може бути відкрито, оскільки справа не підсудна Тульчинському районному суду Вінницької області та підлягає передачі за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 25, 26, 29, 171 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення передати на розгляд до Солом`янського районного суду м. Києва, місцезнаходження якого: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25, 03037.
Копію ухвали до відома направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена, за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: