Постанова № 138237329, 15.07.2026, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.07.2026
Номер справи
279/4662/26
Номер документу
138237329
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа №279/4662/26

Провадження №3/279/1228/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" липня 2026 р. м.Коростень

Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Очаків, Миколаївської області, громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 27.12.2011 року Очаківським МВ УМВС України в Миколаївській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ :

14.07.2026 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

06.07.2026 року близько 01.00 год військовослужбовець військової служби призваний під час мобілізації військової частини НОМЕР_3 молодший сержант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, оголошеного Указом Президента України Про часткову мобілізацію від 17 березия 2014 року №303/214, а також в умовах воєнного стану введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, знаходився з ознаками алкогольного сп`яніння під час виконання службових обов`язків в місці тимчасового розташування підрозділу поблизу населеного пункту І… Коростенського району Житомирської області. Близько 01.30 год. 06.07.2026 року командуванням військової частини НОМЕР_3 військовослужбовцю було запропоновано прослідувати до КНП «Коростенська районна лікарня» для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння. Військовослужбовець в категоричній формі відмовився слідувати до лікарні для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, про що було складено відповідний акт від 06.07.2026 року, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, про що складено протокол № 80 від 07.07.2026 року.

З урахуванням вимог ч.2 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно військовослужбовця ОСОБА_1 призначено на 09 год. 30 хв. 15.07.2026 року.

Про дату, час та місце розгляду справи особа повідомлена належним чином, шляхом направлення SMS-повідомлення про виклик до суду, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Будь-яких заяв, клопотань, що стосуються розгляду справи до суду не подав.

З огляду на положення ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-20 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою. До матеріалів протоколу долучена заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення за наявними доказами.

Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.

Дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі протоколу №80 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 172-20 КУпАП від 07.07.2026 року та долучених до нього матеріалів, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України неодноразово продовжувався строк дії воєнного стану, який триває до цього часу.

Згідно з диспозицією ч.1 ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Частиною 3 вказаної норми Закону передбачена відповідальність за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

За таких обставин дії військовослужбовця ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративних правопорушень за ч.3 ст.172-20 КУпАП в умовах особливого періоду кваліфіковані правильно.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень за ч.3 ст.172-20 КУпАП підтверджується даними, що містяться у таких доказах:

- протоколі №80 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП від 07.07.2026 року;

- акті відмови від проходження медичного обстеження в лікувальних закладах МОЗ на предмет перебування в стані алкогольного сп`яніння від 06.07.2026 року, складеного командиром 7 артилерійської батареї 3 артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 у присутності свідків: командира взводу-старшого офіцера на батареї 1 артилерійського взводу 7 артилерійської батареї 3 артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_3 лейтенанта ОСОБА_3 та старшого бойового медика 7 артилерійської батареї військової частини НОМЕР_3 молодшого сержанта ОСОБА_4 ;

- витязі із наказу командира в/ч НОМЕР_4 №14 від 02.01.2026 року;

- копії паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 виданий 27.12.2011 року Очаківським МВ УМВС України в Миколаївській області та РНОКПП НОМЕР_2 ;

- копії військового квитка ОСОБА_1 НОМЕР_5 виданого 04.11.2014 року ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- витязі із наказу командира військової частини НОМЕР_3 №135 від 08.12.2025 року;

- службовій характеристиці на військовослужбовця ОСОБА_1 ;

- медичній характеристиці молодшого сержанта військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 від 07.07.2026 року;

- письмових поясненнях свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 від 07.07.2026 року про відмову молодшого сержанта ОСОБА_1 від відвідування КНП «Коростенська районна лікарня», для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, який в категоричній формі відмовився слідувати до лікарні для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння;

- письмовій заяві ОСОБА_1 адресованій Коростенському міськрайонному суду Житомирської області про розгляд адміністративної справи відносно нього без його участі. Свою провину визнає, зі змістом протоколу ознайомлений. Просив суворо його не карати.

Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, а також Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, зокрема містить підпис особи про ознайомлення зі змістом протоколу, правами, передбаченими ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.

Суд, керуючись ст.23 КУпАП, враховує, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом також враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом`якшували чи обтяжували б відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлені.

На підставі зазначеного, суд вважає за необхідне притягнути військовослужбовця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкцій ч.3 ст.172-20 КУпАП, у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром відповідає характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, є необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір" ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов`язків, звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ч.3 ст.172-20 КУпАП та ст.33, 221, 283, 284, 289, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Штраф підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: Населений пункт Коростенський район/м. Коростень, Отримувач коштів ГУК у Житомирській обл./Коростенський район/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ККД 21081100, Номер рахунку UA228999980313070106000006827, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.

Роз`яснити особі щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.

Строк пред`явлення постанови до примусового виконання - три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ