Рішення № 138229958, 15.07.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2026
Номер справи
300/8519/25
Номер документу
138229958
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2026 р. справа №300/8519/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною Громадської організації "Калуська академія спорту" до Калуської міської ради Івано-Франківської області про зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Калуська академія спорту" (далі позивач, ГО "Калуська академія спорту") звернулася в суд з позовною заявою до Калуської міської ради Івано-Франківської області (далі відповідач, Калуська міська рада), в якій просить: прийняти рішення про зобов`язання Калуської міської ради розглянути на пленарному засіданні заяву Громадської організації "Калуська академія спорту" від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, а саме: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності. ГО "Калуська академія спорту" вказує, що згідно з договором оренди нежитлових приміщень, які відносяться до комунальної власності Калуської міської територіальної громади №926 від 04.09.2026 позивач орендує нежитлове приміщення площею 122,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола, 47-А. Позивач наголошує, що зазначене приміщення потребувало капітального ремонту для використання його за цільовим призначенням визначеним умовами договору на що була отримана згода орендодавця від 31.01.2025 №01-15/1-4/5. Діючи у відповідності до отриманого дозволу на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого приміщення, позивачем виконано роботи на суму 406 309,71 грн.

За доводами ГО "Калуська академія спорту", у зв`язку з тим, що роботи з проведення невід`ємних покращень орендованого приміщення виконані на третину (первинна вартість невід`ємних покращень орієнтовно становить 1,5 мільйона гривень) та прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей приватизації об`єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду", останньою 09.10.2025 було подано до Калуської міської ради заяву про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу. Однак, 11.11.2025 Калуська міська рада надала позивачу відповідь №6543/02-48/25, зі змісту якої стає зрозуміло, що орендований об`єкт не підлягає приватизації, згідно з рішенням Калуської міської ради від 31.10.2025 №4659 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Калуш, заборонених до приватизації". При цьому позивач наголошує, що статтею 58 Конституції України закріплено один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Таким чином, на переконання позивача, у діях відповідача вбачаються порушення приписів пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР та статті 19 Конституції України, а покликання у листі-відповіді від 11.11.2025 №6543/02-48/25 на рішення Калуської міської ради від 31.10.2025 №4659 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Калуша, заборонених до приватизації" суперечить нормам статті 58 Конституції України.

З огляду на викладене вище по тексту судового рішення, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.11.2025 судова справа №300/8519/25 передана на розгляд головуючому судді Боброву Ю.О. (а.с.11).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.12-13).

Відповідач скористалася правом на подання відзиву на позовну заяву від 30.12.2025 №7858/02-38/23, який, разом із додатками, надійшов до суду засобами поштового зв`язку 05.01.2026 (а.с.16-39). Калуська міська рада не визнає позовні вимоги, з огляду на наступне.

За доводами відповідача в абзаці 45 частини 2 статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 №2269-VIII (далі Закон №2269-VIII) вказано, що об`єкти спортивної інфраструктури, державні спортивні споруди, що забезпечують проведення всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань, тренувань спортсменів з олімпійських видів спорту і видів спорту осіб з інвалідністю не підлягають приватизації. Тому, на переконання відповідача, прийняття рішення Калуською міською радою щодо приватизації шляхом викупу орендованого приміщення за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола, 47-А стає неможливим, оскільки суперечить Закону №2269-VIII.

Від ГО "Калуська академія спорту" до суду 13.01.2026, засобами поштового зв`язку надійшла відповідь на відзив від 09.01.2026 (а.с.41-45). Позивач наголошує, що у відповідь на своє звернення отримав відповідь від 11.11.2025 №6543/02-48/25 за підписом заступника міського голови міста Калуш згідно з змістом якої стає зрозуміло те, що орендований об`єкт нерухомого майна не підлягає приватизації. При цьому, за доводами ГО "Калуська академія спорту", подана заява від 09.10.2025 підлягає розгляду на пленарному засіданні сесії Калуської міської ради і рішення за результатами такого розгляду мають приймати депутати цієї ради та міський голова, що має право голосу на таких пленарних засіданнях сесії. Саме виходячи з цього, позивач просить суд прийняти рішення про зобов`язання Калуської міської ради розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ГО "Калуська академія спорту" від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу.

Одночасно, позивач зазначає, що рішення Калуської міської ради №4659 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м.Калуша, заборонених до приватизації", про яке йдеться у відповіді від 11.11.2025 №6543/02-48/25 за підписом заступника міського голови міста Калуш, прийнято 31.10.2025, в той час як заява про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу на ім`я міського голови міста Калуша була подана 09.10.2025.

Розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2026 №471, на виконання вимог підпункту 2.3.43 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 №39, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №300/8519/25, відповідно до розпорядження керівника апарату суду від 23.03.2026 №11 та на виконання частини 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.48).

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.03.2026, судову справу №300/8519/25 передано на розгляд судді Тимощуку О.Л. (а.с.49).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 адміністративну справу №300/8519/25 прийнято до судового розгляду. Постановлено розпочати розгляд справи спочатку та здійснювати його за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.50-51).

Калуська міська рада 09.04.2026 сформувала у підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи заперечення на відповідь на відзив (а.с.54-62). Відповідач зазначив, що у відповіді на відзив позивач акцентує увагу на те, що рішення Калуської міської ради від 31.10.2025 від №4659 "Про перелік об`єктів нерухомого майна комунальної власності Калуської міської громади, заборонених до приватизації", не може бути застосоване для заборони приватизації, оскільки заява була подана 09.10.2025 і дане рішення немає зворотної дії в часі. За доводами відповідача, можливість прийняття рішення Калуською міською радою, щодо приватизації шляхом викупу орендованого приміщення за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола, 47-А не відповідає Закону №2269-VIII. В абзаці 45 частини 2 статті 4 Закону №2269-VIII вказано, що об`єкти спортивної інфраструктури, державні спортивні споруди, що забезпечують проведення всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань, тренувань спортсменів з олімпійських видів спорту і видів спорту осіб з інвалідністю не підлягають приватизації. Також, Калуська міська рада наголошує, що на момент подання заяви про приватизацію об`єкта шляхом викупу, було чинне рішення Калуської міської ради від 01.10.2009 №970 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Калуша, заборонених до приватизації", і в Переліку об`єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Калуша, заборонених до приватизації в підпункті 14 пункту 3 вказано Стадіон "Хімік" за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення на відповідь на відзив, та наявні в матеріалах цієї адміністративної справи докази, встановив такі обставини.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.04.2019 №164886625 об`єкт нерухомого майна стадіон "Хімік", розташований за адресою: Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Чорновола, буд 47-А є власністю Калуської міської ради (а.с.33-34).

Голова правління ГО "Калуська академія спорту" 09.10.2025 звернувся до міського голови міста Калуша із заявою про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу (а.с.7). В коментованій заяві позивач вказав, наступне: "Згідно Договору оренди нежитлових приміщень які відносяться до комунальної власності Калуської міської територіальної громади №926 від 04 вересня 2024 року ГО "Калуська академія спорту" орендує нежитлове приміщення площею 122,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Калуш, вул. Чорновола, 47а. Зазначене приміщення потребує капітального ремонту для використання його за цільовим призначенням визначеним умовами цього договору на що отримана згода орендодавця від 31.01.2025 року за №01-15/1-4/5. Станом на сьогоднішній день, діючи у відповідності до отриманого дозволу на здійснення невід`ємних покращень орендованого приміщення, нами виконано роботи на суму 406 тисяч 309 гривень 71 копійок. Згідно з висновком №065/07-25 за результатами проведення експертного будівельно-технічного дослідження від 30.07.2025 року проведеного судовим експертом Максимчином Андрієм Дмитровичем проведені поліпшення в орендованому приміщенні на вказану вище суму носять невід`ємний характер. Виходячи із висновку про вартість майна від 23.01.2025 року проведеного експертно-консалтинговою фірмою ЕКА-ЗАХІД вартість орендованого приміщення становила 392 тисячі 300 гривень, то таким чином вартість здійснених невід`ємних покращень становить 103,57% від оціночної вартості. У зв`язку з тим, що роботи з проведення невід`ємних покращень орендованого приміщення виконані на третину (первинна вартість невід`ємних покращень орієнтовано становить 1,5 мільйона гривень) та прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей приватизації об`єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду" (4360-IX набрання чинності відбудеться 06.06.2026 року) ми вирішили скористатися своїм правом на його викуп." (а.с.7).

З огляд на викладене, ГО "Калуська академія спорту" просила прийняти рішення про приватизацію нежитлового приміщення площею 122,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола, 47-А шляхом викупу (а.с.7).

У відповідь на вищезазначену заяву, Калуська міська рада листом від 11.11.2025 №654/02-41/25 повідомила ГО "Калуська академія спорту", що даний об`єкт неможливо приватизувати, оскільки пунктом 8 розділу 4 Додатку до рішення Калуської міської ради від 31.10.2025 №4659 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Калуша, заборонених до приватизації", вказано, що приватизація приміщень які розташовані на стадіоні "Хімік" в м. Калуш по вул. Чорновола, 47а, не підлягають приватизації (а.с.8).

Вважаючи, що заява Громадської організації "Калуська академія спорту" від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу повинна розглядатися на пленарному засіданні міської ради, позивач звернувся до суд за захистом свого порушеного права.

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 1, 2 та 7 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо приватизації майна, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду, та справи у спорах щодо продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків.

Водночас, суд звертає увагу, що спірні правовідносини у цій справі виникли не з приводу реалізації сторонами цивільних чи господарських прав щодо набуття права власності на об`єкт комунального майна, а стосуються дотримання органом місцевого самоврядування встановленого законом порядку розгляду заяви позивача про приватизацію об`єкта комунальної власності.

Предметом спору є перевірка правомірності дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень при здійсненні ним управлінських функцій, а саме щодо належного та своєчасного розгляду поданої заяви, прийняття відповідного рішення у межах компетенції та у спосіб, визначений законом. У таких правовідносинах орган місцевого самоврядування діє саме як суб`єкт владних повноважень, реалізуючи надані йому законом публічно-владні управлінські функції, а не як власник майна чи рівноправний учасник майнових відносин.

За таких обставин суд доходить висновку, що спір має публічно-правовий характер, оскільки пов`язаний із здійсненням суб`єктом владних повноважень своїх управлінських функцій щодо розгляду заяви про приватизацію об`єкта комунальної власності, а відтак відповідно до статті 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні цієї справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Як встановлено судом вище по тексту судового рішення, голова правління ГО "Калуська академія спорту" 09.10.2025 звернувся до міського голови міста Калуша із заявою про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу, в якій просив прийняти рішення про приватизацію нежитлового приміщення площею 122,4 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Калуш, вул. Чорновола, 47-А шляхом викупу (а.с.7).

У відповідь на вищезазначену заяву, Калуська міська рада листом від 11.11.2025 №654/02-41/25 повідомила ГО "Калуська академія спорту", що даний об`єкт неможливо приватизувати, оскільки пунктом 8 розділу 4 Додатку до рішення Калуської міської ради від 31.10.2025 №4659 "Про перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Калуша, заборонених до приватизації", вказано, що приватизація приміщень які розташовані на стадіоні "Хімік" в м. Калуш по вул. Чорновола, 47а, не підлягають приватизації (а.с.8).

У спірному випадку, позивач переконаний, що заява останнього від 09.10.2025 у відповідності до пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР повинна бути розглянута на пленарному засіданні Калуської міської ради та просить суд прийняти рішення про зобов`язання Калуської міської ради розглянути на пленарному засіданні заяву Громадської організації "Калуська академія спорту" від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу, стосовно чого суд зазначає таке.

Приписами абзацу 1 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення публічно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про передачу об`єктів права комунальної власності на праві узуфрукта комунального майна, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання юридичних осіб комунальної власності відповідної територіальної громади.

Аналіз положень пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР свідчить про те, що до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад віднесено прийняття рішень щодо відчуження комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації та переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації, а також визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності.

Водночас зазначена норма не містить положень, які б передбачали обов`язковий розгляд на пленарному засіданні ради безпосередньо заяви особи про приватизацію об`єкта комунальної власності.

Отже, законодавець відніс до виключної компетенції представницького органу територіальної громади саме прийняття відповідних владних рішень у сфері приватизації комунального майна, а не здійснення всіх процедурних дій, пов`язаних із розглядом поданих заяв. Тому сама по собі відсутність винесення заяви про приватизацію на пленарне засідання міської ради не свідчить про порушення вимог пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР.

Водночас, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.

За змістом частини 1 статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 №2269-VIII до об`єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об`єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України.

Статтею 6 Закону №2269-VIII суб`єктами приватизації є: державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці.

Приписами статті 10 Закону №2269-VIII передбачено, що порядок приватизації державного і комунального майна передбачає:

формування та затвердження переліків об`єктів, що підлягають приватизації;

опублікування переліку об`єктів, що підлягають приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі;

прийняття рішення про приватизацію;

прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об`єкта комунальної власності;

опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об`єкта;

проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства;

проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об`єкта приватизації;

перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом;

затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання;

затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об`єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією;

опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об`єкта приватизації;

проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу;

укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об`єкта шляхом викупу;

опублікування інформації про результати приватизації;

прийняття рішення про завершення приватизації.

Приватизація об`єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.

У відповідності до частини 1 статті 11 Закону №2269-VIII ініціювати приватизацію об`єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб`єкти управління об`єктами державної і комунальної власності або покупці.

Згідно з частиною 4 статті 11 Закону №2269-VIII перелік об`єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об`єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об`єкта комунальної власності.

Абзацом 2 частини 7 статті 11 Закону №2269-VIII передбачено, що заяви про включення об`єктів права комунальної власності до переліків об`єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними в порядку, встановленому відповідними місцевими радами.

Приписами статті 13 Закону №2269-VIII передбачено, що приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом:

1) продажу об`єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі:

аукціоні з умовами;

аукціоні без умов;

аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

аукціоні із зниженням стартової ціни;

аукціоні з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями;

2) викупу об`єктів приватизації.

Згідно з частинами 1-5 статті 18 Закону №2269-VIII приватизація об`єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціонах з урахуванням особливостей, встановлених цією статтею.

Орендар об`єкта приватизації, який здійснив невід`ємні поліпшення орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення), має право на придбання такого майна (об`єкта) на аукціоні з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями за найвищою ціною, яка була запропонована під час проведення аукціону, якщо виконується кожна з таких умов:

орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об`єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості орендованого майна, визначеної відповідно до Методики оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України;

орендар отримав у порядку, встановленому законодавством, письмову згоду на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого майна;

здійснення і склад невід`ємних поліпшень, у тому числі невід`ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід`ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб`єктом оціночної діяльності в порядку, встановленому відповідно до Методики оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України;

орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати;

договір оренди є чинним на день прийняття рішення про приватизацію відповідного об`єкта;

орендар бере участь в аукціоні з приватизації відповідного об`єкта.

Надання згоди на здійснення невід`ємних поліпшень здійснюється в порядку, визначеному Фондом державного майна України або відповідним представницьким органом місцевого самоврядування, та з урахуванням вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Порядок проведення аукціону з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями, аукціону з умовами щодо компенсації орендарю невід`ємних поліпшень, здійснення компенсації (зарахування) та обмеження щодо компенсації (зарахування) вартості невід`ємних поліпшень орендованого майна визначаються Кабінетом Міністрів України з дотриманням вимог цього Закону.

Для реалізації права на придбання орендованого майна на аукціоні з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями орендар, який здійснив невід`ємні поліпшення такого майна, надає згоду сплатити ціну продажу об`єкта, що дорівнює ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за результатами проведеного аукціону.

У разі відмови від сплати такої ціни продажу об`єкта орендар може надати попередню згоду сплатити ціну продажу об`єкта, що дорівнює ціновій пропозиції учасника, який подав наступну за величиною цінову пропозицію.

Орендар, який надав згоду сплатити ціну продажу об`єкта, що дорівнює ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію, визнається таким, що скористався своїм правом на придбання орендованого майна на аукціоні з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями та є переможцем аукціону.

У разі якщо орендар не скористався таким правом або у разі невиконання умов, визначених частиною другою цієї статті, або у випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 14 цього Закону, або у разі відмови орендаря від підписання протоколу аукціону або від укладення договору купівлі-продажу, або у разі несплати ним ціни продажу об`єкта приватизації у строк, встановлений цим Законом, що підтверджується відповідним актом, електронна торгова система формує та оприлюднює новий протокол аукціону, а покупцем стає учасник (покупець), який у ході торгів подав найвищу цінову пропозицію.

У разі якщо органами приватизації прийнято рішення про приватизацію об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід`ємних поліпшень або у випадку, визначеному абзацом четвертим частини четвертої цієї статті, при проведенні аукціону з приватизації об`єкта оренди з невід`ємними поліпшеннями вартість таких поліпшень компенсується покупцем у розмірі, пропорційному до ціни продажу об`єкта приватизації, але не більше вартості таких невід`ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, що здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до частини третьої цієї статті.

Компенсація здійснюється у разі виконання орендарем кожної з умов, передбачених частиною другою цієї статті, крім умови щодо участі орендаря в аукціоні з приватизації відповідного об`єкта.

Рішенням сорок сьомої сесії восьмого демократичного скликання Калуської міської ради від 29.06.2023 №2266 затверджено нову редакцію Положення про управління комунальної власності Калуської міської ради (додається) (далі Положення №2266), яке визначає правовий статус Управління комунальної власності Калуської міської ради у сфері управління, відчуження (приватизації) та надання у користування та здійснення інших правомочностей щодо об`єктів комунальної власності Калуської міської територіальної громади, також організації проведення приватизації та оформлення права власності житлового фонду (https://kalushcity.golos.net.ua/?p=pryynyati_rishennya&sp=single&id=7770).

Пунктом 1.1. Положення №2266 передбачено, що Управління комунальної власності Калуської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Калуської міської ради, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові.

Згідно з пунктом 1.5. Положення №2266 Управління є спеціально уповноваженим органом управління майном, що належить до комунальної власності Калуської міської територіальної громади, в межах повноважень, визначених у цьому Положенні.

Відповідно до пункт 2.1. Положення №2266 основними завданнями Управління є реалізація місцевої політики у сфері управління комунальною власністю, зокрема:

- реалізація у межах своєї компетенції прав Калуської міської територіальної громади, як власника об`єктів комунальної власності Калуської міської територіальної громади щодо управління цими об`єктами (підпункт 2.1.1);

- здійснення повноважень щодо організації та проведення приватизації об`єктів комунальної власності Калуської міської територіальної громади (підпункт 2.1.3).

Приписами пункту 2.3. Положення №2266 передбачено, що до повноважень Управління у сфері відчуження (приватизації) майна, що є комунальною власністю Калуської міської територіальної громади належать, зокрема:

- підготовка проєктів місцевих програм приватизації та переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації та внесення їх на розгляд міської ради в установленому порядку; організація виконання цих програм;

- публікація в пресі переліки об`єктів, що підлягають приватизації;

- в установленому порядку здійснення процедури приватизації об`єктів комунальної власності;

- здійснення повноваженнь власника комунального майна Калуської міської територіальної громади у процесі приватизації;

- здійснення відчуження (приватизацію) майна, що є комунальною власністю Калуської міської територіальної громади, в процесі його приватизації, включаючи майно ліквідованих підприємств, об`єктів незавершеного будівництва, а також акції, паї і частки, що належать Калуській міській територіальній громаді у майні господарських товариств;

- створення комісії з питань приватизації;

- прийняття та розгляд заяви на приватизацію майна комунальної власності Калуської міської територіальної громади і прийняття по даних заявах рішення відповідно до чинного законодавства та у межах повноважень, делегованих Управлінню міською радою та її виконавчим комітетом;

- укладення угоди щодо проведення підготовки об`єктів до приватизації та їх продажу;

- укладення договори купівлі-продажу об`єктів комунальної власності, здійснює передачу покупцям придбаних об`єктів приватизації та оформляє акти приймання-передачі цього майна;

- контроль виконання умов вищевказаних договорів купівлі-продажу;

-здійснення інші повноваження органу приватизації, визначені чинним законодавством, крім тих, що віднесені до компетенції виконавчого комітету та міської ради і останнім не делеговані Управлінню.

Як встановлено судом, відповідно до Положення про управління комунальної власності Калуської міської ради Управління комунальної власності визначено органом приватизації територіальної громади та наділено повноваженнями щодо прийняття і розгляду заяв про приватизацію майна комунальної власності, прийняття за результатами їх розгляду відповідних рішень у межах наданої компетенції, а також здійснення інших повноважень органу приватизації.

Отже, саме на Управління комунальної власності Калуської міської ради покладено обов`язок здійснити належний розгляд заяви позивача відповідно до вимог Закону №2269-VIII та Положення №2266.

Разом із тим матеріалами справи встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 09.10.2025 жодного рішення органом приватизації або Калуською міською радою не прийнято. Натомість позивачу було направлено лист, яким повідомлено про відмову у приватизації об`єкта.

Суд зазначає, що лист за своєю правовою природою є лише формою листування та інформування заявника і не є рішенням суб`єкта владних повноважень, прийнятим у порядку та формі, визначених законом. Надсилання такого листа не може підміняти прийняття належного рішення органом, уповноваженим законом на вирішення питання про приватизацію комунального майна.

При цьому, чинне законодавство та Положення №2266 не передбачають можливості завершення процедури розгляду заяви шляхом надсилання інформаційного листа без прийняття відповідного рішення компетентним органом.

За таких обставин суд дійшов висновку, що під час розгляду заяви позивача було порушено встановлений законом порядок її розгляду, що свідчить про протиправність дій (бездіяльність) суб`єкта владних повноважень у спірних правовідносинах.

З огляду на викладене належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Калуської міської ради забезпечити повторний розгляд заяви Громадської організації "Калуська академія спорту" від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу у порядку та спосіб, визначених законодавством, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ГО "Калуська академія спорту" підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Судом встановлено, що за подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 3 028,00 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №2.409175155.1 від 19.11.2025 (а.с.1).

Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов`язаних з розглядом справи суду не надано, відтак підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача частина сплаченої ним суми судового збору у розмірі 1 514,00 грн, що пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Калуської міської ради Івано-Франківської області (адреса: вул. Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 33578261) щодо розгляду заяви Громадської організації "Калуська академія спорту" (адреса: вул. Січових Стрільців, 29/56, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 45567640) від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу у порядку та спосіб, визначених законодавством.

Зобов`язати Калуську міську раду Івано-Франківської області (адреса: вул. Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 33578261) повторно розглянути заяву Громадської організації "Калуська академія спорту" (адреса: вул. Січових Стрільців, 29/56, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 45567640) від 09.10.2025 про приватизацію об`єкта оренди шляхом викупу у порядку та спосіб, визначених законодавством, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуської міської ради Івано-Франківської області (адреса: вул. Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 33578261) на користь Громадської організації "Калуська академія спорту" (адреса: вул. Січових Стрільців, 29/56, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 45567640) сплачений судовий збір в розмірі 1 514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач Громадська організація "Калуська академія спорту", адреса: вул. Січових Стрільців, 29/56, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 45567640;

відповідач Калуська міська рада Івано-Франківської області, адреса: вул. Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 33578261.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.