Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН №337/4094/26
Провадження №3/337/746/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2026 року
Суддя Хортицького районного суду міста Запоріжжя Калугіна Ганна Борисівна, за участю секретаря Оргурцової О.В., прокурора Решетова Д.Ю, особи яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Запорізького управління Департаменту стратегічний розслідувань Національної поліції України в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, пенсіонерки, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
Відповідно до протоколу № 159 про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією від 22.06.2026, згідно з наказом начальника управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області № 17к від 01.04.2021 ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області з 01.04.2021 шляхом переведення із залишенням сьомого рангу державного службовця. Відповідно до посадової інструкції, посада провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області належить до посади державної служби категорії «В». Наказом начальника управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 02.12.2025 № 105-к, ОСОБА_1 , провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області було звільнено з посади з 02.12.2025 за власним бажанням. Таким чином, провідний спеціаліст відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"'" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов?язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2026. Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 06.04.2026 о 19 год. 08 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_2 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими ЗУ «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю. Декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в електронному вигляді подавала з 2017 року. Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що об?єктивні поважні причини несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення) у неї відсутні. Таким чином, провідний спеціаліст відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення). Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, є: АДРЕСА_2 , оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення), ОСОБА_1 подавала за місцем проживання. Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, є 06.04.2026, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення).
Таким чином, ОСОБА_1 , вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу № 158 про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією від 22.06.2026, згідно з наказом начальника управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області № 17 к від 01.04.2021 ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення смт. Новомиколаївка управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області з 01.04.2021 шляхом переведення із залишенням сьомого рангу державного службовця. Відповідно до посадової інструкції, посада провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення смт. Новомиколаївка управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області належить до посади державної служби категорії «В». Наказом начальника управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 02.12.2025 № 105-к, ОСОБА_1 , провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області було звільнено з посади з 02.12.2025 за власним бажанням. Таким чином, провідний спеціаліст відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Таким чином, у ОСОБА_1 при звільненні з посади провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення смт. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області з 02.12.2025, після припинення діяльності, виник обов?язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») в термін до 00:00 год. 01.01.2026. Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 06.04.2026 о 18 год. 52 хв., що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_1 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими ЗУ «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю. Декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в електронному вигляді подавала з 2017 року. Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що об?єктивні поважні причини несвоєчасного подання декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») у неї відсутні. Таким чином, провідний спеціаліст відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»). Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, с: АДРЕСА_2 , оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»), ОСОБА_1 подавала за місцем проживання.
Таким чином, ОСОБА_1 , вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.06.2026 справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 об`єднані в одне провадження на підставі ст. 36 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєних адміністративних правопорушеннях визнала повністю, щиро кається в скоєному.
Прокурор Решетов Д.Ю. в судовому засіданні пояснив, що протоколи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , складені уповноваженою посадовою особою з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, також доведено вчинення ОСОБА_1 , адміністративних правопорушень, вчинення яких нею визнано.
Вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Так, згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Як встановлено судом, наказом начальника Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області № 17к від 01.04.2021 ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області з 01.04.2021 шляхом переведення із залишенням сьомого рангу державного службовця.
Наказом начальника Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області № 105-к від 02.12.2025 ОСОБА_1 , провідного спеціаліста відділу з питань призначення та виплати державних соціальних допомог підрозділу соціального захисту населення с. Новомиколаївка управління соціального захисту населення та ветеранської політики Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, було звільнено з посади з 02.12.2025 за власним бажанням.
Отже, ОСОБА_1 відповідно пп. з) п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» була суб`єктом декларування та відповідно є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В силу положень ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» у ОСОБА_1 , як особи, яка 01.12.2025 була звільнена з державної служби та відповідно припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов`язок подати в термін до 00:00 год. 01.01.2026 - декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) та в термін до 00:00 год. 01.04.2026 - щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (після звільнення).
Такі декларації ОСОБА_1 , подала і вони оприлюднені в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 06.04.2026, тобто несвоєчасно, що останньою в суді не заперечувалось.
При цьому, обставин, які об`єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларації у встановлений законом строк, зокрема, таких як хвороба, перебування на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічні збої офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою, в ході судового розгляду судом не встановлено.
Таким чином, відповідно до ст. ст. 7, 245, 252, 280 КУпАП, оцінивши надані суду докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і право свідомістю, суд вважає встановленим та поза розумним сумнівом доведеним, що в діях ОСОБА_1 за двома епізодами наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення повністю підтверджується наданими суду документами - протоколами про адміністративне правопорушення № 159 від 22.06.2026, № 158 від 22.06.2026, які складені уповноваженою посадовою особою з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , копією декларації ОСОБА_1 від 06.04.2026 щорічна, копією декларації ОСОБА_1 від 06.04.2025 після звільнення, рекомендаціями щодо дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», випискою НАЗК про послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які суд вважає належними та допустимими доказами. Підстав сумніватися в достовірності вказаних доказів у суду немає. Вони є достатніми для прийняття судом рішення про визнання ОСОБА_1 , винуватою у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, з урахуванням вимог ст. ст. 7, 23, 33-35, 36, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 850,00 грн, оскільки вона вчинила адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, щиро кається в скоєному, що визнається судом обставиною, яка пом`якшує відповідальність. Обставин, які обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 23, 33-35, 36, 40-1, ч. 1 ст. ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 266, 280, 283 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави (банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100, код ЄРДПОУ отримувача: 37941997, рахунок: UA558999980313060106000008479, код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: сплата штрафу у справі ЄУН 337/4356/25) в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок).
У разі несплати у встановлений законом строк штрафу, на підставі ст. 308 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у примусовому порядку подвійний розмір штрафу, тобто 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави (банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код ЕДРПОУ отримувача: 37993783; номер рахунку отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять гривень 60 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя Г.Б. Калугіна