Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про звільнення від сплати судового збору
справа №380/13545/26
14 липня 2026 року м.Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Лунь З.І. перевірила матеріали позовної заяви та клопотання ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів вул. Стрийська, 98, код ЄДРПОУ 38057086), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, а саме:
нездійснення ефективного, послідовного та належного контролю, щодо своєчасного та повного проведення органом місцевого самоврядування заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами по факту виявленого мною сміттєзвалища про яке я повідомляв в заяві від 12.08.2021 року - нездійснення ефективного, послідовного та належного контролю, щодо своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами по факту виявленого мною сміттєзвалища про яке я повідомляв в заяві від 07.04.2021 року (про виявлене несанкціоноване сміттєзвалище відходів розміщене біля села Новосілка на території Солонківської сільської ради (орієнтовні геопросторові дані 49.644174,24.006257 / 49.643845,24.006456 / 49.643896,24.006930);
-зобов`язати відповідача вжити заходи контролю щодо своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами відносно сміттєзвалища про яке я повідомляв в заяві від 12.08.2021 та щодо порушень вимог законодавства про відходи Солонківською СР яка більш ніж три роки не вживала належних та ефективних заходів для забезпечення ліквідації сміттєзвалища.
Ухвалою від 03.07.2026 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків.
Вищевказану ухвалу було направлено через систему Електронний суд.
09.07.2026 на виконання вимог вказаної ухвали від 03.07.2026 на адресу суду від позивача надійшла заява про звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд керується наступним.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, відповідно до змісту наведених вище норм єдиною підставою для звільнення особи від сплати судового збору є її майновий стан. Тому для вирішення цього питання суд повинен з`ясувати майновий стан особи, яка звертається із заявою чи скаргою.
В свою чергу, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують об`єктивні перешкоди для доступу до правосуддя, зобов`язана подати до суду відповідне клопотання і документи, які підтверджують належним чином такий майновий стан.
При цьому, як зазначено у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року № 3674-VI «Про судовий збір» визначення майнового стану є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Також в даній постанові роз`яснено, що якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Згідно з відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 05.06.2025 у ОСОБА_1 відсутні суми нарахованого та виплаченого доходу.
Відповідні докази підтверджують неспроможність сплати судового збору позивачем, що є підставою для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».
З огляду на викладене, суддя дійшла висновку, що надані позивачем документи є достатніми для підтвердження важкого майнового стану і, відповідно є підставою для звільнення його від сплати судового збору.
Європейський Суду з прав людини у рішеннях у справах: «Креуз проти Польщі», зазначив про непропорційне обмеження доступу особи до суду в разі накладення на останню значних судових зборів «Жоффр де ля Прадель проти Франції», у якому зазначено, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух, разом з тим, не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.
З огляду на наведене, суддя дійшла висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 133, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
У Х В А Л И В:
задовольнити клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання його позовної заяви до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Суддя Лунь З.І.