Рішення № 138188037, 03.07.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2026
Номер справи
140/3455/26
Номер документу
138188037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3455/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каленюк Ж.В.,

за участю секретаря судового засідання Клочко А.С.,

представника позивача Гаврика А.В.,

представника відповідача Карпюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18 лютого 2026 року №0031202407, №0031322407 та №0031362407.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 19 по 21 січня 2026 року ГУ ДПС у Волинській області провело документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року. В акті перевірки від 27 січня 2026 року №1530/03-20-24-07/ НОМЕР_1 податковий орган вказав, що у нього наявна податкова інформація про отримання ОСОБА_1 від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans доходів у сумі 1292996,86 грн, які згідно з вимогами Податкового кодексу України (далі - ПК України) підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню в річній декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік. За висновками акта перевірки ОСОБА_1 в порушення приписів податкового законодавства не подала декларацію про майновий стан та доходи за 2023 рік та не сплатила податок на доходи фізичних осіб за 2023 рік в сумі 232739,43 грн та військовий збір у сумі 19394,95 грн.

На підставі висновків акта перевірки відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішеннями про донарахування податкових зобов`язань та штрафних санкцій, із якими позивач не погоджується. Позивач вважає, що акт перевірки не містить посилань на первинні документи про отримані нею доходи і видатки чи іншу інформацію, яка може слугувати підставою до обчислення податків і зборів та з якої б вбачалося отримання нею доходу у розмірі 1292996,86 грн від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd; лист Державної податкової служби України (далі - ДПС України) від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07, який слугував підставою для проведення перевірки, не є первинним документом в розумінні податкового законодавства, а є лише засобом листування між податковими органами.

Позивач зауважила, що в додатку до листа ДПС України від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07 вказано її прізвище ім`я, дату народження, а адресу проживання - АДРЕСА_1 ; за цими даними контролюючий орган дійшов висновку, що вказана податкова інформація стосується саме ОСОБА_1 . Однак зазначена адреса не відповідає зареєстрованій з 12 травня 2020 року ( АДРЕСА_2 ). Крім того, в додатку вказано кількість транзакцій по акаунтах (50 транзакцій) та їх загальна вартість - 34042,00 доларів США, без зазначення дат та сум таких платежів, без визначення способів платежів (банківський платіж, готівковий розрахунок або альтернативні способи оплати), що не може вважатися належним, допустимим та достовірним доказом, необхідним для визначення факту отримання доходу, бази оподаткування. Такі докази контролюючий орган не здобув, при тому що ДПС України у своєму листі вказувала, що отримана від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформація стосовно одержання конкретними громадянами України доходів від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans потребує перевірки та відпрацювання територіальними податковими органами шляхом отримання документального підтвердження доходів. Крім того, відповідач всупереч пункту 164.4 статті 164 ПК України для розрахунку доходу застосував офіційний курс валют на останній календарний день 2023 року.

ОСОБА_1 також наголосила, що зі свого боку використала усі можливі способи для спростування податкової інформації, доведеної листом ДПС України відповідачу. Стверджує, що під час перевірки надала контролюючому органу пояснення та банківські довідки про рух коштів на карткових рахунках, відкритих в АТ Універсал Банк (рахунків в інших банківських установах вона не має), які відповідач проігнорував та які не підтверджують наявну у ГУ ДПС у Волинській області податкову інформацію. Також адвокат звернувся 26 січня 2026 року до Податкової та митної служби Великої Британії та до Fenix International Limited щодо отримання ОСОБА_1 оподатковуваного доходу на території Сполученого Королівства, проте відповідь не надійшла.

Позивач, заперечуючи факт отримання доходу від іноземного джерела та покликаючись на порушення порядку проведення перевірки, просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами загального позовного провадження (а.с.140).

Ухвалою суду від 13 квітня 2026 року задоволено заяву представника позивача про участь у підготовчому та судових засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів (а.с.189).

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.145-153). З цього приводу вказав, що проведенню на підставі наказу від 11 грудня 2025 року №3879-п позапланової документальної невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів передувало надіслання позивачу листом від 30 вересня 2025 року №18107/6/03-20-24-03 у зв`язку із надходженням від компетентного органу іноземної держави інформації про отримання доходу від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans впродовж 2023 року запиту про надання відомостей про доходи, отримані з джерел за межами України. Відповіді на запит ОСОБА_1 не надала та інформацію, надану суб`єктом господарювання Fenix International Ltd. та доведену листом ДПС України від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07, не спростувала. При цьому за банківськими виписками про рух коштів, які надала позивач, прослідковується отримання нею коштів в іноземній валюті від контрагентів TangoMe, Limassol CY, Skrill Ltd., HomeSend SCRL, що вказує на користування платформою для створення стрімів та монетизації контенту. Позивач не надала пояснень щодо джерела походження цих коштів та правову підставу їх отримання. Крім того, наявність основного рахунку не виключає наявності рахунків в інших банківських установах.

Відповідач зазначив, що інформація, отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника, підпадає під ознаки податкової інформації. Лист-інформація, що була надана для ДПС України компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans, є належним доказом факту отримання доходу з джерелом походження за межами України, але дохід позивачем не декларувався, обов`язкові податки і збори не сплачено (докази оподатковання доходів у Великій Британії теж не надано). Також ОСОБА_1 не надала пояснень та доказів того, що персональні дані реєстрації електронної пошти та верифікації на платформі, які отримані податковим органом, їй не належать. Натомість відсутність первинних документів від іноземної компанії не впливає на достовірність отриманих даних; достатнім є факт їх офіційного отримання від компетентного органу іншої держави.

Відповідач вважає, що у зв`язку із порушенням позивачем підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пунктів 179.1, 179.7 статті 179, а також підпункту 1 підпункту 1.1, підпункту 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України їй правомірно податковими повідомленнями-рішеннями нараховані грошові зобов`язання.

У відповіді на відзив (а.с.191-196) позивач повторно наголосила, що неодноразово повідомляла ГУ ДПС у Волинській області про те, що не отримувала від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. доходи у сумі 34042,00 доларів США у будь-якій формі, а тому не має податкових зобов`язань. Позивач вважає безпідставним покликання у відзиві на позов на отримання нею грошових надходжень на банківський рахунок від контрагентів TangoMe, Limassol CY, Skrill Ltd., HomeSend SCRL, які не були досліджені під час перевірки та їм контролюючим органом оцінка в акті перевірки не надавалася, тож ці операції не мають ніякого відношення до предмету доказування у справі. При цьому запит від 30 вересня 2025 року №18107/6/03-20-24-03 про надання інформації та копій документів стосувався виключно доходу від суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. впродовж 2023 року у сумі 34042,00 доларів та не стосувався грошових надходжень від перерахованих суб`єктів, а загальна сума надходжень від них становить 427213,31 грн, тоді як контролюючий орган зазначає про отримання доходу у сумі 1292996,86 грн.

Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.

Водночас у додаткових поясненнях (а.с.211-213) відповідач зазначив, що ПК України прямо передбачено можливість здійснення міжнародних запитів ДПС України з метою отримання від компетентного органу іноземної держави інформації з подальшим використанням під час виконання функцій та завдань, покладених на контролюючі органи. З огляду на відсутність інформації щодо конкретних дат отримання доходів відповідач вважає, що курс валют саме на 31 грудня 2023 року (становив 37,9824 грн за 1 долар) є об`єктивним та уніфікованим показником.

У додаткових поясненнях (а.с.215-218) позивач ще раз зауважила, що обраний відповідачем спосіб визначення бази оподаткування не ґрунтується на приписах пункту 164.4 статті 164 ПК України, який зобов`язує перераховувати доходи, отримані в іноземній валюті, на момент їх нарахування (отримання), а контролюючий орган повинен діяти виключно у спосіб, визначений законом. Також зазначила, що в листі компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та у доданих до нього таблицях нема згадки про виплачений дохід на користь резидентів України, а загальну кількість транзакцій та загальну вартість транзакцій не можна ототожнювати з виплаченим доходом. До того ж умовами використання платформи OnlyFans, які опубліковані на сайті, заробіток автора є доступним лише після відображення в обліковому записі; автору підлягає виплата частина платежу шанувальників після застосування всіх комісій та відповідних податкових законів.

Ухвалою суду від 21 квітня 2026 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті (а.с.206).

У судових засіданнях представники сторін, кожен зокрема, підтримали доводи на підтримку позицій, викладених у своїх заявах по суті справи та у додаткових поясненнях.

Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 12 травня 2020 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями підрозділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області від 13 листопада 2025 року (а.с.181), витягом з Реєстру Локачинської територіальної громади (а.с.33).

Наказом Головного управління ДПС у Волинській області від 11 грудня 2025 року №3879-п Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи платника податків фізичної особи ОСОБА_1 на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, статті 79 ПК України призначено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків ОСОБА_1 з метою дослідження питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року (а.с.155).

Наказ від 11 грудня 2025 року №3879-п та повідомлення від 11 грудня 2025 року №999 (а.с.154) надіслано ОСОБА_1 поштою, які та отримала 23 грудня 2025 року (а.с.161).

Відповідач провів документальну позапланова невиїзну перевірку позивача з 19 по 21 січня 2026 року. За результатами проведеної перевірки складено акт від 27 січня 2026 року №1530/03-20-24-07/ НОМЕР_1 (а.с.156-158).

За змістом акта перевірки при її проведенні використано інформацію, надану ДПС України листом від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07 (вх. ГУ ДПС у Волинській області від 09 вересня 2025 року №3073/8) стосовно одержання доходів фізичними особами-резидентами України від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якої ОСОБА_1 отримала у періоді з 01січня 2023 року по 31 грудня 2023 року від вказаного суб`єкта дохід у сумі 1292996,86 грн.

За висновками перевірки (розділ V) ОСОБА_1 порушено:

підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункт 179.7 статті 179 ПК України, внаслідок чого занижено податок на доходи фізичних осіб за 2023 рік на 232739,43 грн;

підпункти 1.1-1, 1.2-1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, що призвело до заниження суми військового збору за 2023 рік на 19394,95 грн;

підпункт 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, пункт 179.1 статті ПК України, а саме не подано податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2023 рік.

На підставі висновків акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкові повідомлення-рішення:

від 18 лютого 2026 року №0031202407 про збільшення грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб у сумі 256013,37 грн, з них 232739,43 грн - основний платіж та 23273,94 грн - штрафна санкція (а.с.18);

від 18 лютого 2026 року №0031322407 про збільшення грошових зобов`язань з військового збору у сумі 21334,45 грн, з них 19394,95 грн - основний платіж та 1939,50 грн - штрафна санкція (а.с.17);

від 18 лютого 2026 року №0031362407 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 340,00 грн (а.с.16).

Ці податкові повідомлення-рішення є предметом оскарження у справі.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Нормами статті 79 ПК України визначені особливості проведення документальної невиїзної перевірки.

Відповідно до пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно з пунктом 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Нормами пункту 78.4 статті 78 ПК України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Пунктом 78.1 статті 78 ПК України встановлені підстави для проведення документальних позапланових перевірок, серед яких наявні такі підстави, як:

отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (підпункт 78.1.1);

платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом (підпункт 78.1.2).

Призначенню документальної позапланової перевірки передувало надіслання ОСОБА_1 запиту ГУ ДПС у Волинській області від 30 вересня 2025 року №18107/6/03-20-24-03 (а.с.178), яким повідомлено про отримання від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформації про одержання нею від компанії Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2020-2023 років доходу у сумі 34042,00 доларів США. Запропоновано надати банківські документи, що підтверджують отримання коштів за здійснення послуг/реалізацію товару, інші документи, які стосуються зазначеного питання протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту (а.с.178).

Цей запит позивач отримала 03 жовтня 2025 року (а.с.179). У встановлений строк відповідь на запит ОСОБА_1 не надала, що не є спірним.

За таких обставин у контролюючого органу були правові підстави для призначення документальної позапланової перевірки.

Правовідносини, які пов`язані із оподаткуванням доходів фізичних осіб податком на доходи, врегульовані розділом IV ПК України, який містить, зокрема, такі положення:

- платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (підпункт 162.1.1 пункту162.1 статті 162);

- об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (пункт163.1 статті 163);

- базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (пункт 164.1 статті 164);

- загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу (пункт 164.1.3).

Пунктом 164.2 статті 164 ПК України визначаються види доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

В акті перевірки дохід від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans податковий орган відносить до категорій доходів, які зазначені в пункті 164.2 статті 164 ПК України.

При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах (пункт 164.3 статті 164 ПК України).

Відповідно до підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов`язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Згідно з пунктом 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Як установлено підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов`язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Наведені положення ПК України відносять отримані фізичною особою іноземні доходи, тобто доходи отримані з джерел за межами України, до об`єкту оподаткування податком на доходи фізичних осіб, які одночасно за приписами підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу є також і об`єктом оподаткування військовим збором.

Положення статей 176 та 179 ПК України регламентують обов`язок платника податків вести облік отриманих доходів, подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у випадках, передбачених законом, а також підтверджувати відомості, зазначені у такій декларації, належними документами на вимогу контролюючого органу.

Отже, обов`язок фізичної особи-резидента подати річну декларацію та сплатити податок з іноземного доходу виникає за умови фактичного отримання такого доходу.

Враховуючи, що позивач заперечує сам факт отримання протягом 2023 року доходу від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans, відтак отримання позивачем такого доходу є предметом доказування у справі.

Суд зауважує, що застосуванню норм матеріального права передує встановлення обставин у справі, підтвердження їх відповідними доказами відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), оцінка яких здійснюється за критеріями належності (стаття 73), допустимості (стаття 74), достовірності (стаття 75), достатності (стаття 76).

Приписи статті 77 КАС України зобов`язують кожну сторону довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Натомість в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як уже згадувалось раніше, позиція відповідача про отримання позивачем доходу від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans ґрунтується на інформації компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, яка була надана в порядку обміну податковою інформацією відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії листом від 04 березня 2025 року №S003703 з додатком 1 та 2 (а.с.163-165, переклад на а.с.166-169), який надійшов до ДПС України 10 березня 2025 року (вх. №504/ІКО/5).

Додатки до листа 1 оформлені у два файли в форматі txt: у першому міститься бізнес-інформація про рахунки користувачів платформи OnlyFans - громадян України, в другому - інформація про транзакції таких користувачів. Так згадані файли містять:

- додаток 1, у якому наведено дані: ідентифікатор 314539592 та 314540502, за якими на платформі зареєстровано акаунти (облікові записи) на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ); найменування користувача, яке використовується на платформі OnlyFans щодо акаунту та адресу електронної пошти, за якою зареєстровано вказаний акаунт, та ін.;

- додаток 2 з інформацією про загальну кількість транзакцій за 2023 рік щодо акаунтів користувача платформи OnlyFans та загальну вартість таких транзакцій: по першому акаунту - 37 транзакцій на суму 29709,00 доларів США, по другому - 13 транзакцій на суму 4333,00 доларів США. Одночасно вказано про відсутність утримань податків з сум виплат. Дату та суму кожної транзакції додаток не містить.

Листом від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07 ДПС України отриману інформацію розіслало Головним управлінням ДПС в областях (а.с.29-31).

Відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії 10 лютого 1993 року укладено Конвенцію про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і на приріст вартості майна, яка набрала чинності 11 серпня 1993 року. Законом України від 30 жовтня 2019 року №244-IX ратифіковано Протокол про внесення змін до зазначеної Конвенції, який набрав чинності 05 грудня 2019 року (далі - Конвенція).

Крім того Україна та Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії є учасниками Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, підписаної 25 січня 1988 року. Зазначену Конвенцію ратифіковано Законом України від 17 грудня 2008 року №677-VI, а для України вона набрала чинності 01 липня 2009 року (далі - Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах).

Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, необхідною для виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств Договірних Держав, що стосуються податків, на які поширюється Конвенція в тій мірі, доки оподаткування не суперечить цій Конвенції, зокрема, щоб попереджувати шахрайство і полегшувати застосування встановлених законом положень проти легальних ухилень. Будь-яка інформація, одержана Договірною Державою, буде розглядатися як конфіденційна і буде розкрита тільки особам або властям (включаючи суди і органи управління), зайнятим оцінкою або збиранням, примусовим стягненням або судовим переслідуванням, або розглядом апеляції стосовно податків, на які поширюється ця Конвенція. Такі особи або органи будуть використовувати інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію в публічних судових засіданнях і юридичних рішеннях. За змістом статті 4 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони, зокрема як передбачено в цьому розділі, здійснюють обмін будь-якою інформацією, яка може бути доречною для: a) установлення суми та збору податку, а також стягнення податкової заборгованості й здійснення виконавчих заходів з метою її стягнення; і b) притягнення до адміністративної відповідальності чи порушення кримінального переслідування в судовому органі.

Стаття 5 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується в статті 4 та стосується конкретних осіб чи операцій. Якщо інформації, яка міститься в податкових досьє запитуваної держави, недостатньо для задоволення цією державою прохання про надання інформації, ця держава вживає всіх відповідних заходів для надання запитуючій державі запитуваної інформації.

Міністерством фінансів України наказом від 16 квітня 2022 року №118 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 червня 2022 року за № 606/37942) затверджений Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн.

Наведене правове регулювання свідчить про те, що інформація, отримана контролюючим органом у межах міжнародного обміну податковою інформацією, є одним із передбачених законом джерел податкової інформації та може використовуватися під час здійснення податкового контролю, у тому числі при призначенні та проведенні перевірок, а також під час прийняття рішень за їх результатами, на шо вказує підпункт 83.1.2 пункту 83.1 статті 83 ПК України, згідно з яким для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є, зокрема, податкова інформація.

Надана в порядку обміну податковою інформацією листом від 04 березня 2025 року №S003703 інформація ідентифікує позивача ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ) як власника облікових записів на платформі OnlyFans. При цьому вказана адреса Хмельницька область, вулиця Інститутська, будинок 7, значиться як адреса реєстрації у відомостях про рух коштів за рахунками в АТ Універсал Банк, які податковому органу під час перевірки надала сама позивач (а.с.21, 22, 28).

Відповідно до Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті платформи OnlyFans, для створення профілю обов`язковим є проходження верифікації особи шляхом завантаження фото посвідчення, банківських реквізитів для виплат та підтвердження електронної пошти. Для налаштування профілю обирається унікальний нікнейм (username).

Водночас, на переконання суду, сам по собі факт отримання податкової інформації не є достатньою підставою для висновку про отримання платником податків оподатковуваного доходу та визначення грошових зобов`язань без з`ясування інших обставин, що входять до предмета доказування у справі.

Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 17 червня 2026 року у справі №240/22077/25 та підтримана у постанові від 25 червня 2026 року у справі №560/9531/25.

Факт отримання доходу, з якими податкове законодавство пов`язує обов`язок фізичної особи подати декларацію про майновий стан і доходи, обчислити і сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, визначається моментом, коли платник податків набуває право власності або контроль над коштами чи іншими активами. А для цього мають бути беззаперечні і достовірні відомості, які дозволяють визначити момент отримання відповідного доходу з огляду на приписи пункту 164.4 статті 164 ПК України, який пов`язує порядок перерахунку доходу, вираженого в іноземній валюті, саме з моментом його нарахування або отримання.

Письмова відповідь компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з додатками 1 та 2 та лист ДПС України від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07, на який відповідач безпосередньо послався в акті перевірки як на доказ такого факту, містять лише сукупність аналітичної податкової інформації та непрямих ідентифікаційних відомостей відносно ОСОБА_1 , однак не містять необхідної сукупності даних, на підставі яких було б можливо встановити факт отримання доходу у розмірі 34042,00 доларів США, визначити момент його отримання. При цьому в листі від 04 березня 2025 року №S003703 слово дохід не вживається, а вказано загальна вартість транзакцій (total value).

Необхідні обставини можливо встановити первинними документами, якими можуть бути, зокрема, виписки з банківських рахунків платника коштів та їх отримувача, виписки з електронного гаманця, документи про виплату готівки, договори і т.п.

Під час перевірки 19 січня 2026 року ОСОБА_1 надала контролюючому органу письмові пояснення та повідомила, що не має договорів (угод, контрактів) з Fenix International Ltd. або будь-яких документів щодо взаємодії із цією компанією, не отримувала впродовж 2023 року доходів у сумі 34042,00 доларів США у безготівковій формі або готівкою. Одночасно було надано довідки АТ Універсал Банк по банківських рахунках за 2023 рік (а.с.19-28, 34-122), що не заперечує відповідач, хоч в акті перевірки про це не вказано.

У виписках з карткових рахунків, відкритих в АТ Універсал Банк, нема даних про транзакції між ОСОБА_1 та Fenix International Ltd., про які ГУ ДПС у Волинській області зазначило в акті перевірки.

Аргументи відповідача про відображення у банківських виписках перерахування коштів в іноземній валюті на рахунки позивача суб`єктами TangoMe, Limassol CY, Skrill Ltd., HomeSend SCRL як доказ отримання нею доходу суд відхиляє, адже в акті перевірки про ці обставини не вказано (взагалі нема відомостей про використання довідок по банківських рахунках див. пункт 1.7 акта перевірки), їх аналіз в акті не проводився, нема даних і про те, як це пов`язано з висновком про отримання доходу від компанії Fenix International Ltd. за створення контенту на платформі OnlyFans у розмірі 34042,00 доларів США, при чому загальна сума надходжень від названих суб`єктів становить іншу суму (427213,31 грн, а не 1292996,86 грн) і спірні податкові повідомлення-рішення не стосуються перевірки дотримання ОСОБА_1 вимог податкового законодавства під час виплати коштів цими іншими суб`єктами.

Після одержання пояснень ОСОБА_1 відповідач мав вжити належних заходів для перевірки її доводів і отримання переконливих доказів, а не обмежитися відтворенням в акті первинної інформації, яка надійшла листом від ДПС України від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07, який у свою чергу вказує на необхідність дотримуватися рекомендацій, наданих у листі ДПС України від 02 жовтня 2024 року №27331/7/99-00-24-03-07 (а.с.32), що зобов`язує Головні управління ДПС відпрацювати зазначену у листі інформацію, тобто що така потребує перевірки та отримання її документального підтвердження для подальшого використання під час проведення документальних перевірок.

Натомість з матеріалів справи слідує, що представник позивача самостійно після отримання акта перевірки 26 січня 2026 року направив до компанії Fenix International Ltd. запит, у якому просив спростувати чи підтвердити факт отримання ОСОБА_1 у 2023 році доходів у сумі 34042,00 доларів США, а також до компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про надання інформації (а.с.123-134). Як стверджував представник позивача у судових засіданнях, відповідь на запити не надійшла.

Надання пояснень, виписок по банківських рахунках під час перевірки, а також звернення представника із запитами для отримання інформації не може вказувати про пасивність позивача у доведенні своєї позиції.

Досліджені у справі документи, на думку суду, не містять достатніх доказів на підтвердження факту отримання позивачем у 2023 році доходу Fenix International Ltd. в загальній сумі 34042,00 доларів США, адже лист ДПС України не є первинним документом в розумінні норм ПК України, а є засобом листування з територіальним підрозділом. Окрім інформації з листа ДПС України акт документальної позапланової перевірки не містить посилань на документи про діяльність позивача, отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою до обчислення податків і зборів.

Тому висновок в акті перевірки про те, що позивач створила контент на платформі OnlyFans, внаслідок чого впродовж 2023 року отримала доходи, які підлягають оподаткуванню, не ґрунтується на належних, достовірних та достатніх доказах.

Листом від 08 квітня 2026 року У7911/6/0320-24-07-06 відповідач підтвердив, що при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 використав виключно інформацію, надану ДПС України листами від 05 вересня 2025 року №21688/7/99-00-24-04-03-07 та від 02 жовтня 2024 року №27331/7/99-00-24-03-07 (а.с.200).

Отримання відповідачем від британського суб`єкта господарювання Fenix International Ltd. як доказів здійснення на користь позивача платежів (транзакцій) на загальну суму 34042,00 доларів США, так і доказів створення нею контенту на платформі OnlyFans, є можливим в рамках Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, а також в рамках Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах.

Проте документи, які б дали суду можливість достеменно встановити факт здійснення суб`єктом господарювання Fenix International Ltd. 50 транзакцій у 2023 році, за результатом яких позивач набула право власності або контроль над коштами в загальній сумі 34042,00 доларів США, суду не надано, і в акті перевірки посилання на такі документи відсутні.

Незважаючи на це, податкову інформацію, яка не містить даних про суть операцій, суми, дати, типи платежів, спосіб платежу, ГУ ДПС у Волинській області використала для висновків акта перевірки, які у свою чергу покладено в основу спірних податкових повідомлень-рішень.

Не може залишитися поза увагою і та обставина, що визначивши суму доходу позивача за 2023 рік відповідач неправомірно застосував офіційний курс валют Нацбанку України на останній календарний день 2023 року. Такий підхід не відповідає пункту 164.4 статті 164 ПК України, яким чітко установлено, що доходи, отримані у вигляді валютних цінностей перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. Застосування іншого способу розрахунку бази оподаткування, який не відповідає нормативно встановленому, вказує на те, що суб`єкт владних повноважень діяв не у спосіб, визначений законом.

Неможливість установити дату отримання доходу через відсутність у відповідача доказів не може бути компенсована довільним розрахунком. Інакше контролюючий орган фактично звільняється від обов`язку довести базову фактичну підставу для нарахування податку і замінює доказування розрахунковою моделлю, сформованою на власний розсуд.

Також перекладання контролюючим органом на позивача обов`язку спростовувати податкову інформацію не узгоджується з приписами частини другої статті 77 КАС України, згідно з якою саме суб`єкт владних повноважень у справах про протиправність його рішень, дій чи бездіяльності повинен доказувати правомірність своїх рішення, дії чи бездіяльності.

Суд повторює, що покладена в основу спірних податкових повідомлень-рішень податкова інформація, отримана у рамках міжнародного обміну податковою інформацією, сама по собі не є самодостатнім доказом реального отримання доходу конкретною фізичною особою без підтвердження первинними фінансовими документами - банківськими виписками, платіжними інструкціями або іншими документами, що засвідчують рух коштів та ідентифікують отримувача. За таких умов висновки контролюючого органу про наявність у позивача обов`язку декларування іноземного доходу та про заниження податкових зобов`язань ґрунтуються на припущеннях, а не на належних доказах, що є неприпустимим у публічно-правових спорах, де наслідком є втручання у майнову сферу особи.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін у сукупності, суд дійшов переконання, що спірні податкові повідомлення-рішення від 18 лютого 2026 року №0031202407, №0031322407, №0031362407 ґрунтуються на недоведених висновках про отримання позивачем у 2023 році доходу саме від Fenix International Ltd. за 50 транзакціями на загальну суму 34042,00 доларів США, щодо яких вона набула право власності або контроль над коштами, та визначення на цій підставі бази оподаткування у сумі 1292996,86 грн. Тому такі рішення підлягають скасуванню як протиправні.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із задоволенням позову за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2221,51 грн, підтверджені квитанцією від 20 березня 2026 року №4М4М-S89U-971E (а.с.10), випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.139).

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 18 лютого 2026 року №0031202407, №0031322407 та №0031362407.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у сумі 2221,51 грн (дві тисячі двісті двадцять одна грн 51 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк

Повний текст рішення складено 13 липня 2026 року