Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 646/3232/26
№ провадження 3/646/694/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.06.2026 м. Харків
Суддя Основ`янського районного суду міста Харкова Сіренко Ю.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з НП ХРУП №1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, непрацюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в:
08.03.2026 року о 21 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 ухилилася від виконання, передбачених законодавством обов`язків відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: в помешканні встановлено антисанітарні умови, відсутні належні умови для проживання та розвитку дитини, чим порушила ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Крім того, 08.03.2026 року о 21 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 ухилилася від виконання, передбачених законодавством обов`язків відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: дитина не навчається та не відвідує школу, тим самим дитина не отримує здобуття освіти, чим порушила ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Крім того, 08.03.2026 року о 21 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 ухилилася від виконання, передбачених законодавством обов`язків відносно сина- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: в помешканні встановлено антисанітарні умови, відсутні належні умови для проживання та розвитку дитини, чим порушила ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Крім того, 08.03.2026 року о 21 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 ухилилася від виконання , передбачених законодавством обов`язків відносно доньки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: не забезпечила належні умови для проживання дитини, чим порушила ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Постановою Основ`янського районного суду міста Харкова від 02.06.2026 року справи про адміністративні правопорушення №646/3232/26 (провадження №3/646/694/2026), №646/3234/26 (провадження №3/646/696/2026), №646/3237/26 (провадження №3/646/697/2026), та №646/3238/26 (провадження №3/646/698/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - об`єднано в одне провадження. Об`єднаному провадженню присвоєно номер №646/3232/26 (провадження №3/646/694/2026).
У судове засідання ОСОБА_1 не з`вилася, з невідомих для суду причин, повідомлялася належним чином.
Відповідно до вимог ст. 129 Конституції України, ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається в судах відкрито, що гарантує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності можливість своєчасно дізнатись про день та час судового засідання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Суд при цьому враховує, що Європейський суд у своїй практиці широко тлумачить дане питання, основним у якому є доступ до суду в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
В той же час, Європейський суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання.
Заборона зловживання правом знайшла своє закріплення у статті 17 Конвенції, згідно якої жодне з положень Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
При розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 184 КУпАП, законом не встановлено обов`язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відповідно суду не надано права у разі ухилення від явки на виклик судді цю особу піддати приводу органом внутрішніх справ (Національною поліцією).
За даних обставин суддя вважає, що неявка ОСОБА_1 не перешкоджає розгляду справи, зважаючи на те, що вона була повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із Законом.
На підставі положень ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з`ясовувати питання: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення саме на посадову особу, яка його складає, покладається обов`язок надання суду доказів на підтвердження того правопорушення, яке зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення.
Адміністративним порушенням відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП визнається ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей тягнуть за собою попередження або накладання штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №203560 року, поясненнями ОСОБА_1 , рапортом про реєстрацію заяви в ЄО №789 від 18.01.2026 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №203558 від 11.03.2026 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №203509 від 11.03.2026 року, поясненнями ОСОБА_1 , протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №203559 від 11.03.2026 року, поясненнями ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП та застосувати стягнення в межах санкції цієї статті, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП в провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 184, 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , остаточно адміністративне стягнення за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , у дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Строк пред`явлення до виконання постанови в частині стягнення штрафу 3 місяці.
Строк пред`явлення до виконання постанови в частині стягнення судового збору 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Основ`янський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя - Ю.Ю. Сіренко