Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 13.07.2026Справа № 554/9439/26 Провадження № 3/554/1102/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«13» липня 2026 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави у складі головуючого судді Сметаніної А.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ГУ ДПС у Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Європейська, 4, код ЄДРПОУ 44057192) у відношенні:
ОСОБА_1 , дата та місце народження невідомі, громадянки України, керівника ТОВ «ДЕР БАУ» код ЄДРПОУ 45233307, адреса: м.Полтава, вул.Гетьмана Сагайдачного, 8, місце проживання - невідомо, РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст. 163-2 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
15 червня 2026 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол за те, що вона, перебуваючи на посаді керівника ТОВ «ДЕР БАУ», несвоєчасно подала до установи банку платіжне доручення на перерахування належної до сплати суми сплати податкового зобов`язання по уточнюючому розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2025 від 22.07.2025 №9216652023, граничний термін сплати 22.07.2025, фактично сплачено 10.09.2025, чим порушено п.50.1 ст.50 розділу V Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI(зі змінами та доповненнями), що зафіксовано в акті перевірки від 27.05.2026 №7309/16-31-04-06-05/45233307.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася з невідомої суду причини, про дату, час та місце його проведення була повідомлена належним чином.
Відповідно до ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків:
Згідно зі статтею 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення за ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пункт п.7 ч.1 ст.247 КУпАП передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
За положеннями ч.2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій-шостій цієї статті.
Для закриття провадження по справі суд має встановити наявність чи відсутність ряду обставин, зокрема: факту вчинення правопорушення особою, що його вчинила, та її вини в цьому, часу вчинення, тощо.
Отже, системний аналіз зазначених правових норм свідчить, що закриття провадження на підставі закінчення строків, передбачених ст.38 КУпАП, можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; сплив встановленого законом строку.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.163-2 ч.1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).
Основною і обов?язковою ознакою суб?єктивної сторони будь-якого складу адміністративного правопорушення є наявність вини особи у скоєнні такого діяння.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала до установи банку платіжне доручення на перерахування належної до сплати суми сплати податкового зобов`язання по уточнюючому розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2025 від 22.07.2025 №9216652023, граничний термін сплати 22.07.2025, фактично сплачено 10.09.2025.
Дана обставина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 15.06.2026 року; актом про результати камеральної перевірки від 27.05.2026 року.
Згідно протоколу, адміністративне правопорушення було вчинено 27.05.2026 року, однак це не є датою вчинення адміністративного правопорушення, а є датою його виявлення, що підтверджується актом про результати камеральної перевірки від 27.05.2026 року. Датою вчинення адміністративного правопорушення слід вважати наступний день за днем граничного терміну подання платіжного доручення до установи банку на сплату суми сплати податкового зобов`язання по уточнюючому розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2025.
Аналіз вимог діючого законодавства, дає підстави стверджувати, що триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов`язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов`язків, передбачених правовою нормою. Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан триває протягом значного часу, і весь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків.
Така позиція щодо застосування норм права викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17.
Як випливає з акту перевірки від 27.05.2026 року, на підставі якого складено протокол № 5623/12/16-31-04-06-06 від 15.06.2026 року, дії вчинені ОСОБА_1 , які мають ознаки адміністративного правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, не носять характеру триваючих.
Суд зауважує, що строк накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення це певний період часу, протягом якого дія чи подія мають юридичне значення. Цей строк не поновлюється і не продовжується і є гарантією того, що будь-які дії щодо притягнення особи до відповідальності після його закінчення мають бути припинені.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Оскільки на момент надходження до суду адміністративного матеріалу про адміністративне правопорушення, а саме 22.06.2026 року, минуло більше трьох місяців з дня вчинення цього правопорушення, тобто минув строк, передбачений статтею 38 цього Кодексу, вказане адміністративне правопорушення не є триваючим, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю, у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, встановлених у ст.38 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 38, 163-2 ч.1, 247, 256, 272, 283, 284, 294 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по адміністративній справі у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-2 КУпАП закрити, у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Шевченківського районного
суду міста Полтави: Аліна СМЕТАНІНА