Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 208/13950/25
провадження № 2/208/1597/26
РІШЕННЯ
Іменем України
25 березня 2026 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Кам`янського у складі: Головуючого, судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Золотоноші А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженняцивільну справу за позовом Покровського міського центру зайнятості Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
в с т а н о в и в:
Представник Покровського міського центру зайнятості Донецької області звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В обгрунування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , звернувся до Покровського міського центру зайнятості Донецької області за сприянням у працевлаштуванні 30.06.2022, йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 30.06.2022.
У зв`язку з введенням воєнного стану в Україні на підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 (зі змінами) та веденням активних бойових дій в Донецькій області, з 24.02.2022 працівникам Покровського міського центру зайнятості Донецької області було встановлено дистанційний режим роботи згідно наказу Покровського міського центру зайнятості Донецької області від 28.02.2022 №27 «Про організацію роботи Покровського міського центру зайнятості Донецької області».
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 № 334 «Деякі питання реєстрації, перереєстрації, припинення реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану» визначені особливості обслуговування громадян Державною службою зайнятості у період дії воєнного стану в Україні, а саме: напрацьований алгоритм взаємодії фахівців та клієнтів центру зайнятості: особисто, під час відвідування центру зайнятості; через єдиний державний вебпортал електронних послуг Дія та його мобільну версію; за допомогою засобів телекомунікаційного зв`язку (через електронну пошту).
Тому ОСОБА_1 , підбір роботи, надання послуг служби зайнятості, підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості здійснювались дистанційно (телефонним зв`язком).
Під час щомісячного спілкування з ОСОБА_1 , в телефонному режимі кар`єрний радник проводила безробітному підбір роботи, надавала соціальні послуги служби зайнятості, з`ясовувала підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості та попереджала Відповідача про відповідальність за неповідомлення протягом трьох робочих днів будь-якої інформації, яка впливає на отримання матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_1 , перебував на обліку в Покровському міському центрі зайнятості Донецької області та отримував допомогу по безробіттю з 30.06.2022 по 15.09.2022.
За результатами обміну даними про особу з ДРЗДСС встановлено, що ОСОБА_1 , знаходиться у трудових відношеннях з «Агрофірма «Лисівка» (ЄДРПОУ 30419416) ,як найманий працівник на загальних підставах під час знаходження на обліку в Покровському міському центру зайнятості Донецької області.
З метою недопущення незаконних витрат з Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, керуючись Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики та Державною податковою адміністрацією України 13.02.2009 № 60/62 (чинний на дату проведення розслідування) Покровським міським центром зайнятості Донецької області проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.
На підставі проведеного Покровським міським центром зайнятості Донецької області розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення по безробітному ОСОБА_1 складено акт від 15.12.2022 №38к. За висновками акту ОСОБА_1 дійсно перебував у трудових відносинах з ТОВ «Агрофірма «Лисівка» за сумісництвом на посаді підсобного робітника з 06.07.2022 по 16.09.2022.
За період з 06.07.2022 по 16.09.2022 ОСОБА_1 незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 18084,69 грн.
Під час реєстрації та перебування на обліку в центрі зайнятості, Відповідач не повідомив про обставини, що впливають на виплату допомоги по безробіттю, а саме: не повідомив Покровський міський центр зайнятості Донецької області про перебування у трудових відносинах з ТОВ «Агрофірма «Лисівка».
Цими діями було завдано шкоду Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 18084,69 грн.
З вищезазначених обставин вбачається, що під час перебування на обліку в Центрі зайнятості Відповідач мав трудові відносини, що свідчить про його зайнятість та невідповідність визначенню безробітного.
07.04.2023 на адресу ОСОБА_1 направлено претензію за №08/237/01-20-23, в якій запропоновано у добровільному порядку повернути допомогу по безробіттю у сумі 18084,69 грн. Лист повернувся з відміткою «повертається за закінченням терміну зберігання».
Неодноразово фахівці центру зайнятості зв`язувались з боржником, але зв`язку з ним до теперішнього часу немає.
Незаконно отримані кошти допомоги по безробіттю на розрахунковий рахунок Покровського міського центру зайнятості Донецької області, зазначений в претензії, не надходили.
Отже, ОСОБА_1 усвідомлюючи наслідки, та знаючи про незаконність своїх дій, при реєстрації в центрі зайнятості не повідомив фахівця про те, що він працює, тим самим ввів в оману Покровський міський центр зайнятості Донецької області, шляхом обману та зловживання довірою отримав статус безробітного та допомогу по безробіттю, хоча не мав на це права.
Позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь неправомірно отриману допомогу у розмірі 18 084,69 грн. та понесені судові витрати у розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою суду від 04 листопада 2025 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про відкриття провадження відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, відзиву на позовну заяву та роз`яснено право подати заяву із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Будь-яких заяв або клопотань від сторін до суду не надано, зокрема відзиву на позовну заяву або клопотання буд-якої зі сторін про розгляд справи з повідомленням сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , звернувся до Покровського міського центру зайнятості Донецької області за сприянням у працевлаштуванні 30.06.2022, йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 30.06.2022.
ОСОБА_1 , перебував на обліку в Покровському міському центрі зайнятості Донецької області та отримував допомогу по безробіттю з 30.06.2022 по 15.09.2022
За результатами обміну даними про особу з ДРЗДСС встановлено, що ОСОБА_1 , знаходиться в трудових відносинах з «Агрофірма «Лисівка», як найманий працівник на загальних підставах.
З метою недопущення незаконних витрат з Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Покровським міським центром зайнятості Донецької області проведено розслідування страхових виплат та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
На підставі проведеної перевірки складено акт від 15.12.2022 року № 119, з якого слідує, що ОСОБА_1 дійсно перебував у трудових відносинах з ТОВ «Агрофірма «Лисівка», за сумісництвом з 30.06.2022 року по 16.09.2022 року.
Таким чином вбачається, що ОСОБА_1 , за період з 30.06.2022 року по 16.09.2022 року, відповідно до розрахунку незаконно отриманого матеріального забезпечення до наказу № НТ221220 від 20.12.2022 року Покровського міського центру зайнятості Донецької області, незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 18084,69 грн.
07.04.2023 на адресу ОСОБА_1 , направлено претензію за №08/237/01-20-23, в якій запропоновано у добровільному порядку повернути допомогу по безробіттю у сумі 18084,69 грн. Однак лист повернувся відправнику з відміткою «повертається за закінченням терміну зберігання».
Неодноразово фахівці центру зайнятості зв`язувались з боржником, але зв`язку з ним до теперішнього часу немає.
На даний момент надмірно отримана допомога відповідачем по справі не відшкодована.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. До способів захисту цивільних прав та інтересів належить відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Статті 12, 81 ЦПК України передбачають обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств).
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Як зазначено в ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Частиною 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітниху територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим Наказом Міністерства правці та соціальної політики, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, передбачений механізм проведення розслідування, яке здійснюється проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної (пункти 2, 3 Порядку).
Пунктом 5 Порядку передбачено,що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.
За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 всупереч ст. 81 ЦПК України не надав суду доказів, які б спростовували викладені у позовній заяві обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримав грошову допомогу у розмірі 18084,69 грн.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
За приписами ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відзиву на позов та доказів, які спростовують позовні вимоги, відповідачем суду не надано.
Таким чином, беручи до уваги надані позивачем докази та викладені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Крім цього, у відповідності до ст.141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн. 00 коп., сплачені при подачі позову до суду.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81, 141, 259, 263 265 ЦПК України суд, -
у х в а л и в:
Позовну заяву Покровського міського центру зайнятості Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , остання відома адреса: АДРЕСА_1 на користь Покровського міського центру зайнятості Донецької області, юридична адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул.. Поштова, буд.3, ЄДРПОУ 24817332, незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 18084 (Вісімнадцять тисяч вісімдесят чотири) грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , остання відома адреса: АДРЕСА_1 на користь Покровського міського центру зайнятості Донецької області, юридична адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул.. Поштова, буд.3, ЄДРПОУ 24817332, судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського Апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторони:
Позивач: Покровський міський центр зайнятості Донецької області, юридична адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул. Поштова, буд.3, ЄДРПОУ 24817332.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , остання відома адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Похваліта С. М.