Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 466/6271/26
Провадження №1-кп/466/829/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2026 року Шевченківський районний суд м.Львова
в складі: головуючої-судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Львові клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органів Бюро економічної безпеки України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 72026141000000035 від 30 червня 2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваної
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м.Львова, громадянки України, з вищою освітою, яка працює директором ТОВ «СПЕШЛТЕХ» (ЄДРПОУ 45459088), зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима,
в с т а н о в и в :
09 липня 2026 року до Шевченківського районного суду м.Львова надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органів Бюро економічної безпеки України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 72026141000000035 від 30 червня 2026 року, про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України.
В обґрунтування клопотання прокурор покликається на те, що ОСОБА_4 на підставі рішення засновника Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕШЛТЕХ» код ЄДРПОУ 45459088 (далі ТОВ «СПЕШЛТЕХ», Товариство) від 24 липня 2024 року № 1 призначена директором ТОВ «СПЕШЛТЕХ» та відповідно до наказу від 26 липня 2024 року № 1-н ОСОБА_4 приступила до виконання обов`язків директора ТОВ «СПЕШЛТЕХ» з 26 липня 2024 року, яке зареєстроване Управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради 26 липня 2024 року, номер запису 1004151020000061254, взяте на податковий облік в Головному управлінні ДПС у Львівській області 29 липня 2024 року за номером 130724188709, з 01 січня 2026 року перебуває на податковому обліку в Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків та зареєстроване за адресою: м. Львів, вул. Данилишина Д., буд. 6, офіс 206.
Відповідно до п. п. 1.1, 2.1 Статуту, затвердженого рішенням засновника ТОВ «СПЕШЛТЕХ» від 24 липня 2024 року № 1 (далі Статут) та Статуту, затвердженого рішенням засновника ТОВ «СПЕШЛТЕХ» від 29 вересня 2025 року № 1/09/25 (далі Статут (нова редакція), Товариство створене та діє на підставі чинного законодавства України. Основною метою діяльності Товариства є отримання прибутку від здійснення видів господарської діяльності, передбачених у Статуті.
Згідно з розділом ІІІ Статуту та Статуту (нова редакція), органами Управління Товариством є загальні збори учасників та виконавчий орган. Виконавчий орган товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства. Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є «директор». До компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов`язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників. Посадовими особами товариства є члени виконавчого органу.
У період з січня по грудень 2025 року ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ «СПЕШЛТЕХ», обіймала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто була службовою особою, на яку відповідно до Конституції України, Законів України, Статуту Товариства покладено обов`язки та відповідальність за організацію і здійснення обчислення податків, зборів, обов`язкових платежів, своєчасну їх сплату до бюджетів, а саме згідно з:
ст. 67 Конституції України обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом;
ст. 16 Податкового кодексу України обов`язок сплачувати податки в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, обов`язок вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів,
ст. 36 Податкового кодексу України податковий обов`язок визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом України,
ст. 44 Податкового кодексу України обов`язок вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків,
ст. 47 Податкового кодексу України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах,
ст. 110 Податкового кодексу України відповідальність за вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншими законодавчими актами,
ст. 111 Податкового кодексу України кримінальна відповідальність за порушення законів з питань оподаткування,
порушуючи вимоги законодавства, діючи умисно, з метою ухилення від сплати податків, здійснила штучний розподіл господарської діяльності ТОВ «СПЕШЛТЕХ», шляхом використання підконтрольних фізичних осіб-підприємців, для отримання на їх банківські рахунки розрахунків за поставлені ТОВ «СПЕШЛТЕХ» товари та послуги та не відображення їх в бухгалтерському та податковому обліках Товариства відомостей щодо отриманого доходу в сумі 361 666 607, 09 грн, ухилилася від сплати податків у особливо великих розмірах.
З цією метою ОСОБА_4 у точно не встановлений досудовим розслідуванням час та у точно не встановленому досудовим розслідуванням місці, однак не пізніше січня 2025 року, залучила осіб, які на той час вже були зареєстровані як фізичні особи - підприємці та запропонувала особам з числа знайомих, а також особам, які фактично були найманими працівниками ТОВ «СПЕШЛТЕХ» та працювали у магазинах мережі «ЯБКО», які остання використовувала для здійснення роздрібної торгівлі електронним і телекомунікаційним устаткуванням та аксесуарами до них, здійснити реєстрацію в якості фізичних осіб-підприємців, для одержання грошових коштів від реалізації вказаного товару на їх банківські рахунки та відображення у податковій звітності доходу від продажу, як доходу зазначених суб`єктів господарювання.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 залучила до здійснення вказаної діяльності фізичних осіб-підприємців, зокрема: ФОП ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ФОП ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_4 ), ФОП ОСОБА_9 (РНОКПП НОМЕР_5 ), ФОП ОСОБА_10 (РНОКПП НОМЕР_6 ), ФОП ОСОБА_11 (РНОКПП НОМЕР_7 ), ФОП ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_8 ), ФОП ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_9 ), ФОП ОСОБА_14 (РНОКПП НОМЕР_10 ), ФОП ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_11 ), ФОП ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_12 ), ФОП ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_13 ), ФОП ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_14 ), ФОП ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_15 ), ФОП ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_16 ), ФОП ОСОБА_21 (РНОКПП НОМЕР_17 ), ФОП ОСОБА_22 (РНОКПП НОМЕР_18 ), ФОП ОСОБА_23 (РНОКПП НОМЕР_19 ), ФОП ОСОБА_24 (РНОКПП НОМЕР_20 ), ФОП ОСОБА_25 (РНОКПП НОМЕР_21 ), ФОП ОСОБА_26 (РНОКПП НОМЕР_22 ), ФОП ОСОБА_27 (РНОКПП НОМЕР_23 ), ФОП ОСОБА_28 (РНОКПП НОМЕР_24 ), ФОП ОСОБА_29 (РНОКПП НОМЕР_25 ), ФОП ОСОБА_30 (РНОКПП НОМЕР_26 ), ФОП ОСОБА_31 (РНОКПП НОМЕР_27 ), ФОП ОСОБА_32 (РНОКПП НОМЕР_28 ), ФОП ОСОБА_33 (РНОКПП НОМЕР_29 ), ФОП ОСОБА_34 (РНОКПП НОМЕР_30 ), ФОП ОСОБА_35 (РНОКПП НОМЕР_31 ), ФОП ОСОБА_36 (РНОКПП НОМЕР_32 ), ФОП ОСОБА_37 (РНОКПП НОМЕР_33 ), ФОП ОСОБА_38 (РНОКПП НОМЕР_34 ), ФОП ОСОБА_39 (РНОКПП НОМЕР_35 ), ФОП ОСОБА_40 (РНОКПП НОМЕР_36 ), ФОП ОСОБА_41 (РНОКПП НОМЕР_37 ), ФОП ОСОБА_42 (РНОКПП НОМЕР_38 ), ФОП ОСОБА_43 (РНОКПП НОМЕР_39 ), ФОП ОСОБА_44 (РНОКПП НОМЕР_40 ), ФОП ОСОБА_45 (РНОКПП НОМЕР_41 ), ФОП ОСОБА_46 (РНОКПП НОМЕР_42 ), ФОП ОСОБА_47 (РНОКПП НОМЕР_43 ), ФОП ОСОБА_48 (РНОКПП НОМЕР_44 ), ФОП ОСОБА_49 (РНОКПП НОМЕР_45 ), ФОП ОСОБА_50 (РНОКПП НОМЕР_46 ), ФОП ОСОБА_51 (РНОКПП НОМЕР_47 ), ФОП ОСОБА_52 (РНОКПП НОМЕР_48 ), ФОП ОСОБА_53 (РНОКПП НОМЕР_49 ), ФОП ОСОБА_54 (РНОКПП НОМЕР_50 ), ФОП ОСОБА_55 (РНОКПП НОМЕР_51 ), ФОП ОСОБА_56 (РНОКПП НОМЕР_52 ), ФОП ОСОБА_57 (РНОКПП НОМЕР_53 ), ФОП ОСОБА_58 (РНОКПП НОМЕР_54 ), ФОП ОСОБА_59 (РНОКПП НОМЕР_55 ), ФОП ОСОБА_60 (РНОКПП НОМЕР_56 ), ФОП ОСОБА_61 (РНОКПП НОМЕР_57 ), ФОП ОСОБА_62 (РНОКПП НОМЕР_58 ) та ФОП ОСОБА_63 (РНОКПП НОМЕР_59 ), які перебували на другій групі спрощеної системи оподаткування та використовувалися для реалізації продукції кінцевим споживачам. При цьому, фактично господарську діяльність з роздрібної торгівлі електронним і телекомунікаційним устаткуванням та аксесуарами до них як фізичні особи-підприємці вищевказані особи, у період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року, не здійснювали, облік результатів діяльності не вели, податкову звітність подавали за вказівкою ОСОБА_4 . Водночас, формування податкової звітності платників єдиного податку другої групи від імені зазначених суб`єктів господарювання за 2025 рік організувала ОСОБА_4 , яка розпоряджалась грошовими коштами, що надходили на рахунки зазначених суб`єктів господарювання.
За таких обставин, ОСОБА_4 будучи службовою особою платника податку директором ТОВ «СПЕШЛТЕХ», діючи умисно, посягаючи на встановлений законодавством України порядок оподаткування суб`єктів господарювання, який забезпечує за рахунок надходження податків формування дохідної частини державного бюджету, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх злочинних дій, з корисливих мотивів, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету грошових коштів в особливо великих розмірах і бажаючи настання таких наслідків, порушуючи вимоги податкового законодавства, у період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року, використовуючи реквізити названих фізичних осіб-підприємців та їх банківські рахунки, в порушення п. п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями) умисно ухилилась від сплати до бюджету податку на додану вартість підприємства у сумі 60 277 767, 85 грн, що більше ніж у сім тисяч разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування та введені у встановленому законодавством порядку, вчиненому службовою особою підприємства незалежно від форми власності, що призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.
30 червня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.
Кримінальним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України державі завдано збитки у вигляді несплаченого до бюджету податку на додану вартість підприємства за період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року в загальній сумі 60 277 767, 85 грн.
У ході досудового розслідування ТОВ «СПЕШЛТЕХ», до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 212 КК України, з метою відшкодування завданих державі збитків сплатило до бюджету відповідно до платіжної інструкції № 3781 від 30 червня 2026 року податок на додану вартість в сумі 60 277 767, 85 грн. Зарахування цих коштів до бюджету підтверджується листом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01 липня 2026 № 3862/0/06-35-26. Цим листом засвідчено, що штрафні санкції та пеня щодо платника ТОВ «СПЕШЛТЕХ» відсутні.
Крім цього, відповідно до п. 69.37 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, на період з 01.08.2023 до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов`язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 01.08.2023 та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов`язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні подане клопотання підтримав, з підстав наведених у ньому, просив клопотання задовольнити.
Підозрювана та її захисник у підготовчому судовому засіданні підтримали подане клопотання, просили звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України. ОСОБА_4 повідомила, що її позиція на звільнення від кримінальної відповідальності добровільна, наслідки закриття провадження з цієї підстави їй зрозумілі.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 44 Кримінального кодексу України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ст.ст.284-288 Кримінального процесуального кодексу України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.285 Кримінального процесуального кодексу України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Частиною 4 ст.212 Кримінального кодексу України передбачено, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284, ч.3 ст.288 Кримінального процесуального кодексу України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Пунктом 2 ч.3 ст.314 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Оскільки ОСОБА_4 вчинила діяння, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, та до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки (фінансові санкції та пеня не застосовуються), тому на підставі ч.4 ст.212 Кримінального кодексу України її слід звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, та закрити кримінальне провадження.
Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувалися.
Процесуальні витрати у кримінальному проваджені відсутні.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Керуючись ст.ст.44, ч.4 ст.212 Кримінального кодексу України, п.1 ч.2 ст.284, ст.285, ч.4 ст.286, ст.ст.288, 314, 350, 369-372, 376, 382-385 Кримінального процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в:
звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, на підставі ст.44, ч.4 ст.212 Кримінального кодексу України.
Кримінальне провадження номер 72026141000000036 від 30 червня 2026 року, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 Кримінального процесуального кодексу України.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її оголошення до Львівського апеляційного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуюча ОСОБА_1