Рішення № 138159096, 13.07.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2026
Номер справи
580/4610/26
Номер документу
138159096
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2026 року справа № 580/4610/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Янківської В.П.,

розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

установив:

04 травня 2026 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09 березня 2026 року № 44/18, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову за мобілізацією на особливий період під час дії правового режиму воєнного стану на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

2) зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву на відстрочку від призову за мобілізацією на особливий період на підставі п. 1 ч. З ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 06.03.2026 року №20260306-558692 з врахуванням висновків суду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18 травня 2026 року відкрито провадження у справі.

Обґрунтовуючи позов позивач зазначив, що відповідач безпідставно відмовив у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за наявного повного переліку документів відповідно до п. 1 ч. 1 ст 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідач у визначений термін відзиву не надав, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи через систему Електронний суд.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

06.03.2026 року особисто через центр надання адміністративних послуг подав на ім`я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», було додано: 1. Копію паспорту ОСОБА_1 ;

2. Копію РНОКПП ОСОБА_1 ;

3. Копію студентського квитка ОСОБА_1 ;

4. Копію військово-облікового документу з «Резерв +»;

5. Копію атестату про повну загальну середню освіту ОСОБА_1 ;

6. Копію договору про навчання;

7. Копію нотаріально засвідченої копії підтвердження зарахування та статусу Студента;

8. Копію нотаріально засвідченої копії перекладу підтвердження тривалості навчального року;

9. Лист - обгрунтування щодо наявності підстав для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

13.03.2026 року на електронну адресу позивача надійшло повідомлення, в якому містилося лише перша сторінка листа від ІНФОРМАЦІЯ_5 з № 44/18 від 09.03.2026 року, яка не відображала всього тексту, в тому числі, причин, обгрунтування надання чи відмови в наданні відстрочки. У зв`язку з чим, 21.03.2026 року адвокатом було направлено на поштову адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 адвокатський запит з проханням надати повний текст повідомлення. ІНФОРМАЦІЯ_7 не забрав дане поштове відправлення на Укрпошті і воно повернулося відправнику. У зв`язку з цим, 09.04.2026 року було направлено на юридичну адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 через кур`єра Укрпошти адвокатський запит з проханням надати повний текст повідомлення.

15.04.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов повний текст повідомлення, в якому зазначено таке: «За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 09.03.2026 року № 44 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оскільки Вами, всупереч вимог абзацу 9 пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560, не надано довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти».

Позивач категорично не погоджується з рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 09.03.2026 року № 44, про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації Позивачу, оскільки вважає, що він надав всі необхідні документи на підтвердження статусу здобувача вищої освіти за денною формою здобуття освіти за рівнем освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", що передбачені підставою для відстрочки відповідно до п.3 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII Про військовий обов`язок і військову службу (далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (далі - ЗУ № 3543-XII).

Перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення згідно з ч.ч.7, 8 ст.23 ЗУ №3543-XII здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абз.9 п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Оскільки відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, саме на нього покладено обов`язок щодо прийняття рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час.

З 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, адже були внесені зміни до ст.23 ЗУ №3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов`язаними особами відстрочки.

Відповідно до п.п.56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов`язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з п.п.64, 65 Порядку №560 заяви військовозобов`язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п`яти років. У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 ЗУ № 3543-XII.

Згідно з п.1 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII, на який посилався позивач у заяві до відповідачів, передбачає, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Суд урахував, що Додаток 5 до Порядку №560 містить перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у залежності від категорії осіб, які мають право на відстрочку. Так, документами, що підтверджують право на відстрочку на підставі п.1 ч.3 вказаного Закону є:

для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, - довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров`я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров`я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.

Як свідчать встановлені обставини спору, довідки про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, позивачем до заяви про надання відстрочки відповідачу не надані.

У спірному рішення про відмову у наданні відстрочки відповідач від 09.03.2026 № 44/18 зауважив, що комісія не має жодних законних повноважень приймати замість обовязкової довідки з ЄДЕБО будь-які інші альтернативні документи (договори про навчання, студентські квитки, залікові книжки, довідки іноземних закладів освіти тощо), навіть за умови їх офіційного перекладу та нотаріального посвідчення.

Відповідно до ст.6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Водночас ст.19 Конституції України приписує, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, відповідач зобов`язаний застосовувати чинні нормативно-правові акти, не виходячи за межі владних повноважень.

Оскільки позивач не надав обов`язкового документа згідно з Порядком №560 для отримання передбаченого п.1 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII права на відстрочку, спірне рішення обґрунтоване та правомірне, відповідач діяв з дотриманням порядку, меж та способу дій, які визначені законом.

Тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні та відсутні підстави розподілу судових витрат згідно зі ст.ст.132-139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Відмовити повністю у задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА