Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 липня 2026 року Справа № 520/11491/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ04059243) , Департаменту земельних відносин Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненко, буд.7,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61003, код ЄДРПОУ 44591908) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Департаменту земельних відносин Харківської міської ради у вигляді відповіді №5/0/30-26 від 11.02.2026 року про відмову ОСОБА_1 у передачі у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, площею 0,0596 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_2 .
- визнати протиправним рішення Харківської міської ради 51 сесії 8 скликання №1031/26 від 26.02.2026 року «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок» в частині відмови ОСОБА_1 у передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, площею 0,0596 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до додатку 4 до зазначеного рішення.
- зобов`язати Харківську міську раду затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 від 08.06.2023 року, виготовленої ТОВ «ГИС КОНСАЛТИНГ», та прийняти рішення про передачу у приватну власність мені, ОСОБА_1 , земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025 площею 0,0596 га, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Позивач звернулась до Харківської міської ради через ЦНАП заявою від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_2 .
Листом Департаменту від 06.09.2024 № Р-1-9522/1-24.08-31; Р-1-12736/1- 24.08-31; Р-1-765/0/223-24.02-35 позивача повідомлено, що Департаментом вивчається питання правомірності державної реєстрації права власності на житловий будинок по АДРЕСА_2 , а подальший розгляд заяви № б/н від 29.03.2024 про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки площею 0,0596 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , буде здійснюватися Департаментом після отримання відповідної інформації стосовно достовірності реєстрації права власності на житловий будинок загальною площею 35,5 кв.м, житловою площею 23,8 кв.м, розташований по АДРЕСА_2 за ОСОБА_1 .
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 520/1017/25 за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту земельних відносин Харківської міської ради щодо не розгляду по суті поданої через ЦНАП м. Харкова заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов`язано Департамент земельних відносин Харківської міської ради розглянути по суті заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 29.03.2024 про передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа земельної ділянки 0,0596 га за адресою: АДРЕСА_2 та надати відповідь.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі № 520/1017/25 апеляційну скаргу Департаменту земельних відносин Харківської міської ради залишено без задоволення, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 520/1017/25 залишено без змін. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 520/1017/25 набрало законної сили.
На виконання вищевказаного рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 у справі № 520/1017/25 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було підготовлено відповідний проект рішення, який згідно з Регламентом Харківської міської ради 8 скликання, затвердженим рішенням 11 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020 № 16/20 (зі змінами), було винесено на розгляд засідання сесії Харківської міської ради.
Листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 11.02.2026 № 5/0/30-26 повідомлено позивача про те, що згідно з інформацією Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради земельна ділянка з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025 розташована частково на території житлової садибної забудови, частково на території транспортної інфраструктури; згідно з планом зонування (зонінгом) земельна ділянка розташована частково у житловій зоні, підзоні Ж-1: садибна забудова; частково в межах «червоних ліній» вул. Лялі Убийвовк у м. Харкові.
На виконання вищевказаного рішення суду Департаментом земельних відносин Харківської міської ради листом від 27.02.2026 № 1529/0/225-26 повідомлено позивача про розгляд її заяви від 29.03.2024 про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки та про прийняте за результатами такого розгляду рішення 51 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 26.02.2026 № 1031/26 «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок».
Рішенням 51 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 26.02.2026 № 1031/26 «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок» ОСОБА_1 відмовлено у передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025 площею 0,0596 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 .
Відповідно до вищевказаного рішення 51 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 26.02.2026 № 1031/26 «Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок» за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 № б/н від 29.03.2024 (вх. № Р-1-5813/1-24 від 04.04.2024) відмовити у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_2 від 08.06.2023, виготовленої ТОВ «ГИС КОНСАЛТИНГ», та передачі у власність земельної ділянки, кадастровий номер 6310136300:13:013:0025, площею 0,0596 га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам законів України та прийнятих у відповідності до них нормативно-правових актів.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулася з адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом а) частини 4 статті 83 ЗК України визначено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про автомобільні дороги» межі вулиці за її шириною визначаються «червоними лініями». Розташування будь-яких об`єктів, будівель, споруд або їх частин у межах «червоних ліній» вулиці не допускається.
Пунктом 9 частини першої Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що план зонування території (зонінг) це документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» червоні лінії - визначені в містобудівній документації щодо пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які розділяють території забудови та території іншого призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Таким чином, червоні лінії є складовою містобудівної документації на місцевому рівні, затвердження якої віднесено до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
У відповідності до п. 5 ч. 5 ст. 186 ЗК України технічна документація із землеустрою погоджується і затверджується у такому порядку, зокрема, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується у разі передачі на підставі такої документації земельної ділянки у власність та користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - рішенням таких органів.
Згідно із ч. 8 ст. 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Згідно з підпунктом 4.2.1 пункту 4.2. Положення про Департамент, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 8 скликання» № 7/20 від 09.12.2020 (зі змінами), Департамент має право обстежувати земельні ділянки під час підготовки рішень для внесення на розгляд сесії Харківської міської ради про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, про погодження технічних документацій із землеустрою щодо поділу (об`єднання) земельних ділянок, про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), про передачу земельних ділянок у власність або в користування, про припинення права користування земельними ділянками, про поновлення (укладення на новий строк) договорів оренди землі та продовження строків будівництва об`єктів, про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, про продаж земельних ділянок; під час оформлення угод щодо оренди землі, продажу земельних ділянок, актів приймання-передачі земельних ділянок; під час проведення інвентаризації земель комунальної власності територіальної громади міста Харкова; під час розгляду матеріалів з питань збереження об`єктів самочинного будівництва за вмотивованими запитами виконавчих органів Харківської міської ради та в інших випадках відповідно до покладених на Департамент повноважень; під час здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Харківської міської територіальної громади, за наслідками розгляду звернень фізичних та юридичних осіб, під час проведення інвентаризації земельних ділянок та складати акти обстеження.
Згідно із ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється містобудівною документацією на місцевому рівні.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Відповідно до приписів ст. 17 Закону у складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту.
У відповідності до ст. 18 Закону, план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов`язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Згідно із ч. 2 ст. 18 Закону план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Відповідно до п. 4.1 ДБН Б.1-1-22-2017 планом зонування (зонінгом) на території населеного пункту визначаються межі зон (підзон) з однорідними видами та умовами використання та встановлюються містобудівні регламенти, що діють у межах цих зон (підзон).
Відповідно до ДБН 5.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» на схемі зонування територія населеного пункту у відповідності з функціональним призначенням поділяється на територіальні зони, для кожної з яких встановлюється містобудівний регламент.
Згідно з підпунктами 4.1.1 4.1.2, 4.1.3 пункту 4.1 Положення про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 8 скликання» № 7/20 від 09.12.2020 (зі змінами) Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради відповідно до покладених на нього завдань:
- готує та вносить на затвердження Харківської міської ради відповідні місцеві містобудівні програми, містобудівну документацію, нормативно-правові акти і нормативні документи, у тому числі такі, що визначають правову та нормативну основи створення і ведення містобудівного кадастру та містобудівної документації;
- аналізує стан містобудування на території міста, організовує розробку, затверджує в установленому порядку містобудівні програми, містобудівну документацію та вносить зміни до них;
- проводить моніторинг стану розроблення містобудівної документації.
Враховуючи те, що до повноважень Департаменту земельних відносин Харківської міської ради за компетенцією не належить вирішення питань щодо містобудівної документації, обов`язку із зазначення в актах обстеження земельних ділянок комунальної власності приналежності земельної ділянки до тієї чи іншої функціональної зони немає.
Чинним є генеральний плану м. Харкова, затверджений рішенням 22 сесії Харківської міської ради 24 скликання від 23.06.2004 № 89/04 «Про затвердження генерального плану м. Харкова до 2026 р.», зі змінами, затвердженими рішенням 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1902/19 «Про внесення змін до генерального плану м. Харкова».
Листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 11.02.2026 № 5/0/30-26 повідомлено позивача про те, що згідно з інформацією Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради земельна ділянка з кадастровим номером 6310136300:13:013:0025 розташована частково на території житлової садибної забудови, частково на території транспортної інфраструктури; згідно з планом зонування (зонінгом) земельна ділянка розташована частково у житловій зоні, підзоні Ж-1: садибна забудова; частково в межах «червоних ліній» вул. Лялі Убийвовк у м. Харкові.
Відповідно до абз. 4 статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно із ч. 4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор, зокрема, перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації.
Відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки, зокрема, відомості про обмеження у використанні земельних ділянок.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЗК України обмеження у використанні земель (крім обмежень, безпосередньо встановлених законом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами) підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому законом, і є чинними з моменту державної реєстрації.
Як зазначалось Харківською міською радою, однією із складових технічної документації із землеустрою є кадастровий план земельної ділянки.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про землеустрій» план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об`єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.
Тобто, сертифікований інженер-землевпорядник, відповідальний за якість роботи із землеустрою, за наявності обмежень у використанні земельної ділянки, обов`язково повинен був внести відповідні дані до Державного земельного кадастру.
Суд погоджується з доводами відповідача, що під час складання технічної документації інженером-землевпорядником, складено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по вул. Лялі Убийвовк, 14 у м. Харкові, яка вийшла за межі та перетинає територію транспортної інфраструктури.
Позивач не позбавлений права виготовити нову технічну документацію, яка відповідатиме нормам законів щодо червоних ліній та зонінгу м. Харкова та подати до відповідача.
Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтовані, а отже не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 295-296 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ04059243) , Департаменту земельних відносин Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненко, буд.7,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61003, код ЄДРПОУ 44591908) про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.