Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 401/1757/25
Провадження № 2/401/1021/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" липня 2026 р. м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
секретар судового засідання Горбатюк К.А.,
за участю:
представник позивача Келеберда В.В.,
представник відповідача Жежель С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську у режимі відеоконференції між особистим кабінетом представника відповідача та Світловодським міськрайонним судом Кіровоградської області, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за водопостачання та водовідведення, -
ВСТАНОВИВ:
03 червня 2025 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за водопостачання та водовідведення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є виконавцем послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення, у тому числі за місцем проживання відповідача в квартирі АДРЕСА_1 , з особовим рахунком № НОМЕР_1 . Таким чином, відповідач згідно з укладеним індивідуальним договором від 02 жовтня 2019 року, заявою-приєднання від 25 березня 2025 року та згідно ч. 5 ст. 13, ч. 7 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" з 10 березня 2022 року являється споживачем комунальних послуг, які надаються позивачем. При цьому, у вищевказаному будинку встановлено вузол комерційного обліку водопостачання. Нарахування плати за спожиті комунальні послуги з водопостачання та водовідведення проводиться відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (ст. ст. 7, 9, 14), Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (ст. ст. 3, 9), Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Відповідно до ч. 5 ст. 13, ч. 7 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" з 10 березня 2022 року індивідуальний договір приєднання вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на вебсайті ОКВП "Дніпро-Кіровоград", власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги, та в цей час надавалися послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення. Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки. До встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до вимог частини другої статті 3 цього Закону обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показниками вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування. Плата за спожиті житлово-комунальні послуги здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". 03 березня 2025 року за заявою ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про видачу судового наказу, судом винесено наказ у справі № 401/334/25 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення за період з 01 січня 2024 року по 01 січня 2025 року в сумі 17 602,00 грн., а також втрати від інфляції в розмірі 239,84 грн., та три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 52,20 грн. та судовий збір у сумі 302,80 грн. Разом із тим, ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 02 квітня 2025 року, справа № 401/334/25, провадження № 2-с/401/7/25 скасовано судовий наказ від 03 березня 2025 року за заявою ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про видачу судового наказу на стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення. Відповідач, у порушення вказаних норм, має заборгованість за надані послуги за період з 01 грудня 2023 року по 01 травня 2025 року на загальну суму 24 228,42 грн.
Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення в сумі 24 228,42 грн., інфляційні витрати в розмірі 1 110,10 грн., 3 % річних у сумі 257,39 грн. та понесені судові витрати у виді сплаченого при зверненні до суду судового збору в розмірі 3 028,00 грн. (а.с. 3-4)
Ухвалою суду від 03 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження по справі з викликом (повідомленням) сторін, розгляд справи призначено на 14 липня 2025 року. (а.с. 21-22)
14 липня 2025 року Світловодським міськрайонним судом Кіровоградської області ухвалено заочне рішення по цивільній справі № 401/1757/25, яким задоволено позовні вимоги позивача, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОКВП "Дніпро-Кіровоград" заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення спожиті за адресою: АДРЕСА_2 , за період з 01 грудня 2023 року по 01 травня 2025 року в сумі 24 228,42 грн. Крім того, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОКВП "Дніпро-Кіровоград" за період з 01 січня 2024 року по 01 квітня 2025 року індекс інфляції - 1 110,10 грн., три відсотки річних - 257,39 грн. та судові витрати у виді судового збору в сумі 3 028,00 грн. (а.с. 31-36)
22 січня 2026 року представник відповідача - адвокат Жежель С.С. звернувся до суду із заявою про скасування заочного рішення від 14 липня 2025 року у справі № 401/1757/25 за позовною заявою ОКВП "Дніпро-Кіровоград" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за водопостачання та водовідведення. Заяву обґрунтовано тим, що відповідач не була належним чином повідомлена про розгляд справи, судових повісток та копії позовної заяви не отримувала, у зв`язку з чим була позбавлена можливості подати відзив, надати свої заперечення та докази. Крім того, зазначає, що відповідач не погоджується із сумою заборгованості, яка стягнута з неї за даним рішенням суду. Як вбачається з розрахунку наданого позивачем, у період з жовтня 2024 року, заборгованість почала стрімко зростати, хоча у квартирі прописана одна особа та наявний лічильник на воду, у лютому 2025 проведена повірка лічильника, що підтверджується наданими доказами. Із позовної заяви та наявного розрахунку заборгованості неможливо зрозуміти, що стало причиною такого стрімкого зростання заборгованості. Також при розрахунку заборгованості позивачем не враховані платежі, які здійснювалися відповідачем, а саме квитанції: від 19 січня 2025 р. на суму 140,00 грн.; від 22 січня 2025 р. на суму 139,00 грн.; від 07 лютого 2025 р. на суму 401,00 грн.; від 14 лютого 2025 року на суму 925,00 грн.; від 19 квітня 2025 р. на суму 100,00 грн.; за березень 2025 року на суму 39,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, просив поновити строк звернення до суду із заявою про перегляд заочного рішення та скасувати вищевказане заочне рішення, призначити справу до нового розгляду. (а.с. 42-46)
Ухвалою суду від 23 січня 2026 року заяву відповідача про перегляд заочного рішення залишено без руху, заявнику надано час для усунення недоліків заяви. (а.с. 63-65)
26 січня 2026 року від представника відповідача - адвоката Жежель С.С. надійшла заява про поновлення процесуального строку подання до суду заяви про перегляд заочного рішення. Заяву обґрунтовано тим, що відповідачу не було відомо про розгляд вищевказаної справи та, відповідно, про ухвалення вищевказаного заочного рішення. Жодної кореспонденції від суду відповідач не отримувала, оскільки за місцем реєстрації не проживає, а фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 з 01 січня 2024 року. Враховуючи вищевикладене, просить суд поновити строк звернення до суду із заявою про перегляд заочного рішення. (а.с. 67-68)
Ухвалою суду від 27 січня 2026 року поновлено ОСОБА_1 пропущений строк на подання заяви про перегляд заочного рішення та заяву прийнято до розгляду. (а.с. 73-74)
12 лютого 2026 року представником позивача подано до суду заперечення на подану відповідачем заяву про перегляд заочного рішення суду. Зазначає, що відповідно до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, споживач зобов`язаний повідомляти виконавця про зміну кількості осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні, а також про свою тимчасову відсутність у випадках, передбачених законодавством, із наданням відповідних підтверджуючих документів. Вказує, що відповідач із відповідними заявами та документами до позивача не звертався, а тому її посилання на непроживання за місцем реєстрації не можуть бути враховані. Крім цього, вважає безпідставними доводи щодо неврахування здійснених відповідачем оплат, оскільки всі платежі враховані при розрахунку заборгованості, що підтверджується реєстрами платежів за особовим рахунком. Враховуючи викладене, просив суд відмовити відповідачу у задоволенні заяви. (а.с. 82-83)
Розгляд справи, призначений на 12 лютого 2026 року, відкладено до 25 лютого 2026 року за клопотанням представника відповідача. (а.с. 94)
16 лютого 2026 року представник відповідача - адвокат Жежель С.С. подав до суду додаткові пояснення у справі, в яких зазначає, що з ухваленим рішенням відповідач не погоджується, вважає його необґрунтованим та таким що підлягає перегляду. Крім того, вказує, що відповідач не погоджується із сумою заборгованості, яка стягнута з неї за вказаним рішенням суду. (а.с. 97-100)
Ухвалою суду від 25 лютого 2026 року скасовано заочне рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 липня 2025 року по цивільній справі № 401/1757/25, провадження № 2/401/1028/25 за позовною заявою ОКВП "Дніпро-Кіровоград" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за водопостачання та водовідведення. (а.с. 105-107)
02 березня 2026 року представник відповідача - адвокат Жежель С.С. подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування відзиву посилається на те, що як вбачається з розрахунку наданого позивачем, у період з жовтня 2024 року, заборгованість почала стрімко зростати, хоча у квартирі прописана одна особа та наявний лічильник на воду, у лютому 2025 проведена повірка лічильника, що підтверджується наданими доказами. Із позовної заяви та наявного розрахунку заборгованості не можливо зрозуміти, що стало причиною такого стрімкого зростання заборгованості. Крім того, зазначає, що виходячи з показників лічильника за період з грудня 2023 року по травень 2025 року відповідачем фактично спожито 58 куб.м. води, а вартість спожитих послуг становить 2 666,37 грн. Водночас за цей період відповідачем сплачено за послуги водопостачання та водовідведення 6 718,71 грн., що, на думку представника відповідача, повністю покриває вартість фактично спожитих послуг та свідчить про наявність переплати у розмірі 4 052,34 грн. Враховуючи викладене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. (а.с. 115-116)
06 березня 2026 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив із запереченнями проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, оскільки строк повірки лічильника відповідача закінчився 16 червня 2024 року, а чергову повірку проведено лише 06 лютого 2025 року, прилад обліку знятий з абонентського обліку з 01 жовтня 2024 року та повторно прийнятий на абонентський облік після проведення повірки. У зв`язку з цим за період відсутності чинної повірки нарахування плати здійснювалися як для приміщення, не обладнаного вузлом розподільного обліку, відповідно до показників вузла комерційного обліку та Методики розподілу. Також зазначає, що у будинку встановлено та прийнято на абонентський облік вузол комерційного обліку, показання якого є обов`язковими для визначення обсягів спожитих послуг і розрахунків за них. Вказує, що 21 лютого 2025 року відповідачу припинено надання послуги централізованого водовідведення у зв`язку з наявністю заборгованості, після чого нарахування здійснювалися лише за послугу централізованого водопостачання та абонентське обслуговування. Звертає увагу, що довідкою про нарахування плати та розмір платежів підтверджується наявність у відповідача заборгованості за період з грудня 2023 року по листопад 2025 року у сумі 24 228,42 грн, а після ухвалення заочного рішення відповідачем частково погашено заборгованість у розмірі 1 371,23 грн, у зв`язку з чим залишок заборгованості становить 22 857,19 грн. З огляду на викладене просить позов задовольнити в повному обсязі. (а.с. 120-122)
Розгляд справи, призначений на 16 березня 2026 року, відкладено до 27 квітня 2026 року у зв`язку з відсутністю доступу до сервісів ВКЗ та неможливістю фіксувати судове засідання технічними засобами. (а.с. 139)
16 березня 2026 року представником позивача подано до суду заяву про долучення доказів до матеріалів справи. (а.с. 142)
27 квітня 2026 року представником позивача подано до суду заяву про долучення доказів до матеріалів справи. (а.с. 145)
Розгляд справи, призначений на 27 квітня 2026 року, відкладено до 21 травня 2026 року у зв`язку із зайнятістю головуючого судді під час розгляду справи № 401/1711/23. (а.с. 148)
28 квітня 2026 року представником відповідача подано до суду додаткові пояснення у справі, в яких зазначає, що в повідомлення про повірку С000000434430 не міститься відомостей про дату його отримання споживачем, граничний строк проведення повірки лічильника та дату попередньої повірки, у зв`язку з чим неможливо встановити строк дії останньої повірки та момент виникнення обов`язку щодо проведення чергової повірки. Вказує, що у лютому 2025 року відповідач звернулася до підприємства, яке здійснює повірку лічильників води по м. Світловодську, та замовила проведення повірки свого лічильника води, що підтверджується рахунком-актом № 300 від 06 лютого 2025 року на підставі якого проведено повірку лічильника. З огляду на викладене вважає, що у позивача не було правових підстав для здійснення нарахувань за послуги водопостачання та водовідведення у визначеному ним розмірі, а позовні вимоги є необґрунтованими. (а.с. 151)
Розгляд справи, призначений на 21 травня 2026 року, відкладено до 08 липня 2026 року у зв`язку із зайнятістю головуючого судді під час розгляду заяви ОСОБА_2 про відвід слідчого судді Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Іващенка В.М. у рамках справи № 401/820/26. (а.с. 157)
Представник позивача - адвокат Келеберда В.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Зазначив, що у червні 2024 року закінчився строк використання лічильника відповідача. Також вказав, що у період з жовтня 2024 року по лютий 2025 року лічильник відповідача не був повірений.
Представник відповідача - адвокат Жежель С.С. у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про причини своєї неявки суду не повідомила, про місце, дату та час судового розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток "Viber". (а.с. 158)
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_2 , на її ім`я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
02 жовтня 2019 року між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та відповідачем укладено договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що підтверджується копією відповідного договору. (а.с. 9-10)
Копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 230036 від 16 червня 2020 року, яке чинне до 16 червня 2024 року, підтверджується, що лічильник води КВ-1,5, заводський номер 066197 відповідає вимогам МПУ 392/03-2015. (а.с. 133)
На підтвердження позовних вимог, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" долучено до матеріалів справи повідомлення власникам (співвласникам) будинку АДРЕСА_4 , про намір встановлення вузла комерційного обліку на офіційному сайті підприємства. (а.с. 12)
Листом повідомленням № 777/25/07-21 від 22 квітня 2022 року ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомило голову ОСББ "Дніпровський бульвар 2" про необхідність бути присутнім 29 квітня 2022 року о 10 год. 00 хв. для огляду та опломбування вузлів комерційного обліку, які встановлені за адресою: АДРЕСА_4 . (а.с. 13)
Відповідно до акту № 63 про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік від 29 квітня 2022 року, за адресою: АДРЕСА_4 , встановлено та прийнято на абонентський облік комерційний прилад обліку. (а.с. 14)
Згідно із копією повідомлення про сплату заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення, станом на 01 травня 2024 року заборгованість по особовому рахунку № НОМЕР_1 складала 1 195,00 грн. Крім того, у вказаному повідомленні про сплату заборгованості міститься повідомлення про повірку С000000434430, в якому зазначено, що не оплачені до їх початку роботи по обслуговуванню розподільних вузлів обліку не проводяться, засіб вимірювальної техніки КВ-1,5 № 066197 2 квартал 2024 року, просили забезпечити 15 травня 2024 року з 08 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. допуск представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград". Недопуск для обслуговування розподільного приладу обліку у встановлений в повідомленні термін та не проведене обслуговування приладу протягом поточного кварталу є підставою для зняття такого приладу з абонентського обліку з наступного за звітним кварталу. (а.с. 143-144)
21 січня 2025 року позивачем направлено відповідачу попередження про припинення надання послуг № 07-14/с, згідно з яким станом на 20 січня 2025 року за адресою: АДРЕСА_2 , заборгованість за послуги централізованого водопостачання та водовідведення складає 17 929,00 грн. (а.с. 131)
06 лютого 2025 року відповідач отримала рахунок-акт № 300 на оплату послуги з повірки лічильників води на суму 450,00 грн. (а.с. 154)
Копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ИИ-00306060225076 від 07 лютого 2025 року, яке чинне до 06 лютого 2029 року, підтверджується, що лічильник води КВ-1,5 DN 15, заводський номер 066197 відповідає вимогам ДСТУ 3580-97 Лічильники води крильчасті клас А в умовах експлуатації. (а.с. 16)
Згідно з актом № 682 від 21 лютого 2025 року, представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" проведено відключення абонента ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 від водовідведення, сума боргу складає 24 373,33 грн. (а.с. 15)
25 березня 2025 року відповідач підписала заяву-приєднання, відповідно до якої приєдналася до договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград". Показання засобу вимірювальної техніки на дату укладення договору - 1 236, дата останньої повірки - 10 лютого 2025 року. (а.с. 8)
Із змісту довідки про нарахування плати та розміру платежів по особовому рахунку № НОМЕР_1 відповідача ОСОБА_1 з кількості норми на одну особу виходячи із встановлених тарифів, встановлено, щомісячне нарахування вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення з урахуванням проведеної оплати вартості цих послуг за період, який обраховано з 01 грудня 2023 року по 01 травня 2025 року, сума заборгованості станом на травень 2025 року складає 24 228,42 грн. (а.с. 5)
Відповідно до розрахунку наданого позивачем, інфляційні втрати по особовому рахунку № НОМЕР_1 складають 1 110 грн. 10 коп., три відсотки річних від простроченої суми становлять 257 грн. 39 коп. (а.с. 6)
Ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 02 квітня 2025 року, справа № 401/334/25 скасовано судовий наказ від 03 березня 2025 року за заявою ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про видачу судового наказу на стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення в сумі 17 602,00 грн., а також втрати від інфляції в розмірі 239,84 грн., три відсотки річних від простроченої суми в сумі 52,20 грн. та судовий збір у розмірі 302,80 грн. (а.с. 7)
Відповідач здійснювала платежі за надані послуги з водопостачання та водовідведення на рахунок ОКВП "Дніпро-Кіровоград", що підтверджується копіями платіжних інструкцій: 11 листопада 2025 року - 1400,00 грн.; від 14 лютого 2025 року - 900,00 грн.; 19 квітня 2025 року - 100,00 грн.; 22 січня 2025 року - 138,00 грн.; 07 лютого 2025 року - 400,00 грн.; 19 січня 2025 року - 139,00 грн., що також підтверджується реєстрами платежів, наданими позивачем. (а.с. 53-58, 86-88)
Згідно із довідками про розподіл обсягу водоспоживання мешканцями будинку АДРЕСА_4 , відповідачу за адресою: АДРЕСА_2 , нараховано плату за спожиті послуги водопостачання та водовідведення: за грудень 2023 року об`єм за розподільними вузлами 4.334 м3, небаланс 1.073 м3; за січень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 6 м3; за лютий 2024 року об`єм за розподільними вузлами 3 м3; за березень 2024 року 4.471 м3; за квітень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 4.374 м3; за травень 2024 року 4.334 м3; за червень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 4.284 м3; за липень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 4.328 м3; за серпень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 4.351 м3; за вересень 2024 року об`єм за розподільними вузлами 3.75 м3; за жовтень 2024 року небаланс 100.4 м3; за листопад 2024 року 141.729 м3; за грудень 2024 року небаланс 112.939 м3; за січень 2025 року небаланс 195.591 м3; за лютий 2025 року об`єм за розподільними вузлами 1 м3, небаланс 28.129 м3; за березень 2025 року об`єм за розподільними вузлами 5 м3; за квітень 2025 року об`єм за розподільними вузлами 3 м3. (а.с. 134, 135)
Із змісту довідки про нарахування плати та розміру платежів по особовому рахунку № НОМЕР_1 відповідача ОСОБА_1 з кількості норми на одну особу виходячи із встановлених тарифів, встановлено, щомісячне нарахування вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення з урахуванням проведеної оплати вартості цих послуг за період, який обраховано з 01 грудня 2022 року по 28 лютого 2026 року, сума заборгованості станом на березень 2026 року складає 22 857,19 грн. (а.с. 130)
Відповідно до відповіді, наданої на запит суду з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 23 лютого 2016 року. (а.с. 19-20)
Згідно із довідкою № 02 від 25 січня 2026 року, виданою головою правління СТ "Світанок-2" Дуденко О., встановлено, що ОСОБА_1 проживає з 01 січня 2024 року в садівницькому товаристві "Світанок-2" по АДРЕСА_3 . (а.с. 70)
Відповідно до Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення цей договір є публічним договором приєднання, вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на офіційному сайті ОКВП "Дніпро-Кіровоград", фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю (ОКВП "Дніпро-Кіровоград") підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг (загальні положення індивідуального договору). (а.с. 125-129)
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Із змісту ч. 1 ст. 901 ЦК України слідує, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Стаття 525 ЦК України передбачає, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 526 ЦК України - зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 67 ЖК УРСР плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідно із ст. 68 ЖК УРСР наймач зобов`язаний щомісячно сплачувати комунальні послуги, у тому числі і за послуги теплопостачання.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що індивідуальний споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом (ч. ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно із п. 6 Індивідуального договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Частиною 2 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими у встановленому порядку.
Згідно із п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 22 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено обов`язок споживачів питної води своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
У постановах Верховного Суду від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц, від 06 листопада 2019 року у справі № 642/2858/16, від 07 липня 2020 року у справі № 7128916/17-ц, від 20 листопада 2024 у справі № 463/6799/18 зроблено висновок, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Пунктом 38 Правил № 690 від 05 липня 2019 року передбачено, що споживач здійснює оплату спожитих послуг щомісяця в порядку та строки, визначені договором.
Згідно із п. п. 5 п. 47 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05 липня 2019 року (далі - Правила № 690 від 05 липня 2019 року), споживач зобов`язаний оплачувати надані послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені договором.
Відповідно до пп. 15 п. 50 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, виконавець зобов`язаний контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузлів комерційного обліку, а у разі укладення індивідуального договору або індивідуального договору про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем - вузлів розподільного обліку.
Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" встановлено, що обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування / розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
Згідно із положеннями ч. ч. 1, 3 ст. 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 444 від 06 червня 2018 року, повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення: 1) на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; 2) у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під`їздах будівлі.
Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під`їздах будівлі.
Разом із тим, матеріали справи не містять відомостей чи будь-яких письмових доказів на підтвердження того, що ОКВП "Дніпро-Кіровоград" доведено до відома споживачів багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 , та зокрема відповідача, про необхідність встановлення комерційного приладу обліку з водопостачання.
Долучене до матеріалів справи повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку не є належним та допустимим доказом на підтвердження факту повідомлення споживачів багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 . Зокрема, вказане повідомлення не містить дати його опублікування.
Отже, загальнобудинковий вузол комерційного обліку був встановлений без погодження з усіма мешканцями будинку, а тому його встановлення та нарахування вартості спожитого водопостачання за період з 01 жовтня 2024 року по 06 лютого 2025 року на підставі показників загальнобудинкового вузла комерційного обліку порушують права відповідача, оскільки в процесі обліку спожитого водопостачання не відображається фактичне споживання водопостачання кожним окремо споживачем багатоквартирного будинку.
Вказаний висновок також відповідає постанові Кропивницького апеляційного суду у справі № 401/2684/24, провадження № 22-ц/4809/813/26, в якій колегія суддів погодилася із висновками суду першої інстанції, що загальнобудинковий вузол комерційного обліку був встановлений без погодження з усіма мешканцями будинку, а тому його встановлення та нарахування вартості спожитого водопостачання на підставі показників загальнобудинкового вузла комерційного обліку порушують права відповідача, оскільки в процесі обліку спожитого водопостачання не відображається фактичне споживання водопостачання кожним окремо споживачем багатоквартирного будинку у квартирі якого відсутній лічильник.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує загальний облік її споживання, згідно з показниками його засобів вимірювальної техніки. До встановлення вузла комерційного обліку відповідно до вимог частини другої статті 3 цього Закону обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності за нормами споживання, встановленими органами місцевого самоврядування. Загальний обсяг споживання гарячої або питної води у такій будівлі визначається як сума обсягу, визначеного за допомогою вузлів розподільного обліку та розрахункового обсягу, визначеного за нормою споживання для споживачів, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Згідно із п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" у разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загально будинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" у разі, якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Статтею 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з п. 26 Індивідуального договору заміна і обслуговування, зокрема, огляд, опломбування/розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодична повірка вузла (вузлів) розподільного обліку здійснюються за рахунок споживача.
Пунктом 42 Індивідуального договору визначені обов`язки виконавця надання послуг, зокрема контроль за дотриманням установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла комерційного та розподільного обліку.
Відповідно до п. 54 Індивідуального договору виконавець надсилає повідомлення, документи та інформацію, що передбачені цим договором, на поштову адресу споживача або іншими засобами зв`язку, зазначеними споживачем.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями" від 13 жовтня 2016 року № 1747 для лічильників води встановлений міжповірочний інтервал 4 роки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року № 474 затверджено Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, згідно з п. 7 якого виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або через цифрову інтегровану інформаційно-аналітичну систему Єдина платформа житлово-комунальних послуг (далі - Єдина платформа) (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця) з автоматичним підтвердженням факту доставки та отримання повідомлення, або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2024 року № 1039).
Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки.
У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки для проведення його періодичної повірки споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або через Єдину платформу (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця), або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.
Інший строк доступу до засобу вимірювальної техніки споживач та виконавець узгоджують, зокрема шляхом обміну листами, які можуть формуватись та надсилатись в автоматизованому режимі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця).
З урахуванням викладеного, законодавством та умовами індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на виконавця послуг покладається обов`язок належного повідомлення споживача про проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, яке повинно бути підтверджено.
Відповідно до вимог ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статті 76, 77 ЦПК України).
Згідно з вимогами статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Однак позивач не надав жодних доказів (таких як копія рекомендованого листа з повідомленням про вручення), які б підтверджували індивідуальне та підтверджене отримання відповідачем ОСОБА_1 повідомлення про необхідність повірки саме її лічильника № 066197.
Крім того, відсутні докази того, що в конкретному рахунку, зокрема за квітень 2024 року, як про це стверджує позивач, було зазначено повідомлення про необхідність проведення повірки лічильника, а також що повідомлення про повірку С000000434430, надане позивачем у підтвердження належного інформування відповідача про необхідність проведення повірки лічильника, було направлено позивачу.
Враховуючи вищевикладене, позивач не надав жодних належних та допустимих доказів виконання вимог п. 7 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 08 липня 2015 року, а саме надання доказів відправлення повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.
Одночасно суд зазначає, що надана позивачем копія свідоцтва № НОМЕР_2 від 16 червня 2020 року про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки КВ-1,5, заводський номер 066197, де зазначена дата наступної перевірки, підписана ОСОБА_1 , не є належним повідомленням споживача про необхідність проведення повірки засобу обліку в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до п. 13 Індивідуального договору обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 року № 315. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
Представник позивача зазначає, що нарахування плати за послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснені у відповідності до положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Методики розподілу за показниками комерційного засобу обліку, як приміщенню обладнаному розподільним засобом обліку до 01 жовтня 2024 року, з 01 жовтня 2024 року по 06 лютого 2025 року, як приміщенню, не обладнаному розподільним засобом обліку, з 06 лютого 2025 року як приміщенню обладнаному розподільним засобом обліку, а з 21 лютого 2025 року з врахуванням показників розподільного обліку, але плата нараховувалася лише за водопостачання: плата за централізоване водопостачання та плата за абонентське обслуговування (водопостачання) внаслідок припинення послуги централізованого водовідведення.
Разом із тим, позивач повністю ігнорує той факт, що після проведеної повірки у лютому 2025 року лічильник відповідача виявився повністю справним та був знову взятий на абонентський облік. Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ИИ-00306060225076 від 07 лютого 2025 року підтверджує встановлення лічильника води КВ-1,5 DN 15, заводський номер 066197, який відповідає вимогам ДСТУ 3580-97, що засвідчує його правильну працездатність.
Позивач стверджує, що нарахування за період з 01 жовтня 2024 року по 06 лютого 2025 року здійснені відповідно до Методики розподілу обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315 (далі - Методика від 22 листопада 2018 року № 315), оскільки лічильник відповідача не пройшов планову повірку.
Суд звертає увагу, що Методика від 22 листопада 2018 року № 315 застосовується у трьох випадках: 1) відсутності вузла (вузлів) комерційного обліку; 2) тимчасового виходу з ладу вузла (вузлів) комерційного обліку; 3) втрати вузла (вузлів) комерційного обліку.
Різниця між показниками вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно із формулами 7 та 42 Методики від 22 листопада 2018 року № 315, у будівлі/будинку, в якій частина приміщень оснащена вузлами розподільного обліку, а частина не оснащена такими вузлами, обсяг небалансу холодної води не визначається = 0, а обсяг споживання холодної води у приміщеннях без обліку визначається як різниця між визначеним за показаннями приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та між сумарним обсягом спожитої/витраченої холодної води за показаннями вузлів розподільного обліку у приміщеннях, вузла розподільного обліку на відгалуженні трубопроводу з водорозбірною арматурою для відбору води на загальнобудинкові потреби (або відповідно до обсягу холодної води, витраченої на загальнобудинкові потреби, що визначений відповідним договором з виконавцем комунальних послуг), обсягом витоків з внутрішньобудинкових мереж водопостачання (за наявності) та вузла обліку холодної води перед водопідігрівачем в індивідуальному тепловому пункті. Такий визначений обсяг розподіляється кожному приміщенню, не оснащеному вузлом розподільного обліку, пропорційно до співвідношення кількості осіб, що фактично користуються комунальною послугою у такому приміщенні, до загальної кількості осіб (споживачів), що фактично користуються комунальною послугою у приміщеннях без обліку.
Незважаючи на те, що лічильник відповідача є індивідуальним (розподільчим) засобом обліку, позивач, застосовуючи правила Методики від 22 листопада 2018 року № 315, прирівняв помешкання відповідача до "приміщення, яке не оснащене вузлами розподільного обліку". Однак, навіть якщо таке початкове застосування Методики до індивідуального лічильника і мало місце, воно є тимчасовим та обумовлює обов`язок позивача здійснити перерахунок після підтвердження працездатності лічильника.
Згідно із п. 24 Індивідуального договору, який прямо передбачає обов`язок перерахунку після відновлення надання показань вузлів обліку споживачем (тобто, після успішної повірки та встановлення лічильника, який виявився справним). Цей пункт є невід`ємною частиною договірних відносин, що базуються на Методиці.
Відповідно до п. 24 Індивідуального договору, який є публічним договором приєднання та укладений між сторонами "відповідно до Методики розподілу": "Після відновлення надання показань вузлів обліку споживачем виконавець зобов`язаний провести перерозподіл спожитих послуг у будинку та перерахунок. Перерозподіл обсягів спожитих послуг у будинку та перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподілених послуг окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більш як за 12 розрахункових періодів."
Це положення договору, що ґрунтується на засадах Методики розподілу, чітко встановлює обов`язок позивача здійснити перерахунок нарахувань за період, коли лічильник тимчасово не враховувався, якщо його працездатність була відновлена та підтверджена. Підтверджена справність лічильника відповідача після повірки свідчить, що лічильник не був "виведений з ладу" або "втрачений", а лише тимчасово не враховувався через відсутність повірки, за яку позивач несе частину відповідальності (неналежне інформування).
Нарахування позивача за Методикою розподілу за період з жовтня 2024 року по лютий 2025 року призвело до аномально високих обсягів споживання (100.4 м3 - за жовтень 2024 року; 141.729 м3 - за листопад 2024 року; 112.939 м3 - за грудень 2024 року; 195.591 м3 - за січень 2025 року; 28.129 м3 - небаланс за лютий 2025 року), що у десятки разів перевищує середні показники відповідача. Це підтверджує безпідставність та необґрунтованість таких нарахувань, які не відображають фактичне споживання та порушують право відповідача на достовірну інформацію про послуги (ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів").
Наведене свідчить, що нарахувавши відповідачу плату за послуги за Методикою розподілу, без належного та своєчасного інформування відповідача про необхідність повірки та за умови справності лічильника, порушують права відповідача як споживача, гарантовані Законом України "Про захист прав споживачів". Зокрема, право на отримання послуг належної якості (ст. 6) та право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про послуги (ст. 15).
Враховуючи викладене, суд зауважує, що розрахунок заборгованості, наданий позивачем, містить суперечливі дані, а тому наведені позивачем розрахунки не дають можливості встановити реальний обсяг послуг, фактично спожитих відповідачем.
За відсутності належного підтвердження фактичного споживання відповідачем зазначених обсягів води вимоги позивача про стягнення заборгованості є безпідставними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не доведеними достатніми, допустимими, належними доказами, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
За правилами статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати позивача суд відносить за його рахунок.
На підставі Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", ст. ст. 525, 526, 625 ЦК України, ст. ст. 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за водопостачання та водовідведення - відмовити.
Судові витрати позивача віднести за його рахунок.
Відомості про сторони:
позивач - Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград", ЄДРПОУ 03346822, адреса: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 28 квітня 1999 року МВМ Дзержинським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, РНОКПП НОМЕР_4 , УНЗР 19700909-10709, місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку, передбаченому ст. 355 ЦПК України, безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Ю.І. Макарова