Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5533/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування вимоги.
Позовні вимоги:
визнати протиправним та скасувати вимогу №Ф-6835-1631 від 7 квітня 2026 року, що видана Головним управлінням Державної податкової служби України у Полтавській області.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі також відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області) про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 11.05.2026 відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що 24.04.2026 позивач отримала від відповідача оскаржувану вимогу №Ф-6835-1631 від 07.04.2026. Зміст цієї вимоги позивачу не зрозумілий. З 2024 року позивач працює найманим працівником, жодної підприємницької діяльності не здійснює. ЄСВ за неї сплачує роботодавець. Вимога видана щодо фізичної особи, а не підприємця. Стверджувала, що жодних доходів, крім заробітної плати, позивач не отримує. Окрім того, згідно з вимогами п. 6 ст. 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування : Особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем, зокрема резидентом Дія Сіті, сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем, зокрема резидентом Дія Сіті, сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Позивача наполягала на тому, що відповідно до довідки про Доходи з ДПС, довідки форми ОК-7, вона є найманим працівником, інших доходів за 2025 рік не отримувала.
Таким чином, позивач стверджувала, що спірна вимога є повністю протиправною.
28.05.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначала, що відповідно до даних інформаційно - комунікаційної системи ДПС України ОСОБА_1 з 31.01.2018 обліковується в ГУ ДПС у Полтавській області (Оржицька ДПІ) як фiзична особа, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Згідно даних інтегрованої картки платника податків ( ОСОБА_1 ) КБК 71040000 (Єдиний внесок для фізичних осіб підприємців, у т.ч., які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну діяльність) станом на 31.03.2026 заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску становить 653 164,72 гривні, а саме:
1) 3284,00 грн (залишок несплаченого основного платежу), 12.05.2025 нараховано платником самостійно о.п. за рік (декларація за поточний рік) Додаток ЄСВ 1 Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного збору № 9418727314 від 20.01.2025 термін сплати 12.05.2025 рік;
2) 129 027,67 грн (штрафні санкції), 06.03.2026 поновлено в поточному році виключених/скасованих (в минулому році) ШС ЄВ за рішенням суду Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки сум єдиного внеску, фінансових санкцій № 00140102405 від 04.10.2024 за рішенням суду про підтвердження донарахованої суми від 07.10.2025 у справі № 440/4160/25;
3) 520 853,05 грн (основний платіж), 06.03.2026 поновлено в поточному році виключеного/скасованого в минулому році донарахованого ЄВ за судовим рішенням Вимога про сплату боргу (недоїмки) (для фізичної особи) № 00140092405 від 04.10.2024 за рішенням суду про підтвердження донарахованої суми від 07.10.2025 у справі № 440/4160/25.
Представник відповідача стверджувала, що ГУ ДПС у Полтавській області, діючи відповідно до вимог законодавства України, забезпечуючи виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовуючи надані законодавством права, правомірно винесло вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.04.2026 № Ф-6835-1631 на суму 653 164,72 грн.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом
ГУ ДПС у Полтавській області проведено документальну планову виїзну перевірку, за результатами, якої складено акт від 26.08.2024 за № 11627/16-31-24-05-01/ НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 31 січня 2018 по 31 грудня 2023, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за період з 31 січня 2018 по 31 грудня 2023».
За результатами висновків акту перевірки ГУ ДПС у Полтавській області винесено:
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.10.2024 № Ф-00140092405 на суму 520 853,05 грн;
- рішення № 00140102405, яким застосовано штрафні санкції з ЄСВ у розмірі 129 027,67 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі №440/4160/25 відмолено у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання дій та бездіяльності протиправними та визнання протиправними рішень ГУ ДПС у Полтавській області.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі №440/4160/25 в апеляційному порядку не оскаржувалося.
Окрім цього, ОСОБА_1 подано декларацію про майновий стан і доходи за 2024 рік та відповідно до Розрахунку сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску визначено суму єдиного внеску у розмірі 21 120,00 грн.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) направлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску від 07.04.2026 № Ф-6835-1631, в якій повідомлено платнику про вищевказану заборгованість. Заборгованість ОСОБА_1 по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не погашена та становить 653 164,72 грн.
Позивач, вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.04.2026 №Ф-6835-1631 протиправною та такою, що підлягає скасуванню, звернулася до суду з даним позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі по тексту - Закон №2464-VI) щодо правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За змістом статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску. Згідно з абзацом 7 пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу".
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Частинами другою-четвертою статті 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску за минулі періоди, крім випадків сплати єдиного внеску згідно з частиною п`ятою статті 10 цього Закону, здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з частинами одинадцятою-дванадцятою цієї ж статті наведеного вище Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Поряд з цим, пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Згідно з пунктом 59.4. статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Висновки щодо правозастосування
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом спору у цій справі є оцінка правомірності вимоги про сплату ЄСВ, направленої на адресу позивача.
Виходячи з приписів частини другої статті 2 КАС України, суд перевіряє відповідність спірних актів індивідуальної дії критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.
Позивач у позовній заяві стверджує, що з 2024 року була найманим працівником, отже така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є роботодавець.
Однак, заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 653 164,72 грн, вказана у спірній вимозі, складається з:
1) 3 284,00 грн (залишок несплаченого основного платежу), 12.05.2025 нараховано платником самостійно о.п. за рік (декларація за поточний рік) Додаток ЄСВ 1 Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного збору №9418727314 від 20.01.2025 термін сплати 12.05.2025 рік;
2) 129 027,67 грн (штрафні санкції), 06.03.2026 поновлено в поточному році виключених/скасованих (в минулому році) ШС ЄВ за рішенням суду Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на рахунки сум єдиного внеску, фінансових санкцій №00140102405 від 04.10.2024 за рішенням суду про підтвердження донарахованої суми від 07.10.2025 у справі № 440/4160/25;
3) 520 853,05 грн (основний платіж), 06.03.2026 поновлено в поточному році виключеного/скасованого в минулому році донарахованого ЄВ за судовим рішенням Вимога про сплату боргу (недоїмки) (для фізичної особи) № 00140092405 від 04.10.2024 за рішенням суду про підтвердження донарахованої суми від 07.10.2025 у справі № 440/4160/25.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг визначено як суму узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що податкова вимога від 07.04.2026 сформована у зв`язку з несплатою узгоджених сум грошових зобов`язань, а твердження позивача про перебування з 2024 року у трудових відносинах не спростовують обов`язку сплатити донараховані контролюючим органом податкові зобов`язання зі сплати ЄСВ (ФОП ОСОБА_1 занижено єдиний внесок на загальну суму 520 853,05 грн у т.ч. за 2019 рік у сумі 115 675,56 грн, за 2020 рік у сумі 177 974,72 грн та за 2022 рік у сумі 227 202,77 грн) та самостійно задекларовані суми ЄСВ (згідно поданої декларації за 2024 рік).
Відповідачем підтверджено, що заборгованість ОСОБА_1 по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не погашена та становить 653 164,72 грн.
Щодо твердження позивача про те, що вимога від 07.04.2026 стосується фізичної особи, а не фізичної особи підприємця, суд зазначає, що фізична особа несе повну відповідальність за зобов`язаннями ФОП усім своїм майном. Фізична особа-підприємець не є окремою юридичною особою.
Таким чином, позивач скористалася правом на звернення до адміністративного суду і її право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача під час прийняття спірної вимоги, підстави для задоволення позову відсутні.
Розподіл судових витрат.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування вимоги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков