Єдиний державний реєстр судових рішень ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПРИЙНЯТТЯ ЗВІТУ СУБ`ЄКТА ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ
10 липня 2026 рокуСправа № 280/2136/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 на визначений пенсіонером банківський рахунок з 16.03.2023. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 16.03.2023 перерахувати розмір, поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 набрало законної сили 26 грудня 2023 року.
05 березня 2024 року представнику позивача видано виконавчий лист.
Від представника позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі № 280/2136/23.
Ухвалою від 26 серпня 2024 року у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі №280/2136/23 скасовано. Справу направлено до Запорізького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою від 10 квітня 2025 року у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 р. в адміністративній справі №280/2136/23 - скасовано. Адміністративну справу №280/2136/23 - направлено для продовження розгляду до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 05 вересня 2025 року заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі № 280/2136/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року в адміністративній справі №280/2136/23 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою від 09 січня 2026 року заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 протягом 30 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду, та з урахуванням висновків суду, викладених у цій ухвалі.
Ухвалою від 12 лютого 2026 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 - один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвалою від 03 квітня 2026 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 - один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили, з урахуванням висновків суду, викладених у цій ухвалі.
Ухвалою від 20 травня 2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 - один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили, з урахуванням висновків суду, викладених у цій ухвалі.
17 червня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що на виконання рішення суду у справі №280/2136/23 Головним управлінням з 16.03.2023 перераховано розмір, поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 , про що свідчать рішення/ розпорядження про перерахунок пенсії №923040815802 (дата розрахунку 28.04.2026) та здійснюється виплата на визначений банківський рахунок за заявою, поданою представником. З урахуванням проведених перерахунків, починаючи з 16.03.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 2608,33 грн, де: 0,00грн розмір пенсії за віком (ст.27) (середньомісячний заробіток) х 0,26083 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 1819,75грн розмір до пенсії при неповному стажі (ч.3 ст.28); 273,25грн доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093,00грн); 300,00 грн компенсаційна виплата 70-ти річним; 215,33 грн доплата 70-ти річним.
З 01.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2817,00грн, де: 0,00грн розмір пенсії за віком (ст.27) (середньомісячний заробіток) х 0,26083 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 1819,75грн розмір до пенсії при неповному стажі (ч.3 ст.28); 273,25грн доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093,00грн); 300,00 грн компенсаційна виплата 70-ти річним; 424,00 грн доплата 70-ти річним.
З 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 3613,00грн, де: 0,00грн розмір пенсії за віком (ст.27) (середньомісячний заробіток) х 0,26083 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 2052,76грн розмір до пенсії при неповному стажі (ч.3 ст.28); 308,24грн доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00грн); 456,00 грн компенсаційна виплата 75-ти річним; 796,00 грн доплата 75-ти річним.
З 01.03.2026 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 4050,00грн, де: 0,00грн розмір пенсії за віком (ст.27) (середньомісячний заробіток) х 0,26083 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 2556,21грн розмір до пенсії при неповному стажі (ч.3 ст.28); 338,79грн доплата до мінімальної пенсійної виплати (2595,00грн); 456,00 грн компенсаційна виплата 75-ти річним; 999,00 грн доплата 75-ти річним.
В результаті проведеного перерахунку пенсії за період з 16.03.2023 по 31.05.2026 Головним управлінням нараховано суму боргу в розмірі 41926,57 грн, про що свідчить протокол індивідуального перерахунку пенсії. Зазначено, що день виплати пенсії ОСОБА_1 за матеріалами пенсійної справи значиться 25 число, тому виплата суми боргу в розмірі 41926,57 грн разом з поточним розміром пенсії за червень 2026 року в сумі 4050,00 грн буде здійснена 25.06.2026, про що свдічать Списки №2 та №8 на зарахування пенсії та грошової допомоги на поточні рахунки в АТ «Ощадбанк» за період з 04.06.2026 по 25.06.2026.
На підставі викладеного, представник відповідача просила прийняти звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23.
Ухвалою від 26 червня 2026 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області належні та допустимі докази виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23 в частині виплати ОСОБА_1 нарахованої заборгованості у розмірі 41926,57 грн разом з поточним розміром пенсії за червень 2026 року, зокрема, документи, які підтверджують зарахування зазначених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 або інші належні докази здійснення такої виплати.
02 липня 2026 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшла заява про виконання ухвали суду, в якій зазначено наступне. Виплата пенсії Пенсійним фондом України здійснюється відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі Порядок №1596). Відповідно до п.3 Порядку №1596 виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України. Органи Пенсійного фонду України на підставі заяв, передбачених пунктом цим Порядком, складають списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках. Списки подаються одночасно на паперових і магнітних (електронних) носіях, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цього пункту. За договорами, зазначеними у пункті 3 цього Порядку, та за наявності технічних можливостей сторін цих договорів списки, а також документи та відомості, необхідні для відкриття рахунків одержувачам за зверненнями органів Пенсійного фонду України, можуть подаватися в електронній формі з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів Пенсійний фонд України проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів. Зарахування сум пенсій та грошової допомоги уповноваженими банками на поточні рахунки одержувачів проводиться не пізніше наступного операційного дня після надходження відповідних сум від Пенсійного фонду України. Незараховані суми пенсій та грошової допомоги не пізніше наступного операційного дня після надходження коштів повертаються уповноваженим банком Пенсійному фонду України. При цьому робиться відповідна відмітка на другому примірнику списків та описів до них. Повернуті Пенсійному фонду України незараховані на поточні рахунки суми пенсій згідно з відмітками уповноважених банків у списках вносяться органами Пенсійного фонду України у відповідний розділ особового рахунка одержувача. Залежно від причини незарахування органи Пенсійного фонду України вносять зміни до реквізитів поточних рахунків або тимчасово зупиняють перерахування коштів за цими поточними рахунками в установи уповноважених банків.
Повідомлено, що виплата пенсій здійснюється Пенсійним фондом України шляхом їх зарахування на банківські рахунки пенсіонерів. Неповернення коштів з банку на рахунки Пенсійного фонду України свідчить про їх зарахування та виплату. Виплату боргу ОСОБА_1 , нарахованого на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.06.2026 у справі №280/2136/23 в сумі 41926,57 грн, та та суму поточного розміру пенсії за червень 2026 року в розмірі 4050,00 грн засвідчують електронні витяги з виплатної відомості (Списки №2 та №8) на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки в АТ «Ощадбанк», копії яких додаються. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зауважила, що ні сума боргу в розмірі 41926,57 грн, ні сума поточної пенсії за червень 2026 року в розмірі 4050,00 грн банківською установою на рахунки Пенсійного фонду України не повертались, тобто, інформація про не отримання зазначених сум ОСОБА_1 в Головному управлінні відсутня, що і є доказом виплати їй пенсії.
Від позивача/представника позивача заперечень, пояснень до суду не надходило.
Розглянувши поданий звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-2 КАС України).
Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб`єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
У рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб`єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного прав.
Дослідивши поданий звіт та долучені до нього документи, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області виконано вимоги ухвал суду, постановлених у порядку здійснення судового контролю, а також усунуто ті недоліки виконання рішення суду, які були підставою для відмови у прийнятті попередніх звітів.
Судом установлено, що відповідно до рішення/розпорядження про перерахунок пенсії №923040815802 від 28.04.2026 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі проведено відповідні перерахунки пенсії залежно від зміни законодавчо визначених державних соціальних стандартів, застосовано передбачені законодавством доплати, компенсаційні виплати, надбавки, пов`язані з досягненням відповідного віку позивача, а також визначено належний розмір пенсійної виплати за відповідні періоди.
Крім того, судом установлено, що за результатами проведеного перерахунку відповідачем визначено суму заборгованості за період з 16.03.2023 по 31.05.2026 у розмірі 41926,57 грн, яка підлягала виплаті одночасно із поточною пенсією за червень 2026 року.
Оскільки на момент розгляду питання про прийняття звіту від 17.06.2026 (вх.№33969) матеріали справи не містили доказів перерахування зазначених коштів на банківський рахунок позивача, ухвалою від 26.06.2026 суд витребував у відповідача належні та допустимі докази здійснення такої виплати.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем подано додаткові пояснення та документи, відповідно до яких виплата пенсій здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, шляхом централізованого перерахування Пенсійним фондом України коштів уповноваженому банку для їх подальшого зарахування на поточний рахунок одержувача.
На підтвердження виконання рішення суду відповідачем надано електронні витяги із виплатних документів (Списки №2 та №8), згідно з якими на виплату ОСОБА_1 сформовано та направлено кошти у сумі 41926,57 грн як заборгованість, нарахована на виконання рішення суду, а також суму поточної пенсійної виплати за червень 2026 року у розмірі 4050,00 грн.
Суд враховує пояснення відповідача про те, що відповідно до Порядку №1596 у випадку незарахування коштів на банківський рахунок одержувача уповноважений банк не пізніше наступного операційного дня повертає такі кошти Пенсійному фонду України із відповідною відміткою у виплатних документах.
Як вбачається з поданих відповідачем пояснень та долучених документів, зазначені кошти банківською установою Пенсійному фонду України не поверталися, відомості про їх незарахування або неможливість виплати позивачу відсутні.
При цьому будь-яких доказів, які б спростовували наведені відповідачем обставини, свідчили про невиплату зазначених сум або підтверджували їх повернення Пенсійному фонду України, матеріали справи не містять.
Суд також бере до уваги, що після витребування додаткових доказів позивач або його представник не подали заперечень щодо поданого звіту, не надали доказів неотримання нарахованих сум чи інших обставин, які б свідчили про невиконання рішення суду.
Оцінюючи подані відповідачем докази в сукупності відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд доходить висновку, що відповідачем підтверджено проведення належного перерахунку пенсії відповідно до вимог законодавства та висновків суду, викладених у попередніх ухвалах, та здійснення виплати нарахованої заборгованості та поточних пенсійних виплат.
Суд зазначає, що метою судового контролю є забезпечення реального виконання рішення суду та поновлення порушеного права.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем виконано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23, а поданий звіт підтверджує належне виконання судового рішення, у зв`язку із чим наявні підстави для його прийняття.
Підстав для застосування до керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заходів процесуального примусу, передбачених статтею 382-3 КАС України, встановлення нового строку для подання звіту або продовження здійснення судового контролю судом не встановлено.
Інших обґрунтованих доводів щодо неналежного виконання відповідачем рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23, заявником не було наведено.
Таким чином, поданий відповідачем звіт з доданими до нього матеріалами свідчить про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23, у зв`язку з чим звіт підлягає прийняттю.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 382-382-3 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року по справі №280/2136/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова