Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/175/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Гвоздик А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровські Мрії",
до відповідача - Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаська міська філія",
про визнання недійсними пунктів Додатку 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 7284 від 25.01.2023,
за участю представників сторін:
від позивача - Міняйло О.О., в порядку самопредставництва, керівник, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,
від відповідача - Махаринець В.І., в порядку самопредставництва, наказ від 20.03.2025 №185-п/тз, посадова інструкція ПФ-07-009 начальника групи юридичного забезпечення відокремленого структурного підрозділу "Черкаські міські енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго".
24.02.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровські Мрії" (далі - ОСББ "Дніпровські Мрії") до відповідача - Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаська міська філія" з вимогою визнати недійсними пункти (№з/п) 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 Додатку 3 (Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії) до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №7284 від 25.01.2023 укладеного між ПАТ "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаська міська філія" та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровські Мрії" (далі - ОСББ "Дніпровські Мрії") з моменту укладення.
Ухвалою від 28.02.2025 Господарський суд Черкаської області у складі судді Спаських Н.М. відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 19.03.2025 об 11:00.
19.03.2025 відповідач подав відзив на позов.
Ухвалою від 19.03.2025 суд відклав підготовче засідання до 28.03.2025 об 11:00.
27.03.2025 позивач подав відповідь на відзив.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 28.03.2025 суд закрив підготовче провадження у справі та перейшов до судового розгляду по суті.
28.03.2025 Господарський суд Черкаської області у складі судді Спаських Н.М. ухвалив рішення у справі №925/175/25, яким в позові відмовив повністю.
Постановою від 07.10.2025 Північний апеляційний господарський суд апеляційну скаргу ОСББ "Дніпровські Мрії" на рішення Господарського суду Черкаської області від 28.03.2025 у справі № 925/175/25 залишив без задоволення. Рішення Господарського суду Черкаської області від 28.03.2025 у справі № 925/175/25 залишив без змін.
Постановою від 24.02.2026 Верховний Суд касаційну скаргу ОСББ "Дніпровські Мрії" задовольнив частково. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.10.2025 та рішення Господарського суду Черкаської області від 28.03.2025 у справі №925/175/25 скасував, справу № 925/175/25 передав на новий розгляд до Господарського суду Черкаської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2026, визначено суддю Зарічанську З.В.
Ухвалою від 25.03.2026 суд у складі судді Зарічанської З.В. прийняв справу до свого провадження та розпочав новий розгляд справи.
10.04.2026 позивач подав додаткові пояснення.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2026 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 21.05.2026 о 15:30.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 21.05.2026, суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України за власною ініціативою продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 22.06.2026 об 11:00.
Ухвалою від 16.06.2026 суд призначив судове засідання по суті у справі №925/175/25 на 02.07.2026 о 15:30.
У судовому засіданні 02.07.2026 суд встановив, що станом на момент розгляду справи, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, найменування Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" змінено на Акціонерне товариство "Черкасиобленерго".
У зв`язку із вказаним суд постановив подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням актуального найменування відповідача - Акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаська міська філія".
У судовому засіданні 02.07.2026 суд заслухав вступні слова сторін та дослідив наявні в матеріалах справи докази, в тому числі, Схему електропостачання, яка є частиною робочої документації, виготовленої ПрАТ "Черкасицивільпромпроект" - Три односекційні будинки по вул. Гагаріна, 41/1 в м-ні "Митниця-2" м. Черкаси.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання суд оголосив перерву в судовому засіданні до 09.07.2026 о 13:45.
Присутня в судових засіданнях 02.07.2026 та 09.07.2026 представниця позивача позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні. Присутня у судових засіданнях представниця відповідача проти задоволення позову заперечила.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25.01.2023 між ВСП "Черкаська міська філія" ПАТ "Черкасиобленерго" та ОСББ "Дніпровські Мрії" укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №7284. Отримавши акти про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за січень 2023 року - грудень 2024 року позивачем було встановлено невідповідність фактичної кількості розподіленої електричної енергії, що спожита позивачем, даним вказаним в актах відповідача. Дана розбіжність за твердженням позивача пояснюється тим, що позивачем показники про обсяги розподіленої електричної енергії у багатоквартирному будинку передаються згідно з лічильниками, які обліковують безпосередньо спожиту ОССБ електроенергію: №12615884 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12615888 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12615886 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12615885 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12615889 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12616513 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12990472 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12999602 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11. Однак, відповідачем при обліку кількості розподіленої електричної енергії використовувалися не лічильники які безпосередньо обліковують спожиту ОСББ електричну енергію місць загального користування, насосної та ІТП, а загальнобудинкові лічильники зокрема: №12616817 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12616512 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12616511 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; №12616818 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11, які здійснюють облік спожитої електричної енергії як ОСББ так і власниками квартир багатоквартирного будинку.
Так відповідач листом від 08.12.2023 №62/24/2023 повідомив, що відповідно до умов Договору №7284 розрахунковими засобами комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії споживачу по вказаному Договору є: Лічильник №12616817 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; Лічильник №12616512 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; Лічильник №12616511 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11; Лічильник №12616818 тип NIK 2303 АР6.1800.МС.11.
Тобто за твердженням позивача, відповідач вважає, що позивач має здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію на підставі даних обліку загальнобудинкових лічильників, які обліковують всю спожиту електричну енергію багатоквартирним будинком, у тому числі нежитловими приміщеннями та квартирами. Однак така позиція відповідача, на переконання позивача, є надуманою та не відповідає актам чинного законодавства.
У відзиві відповідач заперечує проти позовних вимог та зазначає, що купівлю та споживання електричної енергії на освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку (у т.ч. витрати у внутрішньобудинкових мережах, які виникають під час експлуатації цього спільного майна витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з`єднань тощо), а також безоблікове споживання електричної енергії окремими споживачами) слід відносити до потреб господарської діяльності управителя / ОСББ, які компенсуються за рахунок власників цього багатоквартирного будинку. Крім того, управитель / ОСББ, як уповноважений співвласниками суб`єкт підприємницької діяльності, що забезпечує належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема внутрішньобудинкові мережі, повинен займатися пошуком споживачів, які безобліково споживають електричну енергію через мережі багатоквартирного будинку власними силами, або з залученням спеціалізованих організацій на договірних засадах.
Відповідач зауважує, що за умовами Договору №7284 Додаток № 6 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" ОСББ "Дніпровські Мрії" як Споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електромереж і електроустановок: ВРП-0,38 кВ житлового будинку по вул. Гагаріна, 41/2 із засобами комерційного обліку електроенергії та все внутрішнє електрогосподарство після межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності, точки розподілу встановлюється на кабельних наконечниках 6КЛ-0,38 кВ електропостачання ОСББ "Дніпровські Мрії" у ВРП-0,38 кВ житлового будинку по вул. Гагаріна 41/2 в м. Черкаси. Даний додаток узгоджений ОСББ "Дніпровські Мрії" як Споживачем шляхом його підписання. Також ОСББ "Дніпровські Мрії" узгоджена однолінійна схема (Додаток № 7 до Договору №7284) та Порядок розрахунків втрат електроенергії в мережах Споживача (Додаток №8 до Договору 7284). Тому, на переконання відповідача, визнанням недійсними пунктів Додатку №3 Договору №7284 від 25.01.2023 ОСББ "Дніпровські Мрії" не змінить ані площадки комерційного обліку електричної енергії (ЕІС) по Договору 7284, ані порядок розрахунків ОСББ "Дніпровські Мрії" по спірному Договору.
Відповідач зазначає про те, що власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласники спільного майна в ньому, створення ОСББ є підтвердженням надання співвласниками повноважень ОСББ щодо управління, утримання і використання спільного майна цього багатоквартирного будинку. Позивач, як юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, розраховується за показами окремого загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, а тому в даних правовідносинах позивач є колективним побутовим споживачем. Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду у справі № 916/3837/21.
У відповіді на відзив позивач зауважив, що він не просить змінювати однолінійну схему, а фактично просить не використовувати загальнобудинкові лічильники як розрахункові, шляхом визнання недійсним пунктів додатку 3 до Договору де два лічильники вказані як розрахункові. На однолінійній схемі та робочій документації видно, що на вводі в будинок розташовані 4 загальнобудинкових лічильника, від яких прокладені мережі як до квартир, так і до електротехнічного обладнання ОСББ (засоби освітлення, ліфти, насосна станція, тепловий пункт). Зазначена схема включає 12 лічильників електроенергії, які обліковують постачання електроенергії на технічні цілі будинку. Облік споживання електроенергії в будинку є розділеним. Отже, в багатоквартирному будинку передбачено установлення як загальнобудинкових лічильників, так і лічильників на технічні цілі ОСББ та поквартирних лічильників, однак використання загальнобудинкових лічильників як розрахункових не передбачено. Водночас, зборами співвласників багатоквартирного будинку за адресою Гагаріна, 41/2 прийнято рішення здійснювати самостійно утримання, експлуатацію та прибирання території шляхом самозабезпечення. Рішень виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг ОСББ не приймалося.
Позивач наполягає на тому, що розрахунки за спожиту електричну енергію повинні здійснюватися на підставі показань лічильників, які безпосередньо приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності позивача. До такого електрообладнання відносяться пристрої забезпечення освітлення місць загального користування, роботи ліфтів, сантехнічного обладнання тощо. Однак загальнобудинкові засоби обліку, які не приєднані до точки обліку одного об`єкта (електрообладнання ОСББ), оскільки загальнобудинкові лічильники фактично враховують дані щодо споживання електричної енергії з багатьох точок у тому числі із квартир власником яких позивач не являється, а отже не можуть бути розрахунковими та використовуватися для розрахунків. Втім, зазначені загальнобудинкові лічильники можуть використовуватися як технічні для контролю обсягів споживання електроенергії на об`єкті (в Будинку) в цілому.
За твердженням позивача, з однолінійної схеми, що є додатком №7 до Договору випливає, що 4 загальнобудинкові лічильники здійснюють загальний облік електричної енергії, що обліковується лічильниками встановленими у квартирах та 8 лічильниками, що встановлені для обліку електричної енергії у МЗК, ІТП насосній та ліфтах. А межа обліку електричної енергії загальнобудинкових лічильників фактично є все електрообладнання, у тому числі квартири, власниками яких ОСББ не є, що суперечить законодавству. Отже, точка розподілу електричної енергії для споживачів - мешканців квартир знаходиться на межі розташування електроустановок мешканців квартир, а точка розподілу електричної енергії для споживача - ОСББ розташована на межі знаходження електроустановок ОСББ.
У додаткових поясненнях позивач підтримав доводи зазначені у поданих раніше заявах по суті та наполягав на задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представниць сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд встановив таке.
З 01.01.2019 ПАТ "Черкасиобленерго" здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Черкаської області, виконує функції, має права і обов`язки оператора системи розподілу.
На підставі умов публічного договору між ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Черкаської міської філії та ОСББ "Дніпровські Мрії" укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 25.01.2023 № 7284.
25.01.2023 позивач підписав Заяву-приєднання, що є Додатком 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №7284 (далі - Заява-приєднання), за якою ОСББ "Дніпровські Мрії" ініціюється приєднання до умов договору споживача про розподіл електричної енергії за технічними даними Паспорту точки (точок) розподілу електричної енергії за об`єктом (об`єктами) споживача за адресою (адресами), що зазначені в додатку 2 до Договору. ЕІС-код точки (точок) розподілу: згідно додатку 2 до Договору.
Позивач приєднався до умов публічного договору з моменту акцептування заяви-приєднання (додаток № 1) до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 25.01.2023 № 7284 (далі - Договір).
Цей Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи розподілу. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору. (п. 1.1. Договору)
Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №312 (надалі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів. (п. 1.2. Договору)
Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в "паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача", який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу. (п. 2.1. Договору)
Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 "Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії" до цього Договору. (п. 2.2. Договору)
Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та/або інші послуги Оператора системи розподілу у відповідності з додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього Договору. (п. 2.3. Договору)
Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 (надалі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт-год). (п. 3.1. Договору)
Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) Споживача зазначені в "паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача" згідно додатку 2 до цього Договору. (п. 5.1. Договору)
Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору та у зв`язку з тимчасовим припиненням роботи державних реєстрів діє до моменту припинення або скасування воєнного стану на території України та протягом 60 календарних днів після припинення або скасування воєнного стану на території України. Протягом вказаного строку дії цього Договору має бути підтверджена інформація, яка стала підставою для його укладення. Договір може бути розірвано раніше терміну передбаченого абз. 1 п. 11.1. цього Договору за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, визначеному законодавством України. (п. 11.1. Договору)
Інші умови Договору можуть бути узгоджені сторонами в додатках до цього Договору, які є невід`ємними частинами цього Договору. (п. 12.1. Договору)
Невід`ємною частиною Договору є додатки:
1) Додаток 1 "Заява-приєднання";
2) Додаток 2 "Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії";
3) Додаток 3 "Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (місце та дата встановлення, тип, покази, дані щодо повірки, відповідальний за збереження тощо)";
4) Додаток 4 "Порядок розрахунків";
5) Додаток 5 "Порядок участі споживача в графіках обмеження електроспоживання та графіках відключень";
6) Додаток 6 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін";
7) Додаток 7 "Однолінійна схема" (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання);
8) Додаток 8 "Порядок розрахунку втрат електроенергії в мережах споживача";
10) Додаток 10 "Порядок (алгоритм) розрахунку та складення балансу електричної енергії в електричних мережах споживача (технологічних електричних мережах основного споживача)";
12) Додаток 12 "Звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць";
13) Додаток 13 "Акт про фактичне надання послуг";
14) Додаток 14 "Перелік уповноважених осіб";
15) Додаток 15 "Відомості про обсяги очікуваного споживання та режими роботи об`єкта".
Додатки 3, 5, 8, 9 та 10 можуть не укладатися за згодою сторін (за відсутності необхідності, зокрема у разі застосування простих схем комерційного обліку). (п. 12.8. Договору)
Згідно з Паспортом точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача ОСББ "Дніпровські Мрії", що є додатком 2 до Договору, адресою об`єкта електрифікації є: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гагаріна, 41/2 (житловий будинок (МЗК)). ЕІС-код: 62Z0733315161209. Площадкою комерційного обліку позивача є житловий будинок (МЗК), насосна та індивідуальний тепловий пункт.
Відповідно до Відомостей про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії, які є Додатком 3 до Договору, майданчиками комерційного обліку електричної енергії (ЕІС) за цим договором є:
1.1 ЕІС код 6225356180170234 лічильник № 12616817 тип МК 2303 (загальнобудинковий);
1.2 ЕІС код 6220554290972598 лічильник № 12616512 тип МК 2303 (загальнобудинковий);
1.3 ЕІС код 6228616193090438 лічильник № 12616511 тип МК 2303 (загальнобудинковий);
1.4 ЕІС код 6224710206058202 лічильник № 12616818 тип МК 2303 (загальнобудинковий);
1.5 ЕІС код 6222544467462058 лічильник № 12615884 тип МК 2303 (МЗК);
1.6 ЕІС код 6229988706501399 лічильник № 12615888 тип МК 2303 (МЗК);
1.7 ЕІС код 6220820752555488 лічильник № 12615886 тип МК2303 (МЗК);
1.8 ЕІС код 6222405969309898 лічильник № 12615885 тип МК 2303 (МЗК);
1.9 ЕІС код 6222880665096598 лічильник № 12615889 тип МК 2303 (МЗК);
1.10 ЕІС код 6228678920101999 лічильник № 12616513 тип МК 2303 (МЗК);
1.11 ЕІС код 62274981 19059398 лічильник № 12990472 тип МК 2303 (МЗК);
1.12 ЕІС код 6221426861585079 лічильник № 12999602 тип МК 2303 (МЗК).
Додатком №4 до Договору є Порядок розрахунків.
Відповідно до п. 6 Додатку №4, для проведення остаточного розрахунку за розрахунковий період Оператор системи визначає фактичний обсяг і суму послуги з розподілу електричної енергії та надає Споживачу рахунок та акт про фактичне надання послуг згідно додатку 13 до цього договору за розрахунковий період.
Сума остаточного розрахунку визначається як різниця між вартістю фактично розподіленої електроенергії Споживачу, зазначеної актом про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії, та сумарною оплатою Споживачем попередніх оплат на відповідний розрахунковий період.
У разі виникнення розбіжностей за отриманим від Оператора системи розподілу актом про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії Споживач має право оскаржити зазначену в акті суму послуг з розподілу шляхом направлення Оператору системи розподілу повідомлення протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Споживача від платіжного зобов`язання у термін, встановлений пунктом 7 даного додатку.
Якщо Споживач не надає Оператору системи розподілу оскарження з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання акта про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії, то вважається, що цей акт прийнято без зауважень та рахунок підлягає повній оплаті.
Згідно з п. 20 Додатку № 4, обсяг наданої послуги з розподілу електричної енергії визначається згідно Кодексу комерційного обліку та ПРРЕЕ. Дані отримані від Споживача, при проведенні процедур їх перевірки та у розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані Оператором системи розподілу під час контрольного зняття показів.
Обсяг електричної енергії, спожитої основним споживачем та субспоживачем (субспоживачами), визначається залежно від порядку (схеми) приєднання вузлів вимірювання з урахуванням втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача. (п. 24 Додатку № 4)
У разі послідовного приєднання лічильників електричної енергії Споживача та субспоживача, якщо точка розподілу електричної енергії субспоживачу встановлена на межі балансової належності суміжних електроустановок, які належать за ознакою права власності основному споживачу та субспоживачу:
- для визначення обсягу електричної енергії, спожитої основним споживачем, обсяг втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача, віднімається від різниці між обсягом електричної енергії, що надійшла в електричні мережі основного споживача, та обсягом електричної енергії, відданої в електричні мережі субспоживача (субспоживачів);
- обсяг електричної енергії, спожитої субспоживачем, визначається відповідно до показів лічильника субспоживача. (п. 27.1. Додатку № 4)
Згідно з Додатком 6 до Договору - Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електромереж і електроустановок: ВРП- 0,38кВ житлового будинку на вул. Гагаріна 41/2 з засобами комерційного обліку електроенергії та все внутрішнє електрогосподарство після межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. (п. 4) Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності, точка розподілу встановлюється на: кабельних наконечниках 6КЛ-0,3 8кВ електропостачання ОСББ "Дніпровські Мрії" у ВРП-0,38кВ житлового будинку по вул. Гагаріна 41/2. (п. 2)
Також сторони підписали Додаток 7 до Договору - Однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача і точок їх приєднання) та Додаток 8 до Договору - Порядок розрахунку втрат електроенергії в мережах споживача.
ОСББ "Дніпровські Мрії" звернулось до Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" з листом від 16.01.2023 №16/01, в якому просило надати договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
ОСББ "Дніпровські Мрії" звернулось до Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" з листом від 18.01.2023 №18/01, в якому зазначило, зокрема, що ОСББ не може бути відповідальним за лічильники, що забезпечують облік електричної енергії комерційних приміщень, оскільки не є власником комерційних приміщень та повернуло підписаний Акт №7284 пломбування засобів обліку.
ОСББ "Дніпровські Мрії" звернулось до Черкаської філії ПАТ "Черкасиобленерго" з листом від 26.01.2023, з яким надало проект договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з додатками №7284 від 25.01.2023.
ОСББ "Дніпровські Мрії" звернулось до Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" з листом від 23.03.2023 №23/03, в якому, серед іншого, зазначило, що в облік Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" внесені хибні дані щодо спожитої електроенергії в місцях загального користування будинку, адже в будинку ще не функціонують ліфти, будинок не заселений, практично не функціонують насоси та інше електричне обладнання будинку. З огляду на виявлені розбіжності між даними про фактично спожиту електричну енергію у місцях загального користування будинку згідно Акту про використану електроенергію та Акту про надання послуг, ОСББ просило надати детальний розрахунок спожитої електроенергії за лютий 2023 року по кожному приладу обліку, прийнятому на комерційний облік згідно Договору №7284, а також роз`яснення щодо виявлених розбіжностей.
ОСББ "Дніпровські Мрії" звернулось до Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" з листом від 04.09.2023 №04/09, в якому повідомило, що Акт про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за липень 2023 року, наданий на підпис, містить розбіжності із наданими ОСББ Актами про використану електричну енергію. Також є незрозумілим нарахування по всіх загально будинкових лічильниках: №12616817, №12616512, №12616511, №12616818.
ОСББ "Дніпровські Мрії" зверталося з листами (від 01.03.2023 № 01/03, від 09.03.2023 №09/03, від 30.03.2023 №30/03, від 05.05.2023 №2532, від 06.11.2023 №06/11, від 04.12.2023 №04/12, від 02.12.2024 №02/12, від 02.01.2025 №02/01, від 31.01.2025 №31/01-5, від 19.02.2025 №19/02) до Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго", з якими надсилало Акти про фактичне надання послуг за відповідні місяці та звіти про покази засобів обліку електроенергії, в яких просило надавати Акти про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії виключно на підставі Актів про використану електричну енергію, отриманих від ОСББ "Дніпровські Мрії" у відповідних розрахункових періодах. (а.с. 25-30, 34 - 36, 38, 54-59 т. 1)
У відповідь на листи позивача Черкаська міська філія ПАТ "Черкасиобленерго" надавала листи (від 26.04.2023 №2425, від 24.08.2023 №4749, від 25.09.2023 №5290, від 26.09.2023 №5289, від 16.10.2023 №5653, від 06.11.2023 №06/11, від 14.11.2023 №6055, ), в яких зазначала, що ОСББ "Дніпровські Мрії" є колективним побутовим споживачем (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійна та/або господарську діяльність). (а.с. 60 - 73 т. 1)
У відповідь на лист позивача Черкаська міська філія ПАТ "Черкасиобленерго" надала лист від 08.12.2023 №62/24/2023, в якому зазначила, що відповідно до умов Договору №7284, розрахунковими засобами комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії Споживача по даному Договору є: лічильник №12616817 тип NIK 2303 АТ.1800.МС.11, лічильник №12616512 тип NIK 2303 АТ.1800.МС.11, лічильник №12616511 тип NIK 2303 АТ.1800.МС.11, лічильник №12616818 тип NIK 2303 АТ.1800.МС.11.
Спір у цій справі виник з приводу неправомірності, на думку позивача, обліку електроенергії в будинку, за тими лічильниками, які в Додатку № 3 до Договору обліковуються як загальнобудинкові. Тому позивач звернувся з позовом про визнання недійсними пунктів 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 додатка № 3 "Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії", в яких зазначені загальнобудинкові прилади обліку електроенергії.
Відповідно до ч. 5 ст. 310 ГПК України, висновки суду касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовано судові рішення, є обов`язковими для суду першої чи апеляційної інстанції під час нового розгляду справи.
У постанові від 24.02.2026 Верховний Суд, передаючи справу на новий розгляд, серед іншого, зазначив:
"35. Натомість суди дійшли висновку, що ОСББ "Дніпровські Мрії" має визначати та оплачувати різницю між спожитою електричною енергією, в тому числі за освітлення сходових клітин для забезпечення потреб мешканців будинку, роботу ліфтів та інші загальнобудинкові потреби, та електроенергією, спожитою безпосередньо мешканцями будинку за їх індивідуальними лічильниками.
5.36. Наведені висновки суду першої інстанції, з якими погодився суд апеляційної інстанції, суперечать висновкам, викладеним у постановах Верховного Суду від 14.12.2021 у справі № 922/3767/20, від 25.10.2022 у справі № 922/2699/21, від 18.07.2018 у справі № 920/422/17, від 11.09.2018 у справі № 920/208/17, від 28.01.2021 у справі № 920/178/19, на які покликається скаржник. Суди попередніх інстанцій не взяли до уваги доводи скаржника про те, що за електричну енергію для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку сплачує об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, оплата будь-якої іншої електричної енергії зазначеними законодавчими актами не передбачена.
Суди попередніх інстанцій також не взяли до уваги того, що загальнобудинкові засоби обліку не можуть бути розрахунковими та використовуватися для розрахунків між сторонами договору, оскільки враховують дані щодо споживання електричної енергії з багатьох точок (квартири, місця загального користування, комерційні об`єкти тощо).
5.37. Колегія суддів зазначає, що при вирішенні цього спору суди попередніх інстанцій не перевірили доводи позивача, викладені в позовній заяві та в апеляційній скарзі про те, що спірні пункти додатка № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 25.01.2023 № 7284 суперечать, зокрема, пунктам 1.1.2 ПРРЕЕ та пунктам 5.1.10, 5.1.19, 5.1.21 ККОЕЕ. При цьому суди попередніх інстанцій не встановили обставин, необхідних для правильного вирішення цього спору, зокрема, не надали жодної оцінки умовам публічного договору, до якого приєднався позивач, не з`ясували зміст додатків № 4, № 6, № 7 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 7284, а також не з`ясували фактичні обставини щодо порушення прав та законних інтересів позивача шляхом включення відповідачем до додатка № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 25.01.2023 № 7284 спірних пунктів за наявності дванадцяти встановлених лічильників у багатоквартирному будинку, вісім з яких обліковують спожиту ОСББ електричну енергію в місцях загального користування.
Отже, суди попередніх інстанцій фактично погодилися з основними аргументами відповідача без належного дослідження та встановлення обставин справи та спростування доводів позивача у справі."
Розглядаючи спір суд враховує такі положення законодавства, чинного на час укладення Договору.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії" (тут і далі в редакції станом на 25.01.2023).
Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. (ч. 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії")
Відповідно до ст. 72 Закону України "Про ринок електричної енергії" роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачам. (ч. 1) Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону. (ч. 2) Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку. (ч. 3) Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників. (ч. 4)
Відповідно до п. 13 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії" електрична енергія, що купується у постачальника універсальних послуг та споживається у багатоквартирних житлових будинках на технічні цілі (аварійне та евакуаційне освітлення, роботу індивідуальних теплових пунктів, котелень, ліфтів, насосів, замково-переговорних пристроїв, протипожежних систем, систем вентиляції, димовидалення та кондиціонування, систем сигналізації, авіаційних маяків, що належать власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків оплачується за цінами, за якими постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії побутовим споживачам.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
Суд враховує редакцію ПРРЕЕ станом на дату укладення Договору, Додаток якого в частині позивач просить визнати недійсним, тобто станом на 25.01.2023.
Додатком 3 до ПРРЕЕ є Типовий договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Згідно з п. 2.1.13 ПРРЕЕ невід`ємними частинами договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є:
1) паспорти точок розподілу/передачі, акт (акти) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;
2) заява-приєднання у разі її надання споживачем;
3) інші додатки, оформлені сторонами за взаємною згодою відповідно до пунктів 12.8 та 12.9 додатка 3 до цих Правил.
Відповідно до п. 1.1.2. ПРРЕЕ:
паспорт точки розподілу/передачі - акт (документ), складений оператором системи, в якому зазначаються технічні параметри точки підключення споживача;
площадка вимірювання - забезпечена точкою комерційного обліку або точками комерційного обліку електроустановка або сукупність електроустановок, виключно між якими можливі перетікання електричної енергії технологічними електричними мережами власника електроустановок, у які надходить або з яких віддається електрична енергія;
точка розподілу/передачі електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається розподіл/передача електричної енергії між електроустановками суміжних учасників ринку;
споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача.
Точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи. Оператор системи покриває всі витрати, пов`язані з транспортуванням електричної енергії в точку розподілу (передачі) електричної енергії, а також має право на відшкодування всіх витрат, пов`язаних із транспортуванням електричної енергії в точку розподілу (передачі) електричної енергії, за рахунок тарифу на розподіл (передачу) електричної енергії. (абз. 1, 2 п. 1.2.4. ПРРЕЕ)
Відповідно до п. 1.2.6. ПРРЕЕ оператор системи, який здійснює розподіл (передачу) електричної енергії безпосередньо до електроустановок споживача, отримує плату за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії або від споживача, або від електропостачальника за вибором споживача (крім постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг).
Згідно з п. 2.1.11. ПРРЕЕ під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об`єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема:
1) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;
2) щодо однолінійної схеми електропостачання об`єкта;
3) щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо);
4) щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
5) щодо технічних даних силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі/розподілу електричної енергії, якими здійснюється розподіл електричної енергії (для об`єктів споживачів, для яких розрахункові засоби вимірювальної техніки встановлені не на межі балансової належності).
Відповідно до п. 2.3.3. ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень.
Перелік точок комерційного обліку на об`єкті споживача (площадці комерційного обліку), крім випадків простої схеми обліку із застосуванням одного лічильника прямого включення, зазначається з наведенням ЕІС-кодів, у додатку до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (місце та дата встановлення, тип, покази, дані щодо повірки, відповідальний за збереження тощо)».
У цьому додатку до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії мають також міститися такі дані/інформацію (за наявності):
1) характеристики фізичних ТКО (точки вимірювання/точки комерційного обліку):
ЕІС-код;
місце розташування фізичних ТКО на об`єкті;
рівень напруги на фізичних ТКО, кВ;
встановлені засоби контролю/обмеження потужності (назва, тип, напруга, струм спрацювання);
2) обов`язкові характеристики елементів вузлів обліку електричної енергії, що визначені проєктом або робочою документацією:
параметри, обов`язкові для вимірювання за ТКО (активна/реактивна, напрям прийому/віддачі);
період інтегрування;
метод зчитування показів (локально/дистанційно);
3) робочі характеристики окремих елементів вузлів обліку електричної енергії, що зазначаються у відповідних актах пломбування (можуть бути включені в додаток):
тип лічильника;
призначення лічильника (основний/дублюючий/верифікаційний);
серійний номер лічильника;
характеристики трансформатора струму;
характеристики трансформатора напруги;
розрахунковий коефіцієнт вузла обліку електричної енергії (результуючий).
Для простої схеми обліку з використанням одного лічильника ці дані/інформація наводяться у паспорті точки розподілу/передачі електричної енергії.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (тут і далі в редакції на час укладення Договору, тобто на 25.01.2023), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. (ч. 4 ст. 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. (ч. 1 ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства. (ч. 4 ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
У постанові від 12.06.2024 у справі № 922/3886/23 Верховний Суд дійшов таких висновків:
"5.44. Експлуатаційна відповідальність ОСББ за технічний стан внутрішньобудинкових мереж на ділянці до вхідних клем вузла обліку побутового споживача не передбачає своїм наслідком використання в розрахунках показів загальнобудинкових лічильників, які відображають і споживання індивідуальних побутових споживачів, що мають окремі комерційні засоби обліку, у спосіб, що покладає на ОСББ обов`язок з оплати споживання понад обсяги споживання на технічні потреби, оскільки це не відповідає пунктам 8.2.5 - 8.2.7 ПРЕЕЕ щодо застосування відповідальності за можливе безоблікове споживання електричної енергії, компенсація вартості якої у такому випадку безпідставно автоматично покладатиметься на ОСББ.
5.45. З огляду на наведене, Верховний Суд акцентує увагу на тому, що розрахунки між АТ "Харківобленерго" та ОСББ "Драгоманова 6Б" за спожиту електроенергію повинні здійснюватися на підставі показань лічильників, які безпосередньо приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності ОСББ. До вказаного електрообладнання відносяться пристрої забезпечення освітлення місць загального користування, роботи ліфтів, сантехнічного обладнання тощо. Загальнобудинкові засоби обліку, які не приєднані до точки обліку одного об`єкта (електрообладнання ОСББ), а, навпаки, враховують дані щодо споживання електричної енергії з багатьох точок (квартири, місця загального користування), не можуть бути розрахунковими та використовуватися для розрахунків між АТ "Харківобленерго" та ОСББ "Драгоманова 6Б". Поряд з цим зазначені загальнобудинкові лічильники можуть використовуватися як технічні для контролю обсягів споживання електроенергії на об`єкті (в будинку) в цілому.
5.46. Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 10.11.2022 у справі №922/2666/21 та від 10.04.2024 у справі 922/1242/23.
5.47.Таким чином, оскільки у багатоквартирному будинку споживачі мають різні точки продажу електричної енергії, переходу права власності на неї та різні тарифні групи, відповідно вони не можуть обліковуватися одним лічильником, а отже ОСББ не повинно розраховуватися по лічильнику, який обліковує дві різні групи споживання. ОСББ є формою управління будинком, отже, мешканці будинку, де створено ОСББ, не є субспоживачами у розумінні пункту 1.1.2 ПРРЕЕ, останні є побутовими споживачами, які використовують електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі окремих договорів про користування електричною енергією з електропостачальником.".
У постанові від 10.04.2024 у справі № 922/1242/23 Верховний Суд зазначив:
"5.32. ОСББ не є власником та користувачем цих мереж, не закуповує в точці вводу в будинок електричну енергію та не перепродає її мешканцям квартир, оскільки ОСББ не є оператором систем розподілу та постачальником електричної енергії, не має ліцензії на право перепродажу електричної енергії. Обов`язок ОСББ з ремонту та утримання у належному стані внутрішньобудинкових електричних мереж не пов`язаний із визначенням точки розподілу електричної енергії різним споживачам в будинку.
5.33. Враховуючи встановлені обставини щодо наявності оформлених ЕІС-кодів на кожну квартиру, Верховний Суд погодився з висновками апеляційного суду про те, що електроенергія від постачальника передається до кожної квартири в точці, на який оформлено ЕІС-код на квартиру (там же розміщені і поквартирні лічильники, які розташовані на сходових клітках будинку). Так само точка розподілу електричної енергії від постачальника до ОСББ розташована в місцях розташування точок, на які оформлені відповідні ЕІС-коди точок, та які пов`язані з лічильниками електроенергії на електрозабезпечення ліфту, лампочок освітлення місць загального користування, бойлерної та насосної станції.
5.34. Оскільки надходження електричної енергії тільки до точок вводу в будинок не забезпечує можливості отримання мешканцями квартир необхідного обсягу електричної енергії, то твердження АТ "Харківобленерго" про те, що всім мешканцям будинку електрична енергія постачається до точки вводу в будинок, Верховний Суд вважав такими, що суперечить приписам пункту 2.1.1 ПРРЕЕ, абзацом 1 якого передбачено, що результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку
5.35. Верховний Суд звертав увагу на те, що АТ "Харківобленерго" здійснює постачання електричної енергії власникам квартир до точки вводу в кожну квартиру, тобто і після загальнобудинкових лічильників, що також узгоджується з приписами абзацу 2 пункту 2.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії.
5.36. Експлуатаційна відповідальність ОСББ "Салтівське Шосе, 264 М" за технічний стан внутрішньобудинкових мереж на ділянці до вхідних клем вузла обліку побутового споживача не передбачає своїм наслідком використання в розрахунках показів загальнобудинкових лічильників, які відображають і споживання індивідуальних побутових споживачів, що мають окремі комерційні засоби обліку, у спосіб, що покладає на ОСББ обов`язок з оплати споживання понад обсяги споживання на технічні потреби, оскільки це не відповідає пунктам 8.2.5-8.2.7 ПРЕЕЕ щодо застосування відповідальності за можливе безоблікове споживання електричної енергії, компенсація вартості якої у такому випадку безпідставно автоматично покладатиметься на ОСББ".
Суд враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.10.2022 у справі № 922/2699/21:
"4.9. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій, відмовляючи у задоволенні позовних вимог за первісним позовом щодо визнання укладеними додатків № 2 та № 3.1, дійшли висновку, що розрахунки між АТ "Харківобленерго" та ОСББ "Салтівський 264 К" за спожиту електроенергію повинні здійснюватися на підставі показань лічильників, які безпосередньо приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності ОСББ "Салтівський 264 К". Так, до такого електрообладнання відносяться пристрої забезпечення освітлення місць загального користування, роботи ліфтів, сантехнічного обладнання тощо. Загальнобудинкові засоби обліку, які не приєднані до точки обліку одного об`єкта (електрообладнання ОСББ), а навпаки, враховують дані щодо споживання електричної енергії з багатьох точок (квартири, місця загального користування), отже не можуть бути розрахунковими та використовуватися для розрахунків між АТ "Харківобленерго" та ОСББ "Салтівський 264 К". Зазначені загальнобудинкові лічильники можуть використовуватися як технічні для контролю обсягів споживання електроенергії на об`єкті (в будинку) в цілому".
Суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 11.09.2018 у справі № 920/208/17 та від 18.07.2018 у справі № 920/422/17, про те, що використання лічильників, що обліковують електроенергію на технічні цілі ОСББ, як розрахункових, за умови наявності їх у проектних рішеннях, можливе без внесення будь-яких змін до проектних рішень щодо виключення з них загальнобудинкових лічильників. Загальнобудинкові лічильники, зазначені у проектних рішеннях з електрифікації будинку, можуть використовуватися як технічний засіб для контролю обсягів електроспоживання відповідного багатоквартирного житлового будинку.
Суд враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 14.12.2021 у справі № 922/3767/20 щодо використання загальнобудинкових засобів обліку електричної енергії з метою обліку спожитої ОСББ електроенергії, за змістом якої розрахунки за спожиту електричну енергію (комерційні розрахунки) повинні здійснюватися на підставі показань лічильника, приєднаного до електрообладнання, що знаходиться на території власника або користувача об`єкта нерухомості. Тобто розрахунки між ОСББ та Акціонерним товариством "Харківобленерго" за спожиту електричну енергію повинні здійснюватися на підставі показань лічильників, які безпосередньо приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності ОСББ. До такого електрообладнання належать пристрої забезпечення освітлення місць загального користування, роботи ліфтів тощо.
Згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 14.12.2021 у справі № 922/3767/20, використання АТ "Харківобленерго" загальнобудинкових засобів обліку електричної енергії, які містить додаток № 3.1 до договору, з метою обліку спожитої ОСББ електроенергії суперечить, зокрема, пункту 2.3.2 ПРРЕЕ, пункту 5.1.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії; вказані у спірному додатку №3.1 до договору лічильники товариство та підприємство мають можливість використовувати як технічні (контрольні) засоби обліку з метою контролю споживання електричної енергії, аналізу втрат електричної енергії у власних електричних мережах тощо, як це передбачено Правилами.
З урахуванням норм Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" Верховний Суд у справі №922/3767/20 виснував, що електрична енергія, яка витрачається на технічні (загальні) потреби освітлення місць загального використання, ліфти, насосні станції підкачки води та інше, входить до комунальної послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Саме за комунальну електроенергію сплачує об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Оплата будь-якої іншої електричної енергії, яка витрачається не на технічні цілі, зазначеними законодавчими актами не передбачена.
Таких висновків також дійшов Верховний Суд у постанові від 24.02.2026 у справі, що розглядається.
Між сторонами виникли правовідносини, які пов`язані з наданням послуг з розподілу електричної енергії, контролем обсягу її споживання.
Відповідач стверджував, що у їх відносинах позивач є колективним побутовим споживачем електричної енергії, проти чого заперечував позивач.
Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). (п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії")
Отже, колективний побутовий споживач є різновидом саме побутового споживача. Поняття "побутового споживача" включає поняття "колективного побутового споживача", втім не обмежується ним.
Позивач не є колективним побутовим споживачем, враховуючи таке.
Побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цього Закону. (ч. 2 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" в редакції на час укладення Договору)
Законом України № 3220-IX від 30.06.2023, що набрав чинності 27.07.2023, частину другу ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" викладено в редакції:
"2. Побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цього Закону.
Споживачі колективного побутового споживача купують та здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з колективним побутовим споживачем за тими самими цінами, за якими колективний побутовий споживач купує та здійснює розрахунки за електричну енергію з електропостачальником такого колективного побутового споживача".
Отже на час укладення Договору не було деталізації, яким чином здійснюються розрахунки споживачами колективного побутового споживача із останнім.
Нормою пункту 13 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії", що наведена вище, унормовано ціну електричної енергії, яку купує ОСББ та споживається у багатоквартирних житлових будинках на технічні цілі, і яка є тотожною ціні, за якою мешканці будинку (побутові споживачі) купують електричну енергію для власних індивідуальних побутових потреб.
Відповідно до п. 13-1 Розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії" тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні та протягом одного року після його припинення чи скасування, електрична енергія, що купується у постачальника універсальних послуг та споживається у прийнятому в експлуатацію закінченому будівництвом багатоквартирному будинку (черзі, пусковому комплексі), щодо якого наявні чинні технічні умови, але не завершена процедура приєднання до електричних мереж, на обслуговування закінченого будівництвом об`єкта, у тому числі на комунально-побутові потреби мешканців та на цілі, визначені абзацом одинадцятим пункту 13 цього розділу, оплачується замовником, управителем, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку чи житлово-будівельним кооперативом за ціною, за якою постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії колективним побутовим споживачам.
Обов`язковими умовами для застосування такої ціни є забезпечення замовником, управителем, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку чи житлово-будівельним кооперативом:
обліку електроенергії (окремими площадками вимірювання на технічні цілі будинку та на побутові потреби власників житлових приміщень);
оформлення паспорта точки розподілу, укладення (у разі відсутності) договорів про тимчасове надання послуг з розподілу/постачання електричної енергії між замовником, управителем, об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку чи житлово-будівельним кооперативом та оператором систем розподілу/ постачальником універсальних послуг.
У разі виконання цих умов замовник, управитель, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний кооператив вважається колективним побутовим споживачем.
Протягом одного року після припинення чи скасування воєнного стану в Україні замовник будівництва об`єкта зобов`язаний передати підключений (приєднаний) до інженерних мереж багатоквартирний житловий будинок власнику, об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку або управителю.
Вказаною нормою закону тимчасово, на період дії в Україні воєнного стану, унормовано за певних умов можливість поширення на ОСББ статусу колективного побутового споживача для цілей придбання електричної енергії, що споживається у прийнятому в експлуатацію закінченому будівництвом багатоквартирному будинку, щодо якого наявні чинні технічні умови, але не завершена процедура приєднання до електричних мереж, на обслуговування закінченого будівництвом об`єкта.
Відповідно до п. 10.2.4. ПРРЕЕ колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.
Згідно з п. 10.2.5. ПРРЕЕ закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 10.2.6. ПРРЕЕ у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (далі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 12 до цих Правил). У разі укладення тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача постачальник електричної енергії та колективний побутовий споживач повідомляють про це постачальника послуг комерційного обліку офіційним зверненням протягом одного дня з дати укладання даного договору.
З положень ч. 2 ст. 58 та п. 13, 13-1 Розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 10.2. ПРРЕЕ випливає, що всупереч твердженням відповідача, позивач не є та не вважається колективним побутовим споживачем електричної енергії оскільки: 1) мешканці будинку не купують електроенергію у позивача та не здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з позивачем; 2) у будинку позивача завершена процедура приєднання до електричних мереж на обслуговування закінченого будівництвом об`єкта; 3) позивач (ОСББ) та мешканці будинку (співвласники квартир в ОСББ) не укладали з електропостачальником тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача (ОСББ) та не повідомляли про його укладення відповідача.
Визначаючи правовий статус ОСББ у відносинах на ринку електричної енергії, Верховний Суд у постанові від 30.11.2022 у справі №916/3837/21 дійшов висновку, що ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно норм чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема постачанню та розподілу електричної енергії. Ця електрична енергія постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема інженерно-технічних систем будинку, як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, підкачувальних насосів тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників (зокрема електропостачання ліфтів, освітлення місць загального користування та прибудинкової території тощо).
ОСББ має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як непідприємницьке товариство згідно окремого спеціалізованого Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", має статус неприбутковості, та не є суб`єктом господарювання, не використовує електричну енергію для власних потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Відповідно до п. 1-4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані:
1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;
2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;
3) використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням;
4) додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку.
Висновок про те, що ОСББ в частині споживання електричної енергії на побутові потреби по аналогії закону підпадають під визначення "колективний побутовий споживач" електроенергії, у випадку, коли ці організації об`єднують мешканців у багатоквартирних будинках та діють в їхніх інтересах для забезпечення комфортних умов проживання у будинку, є сталим в судовій практиці (див., зокрема, постанови Верховного Суду від 13.09.2018 у справі №920/208/17, від 13.12.2022 у справі №916/3837/21, від 13.02.2024 у справі № 922/1717/23).
Тобто позивач підпадає під визначення "колективний побутовий споживач" виключно щодо електроенергії, яка використовується членами ОСББ для обслуговування спільного майна (місць загального користування) і не підпадає під таке визначення щодо іншого споживання, в тому числі безоблікового підключення, споживання в квартирах тощо.
Отже викладене не зумовлює застосування до правовідносин сторін норм ПРРЕЕ, що регулюють взаємовідносини та розрахунки в умовах колективного побутового споживача, зокрема норм п. 10.2.7. ПРРЕЕ про те, що точка розподілу електричної енергії споживачу на території колективного побутового споживача збігається з точкою розподілу електричної енергії колективному побутовому споживачу чи п. 10.2.8 ПРРЕЕ щодо можливості виконання колективним побутовим споживачем функцій постачальника послуг комерційного обліку і складення балансу обсягу електричної енергії у технологічних електричних мережах чи п. 10.2.9., 10.2.10. ПРРЕЕ, які регулюють порядок розрахунків відповідно до умов тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача.
Відповідно до п. 10.2.16. ПРРЕЕ колективний побутовий споживач розраховується з постачальником електричної енергії за обсяги електричної енергії, спожитої для побутових потреб колективного побутового споживача, за відповідним тарифом для населення, яке розраховується за загальним розрахунковим засобом обліку та об`єднане шляхом створення юридичної особи. Розрахунки за електричну енергію, спожиту на технічні цілі, здійснюються за відповідними тарифами.
Водночас у багатоквартирному будинку обліковується окремо споживання електричної енергії у місцях загального користування, споживання електричної енергії в цілому вказаним будинком, а також споживання електричної енергії побутовими споживачами житлового будинку. Мешканці житлового будинку індивідуально споживають електричну енергію, виходячи із показів окремих приладів обліку, встановлених окремо для кожної квартири. ОСББ оплачує спожиту електричну енергію за освітлення сходових клітин для забезпечення потреб мешканців будинку без урахування кількості електроенергії, спожитої безпосередньо мешканцями будинку.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що ОСББ "Дніпровські Мрії", як юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, розраховується за показами окремих розрахункових засобів обліку електричної енергії, що спожита для забезпечення нею виключно спільного майна таких фізичних осіб (мешканців будинку) (місць загального користування (ліфти, сходові клітини тощо) і виключно в цих правовідносинах позивач підпадає під правове регулювання для колективного побутового споживача.
Особливості правового статусу об`єднання багатоквартирного будинку у відносинах з виконавцем послуг з постачання та розподілу електричної енергії врегульовані також Законами України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до абз. 1 ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Позивач стверджує, що 30.01.2022 зборами співвласників багатоквартирного будинку прийнято рішення з 01.05.2022 здійснювати самостійно утримання, експлуатацію та прибирання території шляхом самозабезпечення з 01.05.2022. Рішень виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг ОСББ не приймалося.
Відповідач таке твердження не оспорює, як суд встановив вище докази укладення тристороннього договору, в якому позивач виступає колективним споживачем відсутні.
Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства. (абз. 4 ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
З викладеного випливає врегулювання окремого порядку надання власникам квартир у багатоквартирному будинок послуг з постачання та розподілу електричної енергії, який встановлює єдиний спосіб надання таких послуг на підставі індивідуального договору, укладеного власниками квартир та електропостачальними організаціями.
Водночас, встановлюючи у абзаці 7 статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", норму за змістом якої об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень, законодавець передбачив, що окрім співвласників квартир ОСББ може бути самостійним споживачем, зокрема, послуг з постачання та розподілу електричної енергії, що також підтверджується положеннями п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якого до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка з поміж іншого включає, зокрема, купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг. (п. 6 ч. 4 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")
Отже ОСББ, як і власники квартир у багатоквартирному будинку, є споживачем комунальних послуг, до яких належать, зокрема, послуги з розподілу та постачання електричної енергії.
Законом України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено два види споживачів комунальних послуг: індивідуальний та колективний споживач.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")
Колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги. (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Отже, договір з виконавцем відповідної послуги може бути укладений між споживачем, управителем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів. Індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу природного газу, послуг з постачання та розподілу електричної енергії укладається між співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем відповідної комунальної послуги. (абз. 1, 2 ч. 2 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Таким чином закон не надає співвласникам багатоквартирного будинку права обирати одну з моделей організації договірних відносин з виконавцем послуги з постачання та розподілу електричної енергії. Договір про надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії укладається виключного на підставі індивідуальних договорів між співвласниками багатоквартирного будинку та виконавцем відповідної комунальної послуги. Про надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії не може бути укладений колективний договір, що укладається управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою. Водночас відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг. Про надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії не може бути укладений також договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається між об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку та виконавцем комунальної послуги.
Тобто з метою купівлі електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку ОСББ може виступати самостійним споживачем такої комунальної послуги та укладати з виконавцем послуг з постачання та розподілу електричної енергії індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії.
Обсяг спожитої ОСББ електричної енергії повинен розраховуватися за показами окремого загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб співвласників будинку, що не включають професійну та/або господарську діяльність.
У цих відносинах з відповідачем (оператором системи розподілу) в частині споживання електричної енергії на побутові потреби мешканців будинку позивач по аналогії закону підпадає під визначення "колективний побутовий споживач" електроенергії, з урахуванням передбачених п. 10.2. ПРРЕЕ особливостей у таких взаємовідносинах та розрахунках в умовах колективного побутового споживача, що не можуть бути застосовані до позивача, який уклав з відповідачем індивідуальний договір про надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії.
Позивач є споживачем електричної енергії у багатоквартирному будинку.
Відповідно до Додатку № 2 - Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача до Договору облік електричної енергії здійснюється за дванадцятьма площадками комерційного обліку електричної енергії:
1.1. ЕІС код 6225356180170234 лічильник № 12616817 тип МК 2303;
1.2 ЕІС код 6220554290972598 лічильник № 12616512 тип МК 2303;
1.3 ЕІС код 6228616193090438 лічильник № 12616511 тип МК 2303;
1.4 ЕІС код 6224710206058202 лічильник № 12616818 тип МК 2303;
1.5 ЕІС код 6222544467462058 лічильник № 12615884 тип МК 2303;
1.6 ЕІС код 6229988706501399 лічильник № 12615888 тип МК 2303;
1.7 ЕІС код 6220820752555488 лічильник № 12615886 тип МК2303;
1.8 ЕІС код 6222405969309898 лічильник № 12615885 тип МК 2303;
1.9 ЕІС код 6222880665096598 лічильник № 12615889 тип МК 2303;
1.10 ЕІС код 6228678920101999 лічильник № 12616513 тип МК 2303;
1.11 ЕІС код 62274981 19059398 лічильник № 12990472 тип МК 2303;
1.12 ЕІС код 6221426861585079 лічильник № 12999602 тип МК 2303.
Відповідно до Додатку 3 - Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії, у будинку встановлені дванадцять засобів комерційного обліку електричної енергії.
Дослідивши, на виконання вказівок Верховного Суду, викладених у постанові від 24.02.2026 у справі № 925/175/25 зміст Додатку №3 до Договору та Додатку №7 до Договору - Однолінійну схему (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання), суд встановив, що із зазначених дванадцяти лічильників загальнобудинковими є лічильники №12616817 тип МК 2303, №12616512 тип МК 2303, №12616511 тип МК 2303, №12616818 тип МК 2303 та обліковують електричну енергію, що постачається і у місця загального користування і індивідуальним побутовим споживачам у квартири мешканців будинку.
Решта лічильників обліковують електричну енергію спожиту виключно на технічні цілі будинку у місцях загального користування.
Викладене не заперечується сторонами у справі.
Сторони також не заперечують, що електрична енергія мешканцям квартир багатоквартирного будинку розподіляється на підставі індивідуальних договорів, укладених відповідачем з кожним із власників квартир.
Отже, у багатоквартирному будинку наявні декілька точок розподілу електричної енергії, до яких відповідач розподіляє електричну енергію, зокрема: точки розподілу електричної енергії, яка використовується власниками квартир на індивідуальні побутові потреби; та точки розподілу електричної енергії, спожитої для забезпечення спільних побутових потреб усіх співвласників будинку, що не включають професійну та/або господарську діяльність.
Постачання/розподіл електричної енергії споживачам-мешканцям будинку, в якому створено ОСББ, здійснюється на підставі окремих/самостійних договорів з кожним зі споживачів. Облік такої електричної енергії здійснюється за показами поквартирних приладів обліку.
Оператор системи, який здійснює розподіл (передачу) електричної енергії безпосередньо до електроустановок споживача, отримує плату за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії або від споживача, або від електропостачальника за вибором споживача (крім постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг). (п. 1.2.6. ПРРЕЕ)
Комерційний облік комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії у багатоквартирному будинку здійснюється встановленими в житлових і нежитлових приміщеннях споживачів вузлами обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку. (ч. 2 ст. 17 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")
Вказаною нормою унормовано індивідуальний облік споживання послуги з постачання та розподілу електричної енергії в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку, яка не передбачає винятку з цього правила.
Точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи. (абз. 1 п. 1.2.4. ПРРЕЕ)
Отже, точка розподілу електричної енергії для споживачів мешканців квартир знаходиться на межі розташування електроустановок власників квартир, а точка розподілу електричної енергії для споживача ОСББ розташована на межі знаходження електроустановок ОСББ.
Таким чином відповідач надає послуги з розподілу електричної енергії побутовим споживачам (власникам квартири) до точки входу у їхні квартири, тобто і після загальнобудинкових приладів обліку. Аналогічно відповідач надає послуги з розподілу електричної енергії до точки приєднання електроустановок позивача також після загальнобудинкових лічильників.
Позивач передає відповідачу покази лічильників №12615884, №12615888, №12615886, №12615885, №12615889, №12616513, №12990472, №12999602 про обсяги спожитої/розподіленої електричної енергії за користування засобами освітлення будинку у місцях загального користування.
У свою чергу відповідач при складанні актів про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії безпідставно використовує покази лічильників №12616817, №12616512, №12616511, №12616818.
Отримавши акти про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії, позивач виявив невідповідність фактичної кількості розподіленої електричної енергії, даним які вказані в актах.
Відповідач, визначаючи обсяг спожитої позивачем електричної енергії при складанні актів про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії використовує дані загальнобудинкових лічильників, які обліковують всю розподілену електричну енергію всім споживачам, електроустановки яких розміщені у багатоквартирному будинку, безпідставно пов`язуючи балансову належність та експлуатаційну відповідальність мереж з точкою розподілу електричної енергії та точкою комерційного обліку електричної енергії.
На виконання вказівок Верховного Суду, викладених у постанові від 24.02.2026 у справі, що розглядається, суд дослідив зміст Додатку №6 до Договору, відповідно до якого, споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електромереж і установок: ВРП-0,38 кВ житлового будинку на вул. Гагаріна, 41/2 з засобами комерційного обліку електроенергії та все внутрішнє електрогосподарство після межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. (п. 4) Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності, точка розподілу встановлюється на: кабельних наконечниках 6КЛ-0,38 кВ електропостачання ОСББ "Дніпровські Мрії" у ВРП-0,38 кВ житлового будинку по вул. Гагаріна 41/2. (п. 2)
Водночас суд зауважує, що ОСББ не є власником та користувачем цих мереж, не закуповує в точці вводу в будинок електричну енергію та не перепродає її мешканцям квартир, оскільки ОСББ не є оператором систем розподілу чи постачальником електричної енергії. Обов`язок ОСББ з ремонту та утримання у належному стані внутрішньобудинкових електричних мереж не пов`язаний із визначенням точки розподілу електричної енергії різним споживачам в будинку.
Надходження електричної енергії тільки до точок вводу в будинок не забезпечує можливості отримання мешканцями квартир необхідного обсягу електричної енергії.
Експлуатаційна відповідальність ОСББ за технічний стан внутрішньобудинкових мереж на ділянці до вхідних клем вузла обліку побутового споживача не передбачає своїм наслідком використання в розрахунках показів загальнобудинкових лічильників, які відображають також і споживання індивідуальних побутових споживачів, що мають окремі комерційні засоби обліку, у спосіб, що покладає на ОСББ обов`язок з оплати споживання понад обсяги споживання на технічні потреби за загальнобудинковими лічильниками №12616817, №12616512, №12616511, №12616818, оскільки це не відповідає п. 8.2.5-8.2.7 ПРЕЕЕ щодо застосування відповідальності за можливе безоблікове споживання електричної енергії, компенсації вартості якої у такому випадку безпідставно автоматично покладатиметься на ОСББ.
Власне таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 24.02.2026 у цій справі, передаючи її на новий розгляд.
Водночас зазначені загальнобудинкові лічильники можуть використовуватися як технічні для контролю обсягів споживання електроенергії на об`єкті (у будинку) в цілому.
Результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку.
ОСББ є формою управління будинком, отже, мешканці будинку, де створено ОСББ, всупереч доводам відповідача, не є субспоживачами у розумінні пункту 1.1.2 ПРРЕЕ, останні є побутовими споживачами, які використовують електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі окремих договорів про користування електричною енергією з електропостачальником.
Викладеним спростовуються доводи відповідача про необхідність здійснення розрахунків з урахуванням положень п. 27.1. Додатку № 4 до Договору, дослідженим судом на виконання вказівок Верховного Суду, викладених у постанові від 24.02.2026 у справі, що розглядається, відповідно до якого, у разі послідовного приєднання лічильників електричної енергії Споживача та субспоживача, якщо точка розподілу електричної енергії субспоживачу встановлена на межі балансової належності суміжних електроустановок, які належать за ознакою права власності основному споживачу та субспоживачу:
- для визначення обсягу електричної енергії, спожитої основним споживачем, обсяг втрат електричної енергії, пов`язаних із спільним використанням технологічних електричних мереж основного споживача, віднімається від різниці між обсягом електричної енергії, що надійшла в електричні мережі основного споживача, та обсягом електричної енергії, відданої в електричні мережі субспоживача (субспоживачів);
- обсяг електричної енергії, спожитої субспоживачем, визначається відповідно до показів лічильника субспоживача.
Так використання загальнобудинкових засобів обліку електричної енергії №12616817, №12616512, №12616511, №12616818, які вказані у Додатку № 3 до Договору, з метою комерційного обліку спожитої ОСББ електроенергії суперечить, зокрема, п. 2.3.2 ПРРЕЕ, п. 5.1.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
Вказані у Додатку №3 до Договору лічильники №12616817, №12616512, №12616511, №12616818 сторони можуть використовувати як технічні (контрольні) засоби обліку з метою контролю споживання електричної енергії, аналізу втрат електричної енергії у власних електричних мережах тощо, як це передбачено ПРРЕЕ.
Електрична енергія, яка витрачається на технічні (загальні) потреби освітлення місць загального використання, ліфти, насосні станції підкачки води та інше, входить до комунальної послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Саме за комунальну електроенергію сплачує об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Оплата будь-якої іншої електричної енергії, яка витрачається не на технічні цілі, законодавством не передбачена.
Таких висновків також дійшов Верховний Суд у постанові від 24.02.2026 у справі що розглядається.
Розрахунки за спожиту електричну енергію (комерційні розрахунки) повинні здійснюватися на підставі показань лічильника, приєднаного до електрообладнання, що знаходиться на території власника або користувача об`єкта нерухомості (квартири, будинку тощо).
Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. (абз. 6 ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")
З урахуванням джерел та способу фінансування самозабезпечення ОСББ у такому випадку за рахунок внесків одних членів ОСББ покриваються витрати зі сплати за електричну енергію, спожиту іншими членами ОСББ для власних індивідуальних побутових потреб. При цьому нормами ПРРЕЕ передбачено, що саме оператор системи розподілу, а не ОСББ наділено правом припиняти електропостачання у випадку безоблікового споживання електричної енергії, споживання електричної енергії з порушенням правил її обліку чи несплату за спожиту електричну енергію.
З урахуванням наведеного, розрахунки між позивачем та відповідачем за спожиту електричну енергію для забезпечення спільних побутових потреб усіх співвласників будинку, що не включають професійну та/або господарську діяльність на технічні цілі будинку у місцях загального користування, ліфтах, насосною станцією та тепловим пунктом повинні здійснюватися на підставі показань лічильників, які безпосередньо приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності позивача - №12615884, №12615888, №12615886, № 12615885, №12615889, №12616513, №12990472, №12999602.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Однією із загальних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Передумовою для захисту прав та охоронюваних законом інтересів особи є наявність такого права або інтересу та порушення або оспорювання їх іншою особою (іншими особами).
Використання відповідачем при визначенні обсягу та вартості спожитої позивачем електричної енергії у місцях загального користування багатоквартирного будинку, ліфтах, насосній станції та тепловому пункті загальнобудинкових лічильників, які обліковують весь обсяг електричної енергії, що споживається мешканцями багатоквартирного будинку порушує право позивача на її належний облік оператором системи розподілу та право сплачувати за фактично спожиту електричну енергію.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересу є відновлення становища, яке існувало до порушення.
З моменту укладення Договору від 25.01.2023 №7284 сторони не змінювали прилади обліку, що використовуються для визначення обсягу спожитої електричної енергії, що дає можливість на підставі приладів обліку установити фактичний обсяг спожитої електричної енергії у місцях загального користування багатоквартирного будинку, ліфтах, насосній станції та тепловому пункті з моменту початку порушення до моменту ухвалення судом рішення у справі.
На думку позивача, належним способом захисту у цій справі є визнання пунктів (№з/п) 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 Додатку 3 (Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії) до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №7284 від 25.01.2023 недійсними.
Проте суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання недійсним пунктів Додатку №3 до Договору, змістом яких є не взаємні права та обов`язки сторін, а виключно інформація про розрахункові засоби обліку електричної енергії.
Як встановлено вище, оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в "паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача", який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу. (п. 2.1. Договору)
Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 "Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії" до цього Договору. (п. 2.2. Договору)
Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та/або інші послуги Оператора системи розподілу у відповідності з додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього Договору. (п. 2.3. Договору)
Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) Споживача зазначені в "паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача" згідно додатку 2 до цього Договору. (п. 5.1. Договору)
Згідно з Паспортом точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача ОСББ "Дніпровські Мрії", що є додатком 2 до Договору, площадкою комерційного обліку позивача є житловий будинок (МЗК), насосна та індивідуального теплового пункту із визначеними ЕІС-кодами.
Відповідно до Відомостей про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії, які є Додатком 3 до Договору, майданчиками комерційного обліку електричної енергії (ЕІС) за цим договором є дванадцять лічильників із присвоєними їм ЕІС-кодами.
Відповідно до Порядку розрахунків, що є Додатком № 4 до Договору, сторони погодили, що обсяг наданої послуги з розподілу електричної енергії визначається згідно Кодексу комерційного обліку та ПРРЕЕ. При цьому у Додатку № 4 сторони не визначили, дані яких лічильників, що встановлені у позивача, використовуються при визначенні обсягу спожитої електричної енергії та розрахунків між сторонами.
Відповідно до пп. 14 п. 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з`єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.
Для комерційних розрахунків використовуються дані з основного вузла обліку власника електроустановки (об`єкта) за умови його відповідності вимогам проєктних рішень. (п. 5.1.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії)
Так суд встановив, що лічильники №12616817, №12616512, №12616511, №12616818 є загальнобудинковими та обліковують електричну енергію як у місцях загального користування, так і індивідуальними побутовими споживачами у квартирах мешканців будинку. Лічильники №12615884, №12615888, №12615886, №12615885, №12615889, №12616513, №12990472, №12999602 обліковують електричну енергію спожиту виключно на технічні цілі будинку у місцях загального користування.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 215 ЦК України)
Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. (ч. 1 ст. 203 ЦК України)
Зміст правочину становлять його умови взаємні права та обов`язки сторін.
У даному випадку спір між сторонами виник не у зв`язку з невідповідністю змісту типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної чи його додатку №3 "Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії" ЦК України, іншим актам цивільного законодавства чи інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Спір виник у зв`язку з виконанням Договору, а саме у зв`язку зі способом визначення відповідачем обсягу спожитої позивачем електричної енергії для забезпечення спільних побутових потреб усіх співвласників будинку на технічні цілі будинку на підставі показань загальнобудинкових лічильників, які безпосередньо не приєднані до електрообладнання, яке знаходиться у власності позивача.
Використання лічильників, що обліковують електроенергію на технічні цілі ОСББ, як розрахункових, за умови наявності їх у проектних рішеннях, можливе без внесення будь-яких змін до проектних рішень щодо виключення з них загальнобудинкових лічильників.
У свою чергу загальнобудинкові лічильники, зазначені у проектних рішеннях з електрифікації будинку, можуть використовуватися як технічний засіб для контролю обсягів електроспоживання відповідного багатоквартирного житлового будинку.
Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є здійснення перерахунку обсягів розподіленої електричної енергії виключно на підставі показів лічильників №12615884, №12615888, №12615886, №12615885, №12615889, №12616513, №12990472, №12999602. Виконання сторонами у такий спосіб зобов`язань за Договором поновить порушене право позивача та унеможливить його порушення у майбутньому.
Водночас визнання недійсними пунктів 1.1. - 1.4. (в яких зазначено загальнобудинкові лічильники) Додатку №3 до Договору, яким є Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії, у цьому випадку не є ефективним способом судового захисту порушеного права позивача та не призведе до відновлення становища, яке існувало до порушення, оскільки відповідні вказаним у п. 1.1. - 1.4. лічильникам ЕІС-коди передбачені у Додатку №2 до Договору - Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача ОСББ "Дніпровські Мрії", загальнобудинкові лічильники вказані у Додатку №7 до Договору - Однолінійній схемі (схемі електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання).
Верховний Суд неодноразово висновував, що обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (провадження № 12-80гс20, пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі № 925/642/19 (провадження № 12-52гс20, пункт 54), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (провадження № 14-125цс20, пункт 76), від 01.03.2023 у справі № 522/22473/15-ц (провадження № 12-1 Згс22, пункт 127).
Підсумовуючи викладене суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки позовна вимога про визнання недійсними пунктів додатку до договору (якими є перелік лічильників) не призведе до поновлення порушеного права позивача, що свідчить про неефективність обраного способу захисту.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача, в тому числі сплачений за подання апеляційної та касаційної скарг при первісному розгляді справи.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 13.07.2026.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА