Рішення № 138140648, 09.07.2026, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
09.07.2026
Номер справи
524/3662/26
Номер документу
138140648
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 524/3662/26

Провадження №2/524/3754/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.07.2026 року

Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі:

головуючого судді Ковальчук Т. М.,

за участю секретаря судового засідання Воблікової І. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, зобов`язання здійснити перерахунок вартості природного газу та скасування донарахованого обсягу природного газу,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2026 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом, у якому просила: скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» (далі відповідач, ПрАТ «Кременчукгаз») про донарахування об`єму природного газу відповідно до Акта про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року; зобов`язати ПрАТ «Кременчукгаз» здійснити перерахунок вартості природного газу та скасувати донарахований ОСОБА_1 обсяг природного газу в розмірі 11681,68 куб. м на загальну суму 88418,51 грн.

В обґрунтування позову зазначила, що 29 липня 2025 року під час проведення в її житловому будинку контрольного огляду вузла обліку та його складових частин працівники ПрАТ «Кременчукгаз» демонтували лічильник газу «Premagas 6» (заводський номер 8992022, 1995 року випуску, із показами лічильника газу 62257 куб. м) та встановили лічильник газу «Візар 6» (заводський номер 0197509, 2006 року випуску, із показами лічильника 35503 куб. м), про що склали Акт про розпломбування/пломбування побутового лічильника газу від 29 липня 2025 року. Демонтований лічильник 29 липня 2025 року з наявними охоронними пломбами ПрАТ «Кременчукгаз» направило для проведення експертизи комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, про що складено відповідний протокол.

07 серпня 2025 року ця комісія провела експертизу лічильника «Premagas 6», про що склала Акт експертизи лічильника газу № 1323-08/25 від 07 серпня 2025 року, в якому зазначила про виявлення пошкоджень цілісності пломб заводу виробника, а саме механічне пошкодження цілісності полімерної частини, внаслідок чого витрати природного газу ВОГ обліковуються частково чи з порушенням законодавства.

07 серпня 2025 року комісія ПрАТ «Кременчукгаз» склала Акт про порушення № 1658-08/25В, в якому вказала про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), а саме: підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

22 вересня 2025 року ОСОБА_1 вручено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, складеного на підставі розглянутого Акта про порушення № 1658-08/25 від 07 серпня 2025 року, за яким за період із лютого 2025 року по серпень 2025 року донараховано 11681,68 куб. м на загальну суму 88418,51 грн за адресою: вул. Раїси Кириченко, буд. 105, м. Кременчук, Полтавська обл.

Не погоджуючись із таким донарахуванням, позивач посилається на те, що Акт про порушення № 1658-08/25 від 07 серпня 2025 року містить лише підписи представників ПрАТ «Кременчукгаз», а за відсутності відеозапису її відмови від його підписання та підпису незаінтересованої особи, цей акт про порушення відповідно до пункту 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС є недійсним. Також зазначає, що цей акт не підписано членом комісії з розгляду актів про порушення інженером-метрологом метрологічної групи ОСОБА_2 ; до складу комісії не входять ні юрист, ні уповноважений представник територіального органу регулятора представник сектору НКРЕКП у Полтавській обл., що є порушенням пункту 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС та підтверджує недійсність цього акта.

У акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 22 вересня 2025 року ПрАТ «Кременчукгаз» посилається на Акт експертизи лічильника газу № 1323-08/25 від 07 серпня 2025 року, Акт про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року та висновок експертного дослідження № ЕД-19/117-25/1704-ТР від 17 лютого 2025 року, відповідно до яких товариство дійшло висновку про те, що ОСОБА_1 як споживач мала несанкціонований доступ до внутрішніх механізмів лічильника, зокрема, мала змогу дістатися до суматорного механізму (зупиняти чи змінювати показники лічильника газу), а значить могла впливати на їх роботу. Однак, позивач наголошує, що таке твердження відповідача є лише припущенням, оскільки Акт експертизи лічильника газу № 1323-08/25 від 07 серпня 2025 року не містить висновків щодо правильності обліку спожитого газу; інші докази, які б доводили, що виявлені пошкодження у лічильнику газу призвели до викривлення даних обліку природного газу відсутні; у даному випадку необхідно врахувати правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 11 жовтня 2021 року у справі № 646/6354/19, та постанові від 25 січня 2023 року у справі № 635/8494/20 про те, що для покладення обов`язку на споживача відшкодувати необлікований об`єм та обсяг природного газу необхідно встановити як факт пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, так і факт викривлення даних обліку природного газу витрат (споживання).

Окрім того, позивач звертає увагу, що листом-відповіддю № 23897/56.3/9-25 від 28 листопада 2025 року НКРЕКП повідомило, що Акт про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року відповідно до вимог пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вважається недійсним (в акті про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року відсутній підпис споживача, незаінтересованої особи та відсутня відмітка про проведення фото та відеозйомки), і що у ПрАТ «Кременчукгаз» відсутні підстави для здійснення донарахування необлікованого об`єму (обсягу) природного газу. При цьому наголошено, що ПрАТ «Кременчукгаз» зобов`язано привести свої дії у відповідність до вимог нормативно-правових актів та врегулювати взаємовідносини зі споживачем природного газу ОСОБА_1 шляхом скасування донарахованого об`єму (обсягу) природного газу, про що повідомити НКРЕКП у місячний строк.

Водночас листом-відповіддю № 29/37 від 08 січня 2026 року ПрАТ «Кременчукгаз» повідомило, що за результатами висновку експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 17 вересня 2025 року беззаперечно підтверджено несанкціоноване втручання в лічильник, а в листі НКРЕКП від 28 листопада 2025 року зазначено, що у комісії відсутні повноваження щодо трактування висновку експертного дослідження лічильника газу, проведеного вказаною установою. Отже, ПрАТ «Кременчукгаз» взяв до уваги рекомендації НКРЕКП щодо скасування акта про порушення, однак дійшов висновку про спірність цього питання.

Листом-відповіддю № 16076/56.3/9-26 від 13 березня 2026 року НКРЕКП повторно повідомила ОСОБА_1 про те, що Акт про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року відповідно до вимог пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вважається недійсним і що у ПрАТ «Кременчукгаз» відсутні підстави для донарахування необлікованого об`єму (обсягу) природного газу за адресою позивача; ПрАТ «Кременчукгаз» зобов`язано привести свої дії у відповідність до вимог Кодексу ГРС шляхом скасування донарахованого об`єму (обсягу) природного газу за адресою позивача, про що повідомити НКРЕКП протягом 14 днів з дня отримання листа.

Ухвалою від 10 квітня 2026 року суд прийняв позовну заяву, відкрив провадження та призначив судове засідання у справі.

Представник відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з 14 червня 2022 року визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу за адресою позивача здійснювалося на підставі даних лічильника газу «REMAGAZ G6» № 8992022, 1995 року випуску, що підтверджується Актом про монтаж/демонтаж засобів вимірювальної техніки від 14 червня 2022 року.

29 липня 2025 року працівниками ПрАТ «Кременчукгаз» здійснено контрольний огляд вищезазначеного лічильника природного газу, під час якого виник сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу. Того ж дня цей лічильник було розпломбовано, демонтовано та направлено на проведення експертизи, що підтверджується актом про розпломбування/пломбування від 29 липня 2025 року та протоколом щодо направлення лічильника газу та пломби на експертизу від 29 липня 2025 року, які підписані позивачем. За результатами проведеної експертизи лічильника газу 07 серпня 2025 року складно Акт № 1323-08/25, в якому зафіксовано наступне: пошкодження пломби заводу виробника з правої сторони; пошкодження на склі відлікового механізму (наскрізний розлом); клейка стрічка відклеюється без слідів проявлення «OPEN». Зазначені порушення кваліфіковані як несанкціоноване втручання роботи лічильника, яке призвело до викривлення даних обліку, що зафіксовано в Акті про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року.

Окрім того, цей лічильник, з метою підтвердження/спростування факту несанкціонованого втручання, було направлено до суб`єкта судово-експертної діяльності Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Старшим судовим експертом відділу судових експертиз (м. Кременчук) Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Фесенком В. А. було проведено експертне дослідження лічильника газу «PREMAGAZ G6» заводський номер 8992022, 1995 року випуску. За результатами такого дослідження експертом 17 вересня 2025 року складено висновок № ЕД-19/117-25/17904-ТР, у якому експерт зазначив, що у результаті дослідження внутрішніх частин та деталей відлікового механізму лічильника газу «PREMAGAZ G6», № 8992022, 1995 року, встановлено, що на поверхнях суматорів і передаточних шестерень виявлені сліди механічної дії сторонніх предметів, що свідчить про втручання в роботу відлікового механізму.

22 вересня 2025 року комісією ПрАТ «Кременчукгаз» з розгляду актів про порушення, за участю представника ОСОБА_1 адвоката Стаханова Михайла Володимировича, проведено засідання щодо розгляду Акта про порушення № 1658-08/25В від 07 серпня 2025 року, за результатами розгляду якого прийнято рішення про його задоволення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Не погоджуючись із заявленими позивачем вимогами, відповідач зазначив, що, надаючи оцінку висновкам, зазначеним в акті експертизи лічильника № 1323-08/25 від 07 серпня 2025 року та висновку експертного дослідження від 17 вересня 2025 року № ЕД-19/117-25/17904-ТР, складові несанкціонованого втручання в лічильник газу є повністю доведеними. Викривлення даних обліку в даному випадку підтверджується втручанням у роботу лічильного механізму стороннім предметом, про що свідчать виявлені експертом пошкодження поверхонь суматорів та передаточних шестерень суматорів, а також невідповідністю опалювальної площі будинку, комбінації газоспоживаючого обладнання тим витратам природного газу, які обліковувалися пошкодженим лічильником. Викривлення даних обліку газу, передумовою якого стало несанкціоноване втручання в роботу лічильника, є підставою для донарахування позивачу необлікованого об`єму (обсягу) природного газу. При цьому відповідач послався на правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 903/160/21 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2026 року у справі № 542/881/19.

Посилання позивача на недоліки акта про порушення як на підставу для задоволення її вимог, за доводами відповідача, мають формальний характер, не спростовують суті виявленого порушення та не можуть бути підставою для скасування рішення про донарахування необлікованого об`єму (обсягу) природного газу; самі по собі недоліки акта про порушення не можуть нівелювати факт вчиненого правопорушення (несанкціонованого втручання).

Позивач у судове засідання не з`явився, його представник надав суду заяву, у якій позов підтримав та просив розглядати справу без його та позивача участі.

Представник відповідача належним чином повідомлений у судове засідання повторно не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд дійшов таких висновків.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені Кодексом Кодекс ГРС.

Підпунктом 4 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема, Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі, в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.

Пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, зокрема, визначено, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

У пункті 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, зокрема, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно з підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручанням в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Главою 5 розділу ХI Кодексу ГРC врегульований порядок дій Оператора ГРМ у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу споживачем та порядок оформлення акта про порушення.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких лишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: 1) або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; 2) або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

За пунктом 8 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості.

Отже, Кодекс ГРС містить процедуру, яка чітко регулює як має складатися акт про порушення та порядок ухвалення рішення про нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості споживачу у разі несанкціонованого (прихованого) втручання останнім у ЗВТ/лічильник газу.

Зі змісту наведених положень можна зробити висновок про те, що правові відносини між Оператором ГРМ та споживачем чітко регулюються цим Кодексом та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені Кодексом ГРС.

Відповідно до Кодексу ГРС будь-яке втручання в ЗВТ/газовий лічильник без присутності Оператора ГРМ суворо забороняється. Роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.

У пункті 143 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2026 року у справі № 542/881/19 викладено висновок про те, що будь-яке стороннє втручання у ЗВТ/лічильник газу, що призводить до викривлення даних, є відповідальністю саме споживача, якому переданий ЗВТ/лічильник газу на відповідальне зберігання, та нарахування йому вартості необлікованого спожитого газу і трактування положень Кодексу ГРС по-іншому не має на те правового сенсу, а тому не потрібно доводити складові цього порушення (дію, спосіб та наслідки).

При цьому у пункті 123 цієї постанови, зокрема, вказано, що для виявлення несанкціонованого втручання у газовий лічильник споживачем Оператору ГРМ слід діяти відповідно до вимог чинного законодавства та регламентованих процедур після складення акта про порушення.

Суд установив, що ОСОБА_1 є споживачем послуг ПрАТ «Кременчукгаз», якому присвоєно особовий рахунок № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

29 липня 2025 року працівниками ПрАТ «Кременчукгаз» здійснено контрольний огляд лічильника природного газу за вказаною адресою, за результатами якого лічильник «Premagas 6» був розпломбований, демонтований та направлений на проведення експертизи, що підтверджується актом про розпломбування/пломбування від 29 липня 2025 року та протоколом щодо направлення лічильника газу та пломби на експертизу від 29 липня 2025 року, які підписані позивачем.

За результатами проведеної експертизи лічильника газу 07 липня 2025 року складно акт № 1323-08/25, за висновками якого виявлено пошкодження пломби заводу виробника з правової сторони на склі відлікового механізму, а саме пошкодження цілісності пломби, сліди механічних пошкоджень, подряпин та наскрізний розлом; клейка стрічка відклеюється без слідів проявлення «Open»; ці пошкодження впливають на роботу лічильника газу, що призвело до втрати необлікованих об`ємів.

07 липня 2025 року представники ПрАТ «Кременчукгаз» склали Акт про порушення № 1658-08/25В, за висновками якого встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу; при проведенні візуально-технічної експертизи виявлено пошкодження цілісності пломби заводу виробника, а саме механічне пошкодження цілісності полімерної частини, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу ВОГ обліковується частково чи з порушенням законодавства.

Окрім того, лічильник газу «Premagas 6» заводський номер 8992022, 1995 року випуску, ПрАТ «Кременчукгаз» направило на експертизу до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, за висновком якого від 17 лютого 2025 року № ЕД-19/117-25/17904-ТР у результаті дослідження внутрішніх частин та деталей відлікового механізму лічильника газу «PREMAGAZ G6», № 8992022, 1995 року, встановлено, що на поверхнях суматорів і передаточних шестерень виявлені сліди механічної дії сторонніх предметів, що свідчить про втручання в роботу відлікового механізму.

22 вересня 2025 року проведено засідання комісії ПрАТ «Кременчукгаз» з розгляду актів про порушення, за результатами якого прийнято рішення про задоволення Акта про порушення від 07 липня 2025 року № 1658-08/25В.

У результаті наведеного, ПрАТ «Кременчукгаз» здійснило донарахування необлікового природного газу в обсязі 11681,68 кум. м на суму 88418,51 грн, що вбачається з Акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

ОСОБА_1 звернулася до НКРЕКП зі скаргою, в якій просила скасувати зазначені вище донарахування, здійснені ПрАТ «Кременчукгаз».

Листом від 28 листопада 2025 року № 23897/56.3/9-25 НКРЕКП повідомило ОСОБА_1 , зокрема, що Акт про порушення від 07 серпня 2025 року № 1658-08/25В відповідно до вимог пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вважається недійсним, оскільки в ньому відсутній підпис споживача, незаінтересованої особи та відсутня відмітка про проведення фото та відеозйомки, у зв`язку з чим у ПрАТ «Кременчукгаз» відсутні підстави для здійснення донарахування необлікованого об`єму (обсягу) природного газу за адресою споживача. При цьому наголошено, що ПрАТ «Кременчукгаз» зобов`язано привести свої дії у відповідність до вимог нормативно-правових актів та врегулювати взаємовідносини зі споживачем природного газу ОСОБА_1 шляхом скасування донарахованого об`єму (обсягу) природного газу, про що повідомити НКРЕКП у місячний строк.

Натомість листом від 08 січня 2026 року № 29/37 ПрАТ «Кременчукгаз» повідомило ОСОБА_1 , що за результатами висновку експертного дослідження Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 17 вересня 2025 року беззаперечно підтверджено несанкціоноване втручання в лічильник, а в листі НКРЕКП від 28 листопада 2025 року зазначено, що у комісії відсутні повноваження щодо трактування висновку експертного дослідження лічильника газу, проведеного вказаною установою. Отже, ПрАТ «Кременчукгаз» взяв до уваги рекомендації НКРЕКП щодо скасування акта про порушення, однак дійшов висновку про спірність цього питання; у разі недосягнення згоди шляхом переговорів спірні питання мають бути вирішені в судовому порядку.

ОСОБА_1 повторно звернулася до НКРЕКП зі скаргою, в якій просила вжити заходів щодо контролю за виконанням приписів та вимог комісії посадовими особами ПрАТ «Кременчукгаз».

Листом від 13 березня 2026 року № 16076/56.3/9-26 НКРЕКП повідомила ОСОБА_1 про те, що Акт про порушення від 07 серпня 2025 року № 1658-08/25В відповідно до вимог пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вважається недійсним і що у ПрАТ «Кременчукгаз» відсутні підстави для донарахування необлікованого об`єму (обсягу) природного газу за адресою позивача; ПрАТ «Кременчукгаз» зобов`язано привести свої дії у відповідність до вимог Кодексу ГРС шляхом скасування донарахованого об`єму (обсягу) природного газу за адресою позивача, про що повідомити НКРЕКП протягом 14 днів з дня отримання листа.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, на обґрунтування своїх доводів про наявність порушень з боку позивача відповідач посилається на висновки Акта експертизи лічильника газу, Акта про порушення від 07 серпня 2025 року, а також висновок експертного дослідження від 17 лютого 2025 року.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.

Підставою позовних вимог позивач вказує, зокрема, недійсність акта про порушення через порушення процедури його складання.

Суд встановив, що в Акті про порушення від 07 серпня 2025 року № 1658-08/25В відсутній підпис споживача, незаінтересованої особи та відсутня відмітка про проведення фото та відео зйомки.

З матеріалів справи вбачається, що дана обставина також підтверджується листами НКРЕКП від 28 листопада 2025 року № 23897/56.3/9-25 та від 13 березня 2026 року № 16076/56.3/9-26.

При цьому суд враховує, що в силу вимог статті 1 Закону України від 22 вересня 2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП Регулятор, є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Під час здійснення державного контролю Регулятор має право приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, рішення про усунення виявлених порушень (пункт 5 частини четвертої статті 19 цього Закону).

На сайті НКРЕКП у відкритому доступі розміщено розпорядження від 09 червня 2026 року № 72-р «Про усунення порушень ПрАТ «Кременчукгаз», зі змісту якого вбачається, що відповідно до пункту 4 частини другої статті 3, частини п`ятої статті 14, пункту 5 частини четвертої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та згідно з Актом планової перевірки від 14 травня 2026 року № 86, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2026 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 18 листопада 2025 року № 1881, НКРЕКП зобов`язала ПрАТ «Кременчукгаз» усунути порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, а саме пункту 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, згідно з яким у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи, для чого у строк до 01 липня 2026 року скасувати Акт про порушення від 07 серпня 2025 року № 1658-08/25В і акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості побутовому споживачу. А також роз`яснено, що це розпорядження може бути оскаржене до адміністративного суду; оскарження розпорядження не зупиняє його виконання.

Отже, НКРЕКП констатувала відсутність у ПрАТ «Кременчукгаз» правових підстав для донарахування необлікованого об`єму природного газу та зобов`язала відповідача скасувати зазначене донарахування. Проте відповідач у встановлений строк дії по приведенню розрахунків у відповідність до вимог законодавства не вчинив, безпідставно нарахований об`єм газу з обліку споживача не зняв.

Посилання відповідача на беззаперечність висновку експертного дослідження від 17 вересня 2025 року № ЕД-19/117-25/17904-ТР щодо несанкціонованого втручання в лічильник газу, на думку суду, не заслуговують на увагу, оскільки встановлено, та не спростовано відповідачем, факт допущення порушення процедури складання відповідного акта. При цьому, ризик помилок при недотриманні власних процедур має покладатися саме на Оператора ГРМ.

За таких обставин, вимога споживача про скасування оскаржуваного рішення та зобов`язання ПрАТ «Кременчукгаз» провести перерахунок вартості спожитого газу шляхом перерахунку вартості природного газу та скасування донарахованого обсягу (об`єму) природного газу є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

За правилами частини сьомої статті 158 ЦПК України заходи забезпечення позову, вжиті у цій справі на підставі ухвали суду від 02 квітня 2026 року, продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Якщо протягом вказаного строку за заявою позивача (стягувача) буде відкрито виконавче провадження, вказані заходи забезпечення позову діють до повного виконання судового рішення (частина восьма статті 158 ЦПК України).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а судом позов задоволено, відповідно до статті 141 ЦПК України суд стягує із відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1331,20 грн.

Керуючись статтями 12, 76-81, 89, 141, 178, 247, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, зобов`язання здійснити перерахунок вартості природного газу та скасування донарахованого обсягу природного газу.

Скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», оформлене витягом із протоколу № 9, про задоволення Акта про порушення від 07 серпня 2025 року № 1658-08/25В.

Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз» провести ОСОБА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) перерахунок вартості природного газу та скасувати донарахований обсяг (об`єм) природного газу в розмірі 11681,68 куб. м на загальну суму 88418,51 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» на користь держави судовий збір у сумі 1331,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз», ЄДРПОУ 03351734, адреса: вул. Героїв Маріуполя, буд. 46, м. Кременчук, Полтавська обл.

Повне судове рішення складено 13 липня 2026 року.

Суддя Т. М. Ковальчук