Постанова № 138137025, 30.06.2026, Болградський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
497/1298/25
Номер документу
138137025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30.06.2026

Справа № 497/1298/25

Провадження № 2-а/497/2/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.06.2026 року Болградський районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Кравцової А.В., секретар судового засідання Георгієва А.В., розглянувши у порядку письмового провадження - без участі сторін у приміщенні суду в м.Болград справу з адміністративним позовом адвоката Риженка Дениса Олеговича - представника ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною і скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

04.06.2025 року до суду надійшов вищевказаний позов, яким представник позивача просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_2 від 05.06.2024р. за №763 про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.210ч.3 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000 грн. - як незаконну, оскільки її висновки не відповідають фактичним обставинам.

В обґрунтування своїх вимог представник позивача у позові посилається на те, що позивач 12.06.2024р. прйшов ВЛК - яка надала висновок, що він є непридатним до війської служби, і він наступного дня відніс цей висновок з документами, які отримав у ВЛК, - до ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповнив відомості про свою непридатність до військової служби та зняття його з військового обліку. Однак, 27 травня 2025 року позивач отримав повідомлення в додатку "ДІЯ" про те, що його банківські рахунки заблоковано. В той же день він прибув до Бессарабського ВДВС у Болградському районі Одеської області ПМУ МЮ (м.Одеса), де отримав копію постанови про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови відповідача №763 від 06 червня 2024 року про стягнення з позивиача 34000грн.

При чому, у постанові не вказано жодної поважної причини, яка пояснює відсутність позивача, не згадано про надані документи, а отже, вони могли бути недолучені посадовою особою. Позивача притягнуто до відповідальності за нібито неповідомлення про зміну персональних даних (зокрема - місця проживання), однак така інформація могла бути отримана відповідачем з реєстру територіальної громади, що доступний через інформаційну взаємодію. Отже, позивач свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає, вважає постанову №763від 05.06.2024р. протиправною та такою, що підлягає скасуванню, а адміністративна справа - закриттю, оскільки: повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 не отримував, дані оновив вчасно, ВЛК пройшов 12.06.2026р. відповідно до якого позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку (свідоцтво про хворобу №6/597 на підставі ст.61-А графи ІІ розкладу хвороб) - оскільки ОСОБА_1 визнаний не придатним до військової служби з виключенням військового обліку (а.с.11), згідно військового квитка № НОМЕР_1 на сторінці 32 є відмітка від 12.06.2024р. про виключення з війської служби ОСОБА_1 (а.с.5), крім того, позивач був визнаний непридатним і виключений з військового обліку ще 12.12.1995р., про що є відмітка в його вційськовому квитку - чекрез захворювання суглобів, а відповідачем не були дотримані вимоги законодавства щодо належного розгляду справи - у присутності позивача, який не був сповіщений належним чином про дату, час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, - що, по-перше, є порушенням його праа на захист, а, по-друге, - відповідачем обставини справи належним чином не були з`ясовані.

Позивач та його представник до суду не прибули, надали заяву про розгляд справи без їх участі, представник відповідача також у судове засідання не прибув, доказів не надавав, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, писмових пояснень та витребувані докази суду відповідачем не надані.

Відповідно до ч.3ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, - не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції, у зв`язку з чим суд вважає можливим розглянути справу у письмовому порядку без фіксування процесу відповідно до ст.229 КАс України.

Вивчивши позовну заяву з додатками, дослідивши надані докази, судом встановлені наступні обставини.

Ст.210-1ч.3 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені в особливий період, а ст.1 ЗУ "Про оборону України", особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого ЗУ від №2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні був введений воєнний стан у зв`язку з військовою агресією РФ проти України. Згідно з Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений ЗУ №2105-ІХ від 24.02.2022, оголошено та проводиться загальна мобілізація, у подальшому - Указами Президента воєнний стан та строк загальної мобілізації було неодноразово продовжено, наразі - до 04.05.2026р., тобто, він діяв станом на дату ухвалення оскаржуваної постанови.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.ст.210,210-1, 211 КУпАП (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України) (ч.1ст.235 КУпАП).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ч.2 ст.235 КУпАП).

Згідно ч.3ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов`язані прибути до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст.283 КУпАП постанова має містити: найменування органу (прізвище,ім`я та по батькові, посада посадової особи), який ухвалив постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, встановлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; ухвалене у справі рішення.

Приписами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, а, ч.2ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В разі задоволення позову суд може ухвалити рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (п.2ч.2ст.245 КАС України).

Судом встановлено, згідно протоколу №763 про адміністративне правопорушення від 31.05.2024 та постанови №763 у справі про адміністративне правопорушенння від 05.06.2024р. вбачається, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3ст.210 КУпАП та на нього було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (а.с.9-10).

Однак позивач заперечує обставину повідомлення його про день та час розгляду такої справи про адміністративне правопорушення, а відповідач при цьому не надав суду доказів того, що позивача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому суд бере до уваги доводи представника позивача про те, що вказана справа про адміністративне правопорушення була розглянута за відсутністю позивача, як особи, відносно якої розглядалося питання про притягнення до адміністративної відповідальності, - чим порушене його право на захист.

Обов`язок повідомити особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три дні до дати розгляду справи. Обов`язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа. Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №676/752/17, від 21.03.2019 року у справі №489/1004/17, від 30.01.2020 року у справі №308/12552/16-а та у справі №482/9/17 та від 06.02.2020 року у справі №205/7145/16-а.

Несвоєчасне повідомлення або неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення - є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення протиправною - як такої, що ухвалена з порушенням встановленої процедури, оскільки наслідком розгляду справи відносно особи без повідомлення самої особи про дату, час та місце розгляду - є позбавлення особи прав, передбачених Конституцією України та КУпАП, зокрема, - бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися професійною правовою допомогою.

Аналогічний за своїм змістом висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №522/20755/16-а, від 30.09.2019 у справі №591/2794/17, від 06.02.2020 у справі №05/7145/16-а, від 21.05.2020 у справі №286/4145/15-а, від 3103.2021 у справі №676/752/17 та від 25.05.2022 у справі №465/5145/16-а.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки вищевказана оскаржувана постанова ухвалена на підставі неповно з`ясованих обставин через розгляд справи без участі особи, яка притягнута до відповідальності, а тому - є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідач доводи позивача жодним чином не спростував, належних та беззаперечних доказів, які б підтверджували обґрунтованість притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідач не надав, отже, відповідачем не доведено, що в діях позивача був склад адміністративного правопорушення та фактично існувала сама подія правопорушення.

Щодо судового збору.

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України, суд, задовольнивши вимоги позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягує за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст.241-246 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов адвоката Риженка Дениса Олеговича - представника ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною і скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Поновити позивачу строк звернення до суду, визнавши його пропущеним з поважної причини.

Скасувати постанову №763 від 05.06.2024р. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_2 про притягнення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.210ч.3 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000грн.

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - про притягнення його 05.06.2024р. до відповідальності постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 за ст.210ч.3 КУпАП, - за відсутністю складу в його діях та, взагалі - події адміністративного правопорушення.

Стягнути з відповідача на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - понесені судові витрати в розмірі судового збору - 1211 (тисяча двсті одинадцять) гривень 20 копійок (на рахунок UA088999980313040106000015660, отримувач - ГУК в Одеській області/м.Болград, ЄДРПОУ 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), код банку -899998, код класифікації доходів бюджету -21081100).

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого адміністративного апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту, після чого набирає законної сили.

Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин. Повний текст судового рішення виготовлено 30.06.2026 року.

Суддя А.В. Кравцова