Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2026 рокусправа № 380/14709/25 м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Андрусів У.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області до державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталії Юріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Ліктрави» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Шегинівська сільська рада Яворівська району Львівської області пред`явила позов до державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталії Юріївни, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій №79470923, видане 17.06.2025 державним реєстратором прав на нерухоме майно Твердохвал Наталією Юрієвною Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Львівської області;
- зобов`язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Твердохвал Наталію Юрієвну провести реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 площею 36,0106 га у комунальну власність Шегинівської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12.06.2025 через уповноважену особу подано заяву за реєстраційним номером 67416739 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 у комунальну власність Шегинівської сільської ради. Стверджує, що спірна земельна ділянка розташована за межами населених пунктів у межах Шегинівської територіальної громади, а тому на підставі п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом вважається землею комунальної власності територіальної громади. Зазначає, що право постійного користування Державного підприємства «Ліктрави» на цю земельну ділянку у встановленому законом порядку не зареєстроване, а Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області рішення (накази) про надання зазначеної земельної ділянки в постійне користування Державному підприємству «Ліктрави» не приймалося, що, на думку позивача, виключало підстави для відмови у реєстраційній дії. Просить позов задовольнити повністю.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, мотивований тим, що за результатом розгляду заяви державним реєстратором установлено наявність обставин, які є підставою для відмови у вчиненні реєстраційних дій, оскільки подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Зазначає, що згідно з долученим заявником листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 10.04.2025 №05-04-01326 земельна ділянка кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 входить до складу єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Ліктрави», яке є користувачем цієї земельної ділянки, що суперечить відомостям Державного земельного кадастру, а з поданих документів неможливо встановити набуття права власності за заявником. Вказує, що орган державної реєстрації прав має виключну компетенцію в питаннях встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а суд невправі втручатися в діяльність органу державної реєстрації прав, зобов`язуючи його приймати такі рішення. Стверджує про наявність спору про право, оскільки спірна земельна ділянка перебуває у користуванні третьої особи. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій викладено пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення. Позивач наголошує, що інформацію про перебування земельної ділянки у складі єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Ліктрави» відповідач сприйняв виключно з посиланням на повідомлення самого підприємства (лист №7 від 07.04.2025), тоді як за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру інформація про речові права на спірну земельну ділянку відсутня, а ділянка має статус земель державної форми власності. Вказує, що Державне підприємство «Ліктрави» не має зареєстрованого у встановленому законом порядку права постійного користування спірною земельною ділянкою, а Головне управління Держгеокадастру у Львівській області рішення (накази) про надання цієї земельної ділянки в постійне користування не приймало, а тому, на переконання позивача, спірна земельна ділянка підлягає реєстрації за Шегинівською сільською радою.
Від відповідача надійшло заперечення, в якому вказано, що відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно містять інформацію про речові права на нерухоме майно з 2004 року, а щодо земельних ділянок - з 2013 року, у зв`язку з чим відсутність відповідного запису не спростовує наявності права постійного користування, набутого раніше. Зазначає, що третьою особою на вимогу суду надано державний акт на право користування землею №040605 від 1985 року, виданий радгоспу «Мостиський» про безоплатне і безстрокове користування земельними ділянками площею 4715,0 га, та документи, що підтверджують правонаступництво держгоспу «Ліктрави» після радгоспу «Мостиський». З огляду на наведене, наполягає на наявності спору про право та безпідставності позовних вимог.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Ліктрави» надійшли додаткові письмові пояснення у справі, в яких зазначено, що відповідно до державного акта на право користування землею №040605 у користуванні радгоспу «Мостиський» перебували земельні ділянки загальною площею 4715,0 га для ведення сільського господарства. Наказом Українського державного консорціуму «Укрфітотерапія» від 24.05.2002 №52 у зв`язку з реорганізацією радгоспу «Мостиський» на його основі створено держгосп «Ліктрави» та передано в держгосп «Ліктрави» 527 га землі, а у 2008 році держгосп «Ліктрави» перереєстровано на Державне підприємство «Ліктрави», яке є правонаступником радгоспу «Мостиський». Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 29.09.2021 №13-4418/16-21-СГ Державному підприємству «Ліктрави» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок орієнтовною площею 549,3000 га, а наказом від 12.11.2021 №13-4427/16-21-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 4622487200:03:000:0078 із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Посилаючись на положення ст. 104, 108 Цивільного кодексу України, ст. 24, 92, 141 Земельного кодексу України та практику Верховного Суду, третя особа зазначає, що право постійного користування є безстроковим, набуте до набрання чинності Земельним кодексом України право не втрачається внаслідок його непереоформлення та переходить до правонаступника, а тому спірна земельна ділянка перебуває у користуванні Державного підприємства «Ліктрави», має статус земельної ділянки державної форми власності та не може вважатися землею комунальної власності. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою судді від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 05.11.2025 залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державне підприємство «Ліктрави».
Ухвалою суду від 16.12.2025 витребувано у Державного підприємства «Ліктрави» та регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях документи та інформацію щодо спірної земельної ділянки. На виконання вимог цієї ухвали регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях повідомило про відсутність у нього інформації (документів) про наявність/відсутність речового права на спірну земельну ділянку у Державного підприємства «Ліктрави», а Державне підприємство «Ліктрави» надало витребувані документи.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
12.06.2025 Шегинівською сільською радою Яворівського району Львівської області через уповноважену особу подано заяву за реєстраційним номером 67416739 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 у комунальну власність Шегинівської сільської ради.
До заяви заявником долучено рішення Шегинівської сільської ради №226 від 29.09.2021 «Про реєстрацію (перереєстрацію) сформованих земельних ділянок державної власності у комунальну власність, в зв`язку з набранням чинності Закону №1423-IX від 28.04.2021», лист Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №18-13-0.3-2079/2-25 від 28.04.2025, лист регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях №05-04-01326 від 10.04.2025 та відомості Державного земельного кадастру.
За результатом розгляду заяви державним реєстратором прав на нерухоме майно Твердохвал Н. Ю. управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради 17.06.2025 прийнято рішення №79470923 про відмову в проведенні реєстраційних дій.
Підставою для відмови зазначено наявність обставин, які є підставою для відмови у вчиненні реєстраційних дій, а саме те, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Державний реєстратор покликалась на те, що згідно з долученим заявником листом від 10.04.2025 №05-04-01326 земельна ділянка кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 входить до складу єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Ліктрави» і дане державне підприємство є користувачем цієї земельної ділянки, що суперечить відомостям Державного земельного кадастру, а з поданих документів неможливо встановити набуття права власності за заявником на земельну ділянку, права на яку заявлено.
Зі змісту листа регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 10.04.2025 №05-04-01326, який є органом управління Державного підприємства «Ліктрави», вбачається, що за наданою інформацією Державного підприємства «Ліктрави» (лист №7 від 07.04.2025) земельні ділянки, зокрема з кадастровим номером 4622487200:03:000:0078, входять до складу єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Ліктрави» і дане підприємство є користувачем цих земельних ділянок. Водночас у тому ж листі зазначено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна інформація щодо вищевказаних земельних ділянок відсутня, а дані земельні ділянки мають статус земель державної форми власності відповідно до витягів з Державного земельного кадастру.
Згідно з листом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 28.04.2025 №18-13-0.3-2079/2-25 зазначені у запиті земельні ділянки сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі на підставі матеріалів державної інвентаризації земель 2020 року; у 2021 році на замовлення Державного підприємства «Ліктрави» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), розташованих на територіях Шегинівської сільської та Мостиської міської рад загальною площею 493,1020 га, яку затверджено наказом Головного управління від 12.11.2021 №13-4427/16-21-СГ; рішення (накази) про надання зазначених у запиті земельних ділянок у постійне користування Державному підприємству «Ліктрави» Головним управлінням не приймались.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 має площу 36,0106 га, розташована за адресою: Львівська область, Яворівський район, Шегинівська сільська рада, віднесена до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності - державна; державну реєстрацію земельної ділянки проведено 13.11.2020.
На виконання ухвали суду про витребування доказів Державним підприємством «Ліктрави» надано державний акт на право користування землею №040605 від 1985 року, виданий радгоспу «Мостиський» Мостиського району Львівської області, яким за землекористувачем закріплено в безстрокове і безоплатне користування 4715,0 га землі для ведення сільського господарства; наказ Українського державного консорціуму «Укрфітотерапія» від 24.05.2002 №52, яким у зв`язку з реорганізацією радгоспу «Мостиський» створено на його основі держгосп «Ліктрави» та передано в держгосп «Ліктрави» 527 га землі; рішення Мостиської районної ради №6 від 20.06.2002 про розподіл земель між держгоспом «Мостиський» та держгоспом «Ліктрави»; довідку Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №28-13-0.26-161/110-21 від 02.08.2021 (форма 6-зем); наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 29.09.2021 №13-4418/16-21-СГ про надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою та наказ від 12.11.2021 №13-4427/16-21-СГ про затвердження такої документації.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях у заяві від 30.12.2025 №946-11-3393 повідомило, що у нього відсутня інформація (документи) про наявність/відсутність речового права на земельну ділянку кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 площею 36,0106 га у Державного підприємства «Ліктрави».
Не погодившись із рішенням державного реєстратора про відмову в проведенні реєстраційних дій, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є відповідність оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень критеріям, визначеним у ч.2 ст.2 КАС України.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV) та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок №1127).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до п.1, 2 ч.3 ст.10 Закону №1952-IV державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Згідно з п.4 ч.1 ст.24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до п.12 Порядку №1127 розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно до пп. «а» п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Відповідно до ст.108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми; у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов`язки попередньої юридичної особи.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам сторін, суд зазначає таке.
Спірним у цій справі є питання про те, чи мала державний реєстратор достатні та безспірні підстави для державної реєстрації права комунальної власності Шегинівської сільської ради на земельну ділянку кадастровий номер 4622487200:03:000:0078, а відтак - чи відповідало вимогам законодавства оскаржуване рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій.
Позивач обґрунтовує право на реєстрацію земельної ділянки у комунальну власність положеннями п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, відповідно до яких землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Разом з тим, наведена норма містить винятки, серед яких - землі, що використовуються державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування. Отже, для висновку про перехід земельної ділянки у комунальну власність територіальної громади в силу закону необхідно встановити, що така земельна ділянка не належить до земель, які використовуються державним підприємством на праві постійного користування.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що державний реєстратор під час розгляду заяви про державну реєстрацію права комунальної власності зобов`язана була встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства та відсутність суперечностей між заявленими та вже наявними речовими правами, зокрема з`ясувати, чи не належить спірна земельна ділянка до земель, що використовуються державним підприємством на праві постійного користування, тобто чи не підпадає вона під виняток, встановлений підпунктом «а» пункту 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Матеріалами справи підтверджено, що серед документів, доданих заявником до заяви, а також з`ясованих державним реєстратором обставин, містилася інформація про перебування спірної земельної ділянки у користуванні Державного підприємства «Ліктрави». Так, згідно з листом регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 10.04.2025 №05-04-01326 земельна ділянка кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 входить до складу єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Ліктрави» і дане підприємство є користувачем цієї земельної ділянки. Ця інформація узгоджується з листом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 28.04.2025 №18-13-0.3-2079/2-25, згідно з яким технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, до складу яких входить спірна земельна ділянка, розроблено саме на замовлення Державного підприємства «Ліктрави» та затверджено наказом Головного управління від 12.11.2021 №13-4427/16-21-СГ.
У ході розгляду справи судом на підставі витребуваних доказів встановлено, що державним актом на право користування землею №040605 від 1985 року радгоспу «Мостиський» надано в безстрокове і безоплатне користування 4715,0 га землі для ведення сільського господарства. Наказом Українського державного консорціуму «Укрфітотерапія» від 24.05.2002 №52 у зв`язку з реорганізацією радгоспу «Мостиський» на його основі створено держгосп «Ліктрави» та передано частину земель, а у 2008 році держгосп «Ліктрави» перереєстровано на Державне підприємство «Ліктрави». Наведене свідчить про те, що Державне підприємство «Ліктрави» є правонаступником радгоспу «Мостиський».
Беручи до уваги сформовану судову практику Верховного Суду, суд зазначає, що право користування земельною ділянкою, набуте у встановленому порядку до набрання чинності Земельним кодексом України (до 01.01.2002), не втрачається внаслідок його непереоформлення підприємством, яке за положеннями чинного Земельного кодексу України не може набувати права постійного землекористування, а зберігається за ним до приведення прав і обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства, у тому числі за правонаступником такого землекористувача. Право постійного користування земельною ділянкою є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених ст. 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним. Реорганізація юридичної особи, зміна її організаційно-правової форми чи назви не є підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою, оскільки за загальним правилом це право включається до обсягу прав, яких набуває правонаступник у процесі реорганізації.
Такі висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.01.2021 у справі №906/706/19, від 15.11.2021 у справі №906/620/19 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.11.2019 у справі №906/392/18, які суд враховує в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв`язку з наведеними висновками щодо застосування пп. «а» п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України слідує, що на момент розгляду заяви позивача державний реєстратор мала відомості, які вказували на можливе перебування спірної земельної ділянки у користуванні Державного підприємства «Ліктрави», а відтак - на можливу належність цієї ділянки до земель, що не переходять у комунальну власність територіальної громади в силу винятку, встановленого зазначеною нормою.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що право постійного користування Державного підприємства «Ліктрави» на спірну земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстроване, а Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області рішення (накази) про надання цієї ділянки в постійне користування не приймалося. Наведені обставини самі по собі не спростовують факту користування земельною ділянкою державним підприємством та не усувають суперечності між заявленим позивачем правом комунальної власності та відомостями про користування земельною ділянкою іншою особою. Крім того, відсутність державної реєстрації раніше набутого права постійного користування не свідчить про його припинення, а питання дійсності такого права та обсягу прав правонаступника є питаннями, які підлягають вирішенню у відповідному спорі про право, а не в межах реєстраційної процедури.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи суд доходить висновку, що подані заявником документи не давали державному реєстратору змоги безспірно встановити набуття Шегинівською сільською радою права комунальної власності на спірну земельну ділянку, оскільки містили суперечності щодо правового режиму цієї ділянки та відомості про її використання державним підприємством. За таких умов у державного реєстратора були наявні правові підстави для відмови в проведенні реєстраційних дій, передбачені п.4 ч.1 ст.24 Закону №1952-IV, а саме у зв`язку з тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, шляхом співставлення зібраних у справі доказів, з урахуванням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України обов`язку доведення правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, суд виснує, що оскаржуване рішення державного реєстратора про відмову в проведенні реєстраційних дій №79470923 від 17.06.2025 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, а відтак відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України. Позовні вимоги про його скасування є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Як наслідок, похідна позовна вимога про зобов`язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Твердохвал Наталію Юрієвну провести реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4622487200:03:000:0078 площею 36,0106 га у комунальну власність Шегинівської сільської ради також не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідач, державний реєстратор управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталія Юріївна, виконала покладений на неї ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок, а саме довела правомірність своїх дій та рішення, чим спростувала твердження позивача про порушення його прав та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області до державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталії Юріївни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії слід відмовити повністю.
Щодо судового збору, то оскільки суд ухвалює рішення на користь суб`єкта владних повноважень, підстави для розподілу судових витрат на підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
у х в а л и в :
1. У задоволенні позову Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області до державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталії Юріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Ліктрави» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач Шегинівська сільська рада Яворівського району Львівської області (місцезнаходження: вул. Героїв України, 184, с. Шегині, Львівська область, 81321; ЄДРПОУ 04371928).
Відповідач державний реєстратор управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради Твердохвал Наталія Юріївна (місцезнаходження: вул. Городоцька, буд. 299, м. Львів, 79040; ЄДРПОУ 26526811).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державне підприємство «Ліктрави» (місцезнаходження: вул. Я. Мудрого, буд. 121, м. Мостиська, Львівська область, 81300; ЄДРПОУ 31803446).
СуддяАндрусів Уляна Богданівна