Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
09 липня 2026 року Справа № 580/1826/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гаращенка В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Галасун А. О.,
позивача: не з`явився;
представника відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду та питання про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі № 580/1826/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 580/1826/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням від 15.08.2025, що набрало законної сили 09.02.2026, в адміністративній справі № 580/1826/25 суд зобов`язав Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», у сумі 29 411,23 грн без обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням раніше проведених виплат.
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 15.08.2025 у справі №580/1826/25.
Ухвалою від 30.03.2026 суд встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 у справі №580/1826/25. Зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом одного місяця з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду 15.08.2025 у справі №580/1826/25.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського адміністративного суду від 15.08.2025 у справі № 580/1826/25, в якому просить прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання судового рішення у справі № 580/1826/25 за позовом ОСОБА_1 .
Позивач подав до суду заперечення проти прийняття звіту, в яких зазначив про не виконання відповідачем рішення суду в повному обсязі, тому просить відмовити у прийнятті звіту Головного управління.
Ухвалою від 03.07.2026 суд призначив судове засідання для розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду та питання про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі № 580/1826/25 за ініціативою суду на 09.07.2026.
Сторони в судове засідання своїх представників не направили, що відповідно до положень ст. 378 КАС України не перешкоджає судовому розгляду вказаної заяви.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 129 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Частина 2 статті 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, з а її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За правилами частин 1-5 статті 382-3 КАС Україн, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Виходячи з положень статті 382-3 КАС України судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду, або ж розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. При цьому, для прийняття судом звіту суб`єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб`єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням.
Отже, державний орган повинен вжити всіх необхідних заходів для виконання судового рішення, яке набрало законної сили і є обов`язковим до виконання, за умови належного повідомлення державного органу про таке судове рішення.
Суд встановив, що Головне управління на виконання зазначеного рішення суду здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», у сумі 29 411,23 грн без обмеження пенсії максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2025 становив 29 411,23 грн.
У подальшому, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2026 та нарахував її у розмірі 30 911,23 грн, однак з урахуванням Постанови КМУ від 30.12.2025 № 1778 розмір пенсії до виплати становив 28 193,99 грн, із 01.03.2026 29 231,99 грн.
Також Головне управління нарахувало позивачу суму доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням суду, з урахуванням виплачених сум за період з 01.01.2025 до 30.04.2026, яка склала 58 411,68 грн.
Відповідно до витягу з пенсійної справи Судове рішення (наявний борг в Переліку 821) у графі Інформація про стан виконання рішення суду наявні відомості, що заборгованість по пенсії становить 58 411,68 грн; залишок невиплачених коштів 57 983,11 грн. Таким чином, залишок невиплачених коштів становить 57 983,11 грн.
Суд вважає, що рішення суду від 15.08.2025 в частині перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 у сумі 29 411,23 грн без обмеження пенсії максимальним розміром, виконано відповідачем.
Починаючи з січня 2026 року пенсія позивача обмежується відповідачем із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, але вже на підставі постанови КМУ №1778 від 30.12.2025.
У частині перерахунку та виплати позивачу основного розміру пенсії з січня 2026 року з урахуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану", суд зазначає, що вказані правовідносини є новими та не були предметом судового розгляду у справі № 580/1826/25, а тому суд не наділений повноваженнями давати оцінку цим правовідносинам, у межах розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Також суд вважає, що накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цією посадовою особою від виконання рішення суду.
Проаналізувавши доводи відповідача, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, суд встановив, що відповідач перерахунок на виконання рішення суду у справі здійснив належним чином. Разом з тим, виплату донарахованих сум не провів, покликаючись на відсутність відповідного бюджетного фінансування.
Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Черкаській області в порядку ст. 382 КАС України не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, які в свою чергу могли би бути спрямовані на виплату заборгованості з пенсії за минулий період, зокрема позивачу.
За наведеного правові підстави для застосування до позивача наслідків, встановлених частиною другою статті 382 КАС України в частині накладення на керівника штрафу за невиконання рішення суду, відсутні.
За правилами частини першої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини другої цієї статті, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з положеннями частини одинадцятої статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Щодо питання про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі № 580/1826/25, то суд зазначає наступне.
Відповідно до змісту частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, відповідно до приписів статті 378 КАС України самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення є саме невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Як встановив суд, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 у справі № 580/1826/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило перерахунок пенсії позивача та нарахувало суму доплати за період з 01.01.2025 до 30.04.2026, яка склала 58 411,68 грн.
Відповідно до витягу з пенсійної справи Судове рішення (наявний борг в Переліку 821) у графі Інформація про стан виконання рішення суду наявні відомості, що заборгованість по пенсії становить 58 411,68 грн; залишок невиплачених коштів 57 983,11 грн. Таким чином, залишок невиплачених коштів становить 57 983,11 грн.
Доказів виплати позивачу заборгованості внаслідок перерахунку пенсії відповідачем не надано, а судом не встановлено. Отже, судове рішення в частині зобов`язання виплатити пенсії залишається невиконаним.
Відповідно до ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд вважає за необхідне змінити спосіб виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 у справі № 580/1826/25.
Цей висновок обґрунтований тривалим невиконанням судового рішення в частині виплати боргу із перерахованої пенсії, а також наявністю обставин, що істотно ускладнюють його реалізацію. За наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, суд дійшов висновку про зміну способу виконання вказаного рішення: замість зобов`язання відповідача виплатити заборгованість стягнути її з ГУ ПФУ в Черкаській області на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 372, 378, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 в адміністративній справі № 580/1826/25.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від сплати штрафу за невиконання судового рішення.
Змінити спосіб виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 в адміністративній справі № 580/1826/25, встановивши новий спосіб виконання рішення суду в частині виплати заборгованості по перерахованій пенсії, а саме:
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з виплати пенсії у сумі 57 983,11 (п`ятдесят сім тисяч дев`ятсот вісімдесят три) грн 11 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
СуддяВалентин ГАРАЩЕНКО