Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/14109/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2026 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області №155250003846 від 09.04.2026 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;
Зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з суми посадового окладу, визначеної у довідці ТУ ДСА України в Одеській області від 19.03.2026 року № 5-976/26, починаючи з 17.12.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання і виплачувати його в подальшому;
Зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області провести ОСОБА_1 виплату одним платежем заборгованості щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, що виникла з 17.12.2024р. по день фактичного виконання рішення суду, виходячи з суми посадового окладу, визначеної у довідці ТУ ДСА України в Одеській області від 19.03.2026 року № 5-976/26, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 20.05.2026 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує з 17.12. 2024 року довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 96 481,80 грн, що становить 68% відсотків від заробітку, застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102, 00 грн. На виконання рішення суду у справі № 420/2280/25, ТУ ДСА в Одеській області видано довідки від 19.03.2026 року № 5-976/26, якою визначено, що станом на 01.01.2024 року суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 204 390, 00 грн.(двісті чотири тисячі триста дев`яносто), із визначенням прожиткового мінімума для працездатних осіб у розмірі 3028, 00 грн. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 03.04.2026р. з заявою та пакетом необхідних документів для призначення (перерахунку) та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці. Однак, Рішення ГУ ПФУ у Закарпатській області № 155250003846 від 09.04.2026 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. Позивачка вважає вказане рішення протиправним, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
10.07.2026 року від представника відповідача надійшов відзив на позов, згідно з яким, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не приймало участі у розгляді заяви позивача. До Головного управління було надано лише заяву, яку за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області, зазначає, що питання наявності підстав для застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом про Держбюджет станом на 1 січня календарного року, для розрахунку посадового окладу судді було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду. Представник відповідача зазначає, що враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 24.04.2025р. у справі №240/9028/24, з 01.01.2024р. для визначення базового розміру посадового окладу судді, який враховується при розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, повинен застосовуватись прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до абзацу п`ятого статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», а саме: 2102,00 грн.
08.06.2026 року від представника відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області надійшов відзив на позов, згідно з яким, для визначення базового розміру посадового окладу судді, який враховується при розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, повинен застосовуватись прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до абзацу п`ятого статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», а саме: 2102,00 грн., оскільки у суддів, які працюють на відповідних посадах, базовий розмір прожиткового мінімуму, з якого визначаються посадові оклади суддівської винагороди не змінювався.
Від позивачки надійшли відповіді на відзив на позов.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
04 березня 1998 року ОСОБА_1 була призначена суддею Приморського районного суду м. Одеси на підставі Указу Президента України від 04.03.1998 року №164/98.
Наказом начальника управління юстиції в Одеській області від 01.04.1998 року №73 о/с позивачка як суддя зарахована до штату Приморського районного суду м. Одеси з 07.04.1998 року з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Постановою Верховної Ради України від 15.05.2003 року №809-ІV позивачка обрана безстроково суддею Приморського районного суду м. Одеси.
17 грудня 2024 року рішенням Вищої ради правосуддя №3650/0/15-24 позивачка звільнена з посади судді Приморського районного суду м. Одеси у відставку у зв`язку з поданням заяви про відставку.
На підставі вказаного рішення 17.12.2024 року головою Приморського районного суду м. Одеси видано наказ про звільнення позивачки з посади судді Приморського районного суду.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, отримує з 17.12. 2024 року довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 96 481,80 грн, що становить 68% відсотків від заробітку, застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102, 00 грн.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2026 року залишено без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/2280/25 від 25.04.2025р., яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправним дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо визначення складових суддівської винагороди.
На виконання вищевказаного рішення ТУ ДСА в Одеській області видано довідку від 19.03.2026 року № 5-976/26, якою визначено, що станом на 01.01.2024 року суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 204 390, 00 грн.(двісті чотири тисячі триста дев`яносто), із визначенням прожиткового мінімума для працездатних осіб у розмірі 3028, 00 грн.
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 03.04.2026р. з заявою та пакетом необхідних документів для призначення (перерахунку) та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Вказану заяву за принципом екстериторіальності розглядало Головне управління Пенсійного Фонду України у Закарпатській області.
Відповідно до Рішення ГУ ПФУ у Закарпатській області № 155250003846 від 09.04.2026 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді законодавством не змінено.
Позивачка з вказаним рішенням не погоджується та вважає його протиправним, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: судоустрій, судочинство, статус суддів.
Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», базовий розмір посадового окладу судді становить: судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Частиною 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що до базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти: 1) 1,1 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб; 2) 1,2 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п`ятсот тисяч осіб; 3) 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб. У випадку, якщо суд розміщується в декількох населених пунктах, застосовується регіональний коефіцієнт за місцезнаходженням органу, який провів державну реєстрацію такого суду.
Відповідно до частини 5 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Частиною 9 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що обсяги видатків на забезпечення виплати суддівської винагороди здійснюються за окремим кодом економічної класифікації видатків.
Згідно зі статтею 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", судді, який вийшов у відставку виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Частинами 2-5 ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за №200/14891, затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці територіальними органами Пенсійного фонду України (надалі - Порядок №3-1).
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення / перерахунок щомісячного довічного грошового утримання (додаток 1) подається до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання) суддею особисто або через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
У розділі IV Порядку №3-1 унормований такий порядок перерахунку щомісячного довічного грошового утримання органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання:
1. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини другої статті 27 Закону України "Про Конституційний Суд України" органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
2. Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
3. Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи).
4. На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
5. Довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
6. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).
7. Документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
8. Орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
9. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
У разі якщо внаслідок перерахунку розмір щомісячного довічного грошового утримання зменшується, щомісячне довічне грошове утримання виплачується в раніше встановленому розмірі, про що орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, повідомляє суддю.
Згідно з пунктом 1 розділу V Порядку №3-1 нарахована сума щомісячного довічного грошового утримання включається в документи для виплати не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання.
Суд зазначає, що відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Порядку №3-1 перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці проводиться на підставі складеної уповноваженим органом довідки про розмір суддівської винагороди, в якій визначено розмір суддівської винагороди за відповідною посадою, з якої суддя вийшов у відставку, у тому числі і на підставі подної суддею у відставці особисто заяви про здійснення такого перерахунку.
Визначення розміру суддівської винагороди є повноваженнями відповідних органів, яким у даному випадку є ТУ ДСА України в Одеській області.
У цій справі спір виник з приводу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачки, пов`язаного зі збільшенням з 01.01.2024 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З 2021 року законами про Державний бюджет України на відповідний рік запроваджена нова розрахункова величина - прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - яка відтоді зафіксована в сумі 2102 грн. і є меншою від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 грн., прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 грн.
Суд зазначає, що Закон України "Про судоустрій і статус суддів" є спеціальним законом про судоустрій, яким врегульовано питання виплати суддівської винагороди. Статтею 135 цього Закону закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Оскільки вказана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій, суддівська винагорода не може обчислюватися із застосуванням величини, відмінної від тієї, що визначена Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Таким чином, заміна гарантованої Конституцією України однієї зі складових суддівської винагороди - прожиткового мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня відповідного року, на іншу розрахункову величину, яка Законом України "Про судоустрій і статус суддів" не передбачена (прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 грн.), є неправомірним.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду розглянула справу №200/2309/25 у подібних правовідносинах, пов`язаних з перерахунком щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, та у постанові від 17.02.2026 року сформувала такий правовий висновок:
- у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік станом на 1 січня, а також зумовленим цим зростанням розміру суддівської винагороди, розрахунок якої здійснюється на основі прожиткового мінімуму, у суддів у відставці виникає право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання;
- для визначення базового розміру посадового окладу судді, який враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, підлягає застосуванню прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України на відповідний рік та, відповідно, у разі його збільшення порівняно з попереднім роком з 1 січня наявні правові підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Під час розгляду справи № 420/2280/25 Оденський окружний адміністративний суд у рішенні від 25.04.2025 року дійшов висновку, суд дійшов висновку, що Законом №1402-VIII закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, та вказана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися або змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій, ОСОБА_1 відповідно до ст.135 Закону №1402-VIII має право на отримання довідки про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024, розраховану виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3028 грн. згідно з ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Саме на виконання вказаного рішення суду ТУ ДСА України в Одеській області склало довідку від 19.03.2026 року № 5-976/26.
Однак, ГУ ПФУ у Закарпатській області, яке за принципом екстериторіальності розглядало заяву позивачки від 31.03.2025 року про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, відмовило їй у перерахунку, пославшись на те, що розміри складових суддівської винагороди працюючих суддів з 2020 року не змінювалися.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що збільшення з 1 січня календарного року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який відповідно до частини 3 статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" застосовується для обчислення посадових окладів суддів, зумовлює зміну (збільшення) розмірів складових суддівської винагороди (посадових окладів та похідних від них доплат) для працюючих суддів, що відповідно до частини 4 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є підставою для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Та обставина, що попри підвищення у 2021 - 2024 роках прожиткового мінімуму для працездатних осіб базові розміри посадових окладів для працюючих суддів фактично не переглядалися та були збережені на рівні 2020 року, не позбавляє позивачку права на перерахунок її щомісячного довічного грошового утримання, виходячи із розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, які потенційно підлягали зміні (підвищенню) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб за Законами про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, суд робить висновок, що рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області №155250003846 від 09.04.2026 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є протиправним та таким, що належить до скасування.
Також, наявні підстави для зобов`язання ГУ ПФУ в Закарпатській області, який за принципом екстериторіальності розглядав заяву позивачки, провести ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з суми посадового окладу, визначеної у довідці ТУ ДСА України в Одеській області від 19.03.2026 року № 5-976/26, починаючи з 17.12.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
Разом з тим, оскільки позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, тому виплата перерахованої суми щомісячного довічного грошового утримання, у тому числі заборгованості, яка виникне у зв`язку з цим перерахунком (різниці за минулий час), належить до повноважень ГУ ПФУ в Одеській області.
Разом з тим, щодо вимоги позивачки про виплату заборгованості щомісячного довічного грошового утримання одним платежем суд зазначає, що вказана вимога стосується не відновлення порушених прав позивачки та вирішення спору по суті, а спрямована на визначення порядку виконання рішення суду, що вирішується в окремому порядку, визначеному КАСУ та не може бути вирішена під час розгляду спору по суті.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.
Суд зазначає, що позивачка за звернення до суду із вказаним позовом сплатила судовий збір у сумі 2129,92 грн., які мають бути стягнуті з відповідача на її користь, оскільки суд відмовив у задоволенні похідної вимоги.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 257-262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №155250003846 від 09.04.2026 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з суми посадового окладу, визначеної у довідці ТУ ДСА України в Одеській області від 19.03.2026 року № 5-976/26, починаючи з 17.12.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з суми посадового окладу, визначеної у довідці ТУ ДСА України в Одеській області від 19.03.2026 року № 5-976/26, з урахуванням раніше виплачених сум та виплатити заборгованість з 17.12.2024 року по день фактичного виконання рішення суду.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2129,92 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 10.07.2026 року.
Суддя Н.В. Бжассо