Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/1124/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, треті особи ОСОБА_2 , військова частина НОМЕР_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), заінтересовані особи ОСОБА_2 , Міністерство оборони України в особі військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- Визнати бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) протиправною щодо невнесення відомостей про шлюб, укладений на підставі Акту про укладання шлюбу між ОСОБА_1 військовослужбовцем ОСОБА_2 , посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 від 11.09.2022 року до Державного реєстру актів цивільного стану;
- Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) здійснити державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , датою складання акту про укладання шлюбу №1 від 11 вересня 2022 року, про що скласти відповідний актовий запис та видати свідоцтво про шлюб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 11 вересня 2022 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», про що складено Акт про укладання шлюбу. Оскільки військова частина НОМЕР_1 перебувала на момент укладання шлюбу в с. Лиманець, Херсонської області, позивач була впевнена, що Акт про шлюб від 11 вересня 2022 року було направлено до найближчого Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні. У грудні 2025 року стає відомо, що ОСОБА_2 не перебуває та ніколи не перебував у встановленому законом порядку шлюбі з ОСОБА_1 26 грудня 2025 року на офіційну електронну адресу Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) було направлено адвокатський запит №12/25-33 від 26.12.2025 року, щодо надання відомостей чи складався актовий запис про шлюб з внесенням відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадянами на підставі акту про укладання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 11 вересня 2022 року, посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 . Станом на день рішення, відповідь на адвокатський запит не надходила. Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними та за захистом своїх прав звернулася до суду.
Ухвалою від 21.01.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно зазначеного у позові коду ЄДРПОУ третьої особи « 26630613» в ЄСТІТС зареєстровано Електронний кабінет юридичної особи «військова частина НОМЕР_1 », тому суд зазначає у рішенні найменування третьої особи згідно відомостей Реєстру - «військова частина НОМЕР_1 » замість наведеного позивачем у позові «Міністерство оборони України в особі військової частини НОМЕР_1 ».
29.04.2026 року від третьої особи ОСОБА_2 надійшли пояснення у справі, відповідно яких останній просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
25.05.2026 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Відділом ДРАЦС у місті Херсоні було надано відповідь від 10.12.2025 року на звернення військової частини НОМЕР_1 щодо складення актового запису про шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . У вказаній відповіді від 10.12.2025 року Відділ ДРАЦС у місті Херсоні зазначив, що наданий до Відділу командиром військової частини НОМЕР_1 акт про укладення шлюбу № 1 від 11.09.20222 року не є оригіналом. Відповідач зауважив, що Постанова КМ України від 07.03.2022 № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», втратила чинність на підставі Постанови КМ України від 25.10.2024 року № 1226. Оригінал акту не було своєчасно направлено до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Крім того, при складенні акту були порушені вимоги Правил державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки нареченою було надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що передбачено лише для громадян України, які постійно проживають за кордоном (пункт 3 розділу ІІ Правил). Також відомості паспорту громадянина України для виїзду за кордон не містять даних про по батькові власника, але в акті про реєстрацію шлюбу у нареченої зазначено по батькові « ОСОБА_4 », що документально не було підтверджено. Тому даний акт не міг бути підставою для складання актового запису про шлюб та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. За викладених обставин відповідач просив позовні вимоги залишити без задоволення.
Третя особа військова частина НОМЕР_1 пояснень щодо позову або відзиву не подала.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, 11 вересня 2022 року командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 складено акт про укладення шлюбу між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У грудні 2025 року позивачці стало відомо, що ОСОБА_2 не перебуває та ніколи не перебував у шлюбі з нею, ОСОБА_1 .
26 грудня 2025 року на офіційну електронну адресу Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в інтересах позивачки було направлено адвокатський запит №12/25-33 від 26.12.2025 року щодо надання відомостей чи складався актовий запис про шлюб з внесенням відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян на підставі акту про укладання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 11 вересня 2022 року, посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 .
Позивач вказує, що відповідь на адвокатський запит не була надана.
Також судом встановлено, що Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) листом від 10.12.2025 року № 4821/25.9-51 надав відповідь командиру військової частини НОМЕР_1 на його лист б/н від 06.12.2025. У листі Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсон Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 10.12.2025 року № 4821/25.9-51 зазначено, що у результаті розгляду акту про укладення шлюбу № 1 від 11.09.2022 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , який складено в м.Одеса та засвідчено командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 , повідомлено наступне. Наданий акт не є оригіналом. Згідно Постанови КМ України від 07.03.2022 № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», акт передається (надсилається) командиром (керівником), яким його було складено, до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану для складення актового запису про шлюбу паперовій формі та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
У листі також зазначено, що місто Одеса, де складено даний акт, не було територією, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованою російською федерацією, але оригінал не було своєчасно направлено до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Також вказано, що наразі Постанова КМ України від 07.03.2022 втратила чинність на підставі Постанови КМ України від 25.10.2024 року № 1226.
Також Відділом звернуто увагу, що при складенні акту були порушені вимоги законодавства, оскільки нареченою було надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , виданий органом 8089 від 12.12.2014. Дана вимога передбачається лише для громадян, які постійно проживають за кордоном (пункт 3 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10..2000 № 52/5). Також відомості паспорту громадянина України для виїзду за кордон не містять даних про по батькові власника, але в акті у нареченої зазначено по батькові « ОСОБА_4 », що документально не було підтверджено. Тому, вказано у листі від 10.12.2025, даний акт не може бути підставою для складення актового запису про шлюб та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не складення актового запису про шлюб з внесенням відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 р. № 213 визначено, що на період воєнного стану державна реєстрація шлюбу проводиться з урахуванням таких особливостей:
державна реєстрація шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування (далі військовослужбовець), поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров`я, може проводитися відділами державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).
У такому випадку заява військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров`я про державну реєстрацію шлюбу, що одночасно є підтвердженням факту надання ним згоди на шлюб, подається безпосередньому командиру (керівнику), яким засвідчується справжність підпису на відповідній заяві та забезпечується її передача до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано особисто нареченим (нареченою) заяву про державну реєстрацію шлюбу.
Заява військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров`я про державну реєстрацію шлюбу має містити відомості про нього та про особу, з якою він бажає зареєструвати шлюб: прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження, громадянство. У разі обрання прізвища нареченого (нареченої) або приєднання до свого прізвища прізвища нареченого (нареченої) також відомості про обране прізвище;
факт реєстрації шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем, поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби або особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро чи Бюро економічної безпеки, також може засвідчуватися актом про укладення шлюбу (далі акт), який складається безпосереднім командиром (керівником) військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби або особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро чи Бюро економічної безпеки, та скріплюється гербовою печаткою відповідного органу (військового формування).
Акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв`язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.
Акт має містити відомості про дату та місце його складення, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження обох наречених, їх громадянство, а у разі обрання прізвища одного із них або приєднання до свого прізвища прізвища іншого також відомості про обране прізвище.
Акт надсилається командиром (керівником), яким його було складено, до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі Реєстр);
факт реєстрації шлюбу також може засвідчуватися актом, який складається керівником закладу охорони здоров`я, в якому перебувають або працюють один чи обоє наречених, та скріплюється печаткою (за наявності) цього закладу.
Акт може складатися в присутності обох чи одного з наречених з використанням доступних засобів відеозв`язку з тим із них, хто відсутній, за участю двох свідків.
Акт має містити відомості про дату та місце його складення, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження обох наречених, їх громадянство, а у разі обрання прізвища одного із них або приєднання до свого прізвища прізвища іншого відомості про обране прізвище, а також відомості про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), дату народження двох свідків із проставленням останніми власних підписів.
Акт надсилається керівником закладу охорони здоров`я, яким було його складено, до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до Реєстру;
заява військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров`я про державну реєстрацію шлюбу, може надсилатися як безпосередньо до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано заяву про державну реєстрацію шлюбу нареченим (нареченою), так і до іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану чи територіального органу Міністерства юстиції, які провадять діяльність під час воєнного стану.
Акт, складений відповідно до підпунктів 2 та 3 цього пункту, може надсилатися безпосередньо до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або до територіального органу Міністерства юстиції, які провадять діяльність під час воєнного стану.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану чи територіальні органи Міністерства юстиції, до яких надсилаються заяви про державну реєстрацію шлюбу чи акти, забезпечують пересилання таких документів до відповідних відділів державної реєстрації актів цивільного стану за допомогою електронних засобів телекомунікації. Оригінали заяв про державну реєстрацію шлюбу чи актів невідкладно передаються до відповідних відділів державної реєстрації актів цивільного стану;
вимоги законодавства щодо проведення відділами державної реєстрації актів цивільного стану під час державної реєстрації актів цивільного стану перевірок відомостей Реєстру про акти цивільного стану не застосовуються у разі відсутності доступу до Реєстру.
Актовий запис про шлюб складається відділом державної реєстрації актів цивільного стану в день отримання заяви про державну реєстрацію шлюбу від військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров`я чи акта, зокрема у разі їх отримання за допомогою електронних засобів телекомунікації.
На підставі складеного актового запису про шлюб подружжю або одному з них у день звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, яким зареєстровано шлюб, видається відповідне свідоцтво. Якщо звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, яким зареєстровано шлюб, неможливе, відповідне свідоцтво видається в іншому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у разі внесення відомостей про такий шлюб до Реєстру та за наявності доступу до нього.
Відомості, відсутні в актовому записі про шлюб, можуть бути внесені до нього після припинення чи скасування воєнного стану у визначеному законодавством порядку.
Акти, які складені з 24 лютого 2022 р. до набрання чинності цією постановою та не містять усі передбачені цією постановою відомості (крім прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), дати народження обох наречених), вважаються дійсними для проведення державної реєстрації шлюбу.
На виконання приписів Постанови КМ України від 07.03.2022 № 213 Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 складено Акт № б/н від 11.09.2022 року про укладення шлюбу між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з тим, суд звертає увагу, що Постанова КМ України № 213 від 07.03.2022 втратила чинність 30.10.2024 року на підставі Постанови КМ України № 1226 від 25.10.2024 «Про визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213 і від 2 вересня 2022 р. № 989».
Після втрати чинності Постановою КМ № 213 було запроваджено інші процедури укладення шлюбу для військовослужбовців та інших громадян, зокрема, з можливістю реєстрації онлайн через застосунок «Армія+» та Єдиний вебпортал державних послуг «Дія».
За таких обставин, вирішуючи питання про те, чи відповідають дії чи бездіяльність відповідача вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд бере до уваги, що Акт № б/н від 11.09.2022 року, складений командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 , про укладення шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , був надісланий до органів РАЦС лише 06.12.2025 року, що підтверджується листом-відповіддю Відділу ДРАЦС у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 10.12.2025 № 4821/25.9-51, тобто вже після втрати чинності Постановою КМ № 213.
Тому суд доходить висновку, що відповідач, відмовляючи позивачці в реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 після втрати чинності Постановою КМ № 213, діяв правомірно, оскільки підстав для реєстрації шлюбу відповідно до Постанови КМ № 213 (яка втратила чинність) у відповідача не було, і протиправної бездіяльності щодо невнесення відомостей про шлюб, укладений на підставі Акту про укладання шлюбу між ОСОБА_1 військовослужбовцем ОСОБА_2 , посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 від 11.09.2022 року до Державного реєстру актів цивільного стану не допускав.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання бездіяльності Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) протиправною щодо невнесення відомостей про шлюб, укладений на підставі Акту про укладання шлюбу між ОСОБА_1 військовослужбовцем ОСОБА_2 , посвідчений командиром військової частини НОМЕР_1 від 11.09.2022 року до Державного реєстру актів цивільного стану; та зобов`язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) здійснити державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , датою складання акту про укладання шлюбу №1 від 11 вересня 2022 року, про що скласти відповідний актовий запис та видати свідоцтво про шлюб є безпідставними та необґрунтованими.
Також суд бере до уваги, що Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) увійшов до сфери управління Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, яке об`єднало відповідні підрозділи кількох регіонів. Отже, Одеське міжрегіональне управління Мін`юсту є правонаступником усіх прав, обов`язків та функцій реорганізованих обласних управлінь юстиції, а Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перейменовано у Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України з тим самим кодом ЄДРПОУ 04060246.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Понесені позивачем судові витрати слід віднести за рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (адреса: вул. Торгова, 24, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 04060246), треті особи - ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), військова частина НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів
.