Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2026 рокусправа № 380/25580/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії-
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача відомостей про заробітну плату за період роботи у Виробничій філії "Севергазгеофизика" Відкритого Акціонерного товариства "Газпромгеофізика" з 01.02.2000 до 31.10.2007, у Виробничій філії "Севергазгеофизика" ООО "Газпром недра" 01.11.2007 до 08.12.2021;
- зобов`язати відповідача здійснити з 30.12.2024 перерахунок розміру пенсії позивача з урахуванням відомостей про заробітну плату для обчислення пенсії, на підставі архівної довідки від 14.04.2022 № 12/0402/1820 за період роботи з 01.02.2000 до 31.10.2007, довідки від 08.06.2022 № 2235/05, виданою ООО "Газпром недра" за період роботи з 01.11.2007 до 08.12.2021 та провести виплату такої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 року у справі № 480/6113/24 позивачу було призначено пенсію за віком з 30.12.2024 року із зарахуванням до його страхового стажу періодів роботи на території російської федерації з 01.01.1992 року по 08.12.2021 року. Проте при обчисленні розміру пенсії відповідач протиправно не врахував відомості про заробітну плату, що містяться в архівній довідці №12/0402/1820 від 14.04.2022 року та довідці №2235/05 від 08.06.2022 року. Відповідач мотивував неврахування довідок тим, що вказане судове рішення не містило прямих зобов`язань щодо врахування заробітної плати, а також посилався на денонсацію міжнародних угод у галузі пенсійного забезпечення з державою-агресором. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційне право на належне соціальне забезпечення, оскільки спірні довідки містять усі необхідні відомості, зокрема про відрахування до пенсійного фонду, а трудовий стаж був набутий у період дії відповідних міжнародних договорів. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 05.01.2026 суддею Кисильовою О.Й. відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідно до Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №7/р від 26.01.2026 Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ та відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, здійснено повторний автоматизований розподіл судових справ.
Після автоматизованого розподілу для розгляду цієї справи визначено суддю Грень Н.М.
Ухвалою від 02.02.2026 прийнято справу до провадження.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№5207 від 21.01.2026) у якому заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування вказав, що рішення Сумського окружного адміністративного суду виконано в чіткій відповідності до його резолютивної частини позивачу враховано відповідні періоди роботи до страхового стажу. Питання ж обчислення заробітної плати за цими довідками судом не розглядалося. Крім того, відповідач вказує, що позивач після набрання рішенням суду законної сили не звертався до Головного управління із заявою встановленого зразка (Додаток 1 до Порядку № 22-1) про перерахунок пенсії, а його електронні звернення через вебпортал були розглянуті в порядку Закону України «Про звернення громадян», за результатами чого надано відповіді роз`яснювального характеру. Також відповідач зауважує, що офіційні документи, видані в російській федерації, починаючи з 23.12.2022 року (припинення дії Мінської Конвенції), потребують легалізації (проставлення апостилю), а оскільки угоди у сфері пенсійного забезпечення припинили дію, правові підстави для врахування заробітної плати за роботу в рф після 1991 року відсутні. З огляду на екстериторіальний принцип розгляду попередніх заяв іншими управліннями ПФУ, відповідач вважає себе неналежним відповідачем у справі. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у зв`язку з досягненням пенсійного віку, 08.05.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою для призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 13450031275 від 14.05.2024 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з не зарахуванням до страхового стажу періодів роботи в РФ з 01.01.1992 року по 08.12.2021 року через денонсацію Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року.
Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 року у справі № 480/6113/24 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення про відмову та зобов`язано орган Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з 18.05.1979 по 28.05.1981 роки та з 01.01.1992 по 08.12.2021 роки згідно з трудовою книжкою та вкладишами. Рішення набрало законної сили 10.12.2024 року.
На виконання зазначеного судового рішення позивачу з 30.12.2024 року було призначено пенсію за віком (рішення від 03.01.2025 року № 134650031275). Водночас обчислення розміру призначеної пенсії було здійснено без урахування довідок про заробітну плату за вказані періоди роботи, а саме: архівної довідки №12/04-02/1820 від 14.04.2022 року (за період з 01.02.2000 по 31.10.2007 роки) та довідки №2235/05 від 08.06.2022 року (за період з 01.11.2007 по 08.12.2021 роки), виданих Виробничою філією «Севергазгеофизика» ТОВ «Газпром недра».
Надалі позивач неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії із врахуванням даних про заробітну плату. Рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області (за принципом екстериторіальності) від 13.02.2025 року було відмовлено у перерахунку пенсії за іншими довідками (за період 1987-2000 років), яке в подальшому було частково скасовано рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2025 року у справі № 380/4267/25, а орган ПФУ зобов`язано врахувати заробітну плату за період з 1992 по 2000 роки. При цьому в частині вимог щодо врахування довідок за 2000 2021 роки суд у справі № 380/4267/25 зазначив, що вимоги є передчасними, оскільки позивач не звертався з відповідною заявою безпосередньо до ГУ ПФУ у Львівській області.
У листопаді 2025 року позивач через електронний портал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявами (ВЕБ-13001-Ф-С-25-276650 від 11.11.2025 та ВЕБ-13001-Ф-С-25-295832 від 24.11.2025) про здійснення перерахунку пенсії на підставі відомостей про заробітну плату, що містяться в архівній довідки №12/0402/1820 від 14.04.2022 року та довідці №2235/05 від 08.06.2022 року.
Листом від 26.11.2025 року № 28896-31037/С-52/8-1300/25 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для врахування вказаних довідок про заробітну плату, оскільки рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 року у справі № 480/6113/24 не містило зобов`язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату.
Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV).
Частиною 4 ст. 42 Закону №1058-IV передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі Порядок №22-1).
Згідно абз. 2 підп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
За приписами п. 4.1 Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Водночас згідно п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема:
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу.
Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
З аналізу вищевказаних норм випливає, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період.
Отже, при зверненні особи із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, позивач має право подати документи, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, а у разі виникнення в пенсійного органу сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів, останній може перевірити їх у визначеному законом порядку.
Суд критично оцінює доводи відповідача стосовно того, що угоди у галузі пенсійного забезпечення між Україною та російською федерацією припинило свою дію.
Дійсно, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1328 Україна вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. Для України ця Угода припинила дію 19.06.2023 року.
Проте суд наголошує, що правовідносини щодо набуття позивачем трудового (страхового) стажу та заробітку у спірні періоди (з 01.02.2000 по 08.12.2021 роки) виникли та повністю сформувалися задовго до виходу України із зазначеної Угоди.
Припинення дії міжнародного договору не може ліквідувати чи скасувати юридичні наслідки та права, які виникли в період його чинності. Обчислення пенсії має здійснюватися з урахуванням усього належним чином підтвердженого стажу та заробітку, набутих у період дії відповідних нормативно-правових актів та міжнародних договорів.
Крім того, факт роботи позивача у спірні періоди та право на зарахування цих періодів до страхового стажу вже встановлено судовим рішенням у справі № 480/6113/24, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання на підставі статті 370 КАС України.
Оскільки спірні періоди визнано страховим стажем позивача, відомості про заробітну плату за ці ж періоди є невід`ємною складовою для належного розрахунку розміру пенсії. Стаж і заробітна плата є взаємопов`язаними елементами формули обчислення пенсії. Неврахування заробітку за законно набутий стаж призводить до штучного заниження розміру пенсії, що є прямим порушенням права особи на справедливе пенсійне забезпечення.
Щодо вимог про наявність первинних документів або проставлення апостилю, суд зазначає, що архівна довідка №12/04-02/1820 від 14.04.2022 року та довідка №2235/05 від 08.06.2022 року містять чіткі щомісячні відомості про нараховану заробітну плату, а також прямі відмітки про те, що з усіх нарахованих сум було сплачено страхові внески (податки) до Пенсійного фонду.
Будь-яких обґрунтованих сумнівів у достовірності цих відомостей відповідач суду не надав. Чинне законодавство України покладає обов`язок щодо перевірки документів на органи Пенсійного фонду, і неможливість проведення такої перевірки з причин, що не залежать від пенсіонера (зокрема, через збройну агресію та розірвання дипломатичних відносин), не може бути підставою для обмеження конституційного права громадянина на соціальний захист.
Стосовно тверджень відповідача про те, що позивач не звертався із заявою встановленого зразка, суд вважає їх надмірним формалізмом.
Позивач чітко висловив свою волю, подавши звернення через офіційний вебпортал Пенсійного фонду України, додавши копії спірних довідок та їх переклади.
Орган Пенсійного фонду, отримавши таке звернення, зобов`язаний був розглянути його по суті саме як заяву про перерахунок пенсії в межах профільного законодавства, а не обмежуватися наданням роз`яснення в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Доводи відповідача про те, що він є неналежним відповідачем через екстериторіальний розподіл попередніх заяв, судом відхиляються.
Позивач проживає у м. Львові та перебуває на обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, яке здійснює виплату йому пенсії та зберігає його пенсійну справу. Відтак, саме ГУ ПФУ у Львівській області є належним суб`єктом владних повноважень, зобов`язаним забезпечити належний розмір пенсійних виплат позивачу.
За таких обставин, суд доходить висновку, що неврахування відповідачем при обчисленні та виплаті пенсії позивачу відомостей про заробітну плату на підставі наданих довідок є протиправною бездіяльністю, яка порушує права позивача..
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи відповідачів про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з дня її призначення (з 30.12.2024 року) з урахуванням відомостей про заробітну плату, що містяться у спірних довідках.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
у х в а л и в:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії -задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача відомостей про заробітну плату за період роботи у Виробничій філії "Севергазгеофизика" Відкритого Акціонерного товариства "Газпромгеофізика" з 01.02.2000 до 31.10.2007, у Виробничій філії "Севергазгеофизика" ООО "Газпром недра" 01.11.2007 до 08.12.2021.
3. Зобов`язати відповідача здійснити з 30.12.2024 перерахунок розміру пенсії позивача з урахуванням відомостей про заробітну плату для обчислення пенсії, на підставі архівної довідки від 14.04.2022 № 12/0402/1820 за період роботи з 01.02.2000 до 31.10.2007, довідки від 08.06.2022 № 2235/05, виданою ООО "Газпром недра" за період роботи з 01.11.2007 до 08.12.2021 та провести виплату такої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна