Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3997/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області) про відмову у виплаті допомоги на поховання від 04 березня 2026 року №909050148056; зобов`язання виплатити допомогу на поховання померлого ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 27 лютого 2026 року.
В обґрунтування позову позивач вказав, що 27 лютого 2026 року звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою про виплату допомоги на поховання батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 04 березня 2026 року №909050148056 відмовлено у виплаті допомоги на поховання через розбіжність у написанні по батькові померлого: в електронній пенсійній справі (згідно з паспортом) вказано « ОСОБА_3 », тоді як у свідоцтві про смерть НОМЕР_1 - « ОСОБА_5 ».
Позивач вважає відмову відповідача протиправною, оскільки розбіжності у написанні по батькові померлого в паспорті та свідоцтві про смерть виникли внаслідок особливостей перекладу з російської мови і мають суто формальний характер. Такі технічні неточності не спростовують факту належності наданих документів конкретній особі (померлому), а тому не можуть слугувати правовою підставою для обмеження чи позбавлення позивача права на отримання допомоги на поховання. Крім того, зазначені «розбіжності» в анкетних даних не перешкодили пенсійному органу ідентифікувати померлого та внести до його електронної пенсійної справи відомості про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.27-30) у задоволенні позовних вимог просив відмовити, зазначивши, що згідно з електронною базою даних пенсіонерів Луганської області пенсіонер ОСОБА_4 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримував пенсію за віком згідно зі Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до свідоцтва про смерть від 23 лютого 2026 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер у селищі Петропавлівка Луганської області. Натомість позивач ОСОБА_1 з 25 березня 2020 року є внутрішньо переміщеною особою та проживав у місті Харків, а з 2024 року у селі Бобли Волинської області. Тож ОСОБА_1 поховання батька - ОСОБА_2 у селищі Петропавлівка Луганської області (тобто на тимчасово окупованій території України) не здійснював.
Відповідач иакож повідомив, що відділом обслуговування громадян №3 (сервісний центр) Волинської області 27 лютого 2026 року прийнято заяву ОСОБА_1 про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_4 , до якої було долучено, зокрема свідоцтво про смерть ОСОБА_2 . В ході розгляду заяви та доданих документів на виплату допомоги на поховання виявлено розбіжність між паспортними даними померлого в електронній пенсійній справі та відомостями у свідоцтві про смерть НОМЕР_1 , а саме в написанні по батькові (« ОСОБА_3 » та « ОСОБА_5 » відповідно). На запит до Нововолинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо підстав державної реєстрації смерті ОСОБА_4 листом від 31 березня 2026 року №211/22.3-04-04 повідомлено, що відомості до актового запису про смерть ОСОБА_2 внесено за рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі №165/217/26 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ухваленого в порядку статті 317 Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідач вважає, що рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання №909050148056, про яке ОСОБА_1 було повідомлено листом від 04 березня 2026 року №1200-0502-8/5420, є законним та обґрунтованим.
У відповіді на відзив (а.с.49-50) ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та наголосив, що на підставі отриманих відомостей про смерть електронну пенсійну справу його батька було закрито. Вказаний факт свідчить про те, що відповідач фактично визнав, що ОСОБА_4 та ОСОБА_2 є однією і тією ж особою. Також позивач зауважив, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено повноважень органу Пенсійного фонду України перевіряти поховання пенсіонера та обов`язку заявника надавати такі документи.
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією повторно виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.20).
Рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі №165/217/26 встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця селища Біловодське Біловодського району Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі міського типу Петропавлівка Щастинського району Луганської області; причина смерті: невстановлена (а.с.10-12).
23 лютого 2026 року Нововолинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському району Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України було видано свідоцтво серії НОМЕР_1 про смерть ОСОБА_2 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: селище міського типу Біловодське, Біловодський район, Луганська область) (а.с.13).
27 лютого 2026 року позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_4 (а.с.35), надавши документи за переліком згідно із розпискою-повідомленням (а.с.35 зворот), зокрема: свідоцтво про смерть ОСОБА_2 (а.с.34 зворот), витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання від 23 лютого 2026 року №00056685172 (а.с.36), паспорт ОСОБА_1 (а.с.7), довідку від 25 червня 2025 року №751-5003718628 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.9).
Після реєстрації заяви та формування електронної пенсійної справи працівниками ГУ ПФУ у Волинській області заява позивача була розглянута ГУ ПФУ в Луганській області з прийняттям рішення від 04 березня 2026 року №909050148056 про відмову у виплаті допомоги на поховання (а.с.15). Таке рішення мотивоване тим, що під час розгляду наданих документів виявлена розбіжність особистих даних померлого в паспорті, який міститься в електронній пенсійній справі (вказано по батькові « ОСОБА_3 »), та у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 (вказано по батькові « ОСОБА_5 »).
Рішення від 04 березня 2026 року №909050148056 і є предметом оскарження.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 53 Закону №1058-IV установлено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих визначає Закон України «Про поховання та похоронну службу» від 10 липня 2003 року №1102-IV (далі - Закон №1102-IV), який також регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання.
Відповідно до статті 11 Закону №1102-IV поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов`язалася поховати померлого.
Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов`язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються: лікарське свідоцтво про смерть - закладом охорони здоров`я; свідоцтво про смерть та довідка про смерть - відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України. Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов`язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.
За правилами статті 13 Закону №1102-IV виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов`язалася поховати померлого, надається допомога на поховання. Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов`язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом. Розмір допомоги на поховання не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення відповідної виплати врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846; у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1, зі змінами; далі - Порядок №22-1).
Згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за №691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Пунктом 5.2 розділу V Порядку №22-1 передбачено, що заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім`ї або іншою особою).
За обставин справи позивач скористався звернувся до органу Пенсійного фонду з відповідною заявою про отримання допомоги на поховання у зв`язку із смертю батька.
Як слідує з рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 04 березня 2026 року №909050148056, єдиною причиною відмови у виплаті допомоги на поховання померлого ОСОБА_4 є розбіжність по батькові померлого в паспорті ( ОСОБА_3 ) та у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 ( ОСОБА_5 ).
Отже, у спірних правовідносинах фактично склалась ситуація щодо наявності документів, які містять в собі різне написання по батькові померлого.
Так копією повторно виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 підтверджено, що батьком позивача є ОСОБА_2 (а.с.20).
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі міського типу Петропавлівка Щастинського району Луганської області, установлений рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 20 лютого 2026 року у справі №165/217/26 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України (а.с.10-12). Цим рішенням встановлено, що 03 вересня 2022 року самопроголошеною окупаційною владою ЛНР видано свідоцтво серії НОМЕР_4 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Петрівка Станично-Луганського району ЛНР, яке перейменоване у селище Петропавлівка та входить до складу Щастинської територіальної громади Луганської області.
Натомість за відомостями електронної пенсійної справи, у яких міститься паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області перебував ОСОБА_4 .
Надаючи оцінку таким розбіжностям в написанні по батькові померлого, суд враховує, що листом від 31 березня 2026 року №21.1/22.3-04-04 Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України повідомив, що актовий запис про смерть №3 від 23 лютого 2026 року був зареєстрований на підставі рішення Нововолинського міського суду Волинської області про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України від 20 лютого 2026 року (справа №165/217/26) (а.с.37 зворот-38).
Крім того на звернення позивача про внесення змін в актовий запис про смерть ОСОБА_2 (замінити по батькові з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_3 ») Нововолинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України листом від 10 березня 2026 року №65/22.3-06-19 роз`яснив, що за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян та отриманими заявником свідоцтвами про державну реєстрацію батько заявника задокументований «як ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ідентифікаційним кодом НОМЕР_6 , а тому підстави для внесення змін в актовий запис про смерть останнього щодо зміни відомостей по батькові з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_3 » відсутні; виявлені розбіжності у написанні особистих даних померлого з паспортом, який міститься в електронній пенсійній справі, зумовлено граматичною помилкою при документуванні померлого паспортом громадянина України.
Суд вважає, що спірні правовідносини між сторонами виникли внаслідок надмірного формалізму відповідача, який обмежився виключно зіставленням лінгвістичної різниці у написанні по батькові померлого особи - « ОСОБА_3 » в електронній пенсійній справі та « ОСОБА_5 » у свідоцтві про смерть. Проте детальний аналіз обставин справи спростовує позицію відповідача щодо наявності сумнівів у тотожності особи померлого як конкретного пенсіонера, який перебував на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області. Враховуючи лист орган реєстрації актів цивільного стану від 10 березня 2026 року №65/22.3-06-19, головним та беззаперечним ідентифікатором у цій ситуації виступає реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , який є унікальним, повністю збігається як в актових записах цивільного стану, так і в матеріалах пенсійної справи, та не може належати іншій особі. Беручи до уваги збіг інших персональних даних померлого, зокрема прізвища, імені, дати народження ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), суд констатує, що техніко-граматична помилка, допущена при документуванні, не може бути перешкодою для реалізації позивачем його законного права на отримання допомоги на поховання.
Доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 не здійснював поховання свого батька, так як ОСОБА_2 помер у селищі Петропавлівка Луганської області (тобто на тимчасово окупованій території України), а ОСОБА_1 з 25 березня 2020 року був внутрішньо переміщеною особою та проживав у місті Харків, з 2024 року у селі Бобли Волинської області, суд відхиляє, адже ця обставина не зазначена ГУ ПФУ в Луганській області у рішенні про відмову у виплаті позивачу допомоги на поховання.
Крім того, Порядком №22-1 передбачено вичерпний перелік документів, який має надати особа, яка звертається по допомогу на поховання.
При цьому вказаним Порядком на особу, яка звертається по допомогу на поховання, не покладено додатковий тягар доведення факту поховання померлого саме нею.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач виконав усі умови, визначені Законом №1058-IV та Порядком №22-1, у зв`язку із чим підстави для відмови у виплаті спірної допомоги у відповідача відсутні.
Інші доводи у відзиві на позов не мають безпосереднього значення у вимірі спірних правовідносин (про початок досудового розслідування за фактом зняття невідомими особами пенсійних коштів, зарахованих на картку пенсіонера ОСОБА_4 після його смерті за період з 01 вересня 2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 , що є зайво виплаченими коштами).
Однак саме подані позивачем документи, в тому числі свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , стали підставою для припинення виплати пенсії ОСОБА_4 , а також звернення ГУ ПФУ в Луганській області із листом до Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо таємного викрадення грошових коштів, зарахованих на банківський рахунок пенсіонера ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.45 зворот-46). Наведене вказує на відсутність у відповідача фактичних проблем з ідентифікацією особи, в якої в паспорті та у свідоцтві про смерть є розбіжність в написанні по батькові.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Луганській області 04 березня 2026 року №909050148056 про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання є протиправним та підлягає скасуванню, а взаємопов`язані позовні вимоги - задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Луганській області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1064,96 грн, що підтверджуються квитанцією до платіжної інструкції від 01 квітня 2026 року №17, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 23).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, ідентифікаційний код юридичної особи 21782461) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04 березня 2026 року №909050148056.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири грн 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк