Єдиний державний реєстр судових рішень
Єдиний унікальний номер № 285/2934/26
Провадження № 1-кп/0285/624/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2026 року м. Звягель
Звягельський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Звягель кримінальне провадження № 285/2934/26 (72026001410000015) за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Чижівка Звягельського району Житомирської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України
установив:
В судовому засіданні обвинувачена заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності. Розуміє про наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
Прокурор не заперечив проти задоволення клопотання обвинуваченої.
Суд, заслухавши думки сторін, дослідивши обвинувальний акт та додані до нього матеріали, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст. 41, 68 та 92 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Правовий режим власності визначається виключно законами України.
Одночасно із цим, статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 2 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) (далі ЗК України) встановлювався склад земель України, віднесення їх до категорій і переведення з однієї категорії до іншої, зокрема відповідно до цільового призначення всі землі України поділялись на: 1) землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів (міст, селищ міського типу і сільських населених пунктів); 3) землі промисловості, транспорту, зв`язку, оборони та іншого призначення; 4) землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; 5) землі лісового фонду; 6) землі водного фонду; 7) землі запасу.
Відповідно до ст.ст. 41, 68 та 92 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Правовий режим власності визначається виключно законами України.
Одночасно із цим, статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 2 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) (далі ЗК Україна) встановлювався склад земель України, віднесення їх до категорій і переведення з однієї категорії до іншої, зокрема відповідно до цільового призначення всі землі України поділялись на: 1) землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів (міст, селищ міського типу і сільських населених пунктів); 3) землі промисловості, транспорту, зв`язку, оборони та іншого призначення; 4) землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; 5) землі лісового фонду; 6) землі водного фонду; 7) землі запасу.
Відповідно до статті 3 ЗК України власність на землю в Україні мала такі форми: державну, колективну, приватну.
Згідно зі статтею 5 ЗК України (в редакції від 18.12.1990, яка діяла до 01.01.2002) суб`єктами права колективної власності на землю були колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Розпорядження земельними ділянками, що перебували у колективній власності громадян, здійснювалось за рішенням загальних зборів колективу співвласників.
У колективну власність могли бути передані землі колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств в тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, землі садівничих товариств - за рішенням загальних зборів цих підприємств, кооперативів, товариств.
Підпунктом «а» пункту 1 Указу Президента України від 03.12.1999 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо реформування аграрного сектору економіки», встановлено здійснення організаційних заходів, щодо реформування, протягом грудня 1999 року квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно, шляхом забезпечення всім членам колективного сільськогосподарського підприємства права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб`єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
Відповідно до пункту 21 Перехідних положень ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.78 ЗК України (в редакції станом на 09.08.2019) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 79-1 ЗК України визначено, що:
1. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
2. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
3. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації Державному земельному кадастрі.
4. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
5. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
7. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
9. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
10. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Суб`єктами права власності на землю, згідно ст. 80 ЗК України є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
При цьому, ст. 82 вказаного Кодексу імперативно визначено, що юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування міни, іншими цивільно-правовими угодами; внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; прийняття спадщини; виникнення інших підстав, передбачених законом.
Також у відповідності до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Незважаючи на вищезазначені норми законодавства, державний реєстратор відділу державної реєстрації Новоград-Волинської міської ради Житомирської області ОСОБА_5 , використовуючи свої службові повноваження всупереч інтересам служби, здійснила державну реєстрацію земельних ділянок комунальної власності за юридичною особою приватного права.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом, відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах, наявність обтяжень прав на нерухоме майно, наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії;
- під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи;
- відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження;
- присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;
- виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
- формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
- формує реєстраційні справи у паперовій формі;
- надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;
- здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором у випадку подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачені підстави для відмови у проведенні державної реєстрації (у т.ч. заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою, подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження), які зобов`язують державного реєстратора прийняти рішення про відмову у державній реєстрації прав.
Відповідно до ст. 38 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державні реєстратори, суб`єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав, у тому числі за розголошення відомостей, одержаних ними в результаті проведення реєстраційних дій, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Розпорядженням Новоград-Волинської міської ради Малинського району Житомирської області від 06.05.2016 № 136(к) ОСОБА_5 призначено на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, яка у зв`язку з цим набула повноважень державного реєстратора Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області.
Відповідно до п. ІІ посадової інструкції державного реєстратора відділу державної реєстрації Центру надання адміністративних послуг міської ради, затвердженої 12.03.2018, державний реєстратор здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зокрема, серед іншого: відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єкти таких прав; присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом.
Отже, ОСОБА_5 з 06.05.2016 в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України являється службовою особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Установлено, що рішенням Недашківської сільської ради народних депутатів Малинського району Житомирської області від 26.05.1995 КСП ім. Гагаріна (код ЄДРПОУ 02138406) видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ІІ-ЖТ №000112 від 05.11.1995, який зареєстрований у книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №17-16-000001 та яким у колективну власність для сільськогосподарського використання передано земельні ділянки загальною площею 2538,0 га.
На засіданні загальних зборів членів КСП імені Гагаріна 07.03.2000 прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 1, яким, серед іншого, вирішено провести реорганізацію КСП ім. Гагаріна, створити СВК «Недашківський» та припинити діяльність відповідного КСП.
Так, 17.03.2000 на загальних зборах СВК «Недашківський» прийнято рішення внести зміни до Статуту, шляхом доповнення його п. 2.2 такого змісту: кооператив є правонаступником КСП ім. Гагаріна.
У подальшому, 21.03.2000 на підставі акту прийомки-передачі землі КСП ім. Гагаріна передало СВК «Недашківський» земельні ділянки згідно з Державного акту на право колективної власності на землю від 05.11.1995 серії II - ЖТ № 000112 та прийнято рішення залишити у користуванні СВК «Недашківський» розпайовані земельні ділянки, які не витребувані їх власниками до їх витребування у встановленому законом порядку.
Розпорядженням голови Малинської районної державної адміністрації Житомирської області від 28.04.2001 № 203 КСП ім. Гагаріна ліквідовано, а розпорядженням цієї ж адміністрації від 04.06.2004 № 272 (із змінами) надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованих КСП, у тому числі, і КСП ім. Гагаріна Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області.
При цьому членами КСП ім. Гагаріна були 483 особи, кожна з яких мала свою частку (пай) із земель та майна, що перебували у їх колективній власності, а засновниками (учасниками) новоствореного підприємства СВК «Недашківський» лише 40 осіб.
Статтею 37 Цивільного кодексу Української РСР, чинним на час виникнення відповідних правовідносин, визначено, що юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).
Таким чином, внаслідок прийняття рішення про перереєстрацію колективного сільськогосподарського підприємства у сільськогосподарське підприємства фактично ліквідована одна юридична особа та зареєстрована юридична особа з новою організаційно-правовою формою (сільськогосподарський виробничий кооператив), а також із новим складом його учасників.
Користування землею КСП ім. Гагаріна припинено внаслідок припинення самого колективного сільськогосподарського підприємства, а перетворення КСП ім. Гагаріна у СВК «Недашківський» не відбулося, що виключає правонаступництво КСП ім. Гагаріна.
Протоколом загальних зборів власників земельних часток (паїв) реформованого КСП ім. Гагаріна від 05.04.2005 затверджено акт обстеження сільськогосподарських угідь реформованого КСП ім. Гагаріна, згідно з яким прийнято до розпаювання загальну площу сільськогосподарських угідь площею 1736,8 га та вилучено із розпаювання сільськогосподарські угіддя площею 544, 32 га і передано їх до земель запасу Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області.
Актом обстеження сільськогосподарських угідь реформованого КСП ім. Гагаріна Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області, затвердженого протоколом загальних зборів власників земельних часток (паїв) реформованого КСП ім. Гагаріна від 05.04.2005, встановлено зменшення сільськогосподарських угідь.
Рішенням 24 сесії 4 скликання Недашківської сільської ради від 09.01.2006 (зі змінами) погоджено припинення колективної власності на земельні ділянки та виведення їх із сільськогосподарського обороту реформованого КСП ім. Гагаріна загальною площею 483,6 га, вирішено зарахувати до земель запасу Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області земельні ділянки загальною площею 455,32 га.
Розпорядженням Малинської районної державної адміністрації від 13.02.2006 № 32 (зі змінами) затверджено проектно-технічну документацію із землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із реформованого КСП ім. Гагаріна Недашківської сільської ради; припинено право колективної власності на земельні ділянки щодо реформованого КСП ім. Гагаріна загальною площею 483,6 га та зараховано до земель запасу Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області земельні ділянки загальною площею 455,32 га.
У подальшому, точний час під час досудового розслідування не встановлено, групою осіб вирішено поновити діяльність СВК «Недашківський», з метою використання нерозпайованих земельних ділянок колишнього КСП ім. Гагаріна у власній господарській діяльності та подальшого заволодіння ними.
Так, ОСОБА_6 , яка відповідно до протоколу засідання загальних зборів засновників кооперативу СВК «Недашківський» від 08.02.2016 призначена керівником кооперативу, діючи умисно, за попередньою змовою у групі з невстановленими на даний час особами, достовірно знаючи про те, що діяльність КСП ім. Гагаріна було в установленому законом порядку припинено, вирішила незаконно використовувати земельні ділянки у своїй господарській діяльності, які перебували у власності КСП, вчинила дії, спрямовані на створення штучної видимості того, що новостворений СВК «Недашківський» начебто є правонаступником КСП ім. Гагаріна, залучивши посадових осіб органів місцевого самоврядування та інших осіб і фактично забезпечила протиправне використання земельних ділянок СВК «Недашківський».
У подальшому, у невстановлений у ході досудового розслідування час та місці у керівника СВК «Недашківський» ОСОБА_6 , виник злочинний умисел, направлений на заволодіння шляхом обману земельними ділянками, які перебували у колективній власності колишнього КСП ім. Гагаріна. Для реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_6 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванні місці, використовуючи наявні у неї установчі документи та документи, в яких безпідставно зазначено, що СВК «Недашківський» є правонаступником КСП ім. Гагаріна, 21.07.2017 звернулася до ДП «Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» щодо розроблення технічної документації із встановлення (відновлення) меж земельних ділянок приватної власності СВК «Недашківський» в натурі (на місцевості), що перебували у колективній власності КСП ім. Гагаріна (правонаступник сільськогосподарський виробничий кооператив «Недашківський») загальною площею 678,5164 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Недашківської сільської ради Малинського району Житомирської області; 26.01.2018 уклала із ДП «Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» відповідний договір № 600.
У подальшому, ОСОБА_6 , будучи керівником СВК «Недашківський», керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням документів, що не підтверджують набуття права власності на об`єкти, у період часу з 15.10.2019 по 18.10.2019 подала до виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області за адресою: Житомирська область, місто Малин, площа Соборна, будинок 6а, заяви на реєстрацію земельних ділянок, акт прийомки-передачі землі від 21.03.2000, протокол загальних зборів № 1 від 07.03.2000, розподільчий баланс, державний акт на право колективної власності на землю серії ІІ-ЖТ №000112 від 05.11.1995, витяги з Державного земельного кадастру, кадастрові плани земельних ділянок, статут СВК «Недашківський» в новій редакції, затверджений 16.11.2016, для проведення за СВК «Недашківський» (ЄДРПОУ 30878939) державної реєстрації права власності на 61 земельну ділянку з такими кадастровими номерами: 1823485800:07:000:0212; 1823485800:08:000:0258; 1823485800:08:000:0267; 1823485800:08:000:0268; 1823485800:08:000:0265; 1823485800:08:000:0266; 1823485800:08:000:0263; 1823485800:08:000:0262; 1823485800:08:000:0261; 1823485800:08:000:0260; 1823485800:04:000:0153; 1823485800:04:000:0165; 1823485800:06:000:0101; 1823485800:06:000:0100; 1823485800:06:000:0105; 1823485800:09:000:0245; 1823485800:04:000:0162; 1823485800:05:000:0275; 1823485800:06:000:0106; 1823485800:07:000:0213; 1823485800:04:000:0159; 1823485800:06:000:0104; 1823485800:04:000:0160; 1823485800:06:000:0096; 1823485800:09:000:0244; 1823485800:08:000:0259; 1823485800:09:000:0242; 1823485800:06:000:0110; 1823485800:05:000:0270; 1823485800:09:000:0243; 1823485800:06:000:0109; 1823485800:09:000:0241; 1823485800:06:000:0097; 1823485800:09:000:0240; 1823485800:06:000:0099; 1823485800:09:000:0239; 1823485800:06:000:0098; 1823485800:05:000:0271; 1823485800:04:000:0166; 1823485800:07:000:0210; 1823485800:04:000:0164; 1823485800:04:000:0152; 1823485800:05:000:0267; 1823485800:04:000:0155; 1823485800:04:000:0154; 1823485800:05:000:0268; 1823485800:04:000:0161; 1823485800:06:000:0102; 1823485800:06:000:0107; 1823485800:04:000:0163; 1823485800:04:000:0156; 1823485800:05:000:0273; 1823485800:05:000:0274; 1823485800:05:000:0272; 1823485800:07:000:0214; 1823485800:05:000:0269; 1823485800:06:000:0108; 1823485800:04:000:0158; 1823485800:06:000:0103; 1823485800:07:000:0211; 1823485800:04:000:0157.
Розгляд заяв щодо реєстрації за СВК «Недашківський» земельних ділянок з кадастровими номерами: 1823485800:09:000:0241, 1823485800:09:000:0240, 1823485800:04:000:0164, 1823485800:04:000:0152, 1823485800:04:000:0154, 1823485800:04:000:0163, 1823485800:07:000:0211,1823485800:04:000:0156, 1823485800:05:000:0273, 1823485800:05:000:0274, 1823485800:05:000:0272, 1823485800:07:000:0214, 1823485800:06:000:0103, 1823485800:04:000:0153, 1823485800:06:000:0101, 1823485800:06:000:0100, 1823485800:06:000:0105, 1823485800:09:000:0245, 1823485800:06:000:0106, 1823485800:07:000:0213, 1823485800:08:000:0266, 1823485800:08:000:0262, 1823485800:08:000:0260, 1823485800:06:000:0104, 1823485800:09:000:0242, 1823485800:09:000:0243 доручено державному реєстратору відділу державної реєстрації Новоград-Волинської міської ради Житомирської області ОСОБА_5 .
Так, 15.10.2019, ОСОБА_5 , будучи державним реєстратором відділу державної реєстрації Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них,, за результатом розгляду поданих ОСОБА_6 заяв, безпідставно прийняла рішення № 49223592; № 49223138 про державну реєстрацію права власності за СВК «Недашківський» на земельні ділянки з кадастровими номерами 1823485800:05:000:0269, площею 1,9405 га; 1823485800:06:000:0108, площею 9,4189 га, відповідно.
Крім того, 16.10.2019 ОСОБА_5 безпідставно прийняла рішення № 49234958; № 49234500; № 49233940; № 49232019; № 49231432; № 49228264; № 49227724; № 49226359; № 49225513; № 49224649 про державну реєстрацію права власності за СВК «Недашківський» на земельні ділянки з кадастровими номерами: 1823485800:04:000:0164, площею 0,632 га; 1823485800:04:000:0152, площею 1,1545 га; 1823485800:04:000:0154, площею 10,8718 га; 1823485800:04:000:0163, площею 2,659 га; 1823485800:04:000:0156, площею 21,2561 га; 1823485800:05:000:0273, площею 8,2704 га; 1823485800:05:000:0274, площею 4,1021 га; 1823485800:05:000:0272, площею 3,239 га; 1823485800:07:000:0214, площею 7,1658 га; 1823485800:06:000:0103, площею 8,0325 га, відповідно.
Також, 17.10.2019 ОСОБА_5 безпідставно прийняла рішення № 49256212; № 49255705; № 49250835; № 49250150; № 49249774; № 49249369; № 49248798; № 49248163; № 49247731; № 49247471; № 49248446 про державну реєстрацію права власності за СВК «Недашківський» на земельні ділянки з кадастровими номерами: 1823485800:06:000:0105, площею 15,1418 га; 1823485800:09:000:0245, площею 40,3042 га; 1823485800:06:000:0106, площею 13,1306 га; 1823485800:07:000:0213, площею 13,6277 га; 1823485800:06:000:0104, площею 7,3923 га; 1823485800:09:000:0244, площею 4,1811 га; 1823485800:09:000:0242, площею 1,5091 га; 1823485800:09:000:0243, площею 14,7154 га; 1823485800:09:000:0241, площею 1,0586 га; 1823485800:09:000:0240, площею 18,705 га; 1823485800:07:000:0211, площею 0,9592 га, відповідно.
Окрім цього, 18.10.2019 ОСОБА_5 безпідставно прийняла рішення № 4927383, № 49273030, № 49272479, № 49272024, № 49271680, № 49256954, № 49256573 про державну реєстрацію права власності за СВК «Недашківський» на земельні ділянки з кадастровими номерами: 1823485800:08:000:0266, площею 21,7746 га; 1823485800:08:000:0262, площею 19,2962 га; 1823485800:08:000:0261, площею 7,4569 га; 1823485800:08:000:0260, площею 11,6224 га; 1823485800:04:000:0153, площею 1,6547 га; 1823485800:06:000:0101, площею 13,2126 га; 1823485800:06:000:0100, площею 3,4149 га, відповідно.
На момент неправомірної реєстрації права власності на земельні ділянки за СВК «Недашківський» ринкова вартість зазначених 30 земельних ділянок складала 11 631 100 грн., а саме:
- станом на 15.10.2019 вартість 2 земельних ділянок складала 458 900 грн., а саме з кадастровим номером 1823485800:05:000:0269 78 400 грн.; 1823485800:06:000:0108 - 380 500 грн.;
- станом на 16.10.2019 вартість 10 земельних ділянок складала 2 722 100 грн., а саме з кадастровими номерами:
1823485800:04:000:0164 25 500 грн.; 1823485800:04:000:0152 46 600 грн.; 1823485800:04:000:0154 439 200 грн.; 1823485800:04:000:0163 107 400 грн.; 1823485800:04:000:0156 858 700 грн.; 1823485800:05:000:0273 334 100 грн.; 1823485800:05:000:0274 165 700 грн.; 1823485800:05:000:0272 130 900 грн.; 1823485800:07:000:0214 289 500 грн.; 1823485800:06:000:0103 324 500 грн.;
- станом на 17.10.2019 вартість 11 земельних ділянок складала 5 281 400 грн., а саме з кадастровими номерами: 1823485800:06:000:0105 611 700 грн.; 1823485800:09:000:0245 1 628 300 грн.; 1823485800:06:000:0106 530 500 грн.; 1823485800:07:000:0213 550 600 грн.; 1823485800:06:000:0104 298 600 грн.; 1823485800:09:000:0244 168 900 грн.; 1823485800:09:000:0242 61 000 грн.; 1823485800:09:000:0243 594 500 грн.; 1823485800:09:000:0241 42 800 грн.; 1823485800:09:000:0240 755 700 грн.;1823485800:07:000:0211 38 800 грн.
- станом на 18.10.2019 вартість 7 земельних ділянок складала 3 168 700 грн., а саме з кадастровими номерами: 1823485800:08:000:0266 879 700 грн.; 1823485800:08:000:0262 779 600 грн.; 1823485800:08:000:0261 301 300 грн.; 1823485800:08:000:0260 469 500 грн.; 1823485800:04:000:0153 66 800 грн.: 1823485800:06:000:0101 533 800 грн.; 1823485800:06:000:0100 138 000 грн.
Отже, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_5 повноваженнь державного реєстратора за СВК «Недашківський» неправомірно зареєстровано право власності на 30 земельних ділянок загальною площею 287,8999 га, чим завдано матеріальну шкоду Малинській об`єднаній територіальній громаді Житомирської області в розмірі 11 631 100 грн., що більше ніж в 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України вважаються тяжкими наслідками.
Своїми умисними діями, які виразились у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України.
Визначені у статті 49 КК строки давності за змістом становлять проміжки часу, у разі спливу яких з моменту вчинення кримінального правопорушення до набрання вироком законної сили особа звільняється від кримінальної відповідальності. Передбачаючи в цих випадках відмову держави від застосування заходів кримінальної репресії, законодавець виходить із того, що з плином часу вчинене в далекому минулому діяння перестає бути показником соціальної небезпечності особи, а тривала законослухняна поведінка людини в подальшому свідчить про її виправлення. В цьому разі притягнення особи до кримінальної відповідальності не узгоджується з принципом гуманізму та є недоцільним.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення злочину і до набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Згідно з п.1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з роз`ясненням, що міститься у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 12 "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності", особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.
Як зазначив Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 20 червня 2023 року (справа № 686/22721/19) звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язком суду в разі настання обставин, передбачених пунктами 1-4 ч. 1 ст. 49 КК України, за наявності згоди такої особи на звільнення на підставі спливу строків давності.
Згідно ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Таким чином, звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим, тому суд, встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності на цій підставі незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження.
У судовому засіданні встановлено, що на час надходження клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності до суду закінчився строк давності притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України.
Згідно матеріалів кримінального провадження, відповідно до ст. 12 КК України, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, яке вчинено у 2019 році.
В матеріалах кримінального провадження відсутні будь які відомості, які вказували б на ухилення ОСОБА_4 від досудового розслідування або суду.
Порушення строків давності судом не встановлено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України за нереабілітуючої підстави - у зв`язку із закінченням строків давності та закриття кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49 КК України, ст.ст. 284-287, 314 КПК України суд
постановив:
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_4 про звільнення її від кримінальної відповідальності, у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 285/2934/26 (72026001410000015) за обвинуваченням ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України подальшим провадженням - закрити.
Ухвалу може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду через Звягельський міськрайонний суд Житомирської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Головуючий ОСОБА_1