Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 206/3176/24
Провадження № 1-кс/206/834/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2026 року в залі суду в місті Дніпрі, слідчий суддя Самарського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 42023130000000062, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.10.2023 року, стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Лисичанськ, Луганської області, громадянина України, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України,
за участю:
прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
ВСТАНОВИВ:
08.07.2026 року старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковник поліції ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтовано тим, що 24.02.2022 Російською Федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв`язку з чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності та захоплення території України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05.30 годин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 14.07.2025, № 793/2025 від 20.10.2025, № 40/2026 від 12.01.2026 та №342/2026 від 27.04.2026 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
18 липня 2018 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням міського голови Сєвєродонецької міської ради «Про переведення на посаду ОСОБА_4 » від 17.07.2018 № 281-к переведено на посаду начальника Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської ради.
Відповідно до розпорядження керівника Військово-цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк Луганської області від 18.08.2020 № 17 «Про перейменування Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської ради» Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської ради перейменовано у Відділ капітального будівництва Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області.
Відповідно до розпорядження керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації від 03.03.2021 № 8 «Про перейменування Відділу капітального будівництва військово цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк» Відділ капітального будівництва Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області перейменовано у Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та затверджено Положення про Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в новій редакції).
Відповідно до розпорядження керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації від 25.01.2022 № 168, внесені зміни до Розпорядження керівника Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації «Про перейменування Відділу капітального будівництва військово цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк» №8 від 03.03.2021, а саме п. 2 Розпорядження керівника Сєвєродонецької міської ВЦА «Про перейменування Відділу капітального будівництва військово цивільної адміністрації м. Сєвєродонецьк» №8 від 03.03.2021 та затверджено Положення про Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в новій редакції) (далі Положення 2022р.).
Відповідно до п. 1.1. Положення 2022р. Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області є виконавчим органом Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, що тимчасово на період здійснення повноважень Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району здійснює функції місцевого самоврядування з реалізації політики в сфері будівництва Сєвєродонецької територіальної громади, визначених чинним законодавством України.
Згідно з п. 1.4. Положення 2022р. Відділ підзвітний, підконтрольний Сєвєродонецькій міській військово-цивільній адміністрації Сєвєродонецького району, підпорядкований заступнику керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільній адміністрації Сєвєродонецького району.
Відповідно до п. 1.5 Положення 2022р. Відділ є юридичною особою публічного права, що здійснює функції місцевого самоврядування з реалізації будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту об`єктів ЖКГ та соціального призначення Сєвєродонецької територіальної громади, визначених чинним законодавством України і наділяється іншими повноваженнями відповідно до чинного законодавства України та розпоряджень керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, в межах яких діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність, згідно з чинним законодавством України. Відділ є виконавчим органом місцевого самоврядування, підпорядкованим Сєвєродонецькій міській військово-цивільній адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області тимчасово на період здійснення її повноважень.
Згідно з п. 1.6 Положення 2022р. Відділ здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Податкового Кодексу України, Законів України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», чинного законодавства України, нормативно-правових актів керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області і цього Положення.
Відповідно до п. 1.7. Положення 2022р. Відділ має право від свого імені укладати угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді.
Згідно з п. 1.8. Положення 2022р. Відділ є неприбутковою бюджетною установою, веде самостійний баланс, має бюджетні та інші рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України та в інших установах банків, печатку з власним найменуванням, штамп.
Відповідно до п. 1.11. Положення 2022р. під час виконання покладених на Відділ завдань у своїй діяльності взаємодіє в установленому порядку з підприємствами, установами, організаціями різних форм власності, громадськими об`єднаннями, органами місцевого самоврядування, органами державної влади, а також з органами внутрішніх справ, прокуратури, державної статистики та іншими державними органами.
Згідно з п. 2.1 Положення 2022р. Відділ Забезпечує реалізацію державної політики в області будівництва.
Відповідно до п. 2.2 Положення 2022р. Відділ виконує завдання по будівництву житлових будинків, об`єктів освіти, охорони здоров`я, зв`язку, транспорту, торгівлі, комунального господарства, культурно-побутового та іншого призначення та ефективного використання бюджету громади.
Згідно з п. 2.3. Положення 2022р. Відділ сприяє впровадженню в будівництво прогресивних проектних рішень, нових будівельних матеріалів, конструкцій і виробів.
Відповідно до п. 3.1. Положення 2022р. Відділ у відповідності з покладеними на нього завданнями здійснює такі функції:
п. 3.1.1. організатора та замовника будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту об`єктів житлово-комунального та соціального призначення на території Сєвєродонецької міської ВЦА;
п. 3.1.2. готує пропозиції до програм соціально-економічного розвитку, міського бюджету та подає їх на розгляд у відповідні відділи Сєвєродонецької міської ВЦА;
п. 3.1.3. організовує будівництво, реконструкцію, капітальний та поточний ремонт об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, житлових будинків та доріг місцевого значення;
п. 3.1.4. забезпечує дотримання законодавства у галузі будівництва;
п. 3.1.6. приймає участь у підготовці цільових програм з питань будівництва;
п. 3.1.7. розробляє проекти нормативно-правових актів;
п. 3.1.8. розташовує замовлення на проектно-вишукувальні роботи, укладає з проектними організаціями угоди на розробку проектно-кошторисної документації та проведення ними авторського нагляду за будівництвом;
п. 3.1.9. приймає та перевіряє комплектність та якість одержаної від проектних або вишукувальних організацій проектно-кошторисної документації та передає її будівельним організаціям;
п. 3.1.10. організує підготовку та затвердження у відповідному порядку проектів та титулів будівель, контролює їх здійснення;
п. 3.1.12. здійснює передачу виконавцям проектних робіт завдання на проектування та необхідних для цього даних;
п. 3.1.15. надає на договірних началах послуги замовника підприємствам та організаціям незалежно від форми власності, а також окремими громадянам та юридичним особам;
п. 3.1.16. забезпечує внесення до реєстру будівельної діяльності декларацій (повідомлень) про початок та завершення будівельних робіт, отримує дозвіл на початок будівельних робіт та сертифікат на об`єкти, де замовником виступає відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської ВЦА;
п. 3.1.17. укладає відповідні угоди з будівельними та підрядними організаціями, визначає ціни на будівництво об`єктів у відповідності з діючими нормативними документами;
п. 3.1.18. передає будівельній організації погоджені з нею документи на дозвіл відповідних органів на виконання будівельно-монтажних робіт;
п. 3.1.19. веде бухгалтерський та статистичний облік, складає у відповідні терміни та здає у встановленому порядку відповідним органам звітність по усіх видах діяльності за затвердженою формою, несе відповідальність за її достовірність;
п. 3.1.20. контролює витрачання коштів, передбачених проектною документацією, а також достовірність бухгалтерського обліку по об`єктам будівництва та витратам;
п. 3.1.21. передає закінченні будівництвом та введенні в експлуатацію об`єкти, проектно-кошторисну та технічну документацію, та інші необхідні документи експлуатуючим організаціям;
п. 3.1.22. забезпечує додержання договірної ціни, планової, фінансової та платіжної дисципліни;
п. 3.1.23. здійснює технічний нагляд за будівництвом, контроль за відповідністю об`єктів та якістю виконаних робіт проектам, технічним умовам та стандартам;
п. 3.1.12. здійснює розрахунки з підрядниками та іншими організаціями за виконані роботи та послуги.
Розділом 4 Положення 2022р. визначені права та обов`язки Відділу, а саме:
п. 4.1. отримувати у встановленому порядку від інших органів Сєвєродонецької міської ВЦА, підприємств, установ, організацій та посадових осіб інформацію, документи, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на Відділ повноважень;
п. 4.3. залучати фахівців інших структурних підрозділів Сєвєродонецької міської ВЦА, підприємств, установ та організацій, об`єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до компетенції відділу;
п. 4.4. скликати в установленому порядку наради, проводити семінари та конференції з питань, що належать до його компетенції.
Відповідно до п. 5.1. Положення 2022р. Відділ здійснює покладені на нього організаційно-розпорядчі і консультативно-дорадчі функції відповідно до Законів України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», розпоряджень керівника Сєвєродонецької міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області та інших нормативно-правових актів.
Керівник Відділу призначається у порядку, визначеному чинним законодавством, за поданням керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а у визначених законодавством випадках Командувачем об`єднаних сил.
Відповідно до п. 5.2. Положення 2022р. керівник Відділу, серед іншого:
п. 5.2.1. здійснює керівництво діяльністю Відділу та несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ функцій та повноважень;
п. 5.2.2. призначає на посади та звільняє у встановленому порядку працівників Відділу;
п. 5.2.3. видає розпорядчі документи в межах повноважень, що входять до його компетенції;
п. 5.2.4. діє без доручення від імені Відділу та представляє його інтереси в усіх підприємствах, установах, організаціях, не залежно від форм власності;
п. 5.2.6. розпоряджається у встановленому порядку коштами Відділу у межах кошторису;
п. 5.2.8. здійснює інші повноваження відповідно до законодавства України, розпоряджень керівника Сєвєродонецької міської ВЦА, згідно з діючим законодавством України.
Згідно з п. 5.3. Положення 2022р. працівники Відділу є посадовими особами органу місцевого самоврядування, на яких законами або іншими нормативно-правовими актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Відповідно до п. 6.1 Положення 2022р., керівник Відділу несе персональну відповідальність за несвоєчасне і неякісне виконання покладених на Відділ завдань і функцій у відповідності з чинним законодавством України.
Відповідно до розпорядження начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації від 25.04.2023 № 45ВА «Про перейменування Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, визначення місцезнаходження та затвердження Положення про відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в новій редакції)» Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області перейменовано у Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та затверджено Положення про Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в новій редакції) (далі Положення 2023р.).
Згідно з п. 1.1. Положення 2023р. Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області є виконавчим органом Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, здійснює функції місцевого самоврядування з реалізації політики в сфері будівництва Сєвєродонецької територіальної громади, визначених чинним законодавством України.
Відповідно до п. 1.4. Положення 2023р. Відділ підзвітний і підконтрольний Сєвєродонецькій міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району, підпорядкований заступнику керівника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району.
Згідно з п. 1.5 Положення 2023р. Відділ є юридичною особою публічного права, що здійснює функції місцевого самоврядування з реалізації будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту об`єктів ЖКГ та соціального призначення що перебувають у комунальній власності Сєвєродонецької територіальної громади, визначених чинним законодавством України і наділяється іншими повноваженнями відповідно до чинного законодавства України та розпоряджень начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, в межах яких діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність, згідно з чинним законодавством України. Відділ є виконавчим органом місцевого самоврядування, підпорядкованим Сєвєродонецькій міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, та за ознаками є самостійним відділом.
Відповідно до п. 1.6 Положення 2023р. Відділ в своїй діяльності керується Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», іншими Законами України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, Бюджетним та Податковим кодексами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, наказами та розпорядженнями начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, а також даним Положенням.
Згідно з п. 1.7. Положення 2023р. Відділ має право від свого імені укладати угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді.
Відповідно до п. 1.8. Положення 2023р. Відділ є неприбутковою бюджетною установою, веде самостійний баланс, має бюджетні та інші рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України та в інших установах банків, печатку з власним найменуванням, штамп, бланк зі своїм найменуванням.
Згідно з п. 1.11. Положення 2023р. під час виконання покладених на Відділ завдань у своїй діяльності взаємодіє в установленому порядку з підприємствами, установами, організаціями різних форм власності, громадськими об`єднаннями, органами місцевого самоврядування, органами державної влади, а також з органами внутрішніх справ, прокуратури, державної статистики та іншими державними органами.
Згідно з п. 2.1 Положення 2023р. Відділ Забезпечує реалізацію державної політики в області будівництва.
Відповідно до п. 2.2 Положення 2023р. Відділ виконує завдання по будівництву, реконструкції, капітального та поточного ремонту житлових будинків, об`єктів освіти, охорони здоров`я, зв`язку, транспорту, торгівлі, комунального господарства, культурно-побутового та іншого призначення, що перебувають у комунальній власності Сєвєродонецької територіальної громади, та ефективного використання капітальних вкладень.
Відповідно до п. 3.1. Положення 2023р. Відділ у відповідності з покладеними на нього завданнями здійснює такі функції, серед якого:
п. 3.1.1. замовника по будівництву, реконструкції, капітального та поточного ремонту житлових будинків, об`єктів освіти, охорони здоров`я, зв`язку, транспорту, торгівлі, комунального господарства, культурно-побутового та іншого призначення, що перебувають у комунальній власності Сєвєродонецької територіальної громади;
п. 3.1.3. організовує будівництво, реконструкцію, капітальний та поточний ремонт об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, житлових будинків та доріг місцевого значення;
п. 3.1.4. забезпечує дотримання законодавства у галузі будівництва;
п. 3.1.8. розташовує замовлення на проектно-вишукувальні роботи, укладає з проектними організаціями угоди на розробку проектно-кошторисної документації та проведення ними авторського нагляду за будівництвом;
п. 3.1.9. приймає та перевіряє комплектність та якість одержаної від проектних або вишукувальних організацій проектно-кошторисної документації та передає її будівельним організаціям;
п. 3.1.10. організує підготовку та затвердження у відповідному порядку проектів та титулів будівель, контролює їх здійснення;
п. 3.1.12. здійснює передачу виконавцям проектних робіт завдання на проектування та необхідних для цього даних;
п. 3.1.16. забезпечує реєстрацію на Порталі Єдиної державної системи у сфері будівництва дозвільних документів про початок та завершення будівельних робіт, отримує дозвіл на початок будівельних робіт та сертифікат на об`єкти, де замовником виступає відділ капітального будівництва військової адміністрації;
п. 3.1.17. укладає відповідні угоди з будівельними та підрядними організаціями, визначає ціни на будівництво об`єктів у відповідності з діючими нормативними документами;
п. 3.1.18. передає будівельній організації погоджені з нею документи на дозвіл відповідних органів на виконання будівельно-монтажних робіт;
п. 3.1.19. веде бухгалтерський та статистичний облік, складає у відповідні терміни та здає у встановленому порядку відповідним органам звітність по усіх видах діяльності за затвердженою формою, несе відповідальність за її достовірність;
п. 3.1.20. контролює витрачання коштів, передбачених проектною документацією, а також достовірність бухгалтерського обліку по об`єктам будівництва та витратам;
п. 3.1.21. передає закінченні будівництвом та введенні в експлуатацію об`єкти, проектно-кошторисну та технічну документацію, та інші необхідні документи експлуатуючим організаціям;
п. 3.1.22. забезпечує додержання договірної ціни, планової, фінансової та платіжної дисципліни;
п. 3.1.23. забезпечує здійснення технічного нагляду за будівництвом, контроль за відповідністю об`єктів та якістю виконаних робіт проектам, технічним умовам та стандартам;
п. 3.1.12. здійснює розрахунки з підрядниками та іншими організаціями за виконані роботи та послуги.
Розділом 4 Положення 2023р. визначені права та обов`язки Відділу, а саме:
п. 4.1. отримувати у встановленому порядку від інших органів військової адміністрації, підприємств, установ, організацій та посадових осіб інформацію, документи, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на Відділ повноважень;
п. 4.3. залучати фахівців інших структурних підрозділів ВА, підприємств, установ та організацій, об`єднань громадян (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до компетенції відділу;
п. 4.4. скликати в установленому порядку наради, проводити семінари та конференції з питань, що належать до його компетенції.
Відповідно до п. 5.1. Положення 2023р. Відділ здійснює покладені на нього організаційно-розпорядчі і консультативно-дорадчі функції відповідно до Законів України «Про правовий режим воєнного стану», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», розпоряджень начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та інших нормативно-правових актів.
Начальник Відділу призначається у порядку, визначеному чинним законодавством України, за поданням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Відповідно до п. 5.2. Положення 2023р. начальник Відділу, серед іншого: здійснює керівництво діяльністю Відділу та несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ функцій та повноважень; видає розпорядчі документи в межах повноважень, що входять до його компетенції; діє без доручення від імені Відділу та представляє його інтереси в усіх підприємствах, установах, організаціях, не залежно від форм власності; розпоряджається у встановленому порядку коштами Відділу у межах кошторису; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства України, розпоряджень начальника військової адміністрації, згідно з діючим законодавством України; звітує про роботу Відділу перед начальником Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Згідно з п. 5.3. Положення 2023р. працівники Відділу є посадовими особами органу місцевого самоврядування, на яких законами або іншими нормативно-правовими актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Відповідно до п. 6.1 Положення 2023р., начальник Відділу несе персональну відповідальність за несвоєчасне і неякісне виконання покладених на Відділ завдань і функцій у відповідності з чинним законодавством України.
Окрім того, п. п. 5, 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на таких принципах як принцип обґрунтованості (бюджет формується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку України та розрахунках надходжень бюджету і витрат бюджету, що здійснюються відповідно до затверджених методик та правил) та принцип ефективності та результативності бюджетної системи України (при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів).
Згідно з п. 23 частини першої ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства України є здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов`язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Казначейства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Бюджетного кодексу України посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 Бюджетного кодексу України порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності згідно з законами України його керівника чи інших відповідальних посадових осіб, залежно від характеру вчинених ними діянь.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 як начальник Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (з 25.04.2023 начальник відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області) на момент вчинення злочину обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
ОСОБА_4 , будучи службовою особою місцевого самоврядування, а саме начальником Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації (далі ВКБ Сєвєродонецької МВЦА), маючи умисел, спрямований на розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
11 листопада 2022 року Управлінням охорони здоров`я Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації (далі Управління охорони здоров`я) з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях (далі орендодавець) та Державним підприємством «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» (далі балансоутримувач) укладено договір оренди нерухомого майна або іншого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності № 12/7650-ОД (далі договір оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД).
Відповідно до наказу Регіонального відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях «Про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу» від 13.10.2022, вказаний об`єкт оренди державного нерухомого майна включений до Переліку другого типу (перелік об`єктів, щодо якого прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону), та відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ переданий в оренду без проведення аукціону.
Відповідно до п. 4.1 змінюваних умов договору оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД об`єкт оренди нерухоме майно - будівля адміністративного призначення (корпус № 45), загальною площею 1322,9 кв.м. за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова».
Згідно з п. п. 7, 7.1 змінюваних умов договору оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД цільове призначенням майна є розміщення органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 5.1 незмінюваних умов договору оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД орендар має право: за згодою балансоутримувача проводити поточний та/або капітальний ремонт майна, і виступати замовником на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонту; здійснювати невід`ємні поліпшення майна за наявності рішення орендодавця про надання згоди, прийнятого відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ (далі Закон) та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі Порядок); за згодою орендодавця, наданою відповідно до Закону та Порядку, і один раз протягом строку оренди зарахувати частину витрат на проведення капітального ремонту в рахунок зменшення орендної плати.
Згідно з п. 5.2 незмінюваних умов договору оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД порядок отримання орендарем згоди балансоутримувача і орендодавця на проведення відповідних видів робіт, передбачених п. 5.1 цих договорів, порядок отримання орендарем згоди орендодавця на зарахування витрат на проведення цих робіт в рахунок орендної плати і умови, на яких здійснюється таке зарахування, а також сума витрат, які можуть бути зараховані, визначаються Порядком.
Відповідно до п. 6.1 незмінюваних умов договору оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД орендар зобов`язаний використовувати орендоване майно відповідно до призначення, визначеного у п. 7 Умов.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ Орендар державного або комунального майна має право за письмовою згодою балансоутримувача майна за рахунок власних коштів здійснювати поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна. Балансоутримувач розглядає клопотання орендаря і протягом 10 робочих днів може прийняти одне з таких рішень з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач: рішення про надання згоди на здійснення ремонту за рахунок орендаря; рішення про відмову у наданні згоди на здійснення ремонту».
Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ Орендар може звернутися з клопотанням про отримання згоди на здійснення невід`ємних поліпшень, якщо за розрахунками орендаря, підтвердженими висновком будівельної експертизи, його прогнозовані витрати на ремонт об`єкта оренди, за виключенням його витрат на виконання ремонтних робіт, що були зараховані згідно з частиною другою цієї статті, становитимуть не менш як 25 відсотків ринкової вартості об`єкта оренди, визначеної суб`єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна станом на будь-яку дату поточного року.
Рішення про надання згоди на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна приймає орендодавець за наявності письмової згоди балансоутримувача, а також згоди уповноваженого органу управління балансоутримувача у випадках, передбачених статутом чи положенням балансоутримувача, в порядку, встановленому Фондом державного майна України.
Згідно з ч. 5 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ Балансоутримувач орендованого майна приймає рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря про здійснення невід`ємних поліпшень, якщо майно перебуває у задовільному стані і не вимагає додаткових поліпшень для здійснення орендарем виду діяльності, передбаченого договором оренди, або якщо поліпшення можуть бути виконані в межах поточного ремонту.
Згідно з ч. 6 ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ Підставами для прийняття рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря про здійснення невід`ємних поліпшень є: отримання орендарем майна в оренду без проведення аукціону або конкурсу; прийняття балансоутримувачем майна рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті.
Згідно з п. 153 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оренди державного та комунального майна» від 03.06.2020 № 483, орендар має право за письмовою згодою балансоутримувача майна за рахунок власних коштів здійснювати поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна. Для отримання такої згоди орендар звертається до балансоутримувача із клопотанням, у якому обґрунтовує необхідність проведення такого ремонту. До клопотання додаються: опис ремонтних робіт; орієнтовний строк їх проведення. Балансоутримувач розглядає клопотання орендаря та протягом десяти робочих днів приймає одне з рішень, передбачених ч. 1 ст. 21 Закону. У разі встановлення додаткової умови оренди щодо виконання певних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об`єкта оренди в певній сумі протягом певного строку, під час оприлюднення оголошення про передачу майна в оренду надається згода на здійснення поточного та/або капітального ремонту орендованого майна, відповідно до цього пункту. Згода на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати або згода на здійснення невід`ємних поліпшень надається орендарю відповідно до цього Порядку.
Так, 05.12.2022 керівником Сєвєродонецької МВЦА за результатами оперативної наради від 29.11.2022 надано протокольне доручення від 05.12.2022 № 910/2ВС начальнику ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 , яким доручено невідкладно визначити виконавця розробки проектно-кошторисної документації, та проведення ремонтних робіт нерухомого майна за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває в оренді Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької МВЦА на підставі договору оренди нерухомого майна або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності № 12/7650-ОД від 11.11.2022.
Приблизно в грудні 2022 року, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, будучи обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі щодо заходів, спрямованих на необхідності надання якісних послуг органами місцевого самоврядування та на розміщення внутрішньо-переміщених осіб, та достовірно знаючи про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розуміючи та усвідомлюючи повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі очолюваного ним відділу, у начальника ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 виник протиправний умисел, спрямований на розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.
Так, 08.12.2022 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 реалізуючи свій злочинний умисел, достовірно знаючи, що відсутня письмова згода балансоутримувача на здійснення поточного і капітального ремонту орендованого майна та відсутнє рішення орендодавця про надання згоди на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна за договором оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, яке неможливо отримати так як майно передано в оренду без проведення аукціону або конкурсу, самостійно визначивши вид будівельних робіт, для визначення виконавця розробки проектно-кошторисної документації за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: АДРЕСА_2 », а також вартості розробки проєктно-кошторисної документації, спрямував лист з технічним завданням від 08.12.2022 № 69-1 на адресу фізичної особи підприємця ОСОБА_8 (далі ФОП ОСОБА_8 ), лист з технічним завданням від 08.12.2022 № 67 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Урбантекс» (далі ТОВ «Урбантекс» та лист з технічним завданням від 08.12.2022 № 68 на адресу фізичної особи підприємця ОСОБА_9 .
Далі в період з 08.12.2022 по 22.12.2022, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 отримав комерційну пропозицію щодо розробки проектно-кошторисної документації за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» від ФОП ОСОБА_8 на суму 870906 гривень, від ТОВ «Урбантекс» на суму 1100000 гривень.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, 22.12.2022 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 153 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, достовірно знаючи, що відсутня письмова згода балансоутримувача на здійснення поточного і капітального ремонту орендованого майна та згода орендодавця на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна за договором оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, яку неможливо отримати так як майно передано в оренду без проведення аукціону або конкурсу, склав протокол № 1 щодо прийняття рішення уповноваженою особою стосовно розгляду пропозицій по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» (розробка проєктно-кошторисної документації). Відповідно до зазначеного протоколу ОСОБА_4 вирішив укласти договір на закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі з ФОП ОСОБА_8 по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» (розробка проектно-кошторисної документації) на суму 870906 гривень.
В подальшому, 22.12.2022 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 , перебуваючи в м. Дніпро Дніпропетровської області, більш точний час та місце в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, будучи службовою особою, в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 153 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, достовірно знаючи, що відсутня письмова згода балансоутримувача на здійснення поточного і капітального ремонту орендованого майна та згода орендодавця на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна за договором оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, яку неможливо отримати так як майно передано в оренду без проведення аукціону або конкурсу, уклав з ФОП ОСОБА_8 договір на виконання проєктних робіт № 9-ПР від 22.12.2022 з додатками (далі Договір № 9-ПР).
Також, 22.12.2022 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 продовжуючи свої злочинні дії, затвердив додаток № 3 до Договір № 9-ПР, а саме завдання на проєктування по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46», до якого включив проєктувальні завдання на проведення будівельних робіт на здійснення невід`ємних поліпшень будівлі.
Відповідно до п. 1.1. Договору № 9-ПР ВКБ Сєвєродонецької МВЦА доручає, а ФОП ОСОБА_8 бере на себе зобов`язання на свій ризик здійснити за завданням на проєктування в одну стадію: робочий проєкт (РП), відповідно до вимог ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проєктної документації на будівництво» по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» (код ДК 021-2015:45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт).
Відповідно до п. 2.1. Договору № 9-ПР, замовник перераховує оплату відповідно до акту приймання робіт, що складає 870906 гривень, у тому числі податок (5%) 43545,3 гривень.
Відповідно до п. 2.3. Договору № 9-ПР, проєктно-кошторисна документація виконується в обсязі наданому замовником у вихідних даних-завданні на проєктування.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, 16.02.2023 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 , перебуваючи в м. Дніпро Дніпропетровської області, більш точний час та місце в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, уклав з ФОП ОСОБА_8 додаткову угоду № 1 до договору № 9-ПР, відповідно до якої внесені зміни в п. 3.1. Договору № 9-ПР, зокрема визначено строк виконання робіт грудень 2022 року березень 2023 року.
12 квітня 2023 року начальник ВКБ Сєвєродонецької МВЦА ОСОБА_4 уклав з ФОП ОСОБА_8 додаткову угоду № 2 до договору № 9-ПР, відповідно до якої внесені зміни в п. 3.1. Договору № 9-ПР, зокрема встановлено строк виконання робіт грудень 2022 року квітень 2023 року.
01 травня 2023 року начальник ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 уклав з ФОП ОСОБА_8 додаткову угоду № 3 до договору № 9-ПР, якою внесені зміни в п. 8 Договору № 9-ПР, у зв`язку зі зміною реквізитів замовника.
11 травня 2023 року начальник ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 уклав з ФОП ОСОБА_8 додаткову угоду № 4 до договору № 9-ПР, якою внесені зміни в п. 8 Договору № 9-ПР, у зв`язку зі зміною реквізитів підрядника.
11 травня 2023 року до ВКБ Сєвєродонецької МВА від ФОП ОСОБА_8 надійшла проєктно-кошторисна документація за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46», після чого ОСОБА_4 підписав акт здачі-приймання робіт № 1 від 11.05.2023 за договором № 9-ПР від 22.12.2022.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, 11.05.2022 начальник ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 перебуваючи в м. Дніпро Дніпропетровської області, більш точний час та місце в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 153 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, за відсутності письмової згоди балансоутримувача на здійснення поточного і капітального ремонту орендованого майна та згоди орендодавця на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна за договором оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, яку неможливо отримати так як майно передано в оренду без проведення аукціону або конкурсу, надав вказівку виконувачу обов`язки начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_10 на підставі акту здачі-приймання робіт № 1 від 11.05.2023, здійснити перерахування коштів на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 у якості оплати по договору № 9-ПР від 22.12.2022.
11 травня 2023 року виконуюча обов`язки начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_10 , не будучи обізнаною про злочинний умисел ОСОБА_4 , підготувала електронну платіжну інструкцію № 2 від 11.05.2023 на перерахування грошових коштів в сумі 870906 гривень на рахунок ФОП ОСОБА_8 , яку 12.05.2023 підписала своїм електронним цифровим підписом (02030ЕЕ551) та направила на підпис начальнику ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4
12 травня 2023 року о 11.52 год. начальник ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, перебуваючи в м. Дніпро Дніпропетровської області, більш точне місце в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, підписав електронну платіжну інструкцію № 2 від 11.05.2023 своїм електронним цифровим підписом (02030ЕЕ553), чим надав йому статусу офіційного документа.
На підставі вказаної платіжної інструкції № 2 від 11.05.2023 ВКБ Сєвєродонецької МВА на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 № НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк» перераховано грошові кошти в сумі 870 906 гривень у якості оплати за договором № 9-ПР від 22.12.2022.
Відповідно до висновку експерта № 854 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 28.08.2025, розроблена ФОП ОСОБА_8 на підставі договору від 22.12.20223 № 9-ПР проектно-кошторисна документація за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» не відповідає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва. Будівельні роботи, зазначені в розробленій ФОП ОСОБА_8 на підставі договору від 22.12.2022 № 9-ПР проектно-кошторисній документації, передбачають здійснення реконструкції будівлі, з внесенням невід`ємних поліпшень до її конструкції.
14 липня 2023 року договір оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, укладений Управлінням охорони здоров`я Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях достроково припинено та будівлю передано балансоутримувачу.
20 липня 2023 року Cєвєродонецькою міською військовою адміністрацією з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях (орендодавець) укладено договір оренди будівлі адміністративного призначення (корпус № 45), загальною площею 1322,9 кв.м. за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», який розірвано 12.12.2024.
Крім того, листом Регіонального відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській від 10.10.2023 № 11-07-04389, Cєвєродонецькій міській військовій адміністрації відмовлено в погодженні клопотання щодо здійснення невід`ємних поліпшень об`єкта оренди будівлі адміністративного призначення (корпус № 45), загальною площею 1322,9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 .
Таким чином, починаючи з 11.05.2023 на підставі розробленої ФОП ОСОБА_8 проєктно-кошторисної документації «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус №45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» не можливо провести будівельні роботи з невід`ємних поліпшень вказаної будівлі.
Згідно висновку експерта № 320 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.03.2026, документально підтверджується сума безпідставного перерахування грошових коштів ВКБ Сєвєродонецької МВА на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 згідно договору на виконання проєктних робіт від 22.12.2022 № 9-ПР та акту № 1 здачі-приймання робіт від 11.05.2023 у розмірі 870906 гривень.
Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які виразились у розтраті чужого майна (бюджетних грошових коштів) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь ФОП ОСОБА_8 , ОСОБА_4 в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 153 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, завдав Сіверськодонецькій міській територіальній громаді Сіверськодонецького району Луганської області в особі Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області збитки на суму 870906 гривень, які на момент вчинення кримінального правопорушення у шістсот і більше разів перевищували неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.
07 липня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 КК України.
Під час проведення першочергових слідчих (розшукових) дій ОСОБА_4 свою вину у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення не визнав. Разом з тим вина останнього повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, якими обґрунтовується пред`явлена підозра, а саме:
-повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення управлінням ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 16.10.2023;
-розпорядженням міського голови Сєвєродонецької міської ради «Про переведення на посаду ОСОБА_4 » від 17.07.2018 № 281-к, відповідно до якого ОСОБА_4 переведено на посаду начальника Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської ради;
-положенням про Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військово- цивільної адміністрації Сєвєродонецього району Луганської області (нова редакція) затвердженим розпорядженням керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 25.01.2022 № 168, яким визначені права та обов`язки Відділу капітального будівництва та його керівника;
-положення про Відділ капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в новій редакції) затвердженим розпорядження начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації від 25.04.2023 № 45ВА, яким визначені права та обов`язки Відділу капітального будівництва та його керівника;
-розпорядженням керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації від 09.02.2023 № 47ВС «Про внесення змін до бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади на 2023 рік» з додатками, якими визначено головного розпорядника коштів місцевого бюджету по інвестиційному проекту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» та зазначено обсяг видатків бюджету розвитку у обсязі 870 906 гривень;
-договором оренди нерухомого майна або іншого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, укладеного Управлінням охорони здоров`я Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях та Державним підприємством «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», яким визначені умови оренди нерухомого майна - будівлі адміністративного призначення (корпус № 45), загальною площею 1322,9 кв.м. за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова»;
-наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях «Про включення об`єкта оренди до Переліку відповідного типу» від 13.10.2022, відповідно до якого, об`єкт оренди державного нерухомого майна за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, включений до Переліку другого типу (перелік об`єктів, щодо якого прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону);
-протокольним дорученням керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації від 05.12.2022 № 910/2ВС, яким ОСОБА_4 доручено невідкладно визначити виконавця розробки проектно-кошторисної документації, та проведення ремонтних робіт нерухомого майна за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває в оренді Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької МВЦА на підставі договору оренди нерухомого майна або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності № 12/7650-ОД від 11.11.2022;
-протоколом оперативної наради Сєвєродонецької МВЦА за від 29.11.2022, на якому прийнято рішення доручити ОСОБА_4 невідкладно визначити виконавця розробки проектно-кошторисної документації, та проведення ремонтних робіт нерухомого майна за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває в оренді Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької МВЦА;
-листами ВКБ Сєвєродонецької МВЦА з технічним завданням від 08.12.2022 № 67 на адресу ТОВ «Урбантекс», від 08.12.2022 № 68 на адресу ФОП ОСОБА_9 , від 08.12.2022 № 69-1 на адресу ФОП ОСОБА_8 , для визначення виконавця розробки проектно-кошторисної документації, а також вартості розробки проєктно-кошторисної документації за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: АДРЕСА_2 »;
-протокол № 1 щодо прийняття рішення уповноваженою особою стосовно розгляду пропозицій по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» (розробка проєктно-кошторисної документації) від 22.12.2022, яким ОСОБА_4 прийнято рішення укласти договір на закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі з ФОП ОСОБА_8 по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: АДРЕСА_2 » (розробка проектно-кошторисної документації) на суму 870906 гривень;
-договором на виконання проєктних робіт від 22.12.2022 № 9-ПР з додатками, укладеного ВКБ Сєвєродонецької МВЦА з ФОП ОСОБА_8 , відповідно до якого ФОП ОСОБА_8 бере на себе зобов`язання на свій ризик здійснити за завданням на проєктування в одну стадію: робочий проєкт (РП), відповідно до вимог ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проєктної документації на будівництво» по об`єкту «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус № 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46» (код ДК 021-2015:45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт);
-актом здачі-приймання робіт № 1 від 11.05.2023 за договором № 9-ПР від 22.12.2022, укладеним між ВКБ Сєвєродонецької МВЦА, в особі начальника ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_8 про те, що роботи за договором виконанні в повному обсязі;
-платіжною інструкцією ВКБ Сєвєродонецької МВА № 2 від 11.05.2023 на перерахування коштів на рахунок ФОП ОСОБА_8 в якості оплати за розробку проектно-кошторисної документації «Реконструкція для ВПО у м. Дніпро» згідно договору № 9-ПР від 22.12.2022;
-договором оренди нерухомого майна або іншого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 20.07.2023 № 12/02-7798-ОД, укладеним Сєвєродонецькою міської військовою адміністрацією з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях та Державним підприємством «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова», яким визначені умови оренди нерухомого майна - будівлі адміністративного призначення (корпус № 45), загальною площею 1322,9 кв.м. за адресою: м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, що перебуває на балансі Державного підприємства «Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова»;
-листом Сєвєродонецької МВА від 16.08.2023 № 968В до ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» щодо отримання згоди, відповідно до умов договору оренди від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД, на ремонт та невід`ємне поліпшення майна, орендованої будівлі (корпус № 45), за адресою: м. Дніпро, пр. О. Поля, 46 за власний рахунок;
-листом ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» від 28.08.2023 №124Д/607 Сєвєродонецької МВА, яким балансоутримувач орендованого майна за договором оренди від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД не заперечує щодо проведення поточного ремонту орендованої будівлі без права внесення будь-яких змін до конструктивних елементів будівлі та без права зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати;
-листом Сєвєродонецької МВА від 12.09.2023 № 1171ВА до ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» щодо отримання згоди, відповідно до умов договору оренди від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД, на ремонт (капітальний) та невід`ємне поліпшення майна, орендованої будівлі (корпус № 45), за адресою: м. Дніпро, пр. О. Поля, 46 за власний рахунок;
-листом ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» від 26.09.2023 №124Д/698 до РВ ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, відповідно до якого балансоутримувач розглянув проектно-кошторисну документацію, в якій орендар (Сєвєродонецька МВА) пропонує не тільки здійснення капітального ремонту, а провести реконструкцію будівлі зі зміною її функціонального призначення, що не відповідає цільовому призначенню орендованого майна, та яким спрямував до орендодавця відповідну проектно-кошторисну документацію для прийняття рішення про можливість проведення капітального ремонту з реконструкцією орендованого майна;
-листом РВ ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях до ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» «щодо здійснення ремонту орендованого майна» від 10.10.2023 № 11-07-04389, відповідно до якого, враховуючи, що майно, яке є предметом договору від 20.07.2023 № 12/02-7798-ОД, орендарем отримано без проведення аукціону, відповідно до норм, встановлених ч. 6 ст. 21 Закону про оренду, п. 8 розділу ІІІ Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого державного майна, затвердженого наказом ФДМУ від 18.08.2022 №910, це є підставою для прийняття рішення про відмову у погодженні клопотання орендаря щодо здійснення невід`ємних поліпшень об`єкта оренди;
-листом ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» від 16.10.2023 №124Д/759 до Сєвєродонецької МВА, яким балансоутримувач орендованого майна за договором оренди від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД не заперечує щодо проведення поточного та капітального ремонту орендованої будівлі без права внесення будь-яких змін до конструктивних елементів будівлі та без права зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати. Розглянувши проектно-кошторисну документацію, в якій пропонується не тільки здійснити капітальний ремонт, а провести реконструкцію будівлі зі зміною її функціонального призначення, ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» відмовляє в погоджені щодо здійснення реконструкції будівлі;
-листом ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» від 06.01.2024 №907/1 до Сєвєродонецької МВА, балансоутримувач орендованого майна за договором оренди від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД не заперечує щодо проведення поточного та капітального ремонту орендованої будівлі без права зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати;
-протоколом допиту свідка заступника начальника РВ ФДМУ по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях ОСОБА_11 від 20.12.2023, яка пояснила, що орендар може звернутись до балансоутримувача з письмовим клопотанням про здійснення невід`ємних поліпшень будівлі, але відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть здійснюватися невід`ємні поліпшення будівлі, яка передана в оренду без застосування аукціону або конкурсу;
-протоколом допиту свідка провідного фахівця договірного бюро управління 124 ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» ОСОБА_12 від 09.01.2024, яка пояснила, що відповідно до договорів оренди № 12/7650-ОД від 11.11.2022 та від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД будівля може використовуватись виключно за цільовим призначенням для розміщення органу самоврядування. За результатами розгляду клопотань орендаря за договором від 20.07.2023 №12/02-7798-ОД, про проведення поточного та/або капітального ремонту майна і виступати замовником на виготовлення проектно-кошторисної документації, яка передбачала реконструкцію будівлі, ДП «ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова» відмовлено орендарю, у зв`язку з тим, що надісланий проект реконструкції передбачав зміну функціонального призначення будівлі, а також мітив невід`ємні поліпшення об`єкту оренди;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_10 (виконуючої обов`язки начальника відділу бухгалтерського обліку головного бухгалтера відділу капітального будівництва Сєвєродонецької МВЦА )від 30.06.2026, яка пояснила, що усіма питаннями укладанням та виконання договору на виконання проєктних робіт займався начальник ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 . За вказівкою ОСОБА_4 , підготувала електронну платіжну інструкцію № 2 від 11.05.2023 на перерахування грошових коштів в сумі 870906 гривень на рахунок ФОП ОСОБА_8 , яку підписала своїм електронним цифровим підписом та направила на підпис начальнику ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_4 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 01.07.2026, яка пояснила що проектна документація розроблялась на підставі договору № 9-ПР від 22.12.2022, укладеного ФОП ОСОБА_8 з ВКБ Сєвєродонецької МВЦА, в особі ОСОБА_4 , завдання проектування за вказаним договором чітко відповідає проведенню робіт з реконструкції;
-висновком експерта № 854 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 28.08.2025, розроблена ФОП ОСОБА_8 на підставі договору від 22.12.20223 № 9-ПР проектно-кошторисна документація за об`єктом «Реконструкція будівлі адміністративного призначення (корпус 45) для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, з розташуванням вбудованих приміщень громадського призначення, за адресою: АДРЕСА_2 » не відповідає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва. Будівельні роботи, зазначені в розробленій ФОП ОСОБА_8 на підставі договору від 22.12.2022 № 9-ПР проектно-кошторисній документації, передбачають здійснення реконструкції будівлі, з внесенням невід`ємних поліпшень до її конструкції;
-висновком експерта № 320 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.03.2026, документально підтверджується сума безпідставного перерахування грошових коштів ВКБ Сєвєродонецької МВА на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 згідно договору на виконання проєктних робіт від 22.12.2022 № 9-ПР та акту № 1 здачі-приймання робіт від 11.05.2023 у розмірі 870906 гривень.
-висновком експерта № 2290 за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи від 04.06.2026, підписи від імені ОСОБА_4 в документах: протоколі № 1 щодо прийняття рішення уповноваженою особою стосовно розгляду пропозиції, договорі № 9-ПР на виконання проектних робіт від 22.12.2022 та додатках і додаткових угодах до нього, акті № 1 здачі-приймання робіт від 11.05.2023 за договором № 9-ПР від 22.12.2022, виконано ОСОБА_4 ;
-іншими доказами у їх сукупності.
При цьому, ОСОБА_4 відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 12 КК України підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, за який законом згідно з санкцією ч. 5 ст. 191 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Необхідність обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Метою та підставами застосування стосовно підозрюваного
ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити вищезазначені дії.
Переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
Вказаний ризик обґрунтовується тяжкістю покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_4 відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 12 КК України підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, за який законом згідно з санкцією ч. 5 ст. 191 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини тяжкість покарання не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі обвинуваченого настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.
Крім того, на даний час на території України, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, діє воєнний стан та продовжується збройний конфлікт між Збройними Силами України та окупаційними військами РФ і незаконними військовими формуваннями, які тимчасово окупували частину території України, зокрема Донецької та Луганської областей, які є непідконтрольною правоохоронним та іншим органам влади України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що
ОСОБА_4 є уродженцем м. Лисичанська Луганської області, який знаходиться на тимчасово окупованій території України, проживав та працював до початку військової агресії РФ проти України в м. Сіверськодонецьку Луганської області, тобто до 24.02.2022, що свідчить про наявність у ОСОБА_4 соціальних зв`язків з особами, які проживають на тимчасово окупованій території України, непідконтрольній органам державної влади України.
Підозрюваний ОСОБА_4 також має документи для виїзду за кордон паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
При цьому у сторони обвинувачення відсутні будь-які процесуальні права щодо ініціювання питання внесення до інтегрованої інформаційно телекомунікаційної системи «Гарт-1П» інформації з приводу контролю перетину державного кордону України ОСОБА_4 , так як останній не перебуває у розшуку.
Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Є підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 , будучи обізнаним про предмети, речі та документи, які зберегли на собі сліди вчинення злочину та можуть бути використані для доведення обставин визначених ст. 91 КПК України, а саме інших документів, що стосуються отримання письмової згоди балансоутримувача на здійснення поточного і капітального ремонту орендованого майна та згоди орендодавця на здійснення невід`ємних поліпшень державного майна за договором оренди від 11.11.2022 № 12/7650-ОД, та укладення і виконання договору від 22.12.2022 № 9-ПР, та місцезнаходження яких в ході досудового розслідування не встановлено, обізнаним про місце їх знаходження, так як є висока імовірність того, що ці докази наявні безпосередньо в розпорядженні підозрюваного, і з метою ухилення від наслідків, які тягне за собою притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинений особливо тяжкий злочин, ОСОБА_4 може вжити заходи з приховування результатів своєї протиправної діяльності, а саме знищити, сховати або спотворити речі та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Тим самим підтверджується ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
Вказаний ризик обґрунтовується тим, що станом на теперішній час у кримінальному провадженні наявні свідки, а саме колишні та нинішні працівники Сєвєродонецької МВА яким відомі обставини, що стосуються підозрюваного. Так, допитано як свідка колишнього співробітника ВКБ Сєвєродонецької МВА ОСОБА_13 , у підпорядкуванні якого вона раніше знаходились на момент вчинення кримінального правопорушення.
При цьому, допит свідків має значення для доказування у кримінальному провадженні лише у разі їх надання під час судового розгляду із забезпеченням права обвинуваченого на перехресний допит. З метою уникнення відповідальності ОСОБА_4 може незаконно впливати на вказаних осіб, з якими він особисто знайомий, з метою надання неправдивих показань органу досудового розслідування та суду.
Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Вказаний ризик підтверджується тим, що ОСОБА_4 продовжує обіймати посаду начальника ВКБ Сіверськодонецької МВА та має безперешкодний доступ до адміністративних приміщень адміністрації, комп`ютерної техніки, первинної бухгалтерської документації та електронних цифрових підписів. Усвідомлюючи загрозу суворого покарання за ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_4 має реальну можливість знищити, приховати або підробити документи, які ще не виявлені, але мають значення для досудового розслідування. Також, враховуючи, що ОСОБА_4 тривалий час працює на вказаній посаді та має широке коло зв`язків серед службових осіб державних органів та контролюючих інстанцій, може використати ці зв`язки з метою створення штучних перешкод для проведення усіх слідчих (розшукових) дій, або залучення сторонніх осіб для викривлення об`єктивних обставин кримінального провадження, що суттєво ускладнить або унеможливить встановлення істини у розумні строки.
Вчинити інше кримінальне правопорушення.
Варто зазначити, що мотивований вище ризик здійснення впливу на свідків становить собою склад окремих кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема ст. 386 КК України перешкоджання з`явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку, а також вчинити новий злочин.
Крім цього, в ході досудового розслідування встановлено, що 14.03.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжкого корисливого злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України у іншому кримінальному провадженні № 12023130000003497 від 21.11.2023.
Вказане свідчить, що ОСОБА_4 систематично вчиняє корупційні кримінальні правопорушення та продовжить свою злочинну діяльність.
Обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 відповідає суспільному інтересу. Крім того, гарантії того, що підозрюваний не вчинить інше кримінальне правопорушення, відсутні.
Так, обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 спрямоване на забезпечення посилення контролю за місцем перебування останнього, виконання ним процесуальних обов`язків.
Разом із тим, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи відсутність відомостей про те, що злочини, у вчиненні яких ОСОБА_4 підозрюється, вчинені із застосуванням насильства чи погрози його застосування, спричинили загибель людини чи раніше йому обирався запобіжний захід у вигляді застави, проте був порушений ним, слідчий суддя зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених КПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків. Враховуючи встановлені досудовим розслідуванням ризики, передбачені п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також розмір майнової шкоди, спричиненої кримінальним правопорушенням, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , у зв`язку з чим вбачаються достатні підстави для визначення ОСОБА_4 , в порядку п. 3 ч. 5 ст. 182, ч. 3 ст. 183 КПК України, застави в розмірі від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, але не менше суми спричинених збитків, а саме не менше 870906 грн.
У разі внесення застави варто визначити необхідність виконання підозрюваним ОСОБА_4 обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, зокрема, прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, тобто з м. Дніпро, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом, а саме зі свідками у даному кримінальному провадженні, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 та іншими свідками, які фактично є колишніми колегами і підлеглими працівниками підозрюваного.
Застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 спрямоване на забезпечення контролю за місцем перебування останнього, виконання ним процесуальних обов`язків, попередження та своєчасне припинення вчинення ОСОБА_4 спроб: переховуватись від органу досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
При цьому тримання ОСОБА_4 під вартою є єдиним, виключним і достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування кримінального провадження. Обрання запобіжного заходу більш м`якого, ніж тримання під вартою, не забезпечить запобіганню спробам підозрюваного переховуватись від слідства та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, вчинити інше кримінальне правопорушення тобто запобігання ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України.
Все вищезазначене дає органу досудового розслідування достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 при застосуванні більш м`якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, у подальшому може переховуватись від слідства та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Оцінюючи в сукупності викладене, варто прийти до висновку, що інші менш суворі запобіжні заходи не зможуть запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку ОСОБА_4 та відповідно до ст.ст. 183, 194 КПК України, йому необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у установі Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.
На підставі викладеного старший слідчий просить суд задовольнити клопотання та обрати стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м. Лисичанськ Луганської області, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , громадянину України, підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, терміном на 60 днів з моменту затримання.
У разі обрання підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, визначити останньому заставу в розмірі від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, але не менше суми спричинених збитків, а саме не менше 870906 гривень, при цьому, визначити необхідність виконання ним наступних обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, тобто з м. Дніпро, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом, а саме зі свідками у даному кримінальному провадженні, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 та іншими свідками, які фактично є колишніми колегами і підлеглими працівниками підозрюваного.
Клопотання старшого слідчого погоджено прокурором Луганської обласної прокуратури, оформлене відповідно до вимог ст. 155 Кримінального процесуального кодексу України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання старшого слідчого підтримав та просив його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що злочину не вчиняв, умислу на розтрату бюджетних коштів не мав. Проект був розроблений на виконання протокольного доручення голови Сіверодонецької МВЦА.
Захисники ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання та просили відмовити, оскільки на їх переконання з тексту клопотання та підозри не вбачається жодної обґрунтованості умислу ОСОБА_4 на вчинення кримінального правопорушення. Крім того, ОСОБА_4 майже три роки є обізнаним про наявність даного кримінального провадження, оскільки надавав документи, та у нього неодноразово проводилися обшуку. Має родину, неповнолітню дитину та батьків похилого віку. Ризик впливу на свідків не є виправданим, оскільки ОСОБА_4 протягом тривалого часу ні на кого не впливав.
Вислухавши доводи та пояснення підозрюваного та захисників, доводи прокурора, дослідивши подані матеріали, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання старшого слідчого з наступних підстав.
Судом встановлено, що у травні місяці 2023 року посадовими особами Відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської військової адміністрації, шляхом зловживання своїм службовим становищем в умовах воєнного стану, при виконанні істотних умов договору №9-ПР від 21.12.2022, укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 , здійснили розтрату бюджетних коштів в особливо великих розмірах в сумі 870906 гривень. Кримінальне провадження зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 19.10.2023 року під №42023130000000062 за правовою кваліфікацією ч. 5 ст. 191 КК України.
07 липня 2026 року о 08 год. 53 хв. ОСОБА_4 в порядку ст.ст. 276-279 Кримінального процесуального кодексу України в присутності захисника було письмово повідомлено про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
У відповідності до ст. 176 Кримінального процесуального кодексу України, запобіжними заходами є: особисте зобов`язання; особиста порука; застава; домашній арешт; тримання під вартою. Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку, визначеному цим Кодексом. Слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою. Запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.
За змістом ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Положеннями ст. 178 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Слідчий суддя приходить до висновку про відсутність ризиків зазначених у клопотання старшого слідчого, як і не було доведено прокурором в судовому засіданні наявності достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а тому, враховуючи обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , тяжкість покарання, яке загрожує останньому в разі визнання його винним у зазначеного кримінального правопорушення, та дані про його особу, який разом зі своєю родиною змінив місце постійного проживання, переїхавши через бойові дії та окупацію рідного міста до м. Дніпра, де винаймають житло, крім того він утримує неповнолітню дитину 2011 року народження, а також має на утриманні батьків похилого віку.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що оскільки прокурором не доведено згідно п. 2 ч. 1 ст. 194 КПК України наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує старший слідчий та прокурор, тому у задоволенні клопотання старшого слідчого слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 176-184, 193-194, 196, 197, 205, 206, 369, 370, 371, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1