Рішення № 138110466, 10.07.2026, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
10.07.2026
Номер справи
916/789/26
Номер документу
138110466
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/789/26Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ в особі Південної філії Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ (Адміністрація морського порту Південний) до відповідача: Південного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні про стягнення 65385,07 грн збитків,

зазначає наступне:

Державне підприємство АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ в особі Південної філії Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ (Адміністрація морського порту Південний) (надалі ДП АМПУ, Позивач), використовуючи систему Електронний суд, звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Південного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі Управління, Відповідач) на державному кордоні 65385,07 грн збитків.

Фактичними підставами звернення із позовом до суду визначено те, що між сторонами у справі існували договірні відносини на підставі договору оренди нерухомого майна, котрий припинив свою дію, за обопільною згодою, 30 січня 2026 року.

Втім, Відповідачем як орендарем не відшкодовано витрати за надані комунальні послуги та послуги з утримання орендованого майна упродовж 01-30 січня 2026 року у сукупному розмірі 65385,07 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 05.03.2026 позовній заяві ДП АМПУ присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/789/26 та визначено суддю Гута С.Ф. для її подальшого розгляду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.03.2026 прийнято позовну заяву ДП АМПУ до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/789/26, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмове провадження).

В автоматизованій системі діловодства Господарського суду Одеської області наявна інформація про зареєстрований як у ДП АМПУ, так і у Управління (Код ЄДРПОУ 44068843) електронний кабінет в підсистемі Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до сформованих автоматизованою системою діловодства господарського суду довідок 09.03.2026 до електронних кабінетів ДП АМПУ та Управління підсистемою Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в автоматичному режимі доставлено ухвалу про відкриття провадження у справі.

24 березня 2026 року Управлінням реалізовано право на подачу відзиву на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.

Обґрунтовуючи підстави, котрі суд має врахувати при ухваленні рішення у справі, посилається на те, що є юридичною особою публічного права та утримується за рахунок державного бюджету, відповідно оплата товарів, робіт та послуг можлива виключно через органи Казначейства.

Не заперечує проти факту укладення договору оренди, посилаючись на звернення до ДП АМПУ із пропозицією про розірвання договору оренди, у зв`язку із перебуванням в стадії ліквідації, після чого 30.01.2026 укладено додаткову угоду про розірвання.

Посилається на відсутність договірних правовідносин щодо компенсації комунальних витрат. Зазначає, що договір про відшкодування є похідним від договору оренди, однак не може ототожнюватись із ним.

Посилається на необхідність доведення факту споживання відповідного обсягу комунальних послуг упродовж спірного періоду.

27 березня 2026 року ДП АМПУ представлено відповідь на відзив, в якій посилається на те, що у підписаному акті повернення з оренди нерухомого майна сторонами визначено розмір комунальних та пов`язаних витрат у сумі 65385,07 грн.

Зазначає про звернення до Управління із пропозицією укладення договору на відшкодування, однак остання залишалась проігнорованою.

Враховуючи наявність сформованих автоматизованою системою діловодства Господарського суду Одеської області довідок про завчасну доставку до електронних кабінетів ДП АМПУ та Управління підсистемою Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в автоматичному режимі постановлених у справі ухвал, останні належним чином повідомлені про судове провадження.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Кузнецов та інші проти Російської Федерації зазначено, що ще одним завданням вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті, вмотивоване рішення дає можливість стороні апелювати проти нього нарівні з можливістю перегляду рішення судом апеляційної інстанції. Така позиція є усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи Серявін та інші проти України, Проніна проти України), з якої випливає, що ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частинами 1 та 2 статті 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В свою чергу, частиною 3 статті 2 ГПК України встановлено, що одним із основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до положень статті 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Згідно із приписами статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Європейський суд щодо тлумачення положення розумний строк в рішенні у справі Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

У справі Bellet v. France Суд зазначив, що „стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".

У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак Суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати ст. 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою (Prince Hans-Adam II of Liechtenstein v. Germany).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Кузнецов та інші проти Російської Федерації зазначено, що ще одним завданням вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті, вмотивоване рішення дає можливість стороні апелювати проти нього нарівні з можливістю перегляду рішення судом апеляційної інстанції. Така позиція є усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи Серявін та інші проти України, Проніна проти України), з якої випливає, що ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищенаведене, з метою дотримання принципів диспозитивності, змагальності сторін, рівності сторін перед законом та судом, розгляд справи здійснено господарським судом в межах розумного строку з метою надання можливості сторонам у справі реалізувати наявні процесуальні права шляхом подачі як заяв по суті справи і письмових пояснень, так і мирного врегулювання спору.

Приписам частини 13 статті 8 ГПК України встановлено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

В ході розгляду даної справи Господарським судом Одеської області, у відповідності до пункту 4 частини 5 статті 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Жодна із сторін в процесі розгляду справи не зверталась із клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні із повідомленням сторін.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено:

12 квітня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНФОКС» (Водоканал) та ДП АМПУ (Споживач) укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання, відповідно до пункту 1.1 якого Водоканал зобов`язується надавати Споживачу послуги з централізованого питного водопостачання (Послуги), а Споживач зобов`язується оплачувати Послуги в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Послуги надаються: в обсягах, згідно з розрахованим водогосподарським балансом на підставі Додатку № 1 - «Водогосподарський баланс ЮФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП «Южний»), що є невід`ємною частиною цього Договору та складає 18567,0 м3/рік, а також проєктно-технічною документацією і визначаються засобами обліку води, встановленими на об`єктах Споживача на підставі Додатку № 2 - «Перелік об`єктів водоспоживання ЮФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП «Южний»), який є невід`ємною частиною цього Договору; в межах нормативів якості ДСанПіН 2.2.4. - 171-10 (Державні санітарні норми та правила «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною») «Вода питна» (пункт 1.4).

Місцем надання Послуг є точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж ЮФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП «Южний») та АТ «ОПЗ» згідно з Додатком № 3 - «Схеми розмежування експлуатаційної відповідальності та балансової належності водопровідних мереж ЮФ ДП «АМПУ» (адміністрація МП «Южний») та АТ «ОПЗ», який є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 1.5).

Вартість Послуг з централізованого водопостачання визначається на підставі тарифу ТОВ «Інфокс» (філії «Інфоксводоканал), затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та складає 9,324 грн за 1 м3 (з урахуванням ПДВ) (пункт 4.1).

У випадку зміни тарифів, оплата здійснюється за новими цінами без зміни умов цього Договору. При цьому Водоканал повідомляє Споживача про зміну тарифів через засоби масової інформації (пункт 4.2).

Цей Договір набуває чинності з дати підписання та діє до 31.12.2018, але у будь-якому випадку до повного погашення заборгованості за ним в частині розрахунків за отримані Послуги (пункт 8.1).

Цей Договір автоматично пролонгується на наступний рік у випадку, якщо Сторони за місяць до припинення терміну його дії, не виявлять бажання розірвати цей Договір, на підставі письмового повідомлення іншої Сторони цього Договору (пункт 8.3).

Представлена копія договору містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

26 жовтня 2022 року між Регіональним відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Орендодавець), Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) укладено договір оренди № 209840912194 нерухомого майна, що належить до державної власності (Договір оренди).

Інформація про об`єкт оренди нерухоме майно: нежитлові приміщення в будівлі митниці (інв. № 1146), загальною площею 61,60 кв. м., розташовані за адресою: Одеська обл., м. Южне, вул. Береговаа, буд. 11, що обліковується на балансі Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (ПФ ДП «АМПУ») (пункт 4.1 Змінюваних умови договору).

Місячна орендна плата, визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої Кабінетом Міністрів України (далі - Методика) 1 грн. на рік, без податку на додану вартість (пункт 9.1 Змінюваних умови договору).

Витрати на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю Компенсуються Орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5 договору (пункт 9.2)

Строк договору на період воєнного стану та 1 рік після припинення чи скасування воєнного стану (пункт 12.1 Змінюваних умови договору).

Співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладення договору: Балансоутримувачу 30 відсотків суми орендної плати; державному бюджету 70 відсотків суми орендної плати (пункт 16 Змінюваних умови договору).

Незмінювані умови договору:

Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов (пункт 1.1).

Орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору (пункт 3.1).

У разі припинення договору Орендар зобов`язаний сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди (пункт 4.1).

Протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю в акті повернення з оренди орендованого Майна.

Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.

Орендар зобов`язаний:

підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоутримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об`єкта оренди (у разі, коли доступ до об`єкта оренди забезпечується ключами);

звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.

Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендодавцю примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого Майна або письмово повідомити Орендодавцю про відмову Орендаря від підписання акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників акта (пункт 4.2).

Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна (пункт 4.3).

Протягом п`яти робочих днів з дати укладення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендарю для підписання:

два примірники договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна, та/або

проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо стосовно об`єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача Майном.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю:

підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору; або

подати Балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем за договором.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання від Балансоутримувача відповіді на свої зауваження, яка містить документальні підтвердження витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем, підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору.

Орендар вживає заходів для укладення із постачальниками комунальних послуг договорів на постачання відповідних комунальних послуг протягом місяця з моменту отримання проектів відповідних договорів від Балансоутримувача. Орендар зобов`язаний надати Балансоутримувачу копії договорів, укладених із постачальниками комунальних послуг (пункт 6.5).

За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором (пункт 9.2).

Цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору (пункт 11.1).

Майно вважається поверненим Орендодавцю/ Балансоутримувачу з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна (пункт 11.12).

Представлена копія Договору оренди містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

26 жовтня 2022 року між Регіональним відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Орендодавець), Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) підписано акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до державної власності.

21 квітня 2023 року між ДП АМПУ (Споживач) та Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (Оператор систем розподілу) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідно до пункту 1.1 цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (Споживач) як послуги Оператора системи розподілу. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є Додатком 1 до цього Договору.

Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (зі змінами та доповненнями) за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу електричної енергії за об`єктом Споживача, який є Додатком 2 до цього Договору. та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу (пункт 2.1).

Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії па об`єкт (об`єкти) Споживача зазначені у в Паспорті точки/точок розподілу за об`єктом Споживача (пункт 5.1).

Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок Оператора системи розподілу (пункт 5.2).

Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору, якщо інший сірок не зазначено в заяві-приєднанні. Договір діє протягом 1 року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 11.1).

Об`єктами Споживача визначено: Комплекс, розташований за адресою: м. Южне, вул. Берегова буд. 11.

21 квітня 2023 року між ДП АМПУ (Споживач) та Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (Оператор систем розподілу) укладено договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, відповідно до пункту 1.1 якого цей договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (Договір на послуги з перетікань) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії між Оператором системи розподілу та непобутовими споживачами (Споживач) та є додатком 10 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір на послуги з перетікань укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору на послуги з перетікань згідно з заявою-приєднання, шо є додатком 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Оператор системи розподілу надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а Споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату Оператору системи розподілу за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами (пункт 2.1).

Договір на послуги з перетікань набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та діє протягом дії договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, якщо інший термін початку чи закінчення не визначено домовленістю сторін, а в разі недосягнення такої згоди в інший спосіб, передбачений чинним законодавством (пункт 8.1).

Об`єкти Споживача розташовані за адресою: м. Южне. вул. Берегова, 11.

20 січня 2025 року між ДП АМПУ (Балансоутримувач) та Управлінням (Орендар) укладено договір про відшкодування витрат за надані послуги № 6-П-ПВФ-25/7 (Договір про відшкодування № 1), пункт 1.1 якого передбачає, що Балансоутримувач забезпечує утримання будівлі з прибудинковою територією (Будівля) за адресою: 65481, Одеська обл., Одеський р-н, м. Південне, вул. Берегова, буд. 11, в якій знаходиться орендоване Орендарем за Договором оренди державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення митниці (інв. № 1146). загального площею 61,60 кв.м. (Майно), яке перебуває на балансі Балансоутримувача, а Орендар відшкодовує витрати Балансоутримувача на утримання Будівлі та за орендоване Майно, згідно з Договором оренди та Додатком № 2 - «Розрахунок», який є невід`ємною частиною Договору.

Балансоутримувач є платником земельного податку на земельну ділянку з кадастровим номером 5111700000:02:002:0005, на якій розташована Будівля, і яка перебуває у його користуванні на праві постійного користування земельною ділянкою на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 05.08.2015 № 41795857 виданий Реєстраційною службою Южненського міського управління юстиції в Одеській області.

Розрахунок витрат на утримання Будівлі відображений в Додатку № 2 - «Розрахунок», розраховується пропорційно площі Орендованого майна у загальній площі Будівлі, та включає частину витрат зі сплати земельного податку (пункт 1.2).

Загальна ціна цього Договору становить 105350,76 грн (сто п`ять тисяч триста п`ятдесят грн 76 коп.) без ПДВ, крім того ПДВ складає 21070,20 грн (двадцять одна тисяча сімдесят грн 20 коп.). Разом з ПДВ ціна цього Договору становить 126420,96 грн (сто двадцять шість тисяч чотириста двадцять грн 96 коп.) та визначена Сторонами на підставі Додатку № 2 - «Розрахунок», який є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 2.1).

Орендар зобов`язується здійснювати оплату за цим Договором протягом 25 (двадцяти п`яти) календарних днів з моменту виставлення рахунку Балансоутримувачем, на підставі Актів наданих послуг Балансоутримувача за утримання Будівлі за орендовану Орендарем площу у цій Будівлі за Договором оренди.

Нарахування ПДВ на суму плати за утримання орендованого майна за цим Договором здійснюється згідно з чинним податковим законодавством України (пункт 2.2).

За підсумками наданих послуг Балансоутримувач складає Акт наданих послуг у 2 (двох) примірниках, який підписується повноважними представниками Сторін протягом 5 (п`яти) календарних днів після отримання Акту наданих послуг (пункт 2.3).

У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує компенсацію за надані послуги до дня повернення Орендованого майна за актом повернення з оренди нерухомого майна, що належить до державної власності включно (пункт 2.5).

Закінчення строку дії цього Договору не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за надані послуги за цим Договором, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції (пункт 2.6).

Усі правовідносини Сторін, що виникають з цього Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами чинного законодавства України (пункт 5.1).

Цей Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін, та скріплення печатками, якщо такі є, у випадках, передбачених чинним законодавством України, і діє до 31.12.2025, але у будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.

Сторони домовились, що згідно з ч.3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.01.2025 (пункт 7.1).

Представлена копія Договору про відшкодування № 1 містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

Додатком до Договору про відшкодування № 1 передбачено, що щомісячна плата за утримання орендованого державного майна складає 8779,23 грн (без ПДВ) та 10535,08 грн (з ПДВ).

20 січня 2025 року ДП АМПУ (Балансоутримувач) та Управлінням (Орендар) укладено договір про відшкодування витрат за надані послуги № 5-П-ПВФ-25/6 (Договір про відшкодування № 2), відповідно до пункту 1.1 якого Балансоутримувач, згідно з Договором оренди, забезпечує послугами (електроенергією, теплом, водою і відведенням стоків) Користувача, в орендованих нежитлових приміщеннях в будівлі митниці (інв. № 1146) загальною площею 61,60 м2, розташовані за адресою: 65481, Одеська обл., м. Південне, вул. Берегова, буд. 11 (Послуги), а Користувач забезпечує раціональне використання електроенергії, тепла, води і скидання стоків, що не мають агресивних компонентів, та своєчасно сплачує виставлені Балансоутримувачем рахунки за користування наданими Послугами в орендованих приміщеннях.

Загальна сума Договору становить 221774,51 грн (двісті двадцять одна тисяча сімсот сімдесят чотири грн 51 коп.) в т.ч. ПДВ 20% - 36962,42 грн (орієнтовна сума), з них:

- на електропостачання (відшкодування витрат за електроенергію та послугу з розподілу електроенергії, відшкодування витрат за електроенергію та послуги з розподілу електроенергії на опалення електричним котлом) - 201605,99 грн (двісті одна тисяча шістсот п`ять грн. 99 коп.) з урахуванням ПДВ 20%;

- на водопостачання, та водовідведення - 6669,36 грн (шість тисяч шістсот шістдесят дев`ять грн. 36 коп.) з урахуванням ПДВ 20%;

- на утримання і обслуговування мереж водопостачання та відведення стоків на очисні споруди Акціонерне товариство «Одеський припортовий завод» (далі - АТ «ОПЗ») - 13499,16 грн (тринадцять тисяч чотириста дев`яносто дев`ять грн, 16 коп.) з урахуванням ПДВ 20% (пункт 2.1).

Щомісячна кількість спожитих води, тепла, електроенергії, відведених стічних вод визначається по приладах обліку, які пройшли держповірку, а за їх відсутності по розрахунках, виконаних службою енергозабезпечення Балансоутримувача на підставі узгодження про встановлену кількість спожитих води, тепла та відведених стоків (Додаток № 1) (пункт 2.2).

Користувач відшкодовує витрати за надані Послуги згідно з виставленими Балансоутримувачем рахунками та Актами здавання-приймання наданих послуг. Тривалість періоду для оплати становить 25 (двадцять п`ять) календарних днів з моменту виставлення рахунку Балансоутримувачем (пункт 2.3).

Визначена та спожита кількість води, тепла, електроенергії та відведених стічних вод сплачується Користувачем за тарифами енергопостачальних організацій, утримання та обслуговування мереж водопостачання та водовідведення за тарифами Балансоутримувача на підставі окремих рахунків та відповідних актів здавання-приймання наданих послуг, що надаються Балансоутримувачем удвох примірниках в кінці поточного місяця. При зміні тарифів від Енергопостачальних організацій. Балансоутримувач має право змінювати тарифи в односторонньому порядку (пункт 2.4).

Вартість централізованого водопостачання визначається на підставі тарифу ТОВ «Інфокс» (Філії «Інфоксводоканал»), затвердженого діючою на момент надання послуг постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (пункт 2.4.1).

Вартість транспортування води в 2025 році визначається на підставі тарифу Акціонерного товариства «Одеський припортовий завод» (АТ «ОПЗ»), доведеного до Балансоутримувача інформаційним листом від 22.11.2024 № 2367, шо становить 41,30 грн за 1 м (без урахування ПДВ) (пункт 2.4.2).

Вартість відведення стічних вод на очисні споруди АТ «ОПЗ» в 2025 році визначається на підставі тарифу АТ «ОПЗ», доведеного до Балансоутримувача інформаційним листом від 14.11.2024 № 2294, що становить 87,53 грн за 1 м (без урахування ПДВ) (пункт 2.4.3).

Вартість теплової енергії визначається з урахуванням опалення приміщень електричними котлами та розраховується на підставі тарифів Енергопостачальних організацій (для споживачів 2-го класу напруги), діючих на момент надання Послуг (пункт 2.4.4).

Вартість постачання та розподілу електроенергії визначається на підставі тарифів Енергопостачальних організацій (для споживачів 2-го класу напруги), діючих на момент надання Послуг (пункт 2.4.5).

Утримання та обслуговування мереж водопостачання (без урахування вартості води та водовідведення господарсько-фекальних стоків на очисні споруди АТ «ОПЗ» (без урахування вартості очищення стічних вод) сплачуються Користувачем Балансоутримувачу на підставі окремих рахунків та відповідних актів приймання-передачі наданих послуг, що надаються Балансоутримувачем у двох примірниках в кінці поточного місяця на підставі тарифів Балансоутримувача, затверджених наказом ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації МП Південний) (пункт 2.5).

Вартість утримання та обслуговування мереж водопостачання в 2025 році визначається на підставі тарифу, затвердженого наказом ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації МП Південний) від 06.12.2024 № 116/27 «Про затвердження калькуляцій та вільних цін (тарифів.) на послуги ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації морського порту Південний) на 2025 рік», що становить 106,27 грн за 1 м (без урахування ПДВ) (пункт 2.5.1).

Вартість утримання та обслуговування мереж водовідведення господарсько-фекальних стоків па очисні споруди АТ «ОПЗ» визначається на підставі тарифу, затвердженого наказом ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації МП Південний) від 06.12.2024 № 116/27 «Про затвердження калькуляцій та вільних цін (тарифів) на послуги ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації морського порту Південний) на 2025 рік», що становить 201,09 грн за 1 м (без урахування ПДВ) (пункт 2.5.2).

За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (пункт 6.1).

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками та діє до 31.12.2025 включно, але не довше строку дії Договору оренди, та в будь-якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.

Сторони домовились, що згідно з ч. 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.01.2025 (пункт 8.1).

Представлена копія Договору про відшкодування № 2 містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагент.

Наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів від 29.07.2025 № 792 ліквідовано як юридичну особу публічного права Південне міжрегіональне головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні.

Наказом ДП АМПУ затверджено розрахунки калькуляцій на 2026 рік на роботи та послуги, які надаються ПФ ДП «АМПУ» (адміністрацією МП Південний), серед яких утримання 1 кв.м. адміністративно-побутового корпусу 601 (інв. № 1140) та прибудинкової території (для орендованих приміщень) 172,26 грн/місяць; утримання 1 кв.м. будинку митниці (інв. № 1146) та прибудинкової території (для орендованих приміщень) 174,57 грн/місяць; утримання і обслуговування мереж водовідведення госпфекальних стоків на очисні споруди ОПЗ у розрахунку на 1 куб.м. (без врахування вартості очищення стоків на ОПЗ) 240,41 грн/куб.м; утримання і обслуговування мереж водопостачання у розрахунку на 1 куб.м. (без урахування вартості води) 116,59 грн/куб.м.

09 грудня 2025 року ДП АМПУ звернулось до Управління із заявою (пропозицією) про укладення Договору про відшкодування витрат за комунальні послуги упродовж на 2026 році.

15 грудня 2025 року ДП АМПУ звернулось до Управління із заявою (пропозицією) про укладення Договору про відшкодування витрат за комунальні послуги на 2026 році.

23 грудня 2025 року ДП АМПУ переказано Акціонерному товариству «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 10027,02 грн попередньої оплати за перетікання реактивної електричної енергії.

23 грудня 2025 року ДП АМПУ переказано Акціонерному товариству «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 806029,10 грн попередньої оплати за розподіл електричної енергії за січень 2026 року.

25 грудня 2025 року між ДП АМПУ (Адміністрація) та Акціонерним товариством «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» (Підприємство) укладено договір про надання послуг, пунктом 1.1 якого передбачено, що в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Підприємство зобов`язується надавати послуги з транспортування води мережами Підприємства в обсязі 8000,00 м3/рік згідно з Додатком № 1 - «Перелік об`єктів водоспоживання ПФ ДП «АМПУ» (адміністрації МП Південний)», який є невід`ємною частиною цього Договору (далі - Послуги), а Адміністрація, з метою відшкодування витрат на забезпечення транспортування води мережами Підприємства, зобов`язується своєчасно оплачувати надані Послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені цим Договором.

Загальна вартість Послуг за цим Договором складає 330400,00 грн (триста тридцять тисяч чотириста грн 00 коп.) без ПДВ. Крім того ПДВ складає 66080,00 грн (шістдесят шість тисяч вісімдесят грн 00 коп.). Разом з ПДВ ціна Договору становить 396480,00 грн (триста дев`яносто шість тисяч чотириста вісімдесят грн 00 коп.) (пункт 2.1).

Вартість транспортування води в 2026 році визначається на підставі тарифу Підприємства, доведеного до Адміністрації інформаційним листом від 26.11.2025 № 2373, що становить 41,30 грн. за 1 м3 (без урахування ПДВ) (пункт 2.1.1).

Розрахунки за Послуги здійснюються на основі показників лічильників води, які пройшли повірку в установленому чинним законодавством України порядку, а за їх відсутності розрахунковим шляхом, відповідно до Правил (пункт 2.2).

Розрахунковим періодом є календарний місяць (пункт 2.3).

Цей Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін, та скріплення печатками, якщо такі є, у випадках, передбачених чинним законодавством України, і діє з 01.01.2026 по 31.12.2026, а в частині здійснення розрахунків Адміністрацією за Послуги, які були надані Підприємством в межах строку дії цього Договору - до повного виконання зобов`язань (пункт 7.1).

Представлена копія договору містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

30 грудня 2025 ДП АМПУ (Адміністрація) та Акціонерним товариством «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» (Підприємство) укладено договір про надання послуг, відповідно до пункту 1.1 якого Підприємство зобов`язується цілодобово надавати послуги з відведення стічних вод (Послуги) з об`єктів Адміністрації згідно з Додатком № 1 - «Вимоги до складу стічних вод Адміністрації при їх прийомі на очисні споруди Підприємства», Додатком № 2 - «Розрахунок вартості послуг Підприємства з приймання та очищення стічних вод Адміністрації на 2026 рік» та Додатком № 3 - «Акт визначення точок розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності каналізаційних мереж», які є невід`ємними частинами цього Договору, а Адміністрація зобов`язується своєчасно оплачувати надані Послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені цим Договором та чинними нормативно-правовими актами України.

Вартості приймання та очищення стічних вод з урахуванням вартості транспортування на підставі тарифу Підприємства, доведеного до Адміністрації листом від 27.12.2025 № 2504, що становить 96,30 грн за 1 м3 з ПДВ, ПДВ 20% - 16,05 грн (тариф без урахування ПДВ - 80,25 грн за 1 м3) (пункт 2.1.1).

Вартості досліджень періодичного аналітичного контролю якості стічних вод за звітний період, що визначається на підставі Додатку № 2 - «Розрахунок вартості послуг Підприємства з приймання та очищення стічних вод Адміністрації на 2026 рік», який є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 2.1.2).

Загальна вартість Послуг за цим Договором становить 1485223,30 грн (один мільйон чотириста вісімдесят п`ять тисяч двісті двадцять три грн 30 коп.) без ПДВ. ПДВ складає 297044,66 грн (двісті дев`яносто сім тисяч сорок чотири грн 66 коп.). Разом з ПДВ ціна цього Договору складає 1782267,96 грн (один мільйон сімсот вісімдесят дві тисячі двісті шістдесят сім грн 96 коп.) (пункт 2.2).

Розрахунки на надані Послуги здійснюються щомісячно на підставі наданого Підприємством рахунку не пізніше 20 (двадцятого) числа місяця, що настає за розрахунковим, в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Підприємства після підписання Сторонами відповідного Акту здавання-приймання наданих послуг за звітний період (пункт 2.6).

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін і діє до 31.12.2026, а в частині здійснення розрахунків Адміністрацією за Послуги, які були надані Підприємством в межах строку дії цього Договору до повного виконання зобов`язань (пункт 7.1).

Представлена копія договору містить залишені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

30 грудня 2025 року ДП АМПУ повторно звернулось до Управління із заявою (пропозицією) про укладення договору про відшкодування витрат за комунальні послуги на 2026 році.

31 грудня 2025 року ДП АМПУ звернулось до Управління із заявою (пропозицією) про підписання примірнику договору про відшкодування витрат за комунальні послуги із посиланням на надсилання підписаного примірнику правочину.

01 січня 2026 року ТОВ «Інфоксводоканал» виставлено ДП АМПУ рахунок на оплату авансового платежу за січень 2026 року розміром 20688,79 грн з ПДВ.

01 січня 2026 року між ДП АМПУ (Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» (Постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії, відповідно до пункту 1.1 якого цей Договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, в порядку та на умовах, визначених цим Договором (пункт 2.1).

Очікуваний загальний обсяг споживання електричної енергії за цим Договором складає 2 060 000 кВт*год (пункт 2.3).

Електрична енергія призначена для об`єктів Споживача, що знаходяться на за адресою: 65481. Одеська область, Одеський р-н, м. Південне, вул. Берегова, буд. 11 (пункт 2.4).

Загальна ціна цього Договору складає 15618260,80 грн (п`ятнадцять мільйонів шістсот вісімнадцять тисяч двісті шістдесят грн 89 коп.) без ПДВ, крім того ПДВ 3123652,16 грн (три мільйони сто двадцять три тисячі шістсот п`ятдесят дві грн 16 коп.). Разом ціна цього Договору становить 18741912,96 грн (вісімнадцять мільйонів сімсот сорок одна тисяча дев`ятсот дванадцять грн 96 коп.) грн. з ПДВ.

Ціна за одиницю електричної енергії зазначена у Додатку № 1 «Комерційна пропозиція», який є невід`ємною частиною цього Договору, та включає ринкову вартість електричної енергії та вартість регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» згідно з чинною постановою «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії» (пункт 5.2).

Розрахунковим періодом за ним Договором є календарний місяць (пункт 5.7).

Строк оплати рахунку за спожиту електричну енергію: не пізніше ніж до 20 (двадцятого) числа місяця, що слідує за розрахунковим (пункт 5.11).

Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2026, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань (пункт 14.1).

Представлена копія Договору містить проставлені представниками підписи та скріплена печатками контрагентів.

09 січня 2026 року ДП АМПУ переказано Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» 955291,68 грн попередньої оплати вартості електричної енергії у січні 2026 року.

21 січня 2026 року Управління звернулось до ДП АМПУ із листом, в якому посилаючись на укладений Договір оренди, повідомляє про перебування в стані ліквідації, у зв`язку із чим, пропонує припинити дію Договору оренди.

27 січня 2026 року ДП АМПУ переказано ТОВ «Інфоксводоканал» 20500,50 грн з ПДВ за послуги, надані у січні 2026 року.

30 січня 2026 року між Регіональним відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївські й областях (Орендодавець), Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) укладено Додаткову угоду (Договір № 1 про внесення змін до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 26.10.2022 № 209840912194), умови якої передбачають припинення чинності Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 26.10.2022 № 209840912194 з 30 січня 2026 року (пункт 1).

Також 30.01.2026 між Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) підписано акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності.

Додатком до Акта повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 30.01.2026 визначено Інформація про стан Майна, розрахунків за Договором оренди і за договором про відшкодування витрат, відповідно до пункту 2.3 якої заборгованість Орендаря зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання Майна та надання комунальних послуг Орендарю (абзац 6 п. 4.8 Договору оренди) становить 65385,07 грн (з ПДВ).

Представлений акт містить залишені представниками підписи та скріплений печатками контрагентів.

Відповідно до представленої ДП АМПУ довідки від 30.01.2026 про використання електроенергії сторонніми організаціями та об`єктами ПФ ДП АМПУ за січень 2026 року Управлінням витрачено 4273 кВт*год електричної енергії (попередні показання 41045,50; поточні показання 45318,50).

Відповідно до представленої ДП АМПУ довідки про відшкодування витрат за електроенергії та послугу з розподілу електричної енергії за 01.01-30.01.2026 за Управлінням обліковується 32592,26 грн без ПДВ за активну електричну енергію від ТОВ «Енергетична компанія «Інсол» обсягом 4273; 9929,68 грн без ПДВ за розподіл електричної енергії від АТ «Дтек Одеські Електромережі».

Відповідно до представленої ДП АМПУ довідки про відшкодування витрат сторонніми організаціями (водопостачання та водовідведення) за 01.01-30.01.2026 Управлінню надано наступні послуги: відведення стоків (здано АТ «ОПЗ») загальною вартістю 292,84 грн без ПДВ; вода від ТОВ «Інфоксводоканал» загальною вартістю 90,30 грн без ПДВ; транспортування вод від АТ «ОПЗ» загальною вартістю 121,92 грн без ПДВ.

Відповідно до представленої ДП АМПУ довідки про відшкодування витрат сторонніми організаціями (утримання та обслуговування мереж водопостачання та водовідведення) за 01.01-30.01.2026 за Управлінням обліковується 344,14 грн на утримання та обслуговування мереж водопостачання; 709,69 грн на утримання та обслуговування мереж водовідведення.

31 січня 2026 року між ДП АМПУ та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» підписано акт приймання-передачі електричної енергії за січень 2026 року, відповідно до якого обсяг спожитої першим та поставленої другим електричної енергії складає 2048736,24 грн з ПДВ (223228 кВт*год).

31 січня 2026 року між ДП АМПУ та Акціонерним товариством «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» підписано акт наданих послуг, відповідно до якого обсяг наданих послуг склав 520,00 м3 та вартістю 25771,20 грн з ПДВ.

31 січня 2026 року між ДП АМПУ та Акціонерним товариством «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» підписано акт наданих послуг, відповідно до якого обсяг наданих послуг (приймання та очищенні стічних вод) склав 515,00 м3 та вартістю 61305,60 грн з ПДВ.

31 січня 2026 року між ДП АМПУ та Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» підписано акт надання послуг з розподілу електричної енергії за січень 2026 року, відповідно до якого вартість наданих послуг становить 622490,03 грн з ПДВ (обсяг 223228 кВт*год).

31 січня 2026 року між ДП АМПУ та Акціонерним товариством «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» підписано акт надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за січень 2026, відповідно до якого вартість наданих послуг становить 1066,03 грн з ПДВ

09 лютого 2026 року ДП АМПУ звернулось до Управління із заявою, в якій просить підписати відповідні акти наданих послуг та оплати виставлені рахунки, серед яких рахунок від 30.01.2026 № 0001 на суму 606,07 грн з ПДВ на відшкодування витрат за водопостачання та водовідведення; рахунок від 30.01.2026 № 0002 на суму 1264,63 грн з ПДВ за послуги з утримання та обслуговування мереж водопостачання та водовідведення; рахунок від 30.01.2026 № 0003 на суму 51026,33 грн з ПДВ на відшкодування витрат за електроенергію та послуги з розподілу електроенергії; рахунок від 30.01.2026 № 21 на суму 12488,04 грн з ПДВ за послуги з утримання нежитлового приміщення в будівлі митниці (інв № 1146) та прибудинкової території.

19 лютого 2026 року ДП АМПУ переказано Акціонерному товариству «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» 25771,20 грн в якості оплати наданих у січні 2026 року послуг.

19 лютого 2026 року ДП АМПУ переказано Акціонерному товариству «ОДЕСЬКИЙ ПРИПОРТОВИЙ ЗАВОД» 84359,60 грн в якості оплати наданих у січні 2026 року послуг (стоки).

19 лютого 2026 року ДП АМПУ переказано Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ІНСОЛ» 1093444,56 грн вартості оплати електричної енергії, спожитої у січня 2026 року.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:

Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частини 3 статті 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права.

Частиною 1 статті 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 3 статті 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Правочин, різновидом якого є договори основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Приписи статті 204 ЦК України визначають, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як встановлено статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк (частина 1 статті 759 ЦК України).

Згідно із частиною 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до статті 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

У той же час, приписи частини 1 статті 904 ЦК України визначають, що за договором про безоплатне надання послуг замовник зобов`язаний відшкодувати виконавцеві усі фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Приписами частини 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами у справі виникли господарські зобов`язання, підставою яких є письмовий Договір оренди № 209840912194 нерухомого майна, що належить до державної власності, на підставі якого Управлінням отримано в оренду приміщення, котре перебуває на балансі ДП АМПУ.

В свою чергу, пункт 6.5 означеного Договору оренди передбачає, що протягом п`яти робочих днів з дати укладення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендарю для підписання:

два примірники договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна, та/або

проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо стосовно об`єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача Майном.

У той же час, 20.01.2025 між ДП АМПУ та Управлінням укладеного Договір про відшкодування № 6-П-ПВФ-25/7 із строком дії до 31 грудня 2025 року та Договір про відшкодування № 5-П-ПВФ-25/6 із строком дії до 31 грудня 2025 року.

Однак, вже 30.01.2026 між Регіональним відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївські й областях (Орендодавець), Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) укладено Додаткову угоду (Договір № 1 про внесення змін до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 26.10.2022 № 209840912194), умови якої передбачають припинення чинності Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 26.10.2022 № 209840912194 з 30 січня 2026 року (пункт 1).

Після розірвання Договору оренди, 30.01.2026 між Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) підписано акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності.

При цьому, додатком до вказаного акту визначано, що заборгованість Орендаря (Управління) перед Балансоутримувачем (ДП АМПУ) станом на 30.01.2026 становить 65385,07 грн заборгованості зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг. Досліджений судом акту разом із додатком містить підпис представника Управління без жодних зауважень стосовно вартості та обсягу відповідних послуг.

Відповідно ж до представлених ДП АМПУ довідок Управлінню надано наступний обсяг комунальних послуг за січень 2026 року: Електроенергії 4273 кВт*год електричної енергії (попередні показання 41045,50; поточні показання 45318,50) та вартістю 32592,26 грн без ПДВ; Розподіл електричної енергії обсягом 4273 кВт* вартістю 9929,68 грн без ПДВ; Відведення стоків загальною вартістю 292,84 грн без ПДВ; Водопостачання загальною вартістю 90,30 грн без ПДВ; Транспортування води загальною вартістю 121,92 грн без ПДВ; Утримання та обслуговування мереж водопостачання загальною вартістю 344,14 грн; Утримання та обслуговування мереж водовідведення загальною вартістю 709,69 грн.

Окрім того, 09.02.2026 ДП АМПУ звернулось до Управління із заявою, в якій просить підписати відповідні акти наданих послуг та оплати виставлені рахунки, серед яких рахунок від 30.01.2026 № 0001 на суму 606,07 грн з ПДВ на відшкодування витрат за водопостачання та водовідведення; рахунок від 30.01.2026 № 0002 на суму 1264,63 грн з ПДВ за послуги з утримання та обслуговування мереж водопостачання та водовідведення; рахунок від 30.01.2026 № 0003 на суму 51026,33 грн з ПДВ на відшкодування витрат за електроенергію та послуги з розподілу електроенергії; рахунок від 30.01.2026 № 21 на суму 12488,04 грн з ПДВ за послуги з утримання нежитлового приміщення в будівлі митниці (інв № 1146) та прибудинкової території.

Втім відповіді на вказану заяву до матеріалів справи не представлено.

Відповідно ж до представлених договорів, укладених між ДП АМПУ та ТОВ «Енергетична компанія «Інсол»/ АТ «Дтек Одеські Електромережі»/ ТОВ «Інфоксводоканал»/ АТ «ОПЗ» першому надано відповідний обсяг послуг у січні 2026, своєчасно сплачений вказаним організаціям.

Суд не погоджується із визначенням правових підстав позову як стягнення шкоди, у зв`язку із наведеним нижче.

Статтею 22 ЦК України визначено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За загальним правилом особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (частина 1 статті 22, стаття 611 ЦК України).

Правові висновки щодо елементів складу цивільного правопорушення; їх визначення: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; наявність збитків; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника; а також підстав та умов цивільної відповідальності містяться у низці постанов Верховного Суду, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.01.2022 у справі № 904/1448/20.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає (постанова Великої Палати Верховного Суду у справі № 910/20261/16 від 26.11.2019, постанови Верховного Суду у справах №923/1315/16 від 04.09.2018, №910/2018/17 від 04.04.2018, №910/5100/19 від 07.05.2020, №910/21493/17 від 04.12.2018, №914/1619/18 від 27.08.2019, №904/982/19 від 24.02.2021).

Господарський суд самостійно встановлює наявність чи відсутність складу цивільного правопорушення, який став підставою для стягнення шкоди, оцінюючи надані сторонами докази. Правова позиція щодо можливості суду самостійно встановлювати наявність складу правопорушення є послідовною та сталою і викладена у низці постанов Верховного Суду, зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 920/715/17, а також у постановах Верховного Суду від 15.02.2022 у справі № 927/219/20, від 14.09.2021 у справі № 923/719/17, від 10.06.2021 у справі № 5023/2837/11, від 22.04.2021 у справі № 915/1624/16, від 10.03.2020 у справі № 902/318/16, від 10.12.2020 у справі № 922/1067/17, від 10.06.2021 у справі № 5023/2837/11, від 16.02.2023 у справі № 910/14588/21, від 25.05.2023 у справі № 910/17196/21 тощо).

Суд звертається до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 15.06.2021 у справі № 904/5726/19 такого змісту:

У процесуальному законодавстві діє принцип jura novit curia (суд знає закони), який полягає в тому, що: 1) суд знає право; 2) суд самостійно здійснює пошук правових норм щодо спору безвідносно до посилання сторін; 3) суд самостійно застосовує право до фактичних обставин спору (da mihi factum, dabo tibi jus). Активна роль суду в цивільному процесі проявляється, зокрема, у самостійній кваліфікації судом правової природи відносин між позивачем та відповідачем, виборі і застосуванні до спірних правовідносин відповідних норм права, повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, при вирішенні спору суд в межах своїх процесуальних функціональних повноважень та в межах позовних вимог встановлює зміст (правову природу, права та обов`язки ін.) правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин, та визначає правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин. Законодавець указує саме на норму права, що є значно конкретизованим, аніж закон. Більше того, з огляду на положення ГПК України така функціональність суду носить імперативний характер. Підсумок такої процесуальної діяльності суду знаходять своє відображення в судовому рішенні, зокрема у його мотивувальній й резолютивній частинах.

Також суд звертається і до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові 12.10.2021 у справі №910/17324/19, такого змісту:

Згідно з принципом jura novit curia (суд знає закони) неправильна юридична кваліфікація сторонами їхніх спірних правовідносин не звільняє суд від обов`язку застосувати для вирішення спору належні нормативні приписи [див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 4 вересня 2019 року у справі № 265/6582/16-ц (пункт 44), від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц (пункт 83), від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15 (пункт 7.43), від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (пункт 101), від 4 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (пункт 84), від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (пункт 8.1)].

Зазначення позивачем конкретних приписів для обґрунтування позову не є визначальним для вирішення судом питання про те, які приписи слід застосувати, вирішуючи спір [див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 4 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (пункт 85)]. З`ясувавши під час розгляду справи, що позивач або інший учасник справи для обґрунтування вимог або заперечень вказує інші нормативні приписи, ніж ті, що фактично регулюють спірні правовідносини, суд самостійно здійснює юридичну кваліфікацію останніх і застосовує для ухвалення рішення ті нормативні приписи, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини [див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15 (пункт 7.43) та від 4 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (пункт 85)].

Саме суд має обов`язок здійснити юридичну кваліфікацію відносин сторін, виходячи зі встановлених під час розгляду справи фактів, і визначити, який припис треба застосувати для вирішення спору. Самостійне застосування судом для ухвалення рішення саме тих норм матеріального права, предметом регулювання яких є спірні відносини, не є зміною підстави позову (обставин, якими обґрунтований позов) та обраного позивачем способу захисту (предмета позову) [див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 4 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (пункт 86)].

Верховним Судом у постанові від 07.06.2022 у справі № 911/27/21 зазначено наступне: обов`язок орендаря нерухомого майна оплачувати комунальні послуги та витрати на утримання цього майна незалежно від укладеного договору у сфері комунальних послуг випливає також з положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (стаття 9), відповідно до яких споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними; факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (пункт 7.4).

У цьому висновку Суд звертається до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 07.07.2020 у справі № 7128916/17-ц, а також до правової позиції, сформульованої Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постановах: від 11.04.2018 у справі № 904/2238/17, від 09.10.2018 у справі № 910/9829/17, від 16.10.2018 у справі № 904/7377/17.

Водночас Верховний Суд зазначає, що правова природа цих зобов`язань що виникають з надання/споживання послуг, зумовлює врахування (при вирішенні питання/спору щодо виникнення обов`язку їх оплати, розміру та вартості для їх оплати) загальних положень Закону щодо надання/споживання/підстав для оплати послуг та відповідних особливостей, що регламентовані, зокрема положеннями статей 901, 903 ЦК України, у зв`язку з чим зазначає про таке.

Загальні правила надання послуг визначені, зокрема, ЦК України, статтею 901 якого передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Частиною 1 статті 903 ЦК України унормовано, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

При цьому загальне правило статті 903 ЦК України передбачає оплатність послуги за договором про надання послуги, якщо договором передбачено надання послуг за плату, у зв`язку з чим правила та вимоги щодо оплатності послуг застосовуються у разі їх надання. Тоді як за відсутності факту та доказів надання відповідних послуг надавач послуг позбавлений права та підстав вимагати їх оплати від отримувача послуг.

Водночас положення статей 901, 903 ЦК України, що презюмують виникнення правовідносин щодо надання послуг за договором, не виключають застосування до цих правовідносин у передбачених Законом випадках положень частини третьої статті 11 ЦК України, за якими цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

У цьому висновку Суд звертається до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постановах від 16.11.2021 у справах №№ 915/208/20, 915/127/20, а також до правової позиції, сформульованої Верховним Судом складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського 03.06.2022 справа № 915/104/21.

А тому Верховний Суд, з урахуванням висновку щодо обов`язку оплатити житлово-комунальні послуги також за відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг у разі, якщо споживачі фактично користувалися ними, зазначає, що до цих правовідносин у передбачених Законом випадках також застосовуються положення пункту 3 частини другої статті 11 ЦК України, за якими цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з інших юридичних фактів, цим фактом у спірних правовідносинах є фактичне споживання комунальних послуг в орендованому приміщенні та послуг з утримання орендованого майна.

Отже, для встановлення розміру цього обов`язку орендаря нерухомого майна (вартості спожитих послуг) визначальним є не факт оренди конкретного нерухомого майна, а факт споживання відповідної послуги орендарем та її розмір.

А тому, за відсутності доказів на підтвердження розміру фактично спожитої у відповідному періоді орендарем (наданої йому безпосереднім надавачем відповідних послуг або державним підприємством, організацією, господарським товариством, на балансі яких перебуває орендоване майно) послуги (послуг) у орендаря не виникає обов`язку оплачувати ці послуги.

Знов таки, як зазначалось судом, після розірвання Договору оренди, 30.01.2026 між Управлінням (Орендар) та ДП АМПУ (Балансоутримувач) підписано акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності.

При цьому, додатком до вказаного акту визначено, що заборгованість Орендаря (Управління) перед Балансоутримувачем (ДП АМПУ) станом на 30.01.2026 становить 65385,07 грн зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг. Досліджений судом акту разом із додатком містить підпис представника Управління без жодних зауважень стосовно вартості та обсягу відповідних послуг.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог Управління посилається на необхідність доведення факту споживання відповідного обсягу комунальних послуг упродовж спірного періоду.

У той же час, ДП АМПУ представлено відповідні докази, які також надіслано до Управління із пропозицію підписання актів наданих послуг, відтак суд доходить до висновку, що ДП АМПУ доведено факт надання Управлінню відповідних послуг на загальну суму 65385,07 грн.

Управлінням як Орендарем майна у період 01-30.01.2026 не представлено до суду відповідних доказів показань приладів обліку, з яких вбачається факт відсутності споживання відповідних послуг.

В свою чергу, у підписано додатку до акту повернення з оренди майна Управлінням визнано факт наявності заборгованості із сплати відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг, а також визнано факт використання відповідного приміщення упродовж 01-30 січня 2026 року.

Однак, після звернення ДП АМПУ із заявою (від 09.02.2026), в якій пропонує підписати та сплати відповідні акти наданих послуг, Управлінням не вчинено відповідних дій, відтак суд доходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог в частині стягнення з Управлінням на користь ДП АМПУ витрат за надані комунальні послуги та послуги з утримання орендованого майна упродовж 01-30 січня 2026 року у сукупному розмірі 65385,07 грн.

Відсутність бюджетного фінансування на компенсацію вартості спожитих Управлінням послуг не є підставою для відмови у компенсації вартості фактично спожитих послуг.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 р. Віктор Назаренко проти України (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі Беер проти Австрії (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 р.).

Приписами частини 3 статті 3 Закону України Про судовий збір передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241

Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ в особі Південної філії Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ (Адміністрація морського порту Південний) до відповідача: Південного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні про стягнення 65385,07 грн збитків задовольнити.

Стягнути з Південного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні (65058, Одеська обл., м. Одеса, вул. Добровольців, буд. 7, Код ЄДРПОУ 44068843) на користь Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ (01135, м. Київ, просп. Берестейський, буд. 14, Код ЄДРПОУ 38727770) в особі Південної філії Державного підприємства АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ (Адміністрація морського порту Південний) (65481, Одеська обл., Одеський р-н, м. Південне, вул. Берегова, буд. 11, Код ЄДРПОУ 38728549) 65385/шістдесят п`ять тисяч триста вісімдесят п`ять/грн 07коп. заборгованості та 2662/дві тисячі шістсот шістдесят дві/грн 40коп. витрат зі сплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.

Повне рішення складено 10 липня 2026 р.

Суддя С.Ф. Гут