Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 577/1924/26
Провадження № 2-а/577/35/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2026 року
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації,-
ВСТАНОВИВ:
Начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, у якому просить застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації на строк виконання або відкликання вимоги.
На обґрунтування у позові вказано, що відповідач з 28.12.2011 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відомості щодо наявності права на відстрочку від мобілізації, згідно ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в облікових даних відповідача - відсутні.
23.12.2025 року позивачем на адресу відповідача направлено повістку № 6214078 щодо необхідності явки 14.01.2026 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних, яка повернулася на адресу відправника з відміткою «одержувач відсутній за вказаною адресою», а тому відповідно до пункту 82 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2023 № 1071) (зі змінами і доповненнями) (далі Правила № 270) відповідач вважається таким, що був належним чином оповіщений про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв`язку з неявкою Відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці відповідно до вимог абзацу 39 пункту 9 Положення про ТЦК та СП позивачем направлено звернення до Конотопського РВП ГУНП в Сумській області № Е4685309 про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, що порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку, для складення протоколу (постанови) про адміністративне правопорушення. Листом від 17.02.2026 № 27813-2026 Конотопським РВП ГУНП в Сумській області повідомлено про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку з невстановленням його місця перебування.
Серед іншого зазначає, що відповідачу 23.02.2026 року за місцем реєстрації було надіслано вимогу про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом № 3/672 від 23.02.2026, якою останнього викликано до ІНФОРМАЦІЯ_2 для виконання обов`язків, передбачених ч.ч. 1,3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі ст. 283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Вказана вимога повернулася відправнику 12.03.2026 з відміткою про причини повернення: «закінчення встановленого терміну зберігання».
Позивач звертає увагу, що згідно з п.101 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (з наступними змінами) у разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв`язку. У разі невручення рекомендованого листа з позначками "Судова повістка", "Повістка ТЦК" або реєстрованого поштового відправлення з позначкою "Адміністративна послуга" такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення. А тому вважає, що повернення рекомендованого поштового відправлення з формулюванням «за закінченням терміну зберігання» свідчить про його невручення адресату через неможливість, та, враховуючи положення ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», направлена на ім`я ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем його проживання Вимога № 3/672 від 23.02.2026 про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом, вважається врученою 09.03.2026.
Із рапорта начальника мобілізаційного відділення підполковника ОСОБА_3 від 09.03.2026 вбачається, що протягом встановленого 10-денного строку з дня вручення Вимоги № 3/672 від 23.02.2026 ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з`явився.
Згідно з інформацією Державного реєстру, станом на 31.03.2026, ОСОБА_1 досі являється порушником правил військового обліку.
За інформаційної довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумських областях (філія ГСЦ МВС) територіальний сервісний центр МВС № 5942 (ТСЦ 5942) № 31/32/5942-4174-2026 від 21.02.2026 (179398) ОСОБА_1 27.04.2006 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_1 , видане ВРЕР ДАЇ з обслуговування м. Конотоп та Конотопського району, на право керування транспортними засобами категорії «В».
Враховуючи вказане, позивач просить застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Відповідач ОСОБА_1 правом надання відзиву не скористався.
Ухвалою суду від 21.04.2026 року по справі відкрито провадження та, враховуючи норми ч. 7 ст. 282-2 КАС України, постановлено розгляд справи провести у порядку письмового провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Копії ухвали були направлені сторонам, жодна із яких не заперечувала такому порядку.
Суд, дослідивши представлені докази дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Положеннями ст. 9 КАС визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 72 КАС).
Статтями 74-76 КАС регламентовано, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За положеннями частини другої статті 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався, востаннє - з 04.05.2026 року строком на 90 діб.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.12.2011 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 15).
23.12.2025 року позивачем на адресу реєстрації відповідача направлено повістку № 6214078 щодо необхідності явки 14.01.2026 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних (трек-номер поштового відправлення № R067066896100), яка 06.01.2026 року повернулася на адресу відправника з відміткою «одержувач відсутній за вказаною адресою» (а.с. 17, 21).
З повідомлення т.в.о. заступника начальника Конотопського РВП ГУНП в Сумській області вбачається, що звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 № Е4685309 від 11.02.2026 року щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 210, 210-1 КУпАП зареєстровано до ІП «Єдиний облік» ІКС ІПНП України від 12.02.2026 року за № 2837 та належним чином розглянуто. В результаті розгляду звернення встановити місце перебування ОСОБА_1 не виявилось можливим (а.с. 16).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а загальні засади проходження в Україні військової служби закріплені в Законі України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Відповідно до абзацу другого частини першої та абзацу другого частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися: військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Згідно абзацу третього частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів.
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.
Відповідно до пункту 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі по тексту Порядок № 560) за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов`язані зобов`язані з`являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 41 Порядку № 560 передбачено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
- у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акту відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов`язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
- у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2, 3 ст. 27 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п`яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.
Днем вручення вимоги є:
- день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв`язку;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місце знаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.
Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений ст. 283-2 КАС України, згідно з положеннями частин першої, другої якої у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом, вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Позов подається до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня виникнення підстав, що дають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки право на пред`явлення позовних вимог відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
За приписами ч. 8 ст. 283-2 КАС України суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: 1) невиконання особою під час мобілізації обов`язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 2) неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції; 3) вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом відповідно; 4) невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов`язку (обов`язків).
Обставинами справи встановлено, що відповідач у відповідності до вимог Порядку № 560 належним чином був оповіщений про необхідність з`явитись до ТЦК та СП за місцем обліку, що вказує на наявність підстав вважати, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 статтею 210-1 КУпАП.
Звернення до органів Національної поліції з метою здійснити адміністративне затримання та доставити відповідача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, результату не дало.
Позивач стверджує, що 23.02.2026 року за місцем реєстрації ОСОБА_1 було надіслано вимогу про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом № 3/672 (трек-номер поштового відправлення № R416150009040), якою останнього викликано до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 10 год 00 хв. 09.03.2026 року для виконання обов`язків, передбачених ч.ч. 1,3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі ст. 283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Вказана вимога, як зазначено у позові, повернута відправнику 12.03.2026 з відміткою про причини повернення: «закінчення встановленого терміну зберігання».
Згідно п. 82 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 року № 270 (в редакції постанови КМУ від 10.10.2023 року №1071), рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв`язку адресат (одержувач) не з`явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Системний аналіз наведених вище нормативних актів надає підстави для висновку, що тільки відмітка працівника об`єкта поштового зв`язку «адресат відсутній за зазначеною адресою» є законодавчо визначеним підтвердженням вручення рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Проте, як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № R416150009040 та відомостей з офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» в мережі Інтернет, отриманих за допомогою функції відстеження поштового відправлення за його трек-номером, вказане поштове відправлення не було вручене одержувачу та повернулося до відправника з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 9, 20, 36-37).
Отже, позивачем не доведено належного вручення відповідачу вимоги про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, що є однією із умов для застосування до ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації.
З огляду на викладене позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 22, 139, 241, 242, 243, 244, 246, 250, 283-2 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складання.
Суддя Кравченко В. О.