Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 750/6074/26
Провадження № 3/750/1950/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2026 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого: судді Кузюри М.М.
з участю секретаря Сірої П.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , в.о. директора Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів»,
В С Т А Н О В И В :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері праці Державним підприємством «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів», код ЄДРПОУ 36430503, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, буд. 61, м. Чернігів, 26.05.2026 було встановлено, що в.о. директора Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів» ОСОБА_1 вчинив порушення ч. 1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (а саме, працівникам підприємства протягом 2022-2026 років заробітна плата виплачується нерегулярно, з порушенням строків, визначених колективним договором, внаслідок чого станом на 26.05.2026 на підприємстві утворилася заборгованість по виплаті заробітної плати із червня 2022 року по квітень 2026 року в загальній сумі 791476,32 грн перед 17 працівниками (зокрема, перед 3 працюючими працівниками в загальній сумі 667500,07 грн., перед 1 працівником, з яким призупинено дію трудового договору в сумі 40341,33 грн, перед 13 звільненими працівниками в загальній сумі 83634,92 грн.). Останні виплати заробітної плати були частково проведені 19.09.2025 звільненим працівникам ОСОБА_2 в сумі 1000 грн, ОСОБА_3 в сумі 2000 грн., ОСОБА_4 в сумі 2000 грн.) та ч. 2 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (а саме, на підприємстві не вживалися всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати, що полягало в тому, що кошти на рахунках підприємства, що надійшли за період з 01.01.2026 по 26.05.2026 були спрямовані на оплату видатків, не пов`язаних з оплатою праці). Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, кваліфіковані за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце слухання справи сповіщався своєчасно та належним чином, із клопотанням про відкладення судового розгляну не звертався. З огляду на положення ст. 268 КУпАП, яка не передбачає обов`язкової участі особи при розгляді справи за ч. 1 ст. 41 КУпАП, належне сповіщення про необхідність явки до суду на розгляд справи, а також враховуючи, що Європейський суд у своїх рішеннях наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення. Такими доказами у справі, які у ході розгляду були досліджені та оцінені в сукупності, є: протокол про адміністративне правопорушення; витяг з акту позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері праці Державним підприємством «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів» від 26.05.2026 № Ц/ЧН/10920/531; довідка № 78 від 26.05.2026, складена в.о. директора та бухгалтером Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів» (в якій зазначено, що заборгованість з виплати заробітної плати виникла у зв`язку зі знищенням майна підприємства масштабним авіабомбардуванням військами Російської Федерації, через що підприємство наразі не має можливості повною мірою здійснювати господарську діяльність та отримувати прибуток. Надходження від господарської діяльності з 2022 року складаються з доходів від надання місць на автомобільній стоянці, що знаходиться в під трибунному приміщенні недобудованої трибуни, надання в користування вцілілих бігових доріжок та використання місця для встановлення обладнання мережі стільникового зв`язку. Зазначені кошти спрямовуються на часткове погашення заборгованості з виплати заробітної плати та погашення заборгованості у відкритих виконавчих провадженнях); довідка, складена в.о. директора та бухгалтером Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів, про використання коштів підприємства за період з 01.01.2026 по 26.05.2026; копія наказу Міністерства молоді та спорту України від 30.01.2024 № 59-к/тр, яким ОСОБА_1 призначено в.о. директора Державного підприємства «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів» з 31.01.2024; копії списків працівників, перед якими станом на 26.05.2026 існує заборгованість по виплаті заробітної плати.
Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення, хоч і є джерелом доказів, однак за своєю процесуальною суттю є фіксацією правопорушення, а інформація, яка до нього вноситься, повинна ґрунтуватися на первинних належних і достатніх доказах, які узгоджуються між собою.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Цією ж нормою закону передбачено, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності її дія або бездіяльність повинна бути протиправною, тобто порушувати встановлений законом порядок.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов`язковому порядку має бути з`ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності тощо.
Однак доказів, які б свідчили про винуватість саме ОСОБА_1 у порушенні вимог законодавства про працю, адміністративні матеріали, що були направлені до суду, не містять. З адміністративних матеріалів вбачається, за організаційно-правовою формою «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів» є державним підприємством. Зазначена в протоколі інформація не підтверджує існування у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, реальної можливості здійснювати працівникам виплати з урахуванням об`єктивних обставин. Направлені до суду докази підтверджують об`єктивну сторону правопорушення, однак не спростовують обставин щодо відсутності фінансування у необхідному розмірі для забезпечення виплати працівникам заробітної плати, що виключає вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення.
Наведене у своїй сукупності свідчить про те, що у даній справі не встановлено обставин, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.41 КУпАП, зокрема вини, зважаючи на зазначені в матеріалах справи обставини, які підтверджуються належними та допустимими доказами.
Відповідно до положень КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю в його діях події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
На постанову протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова.
Суддя М.М. Кузюра