Постанова № 138102220, 23.06.2026, Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
394/697/26
Номер документу
138102220
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

23.06.2026

394/697/26

3/394/286/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Краснопольської Л.П.

при секретарі судового засідання Довгій С.В.

за участю прокурора Моспана О.О.

особи, що притягається до адмінвідповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 видав орган 3525 від 05.12.2018 року, РНОКПП НОМЕР_2 , працюючої депутатом Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, проживаючої: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И Л А :

08.06.2026 року до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області надійшло одразу шість протоколів: № 171/26, № 176/26, № 175/26, № 174/26, № 173/26, № 172/26 від 21.05.2026 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області 09.06.2026 року вищевказані справи були об`єднані в одне провадження.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 171/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2026 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2026 року до 01.04.2026 року в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік, а саме: 14.04.2026 року об 12 год. 38 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 176/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2021 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2021 року до 01.04.2021 року в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, а саме: 28.04.2026 року об 10 год. 25 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу № 175/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2022 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2023 року до 01.02.2024 року в порушення вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 року та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме: 28.04.2026 року об 10 год. 38 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно наступного протоколу про адміністративне правопорушення № 174/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2023 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2023 року до 01.02.2024 року в порушення вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 року та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме: 28.04.2026 року об 11 год. 13 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно наступного протоколу про адміністративне правопорушення № 173/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2024 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2024 року до 01.04.2024 року в порушення вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 року та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме: 13.01.2026 року об 12 год. 03 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу № 172/26 від 21.05.2026 року вбачається, що ОСОБА_2 , будучи у т. ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року суб`єктом декларування (депутат сільської ради), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 01.04.2025 року в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 13.01.2026 року об 11 год. 17 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що матеріали справи про адміністративні правопорушення містять достатньо доказів про вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв`язку з чим, просив накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_2 вину визнала, щиро розкаялася. По суті справи суду повідомила, що вчинила дане правопорушення без будь-якого умислу, просила суд суворо її не карати.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП, оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення має ґрунтуватися на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" передбачає, що суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Згідно листа Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області від 16.04.2026 року № 452 та рішення першої сесії восьмого скликання Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області від 02.12.2020 року №2 «Про початок повноважень депутатів Надлацької сільської ради», ОСОБА_1 визнано такою, що набула повноважень депутата Надлацької сільської ради 8 скликання по 3 окрузі.

Згідно додатків до листа Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області від 16.04.2026 року № 452 та витягу з протоколу, сільський голова Надлацької сільської ради поставив до відома депутатів, що згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад віднесені до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону, у тому числі й вимоги щодо здійснення фінансового контролю. Суб`єкти на яких поширюється дія антикорупційного закону у частині фінансового контролю, зобов`язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у строки визначені законодавством.

Отже, ОСОБА_2 є суб`єктом декларування у розумінні та відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану" (Закон 2381-IX), який набрав чинності 03.08.2022 року Розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" було доповнено пунктами 2-3- 2-10 такого змісту, зокрема, п. 2-7 установити, що суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Надалі Верховна Рада України, з метою нормативно-правового врегулювання відновлення дії антикорупційних механізмів, а саме відновлення подання відповідних декларацій, ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (Закон 3384-ІХ). Указаний закон набрав чинності 12.10.2023 року, зазначеним Законом внесено зміни, зокрема, у Закон України "Про запобігання корупції", а саме: у розділі XIII "Прикінцеві положення": пункт 2-7 викладено в такій редакції: " Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках, у тому числі для проведення спец перевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.

Таким чином, ОСОБА_2 порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч.1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 127-6 КУпАП є доведеною та підтверджена протоколами про адміністративне правопорушення та іншими документами долученими до матеріалів справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, тому, з метою в подальшому припинення вчинення правопорушень слід призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладає на неї стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності за вчинене правопорушення і застосовується не тільки з метою виховання особи, яка його вчинила, а й з метою загальної та спеціальної превенції. Саме таке стягнення, враховуючи викладені вище обставини, буде достатньою мірою відповідальності за вчинене правопорушення і відповідатиме меті адміністративного стягнення.

Суд враховує, що порушення були вчинені особою вперше, а тому не вбачає підстав для застосування штрафу в межах верхньої межі санкції передбаченої статті.

Згідно з ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними та громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Згідно ст. 299 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України, постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом, який виніс постанову. З урахуванням положень ст. 300 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому КУпАП та іншими законами України.

Згідно вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", підлягає стягненню з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на користь держави судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 36, 172-6, 221, 251, 252, 254, 265, 278, 280 КУпАП, ст.ст. 1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд-

П О С Т А Н О В И В :

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень на користь держави, який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів - УК у Новоархангельському р-ні/Новоархангельський район/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37918230; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача - UA678999980313010106000011539; Код класифікації доходів бюджету 21081100.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Роз`яснити, що відповідно до положень ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у 665 (шістсот шістдесят п`ять ) грн. 60 копійок, який сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Строк пред`явлення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду особою, щодо якої її винесено, потерпілим протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя: