Рішення № 138099202, 08.07.2026, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
08.07.2026
Номер справи
331/3368/26
Номер документу
138099202
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЗАПОРІЖЖЯ

м. Запоріжжя

Іменем України

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

08 липня 2026 рокуСправа № 331/3368/26

Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого судді Губанова Р.О.,

секретарка судового засідання Владиченко І.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в заочному порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення коштів надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.

Короткий зміст позову, рух справи.

21 квітня 2026 року до Олександрівського районного суду міста Запоріжжя надійшов зазначений цивільний позов.

Узагальненими доводами позовної заяви є те, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08.08.2023 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (Портал Дія) самостійно облікувала себе та свою доньку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримала електронні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Місце реєстрації відповідачки: АДРЕСА_1 ; місцем проживання у місті Запоріжжі при оформленні довідок ВПО було зазначено АДРЕСА_2 .

Разом з цим відповідачкою було оформлено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам також через Портал Дія у розмірі 5000,00 грн. щомісячно (2000, 00 грн відповідачці та 3000,00 грн. на дитину).

Таким чином ОСОБА_1 оформила на себе особисто та доньку допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, починаючи з серпня 2023 року у сумі 5000,00 грн щомісячно.

За результатами верифікації було виявлено, що ОСОБА_1 на дату звернення по допомогу перебувала за межами території України більш як 30 календарних днів підряд та у період отримання допомоги порушила тридцятидений термін безперервного перебування за кордоном, не повідомивши про це орган соціального захисту. 25.03.2024 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2024 ОСОБА_1 припинено та виставлено переплату допомоги за період з 01.08.2023 по 29.02.2024 у зв`язку з тим, що отримувач перебував за кордоном більш як 30 календарних днів на дату звернення.

Виходячи з наведеного, представник позивача просив стягнути з відповідачки на користь позивача надміру виплачену державну допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі в розмірі 35000, 00 грн, а також понесені судові витрати.

Ухвалою судді від 22.04.2026 відкрито провадження у справі, встановлено строки для подання відзиву, відповіді на відзив і заперечень та вирішено провести розгляд справи у порядку спрощеного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання.

Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження вважається отриманою відповідачем відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 272 ЦПК України 10.05.2026.

Відповідач у встановлений судом строк не подав відзиву.

Сторони в судове засідання не з`явилися, причину неявки суду не повідомили, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представниця позивача в поданій до суду заяві просила справу розглянути без її участі, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

Будь-яких інших заяв чи клопотань сторонами не подано.

У зв`язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Судом постановлена ухвала про заочний розгляд справи.

Фактичні обставини встановлені судом,

мотиви з яких виходив суд і застосовані норми права.

На обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08.08.2023 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (Портал Дія) самостійно облікувала себе та свою доньку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримала електронні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Місце реєстрації відповідачки: АДРЕСА_1 ; місцем проживання у місті Запоріжжі при оформленні довідок ВПО було зазначено АДРЕСА_2 .

Разом з цим відповідачкою було оформлено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам також через Портал Дія у розмірі 5000,00 грн. щомісячно (2000, 00 грн відповідачці та 3000,00 грн. на дитину).

Таким чином ОСОБА_1 оформила на себе особисто та доньку допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, починаючи з серпня 2023 року у сумі 5000,00 грн щомісячно.

За результатами верифікації було виявлено, що за даними Адміністрації Державної прикордонної служби України відповідачка перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, що підтверджується листом від 18.03.2024 Центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, згідно якого за період з 01.01.2022 по 10.03.2024 ОСОБА_1 тільки в`їхала в України 04.07.2023, виїхала 14.09.2023, знов в`їхала 20.09.2023 та 09.10.2023 виїхала без повернення.

ОСОБА_1 на дату звернення по допомогу перебувала за межами території України більш як 30 календарних днів підряд та у період отримання допомоги порушила тридцятидений термін безперервного перебування за кордоном, не повідомивши про це орган соціального захисту.

25.03.2024 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2024 ОСОБА_1 припинено та виставлено переплату допомоги за період з 01.08.2023 по 29.02.2024 у зв`язку з тим, що отримувач перебував за кордоном більш як 30 календарних днів на дату звернення.

Позивачем було скеровано відповідачці повідомлення про необхідність повернення коштів переплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі та запропоновано переплачену суму пор ввернуто на рахунок Держказначейської служби України в м. Києві добровільно, але відповідачка переплачені кошти станом на дату подання позову не повернула.

Відповідно до розрахунку суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка підлягає поверненню, за період з серпня 2023 року до лютого 2024 року включно, сума переплати допомоги ОСОБА_1 становить 35 000,00 грн.

Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позову, суд виходить з такого.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон №1706-VII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону №1706-VII передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Відповідно пункту 2-1 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі наявності в такої особи дітей подання заяви про взяття їх на облік можливе лише за наявності відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження таких дітей, виготовленому на паперовому бланку (далі - е-свідоцтво про народження).

Пунктом 3 Порядку передбачено, що допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Відповідно до п. 8 Порядку 332, встановлено, що нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Відповідно до п. 23 Порядку 332, передбачено, що для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат.

За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи.

Згідно п. 24 Порядку 332, у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи.

У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених упунктах 7,7-1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв`язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв`язку.

У разі надання Мінфіном за результатами верифікації рекомендацій щодо уточнення окремих даних для визначення права внутрішньо переміщеної особи на призначення/продовження виплати допомоги відповідні рекомендації засобами Єдиної системи передаються органу соціального захисту населення, який призначив допомогу. Орган соціального захисту населення опрацьовує рекомендації, надані за результатами верифікації засобами електронних систем Мінсоцполітики, та у разі виявлення відповідності отримувачів будь-якому з критеріїв, визначених пунктами 7,7-1і8цього Порядку, припиняє виплату з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, що впливають на право отримання допомоги.

Повідомлення про прийняте рішення та порядок його оскарження надсилаються за технічної можливості із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи засобами мобільного зв`язку або органом соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, з використанням засобів поштового/електронного зв`язку.

Згідно з п. 5 Порядку внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст.1213 ЦК України).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Пунктом 11 Порядку визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Розмір заборгованості у зв`язку зловживанням з боку відповідачки підтверджується розрахунком, наданим позивачем.

Відповідачка доводів позивача не спростувала, доказів добровільного повернення допомоги на проживання не надала.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, а тому, з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 35 000,00 гривень.

Розподіл судових витрат.

За правилами ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч. 1), інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (п. 3 ч. 2).

До позовної заяви додано платіжне доручення № 1501 від 13.04.2026, якою підтверджується сплата позивачем судового збору в сумі 3328,00 грн.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3328,00 грн.

Інші документально підтверджені судові витрати в матеріалах справи відсутні.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263 - 265, 268, 273, 280 - 284, 354, 355 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 , задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради суму надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі розміром 35000 (тридцять п`ять тисяч) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради витрати на сплату судового збору в сумі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн 00 коп.

Реквізити учасників справи:

- позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, 69035, м. Запоріжжя, вул. Вячеслава Зайцева, буд, 14, ідентифікаційний код: 37573438;

- відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

СуддяР.О. Губанов