Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 761/15636/26
Провадження № 3/761/3705/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Притула Наталія Григорівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, громадянина:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 24.04.2026 року надійшов протокол, який складений 09.04.2026 року заступником начальника відділу ГУ ДПС у м. Києві Бондарем О.Ю., за результатами проведення фактичної перевірки бару за адресою: м. Київ, вул. Пирогова, буд.5, кв. (офіс) літ. "А", де здійснює діяльність ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654), в якому зазначено, що директор ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654) ОСОБА_1 31.03.2026 року о 17 год. 34 хв. порушив порядок проведення розрахунків, а саме: провів розрахункову операцію без застосування програмного реєстратора розрахункових операцій, без створення та видачі у паперовій та/або електронній формі відповідного розрахункового документа встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, чим порушив п. 1 та п.2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/55-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, направив до суду пояснення в яких вказав що не визнає свою вину в зазначеному порушенні та зазначив, що об`єктивна сторона правопорушення, викладена у складеному протоколі, полягає на думку контролюючого органу у порушенні встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері громадського харчування, яка виразилася у невидачі касового чеку та непроведені операції через РРО. При цьому, представники контролюючого органу зафіксували особу, яка на їх думку вчинила правопорушення і навіть відібрали в неї відповідні пояснення. Суб`єктами правопорушень, передбачених ч.1 ст.155-1 КУпАП можуть бути і особи, які відповідно до своїх функціональних обов`язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. В даному випадку контролюючим органом викладено наступні обставини: громадянин ОСОБА_2 здійснив розрахунок без застосування ПРРО та не видав розрахунковий документ - касовий чек. Інших обставин чи фактів в матеріалах справи про адміністративне правопорушення не викладено та не встановлено. В протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, в чому саме полягає винна поведінка (або бездіяльність) ОСОБА_1 . Зокрема, відсутні вказівки на те (або докази того), що він (наприклад) не забезпечив можливість здійснити розрахунок з ПРРО та видачею касового чека, або (наприклад) надавав вказівки здійснювати розрахунки без видачі касового чека та без застосування РРО, тощо. Таким чином, з доданих до протоколу матеріалів вбачається вказівка на нібито протиправну поведінку громадянина ОСОБА_2 , який вчинив порушення у вигляді невидачі касового чека та проведення операції без застосування ПРРО, однак не вбачається, в чому саме полягає винна поведінка (або бездіяльність) ОСОБА_1 , зокрема не вказано, якими конкретно діями чи бездіяльністю саме ОСОБА_1 було порушено положення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Отже, вбачається, що в даному випадку контролюючий орган чітко стверджує, що правопорушення у вигляді невидачі касового чеку та непроведенні операції через РРО вчинила одна особа - громадянин ОСОБА_2 , натомість протокол про дане правопорушення складено щодо іншої особи - ОСОБА_1 . Однак, відповідно до вимог статті 61 Конституції України, юридична відповідальність завжди має індивідуальний характер. Тобто за правопорушення, вчинене однією особою, не може бути притягнута до відповідальності інша особа. За таких умов, ОСОБА_1 не може нести відповідальність за те діяння, яке (за наявними в справі матеріалами) вчинила інша особа - громадянин ОСОБА_2 .
Положеннями ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.
Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій.
Об`єктивна сторона правопорушення виражається у формах, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 року: порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Суб`єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.
Суб`єктом правопорушення є особа, яка, відповідно до своїх функціональних обов`язків, здійснює розрахункові операції, а також посадова особа, до компетенції якої належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, господарського харчування та послуг.
Розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту, що підтверджує факт продажу товарів, надання послуг, отримання коштів, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до п. 1 та п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, як це визначено у ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, з 31.03.2026 року по 09.04.2026 року відбулась перевірка ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654) якою зокрема встановлено, що 31.03.2026 року проведено розрахунок за готівку алкогольного коктейлю ціною 290,00 грн. без застосування РРО.
31.03.2026 року ОСОБА_2 (стажер ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654)) надав пояснення в яких зазначив, що проведено розрахунок за готівку без застосування РРО у зв`язку з технічними причинами.
ОСОБА_1 , зазначаючи що відсутні підстави для притягнення його до відповідальності вказав, що не він здійснив продаж товару без видачі розрахункового документу.
Однак суд не може прийняти до уваги зазначене ОСОБА_1 так як положеннями ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» саме на суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) покладаються обов`язки щодо видачі товарного чеку. А тому саме ОСОБА_1 , як керівник ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654) мав забезпечити належне виконання положень ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зазначеним Законом не передбачено відповідальності в тому числі стажера.
Відтак, ОСОБА_1 як директор ТОВ «ІЄРОНІМУС БАР» (код ЄДРПОУ 46123654) несе відповідальність за організацію роботи підприємства, у тому числі за організацію здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, господарського харчування, а тому є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, актом фактичної перевірки №28542/ж5/26/15/07/46123654 від 09.04.2026 року.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушником за адміністративне правопорушення, не встановлено.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення у вигляді штрафу.
Крім того, у відповідності до ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60 грн, оскільки судом не встановлено підстав для звільнення від сплати судового збору.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 155-1 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 5 (п`яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п`ять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Строк пред`явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови через Шевченківський районний суд м. Києва до Київського апеляційного суду.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Н.Г. Притула