Рішення № 138095719, 25.06.2026, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
570/1012/26
Номер документу
138095719
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 570/1012/26

Номер провадження 2/570/1375/2026

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

з а о ч н е

25 червня 2026 року м.Рівне

Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді Гладишевої Х.В.,

за участю секретаря судового засідання: Ярошик І.Р.,

учасники справи:

представник позивача - не з`явився,

відповідач - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, -

в с т а н о в и в :

27.02.2026 року до Рівненського районного суду Рівненської області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» (далі позивач) із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якій просить суд стягнути з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 4 120,83 грн та судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3 328,00 грн.

Короткий зміст заяв по суті справи.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу, послуги з розподілу якого надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 22498 (надалі Типовий договір розподілу природного газу), а також Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2494, в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин.

Для здійснення вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму природного газу, який споживався за вищевказаною адресою, було встановлено лічильник газу Самгаз 2,5, зав. № 5298801, 2015 року випуску.

Як визначено пунктом 7 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, під час проведения обстеження системи газопостачання (в т.ч. до демонтажу лічильника на повірку або до Його повірки на місці встановлення) Оператор ГРМ мас право проводити контрольний огляд вузла обліку.

23.07.2025 працівниками Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» під час перевірки вузла обліку природного газу, встановленого за адресою АДРЕСА_1 , було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/пошкодження ЗВТ чи його роботи в позаштатному режимі, а також наявність несанкціонованого газопроводу перед лічильником газу. У зв`язку з цим було складено акт про порушення № 1154, акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки, протокол направлення лічильника газу для проведення експертизи та працівниками поліції оформлено протокол огляду місця події.

Акт про виявлені порушення, акт про демонтаж ЗВТ, протокол направлення лічильника газу для проведення експертизи були складені в присутності представника власника/споживача, про що свідчать її підписи у вказаних документах.

Пунктами 2, 8 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу с несанкціонований відбір природного газу та самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання, а споживач природного газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п.3 ч.2 ст. 13 цього Закону).

29.07.2025 року було проведено експертизу газового лічильника Самгаз G2,5, зав. №5298801, 2015 р.в., у складі фахівців з інженерно-технічного складу, за результатами якої складено акт експертизи лічильника №14324 від 29.07.2025 року.

Відповідно до висновку експертної комісії встановлено, що на вхідному патрубку лічильника встановлена несанкціонована заглушка (без відома та погодження з оператором ГРМ). Через наявність несанкціонованого газопроводу споживання газу проводилося поза комерційним обліком, як зазначено в акті про порушення та зафіксовано на фото та відео при складанні акту про порушення від 23.07.2025 №1154. При цьому, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та викривлення даних обліку природного газу шляхом втручання в роботу або конструкцію лічильника газу не відбувалось.

В подальшому, 11 вересня 2025 року комісією Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення було розглянуто акт від 23.07.2025р. № 1154 про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем та враховуючи сукупність встановлених обставин та складених документів, комісія прийшла до висновку про наявність достатніх правових підстав для часткового задоволення акта про порушення № 1154 від 23.07.2025 року та необхідності складення акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до глави 1 розділу 1, глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи є втручання в роботу газорозподільної системи шляхом несанкціонованого газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане використання природного газу.

Розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку до Кодексу газорозподільних систем, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців).

Згідно складеного акту-розрахунку №1154 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та у відповідності до п.п. 3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ. нарахування проведено за період часу з 23.01.2025 року по 22.07.2025 року включно.

Акт-розрахунок №1154 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на оплату №0925-1100087856 від 18.09.2025 року було направлено споживачу ОСОБА_2 рекомендованим листом за вих. №РВФ/100/12-ВИХ-9501-25 від 23.09.2025 року (поштове направлення 3302700173990).

Оператором ГРМ вживалися заходи щодо досудового врегулювання спору між сторонами, а саме на адресу відповідача направлялись лист про врегулювання заборгованості 13.11.2025 року №РвФ/100/10.2-ВИХ-11592-25 та лист про досудове врегулювання від 15.01.2026 року №РвФ/100/10.1-ВИХ-397-26.

Оскільки ОСОБА_1 заборгованість не сплачена, а тому товариство змушене звернутися до суду з вказаною позовною заявою про стягнення заборгованості, а саме вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 4 120,83 грн

Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Рівненського районного суду Рівненської області від 02.04.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито спрощене позовне провадження у справі за участі сторін, призначено судове засідання.

В судове засідання учасники справи не з`явилися, були повідомлені про час та дату розгляду справи завчасно та належним чином.

Від представника позивача Міщенка М.І. надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника позивача. Також представник позивача зазначив про те, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач в судові засідання на неодноразові виклики суду не з`явився, був повідомлений про час та дату судового розгляду завчасно та належним чином, жодних заяв та клопотань до суду не направляв, як і не направляв пояснень та відзиву на позовну заяву. На відому суду адресу відповідача неодноразово направлялися судові виклики, які поверталися без вручення.

Так, Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Так, відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Суд виходить з того, що якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з`явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Згідно з частиною 1 статті 174 Цивільного процесуального кодексу України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 280 Цивільного процесуального України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вказане, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Фактичні обставини справи, встановлені судом та норми права, які підлягають застосуванню при вирішенні спору та мотиви їх застосування.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судому передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

За приписами ст. 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.

Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494 визначені взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.

Відповідно до пп. 35 п. 1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно з п.3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Отже, взаємовідносини між Оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальним актами законодавства Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Рівненська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України», як оператор ГРМ, виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об`єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо, а також здійснює комерційний облік природного газу в газорозподільній системі. В своїй діяльностіРівненська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» керується Законом України «Про ринок газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494.

Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 на момент виявлення порушення був споживачем природного газу, послуги з розподілу якого за адресою: АДРЕСА_1 надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України».

Відповідно до п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до п. 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

За правилом до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1)пошкодження пломб; 2)пошкодження ЗВТ(лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6)наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до п.п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з п. 1 глави 5 розділу XI Кодекс газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до глави 1 розділу 1, глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, несанкціонованим втручанням в роботу газорозподільної системи є втручання в роботу газорозподільної системи шляхом несанкціонованого газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане використання природного газу.

Пунктами 2, 8 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу с несанкціонований відбір природного газу та самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання, а споживач природного газу зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п.3 ч.2 ст. 13 цього Закону).

Так, 23.07.2025 працівниками Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» під час перевірки вузла обліку природного газу, встановленого за адресою АДРЕСА_1 , було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/пошкодження ЗВТ чи його роботи в позаштатному режимі, а також наявність несанкціонованого газопроводу перед лічильником газу.

У зв`язку з цим було складено акт про порушення №1154 від 23.07.2025 року, Акт про демонтаж та розпломбування засобу вимірювальної техніки №645 від 23.07.2025 року Протокол про направлення лічильника газу для проведення експертизи від 23.07.2025 року та працівниками поліції оформлено Протокол огляду місця події від 23.07.2025 року.

Вказані документи оформлялися в присутності представника споживача його сестри ОСОБА_3 , про що свідчать її підписи у вказаних документах. З приводу виявлених порушень представник споживача нічого не змогла пояснити, заперечень не заявляла.

29.07.2025 року було проведено експертизу газового лічильника Самгаз G2,5, зав. №5298801, 2015 р.в., у складі фахівців з інженерно-технічного складу, за результатами якої складено Акт експертизи лічильника №14324 від 29.07.2025 року.

Відповідно до висновку експертної комісії встановлено, що на вхідному патрубку лічильника встановлена несанкціонована заглушка (без відома та погодження з оператором ГРМ). Через наявність несанкціонованого газопроводу споживання газу проводилося поза комерційним обліком, як зазначено в акті про порушення та зафіксовано на фото та відео при складанні акту про порушення від 23.07.2025 №1154. При цьому, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та викривлення даних обліку природного газу шляхом втручання в роботу або конструкцію лічильника газу не відбувалось.

11.09.2025 року комісією Рівненської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення було розглянуто Акт від 23.07.2025р. №1154 про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем та враховуючи сукупність встановлених обставин та складених документів, комісія прийшла до висновку про наявність достатніх правових підстав для часткового задоволення Акта про порушення № 1154 від 23.07.2025 року та необхідності складення акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

За правилом п. 1 глави 3 розділу ХI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Згідно з п. 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.

Ціни на транспортування викладені на ресурсі АТ Укртрансгаз http://utg.ua/utg/business- info/tariffs.html; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз http://www.naftogaz.com.

Згідно складеного Акту-розрахунку №1154 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 11.09.2025 року та у відповідності до п.п. 3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ. нарахування проведено за період часу з 23.01.2025 року по 22.07.2025 року включно та така вартість необлікованого об`єму становить 4 120,83 грн.

Вимога про досудове врегулювання спору та погашення заборгованості відповідачем перед позивачем не виконана.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (ч. 1, пункти 2, 5, 7 ч. 2 ст. 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Позивачем доведено належними та допустимими доказами факт виявлення за адресою відповідача несанкціонованого газопроводу та правильність проведення нарахувань, а відповідачем не надано до суду іншого контррозрахунку та не заявлено клопотань з приводу проведення будь-якої експертизи та не подано відзиву на позовну заяву.

Таким чином, наявність несанкціонованого газопроводу є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), що є підставою для нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців), за останні 6 місяців, тобто за період з 23.01.2025 року по 22.07.2025 року.

Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Згідно ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У відповідності до ч.1, ч.3 ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому розмірі.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що внаслідок наявності несанкціонованого газопроводу за місцем споживання споживачем ОСОБА_1 природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , позивачу у справі Товариству з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» було завдано збитків у вигляді суми необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 4 120,83 грн, а тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Як вбачається з платіжної інструкції №18388 від 17.02.2026 року, позивач сплатив за подання даного позову 3 328,00 грн судового збору.

Оскільки позов майнового характеру повністю задоволено, то судовий збір, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 3 328,00 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу - задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рахунок НОМЕР_1 Філія Рівненське обласне управління АТ "Ощадбанк", ЄДРПОУ 45182059, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 4 120 грн 83 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рахунок НОМЕР_2 Філія Рівненське обласне управління АТ "Ощадбанк", ЄДРПОУ 45182059, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 3 328 грн 00 коп.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським районним судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДРПОУ 45182059, адреса: вул. Вишенського Івана, буд.4, м.Рівне;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_3 виданий Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області 28.03.2000 року, РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з надмірним навантаженням та перебуванням судді у відпустці, а також зайнятістю судді 06.07.2026 року в іншому провадженні, повний текст рішення проголошено 09 липня 2026 року.

Суддя Гладишева Х.В.