Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 939/2117/26
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2026 рокуселище Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Герасименко М.М., за участі прокурора Бородянського відділу Бучанської окружної прокуратури Київської області Храпи Ю.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 1726 КУпАП, яка надійшла з управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Залісся Чорнобильського району Київської області, громадянки України, яка на даний час працює на посаді продавця-консультанта у ФОП « ОСОБА_2 », (раніше працювала на посаді головного спеціаліста відділу по роботі із зверненням громадян та запитами на публічну інформацію управління документообігу Міністерства розвитку громад та території України), зареєстрована у АДРЕСА_1 , проживає у АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу по роботі із зверненням громадян та запитами на публічну інформацію управління документообігу Міністерства розвитку громад та територій України, будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та пункту 27 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 17 вересня 2025 року, без поважних причин, подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 і 2022 роки.
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи до 31 серпня 2023 року посаду головного спеціаліста відділу взаємодії з ВРУ управління взаємодії з органами державної влади Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог абз. 1 і 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 17 вересня 2025 року, без поважних причин, подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а також несвоєчасно 05 грудня 2025 року без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винуватою себе визнала. Суду, зокрема, пояснила, що невчасно подала декларації за 2021 та 2022 року, оскільки не була обізнана про відновлення строків подання декларацій. Крім того, в зв`язку з повномасштабним вторгнення РФ на територію України та тимчасовою окупацією Київської області вона мала статус внутрішньо переміщеної особи; щодо подання декларації за 2023 рік вказала про те, що вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною, а роботодавець не повідомив її про необхідність подання декларацій.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, вислухавши думку прокурора Храпи Ю.О., яка просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу, суддя приходить до такого висновку.
Встановлено, що 20 червня 2008 року ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця, що підтверджується копією її трудової книжки та особової картки державного службовця.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04 червня 2013 року № 294К/ОС «Про призначення ОСОБА_3 та ОСОБА_1 » ОСОБА_1 переведено з Державної казначейської служби України та призначено на посаду головного спеціаліста загального відділу Департаменту адміністративно-організаційного забезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з 04 червня 2013 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2019 року № 829 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (Мінрегіон) перейменовано на Міністерство розвитку громад та територій України.
Згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 05 жовтня 2020 року № 501К/ОС «Про переведення працівників» ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу по роботі із зверненням громадян та запитами на публічну інформацію управління документообігу Міністерства розвитку громад та територій України з 05 жовтня 2020 року.
Відповідно до посадової інструкції ОСОБА_1 , посада головного спеціаліста загального відділу Департаменту адміністративно-організаційного забезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України належить до категорії «В» посад державної служби.
03 лютого 2023 року ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 07 лютого 2023 року № 31К/ОС «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу по роботі із зверненнями громадян та запитами на публічну інформацію Управління документообігу, звільнено із займаної посади 08 лютого 2023 року в порядку переведення для подальшої роботи в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 07 лютого 2023 року № 168-к «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу взаємодії з ВРУ управління взаємодії з органами державної влади Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з 09 лютого 2023 року.
Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 23 серпня 2023 року № 792-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу взаємодії з ВРУ управління взаємодії з органами державної влади Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з 31 серпня 2023 року.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов`язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом декларування і суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року. Таким чином з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено в повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до положень абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з вимогами абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані до 01 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесені зміни до деяких Законів України, а саме: п. 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» викладено у такій редакції: «Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», подають відповідні декларації у строки, встановлені частиною сьомою чотирнадцятою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», якщо відповідні декларації не було подано раніше».
Відповідно до підпункту 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 08 листопада 2023 року № 252/23 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно з підпунктом 2 п. 2 розділу ІІ цього Порядку, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Тобто, в ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 і 2022 роки та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) не пізніше 23-ї годину 59 хвилин 31 січня 2024 року (граничний строк), а припинивши 31 серпня 2023 року діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) до 00 години 00 хвилин 01 квітня 2024 року.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК, щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 і 2022 роки та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), ОСОБА_1 подала лише 17 вересня 2025 року, а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) 05 грудня 2025 року, тобто несвоєчасно.
Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 не навела.
Оцінюючи досліджені докази, суддя вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
При накладенні стягнення враховується характер та обставини вчинених правопорушень, особа порушниці, ступінь її вини, щире розкаяння, як обставина, що пом`якшує відповідальність.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 у доход держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн 60 копійок.
Керуючись ст. 23, 33, 283 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ГУК у Київській області/Бородянська селищна громада, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача казначейство України (ЕПА), рахунок отримувача UA158999980313000106000010744, код класифікації доходів бюджету 21081100).
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяМарина ГЕРАСИМЕНКО