Рішення № 138086115, 09.07.2026, Заводський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
09.07.2026
Номер справи
332/6916/25
Номер документу
138086115
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/6916/25

Провадження №: 2/332/1258/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2026 р. м. Запоріжжя

Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Погрібної О.М., при секретарі Васильченко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.12.2025 року ОСОБА_1 (далі позивач 1), ОСОБА_2 (далі позивач 2) та ОСОБА_3 (далі позивач 3) звернулись до суду з вищезазначеним позовом про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії. В позові зазначено, що на підставі ордеру 1973 року діду позивача 1, ОСОБА_4 , для проживання його та членів його сім`ї надано кв. АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору найму житла від 26.04.1973. Квартира неприватизована, користування нею наразі здійснюється на підставі договору найму, при цьому розпорядженням відповідача від 04.08.2025 наймача житла змінено на ОСОБА_1 . На цей час право на приватизацію вказаної квартири належить особам, що зареєстровані і проживають у вказаному житлі, а саме, ОСОБА_1 та її дітям: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . При зверненні до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району із заявою про приватизацію квартири ОСОБА_1 отримано відмову у приватизації зазначеної квартири у зв`язку з ненаданням копії ордеру на житло. Надати копію ордеру не виявляється можливим через те, що така копія у позивачів відсутня. Відмова відповідача позбавляє позивачів права на приватизацію, а тому порушене право позивачів підлягає захисту в судовому порядку.

Ухвалою суду від 23.01.2026 відкрито загальне позовне провадження у справі.

19.02.2026 до суду від представника позивачів адвоката Куцигіна І.В. надійшла заява про зміну предмету позову, в якій зазначає, що позивачі вважають за необхідне змінити предмет позову, виклавши прохальну частину позовної заяви наступним чином: зобов`язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Заводському району розглянути заяву ОСОБА_1 про приватизацію квартири АДРЕСА_1 та прийняти рішення щодо приватизації цієї квартири відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» без ордеру на житлове приміщення. Вищезазначену заяву просить розглядати за його відсутності.

Ухвалою суду від 20.02.2026 прийнято заяву про зміну предмета позову.

Ухвалою суду від 17.03.2026 закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивачі про день, час та місце проведення судового засідання повідомлялися належним чином, у судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили.

Разом з тим, від представника позивачів адвоката Куцигіна І.В. 19.02.2026 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання уточнених позовних вимог.

Представник відповідача Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району Салата Н.П. в судовому засідання проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників процесу, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, проаналізувавши та дослідивши всі докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачі, ОСОБА_1 та її діти, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , зареєстровані та проживають у квартирі АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з реєстру територіальної громади.

Квартира трикімнатна, загальною площею 67,3 кв.м., не приватизована.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до відділу приватизації житла районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району з заявою про приватизацію зазначеної вище квартири.

Однак, листом Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 14.11.2025 у проведенні приватизації було відмовлено через відсутність серед доданих до звернення про приватизацію документів копії ордеру про надання житлової площі.

Довідками AT «Державний ощадний банк України» від 10.09.2025 та від 17.09.2025 підтверджується, що позивачі не значаться в списках громадян, які мають право на приватизацію житла за вищевказаною адресою. Дані з використання житлового чека відсутні.

Позивач ОСОБА_1 є відповідальним наймачем, на її ім`я відкритий особовий рахунок на вищевказану квартиру.

Нарахування за житлового-комунальні послуги здійснюються на трьох осіб, що підтверджується довідкою про особовий рахунок ТОВ «Жилсервісбуд».

Відповідно до частини першої статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до статті 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності на майно у разі приватизації державного та комунального майна у порядку, встановленому законом.

Зазначена норма є загальною, оскільки відсилає до спеціального законодавства.

У частині третій статті 9 ЖК України визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання і утримання визначені Законом України від 19 червня 1992 року N 2482-XII «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ. Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом.

Згідно зі ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» об`єктом приватизації є квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму. Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій,- природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; кімнати в гуртожитках; квартири (будинки), які перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ст. 3 Закону України зазначеного закону, - приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Відповідно до пункту 5статті 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

Відповідно до п.4 ст.5 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках).

Відповідно до частини 5статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкту комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до положень частини 1статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Відповідно до пункту третього статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Відповідно до п.10 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 10 ч. 1ст. 15 Житлового кодексу до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів належить видача ордерів на жилі приміщення.

Відповідно до ст. 58 ЖК ордер є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Згідно з пунктами 69, 72 правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім`я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред`являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім`ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

Таким чином, ордер не підлягає зберіганню у наймача квартири та є документом з обмеженим строком дії, який лише дає право на вселення у квартиру.

Отже, ненадання копії ордеру не є підставою для відмови у приватизації квартири.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених пунктами 2 і 5статті 2 цього Закону.

Відповідно до пункту 17 Положення № 396 громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Відповідно до п.20 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового Фонду» є довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).

Стаття 47 Конституції України гарантує кожному право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до ст.8 Загальної декларації прав людини кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

Таким чином, позивачі вселені до квартири на законних підставах, законність їх проживання ніхто не оспорює, але відсутність ордеру, позбавляє позивачів можливості реалізувати своє право на приватизацію квартири.

Враховуючи зазначене суд прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим, заснованим на законі, а тому підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141,258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району про визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Зобов`язати Районну адміністрацію Запорізької міської ради по Заводському району розглянути заяву ОСОБА_1 про приватизацію квартири АДРЕСА_1 та прийняти рішення щодо приватизації цієї квартири відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» без ордеру на житлове приміщення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://court.gov.ua/fair.

Сторони:

Позивач 1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Позивач 2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

Позивач 3: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Заводському району, код ЄДРПОУ 37573534, 69067, м.Запоріжжя, вул.Мирослава Симчича, 56.

Повний текст рішення виготовлений 09.07.2026.

Суддя: О.М.Погрібна