Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/20967/25
РІШЕННЯ
іменем України
08 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519 про нарахування транспортного податку з фізичних осіб за 2025 рік на суму 25000,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог вказує, податковим повідомленням-рішенням форми 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519 визначена сума податкового зобов`язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. Вважає, що середньоринкова вартість автомобіля Porsche Taycan, власником якого вона є, менша за порогову вартість оподаткування, тому такий автомобіль не підпадає під оподаткування транспортним податком. На підтвердження надала розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу марки Porshche модель Taycan, рік випуску 2022, що становить 2112750,00 грн з офіційного вебсайту Міністерства економіки України станом на 24.10.2025. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного провадження.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об`єкта оподаткування транспортним податком є його наявність у Переліку. Відповідно до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, розміщеного на офіційному сайті Міністерства економіки України, автомобіль марки PORSCHE моделі TAYCAN (тип палива - електро, рік випуску - до 5 років включно) підлягає оподаткуванню у вказаному році. Вказує, що вартість автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, при цьому визначення такої вартості легкових автомобілів, для цілей віднесення їх до об`єктів оподаткування транспортним податком, проводить виключно Мінекономіки.
Позивачка подала до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що податковий орган не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки про необхідність сплати податку, не надав доказів на підтвердження вартості автомобіля. Вважає, що відповідач не довів правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою від 11.06.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував в Головного управління ДПС в Хмельницькій області інформацію щодо середньоринкової вартості транспортного засобу ОСОБА_1 для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України станом на 01.01.2025.
Відповідач подав до суду додаткові пояснення, у яких вказує, що виключно Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість автомобіля до 1 лютого податкового року, формує Перелік легкових автомобілів для цілей віднесення їх до об`єктів оподаткування транспортним податком, який розміщує на своєму офіційному веб-сайті.
Ухвалою від 19.06.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Міністерства економіки України довідку щодо середньоринкової вартості транспортного засобу ОСОБА_1 (легковий автомобіль Porsche Taycan, 2022 року випуску, тип палива електричний (Е)) для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України станом на 01.01.2025.
На виконання вимог ухвали суду від 19.06.2026 Міністерство економіки України повідомило, що визначення середньоринкової вартості легкового автомобіля на конкретну дату Кодексом та Методикою не передбачено. Автомобіль Porsche Taycan Turbo, електро до 4 років експлуатації (включно) включений до Переліку, а розрахована згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Porsche Taycan Turbo, електро, 2022 року випуску у 2025 році становила 3012168,73 гривень (з ПДВ).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 з 29.08.2024 є власником транспортного засобу марки Porsche, 2022 року випуску, Taycan, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , тип джерела енергії Е, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .
На підставі підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України відповідач сформував податкове повідомлення - рішення від 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519, яким позивачці визначена сума грошового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2025 рік у розмірі 25000,00 грн.
31.10.2025 позивачка звернулась до відповідача із заявою про скасування податкового повідомлення - рішення від 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519. До заяви додала розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу марки Porshche модель Taycan, рік випуску 2022 з офіційного вебсайту Міністерства економіки України сформований 24.10.2025, відповідно до якого середньоринкова вартість зазначеного автомобіля 2112750,00 грн.
Листом від 13.11.2025 Головне управління ДПС в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для скасування (відкликання) зазначеного податкового повідомлення - рішення.
Вважаючи протиправними податкове повідомлення-рішення 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519 позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 67 Конституції України на платників податків покладено обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Згідно з пунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3, пункту 267.4 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1. пункту 267.5. статті 267 ПК України).
Підпунктами 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку,
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 затверджена Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 Методики передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576; далі Порядок № 403).
Згідно з пунктами 3, 4 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономіки.
Згідно із пунктом 5 Методики ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об`єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Відповідно до пункту 6 Методики аналогічними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: тип кузова (седан, універсал тощо); призначення (дорожні, позадорожні); тип двигуна (бензиновий, дизельний тощо); робочий об`єм двигуна; привод тягових коліс (передньоприводні, задньоприводні, повноприводні); тип коробки переключення передач; габаритні розміри; комплектація.
За змістом пункту 13 Методики Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики).
З огляду на викладене вище правове регулювання, для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономіки.
Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономіки про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2025 році.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 20.03.2018 у справі № 820/4054/17, від 12.06.2018 у справі № 813/3965/17, від 06.12.2023 у справі № 520/8806/18.
З урахуванням приписів пункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України до переліку легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб у відповідному році, який щорічно до 1 лютого податкового (звітного) року з року формується та оприлюднюється Мінекономіки на офіційному веб-сайті, включаються легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Водночас пунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України не передбачене зазначення у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у відповідному році середньоринкової вартості цих автомобілів.
Суд встановив, що до Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, включений, зокрема, транспортний засіб марки Porsche, модель Taycan (включно) до 5 років, тип палива - електро, не залежно від об`єму двигуна.
Отже, автомобіль Porsche, модель Taycan електро 2022 року випуску, власником якого є позивачка, в 2025 році є об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.
Наданий позивачем розрахунок вартості автомобіля Porshche, модель Taycan 2022 року, відповідно до якого середньоринкова вартість цього автомобіля станом на 24.10.2025 року становила 2112750,0 грн, суд вважає неналежним доказом протиправності спірного рішення, оскільки зазначена у цій довідці марка та модель автомобіля не відповідає свідоцтву про реєстрацію транспортного засобу від 20.06.2024, відповідно до якого позивач є власником автомоблія марка Porsche, модель Taycan електро..
Натомість, на запит суду листом №3822-06/5933-05 від 30.06.2026 року Міністерство економіки та сільського господарства України повідомило суд, що розрахована згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Porsche, модель Taycan електро 2022 року у 2025 році становила 3 012168,73 грн.
Тому відповідач правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення про нарахування позивачу податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2025 рік з автомобіля Porsche, модель Taycan.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач довів правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519. Тому, у задоволенні позову відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2025 №0783420-2413-2225-UA68040470000053519 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління ДПС в Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Головуючий суддя О.К. Ковальчук