Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2026 р. № 400/5574/26 Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до Міністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135, провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, з вимогами: визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державній електронної бази з питань освіти відомостей про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов`язати Міністерство освіти і науки України через Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту» , а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що задля реалізації свого права на відстрочки від призову за мобілізацією з підстав здобуття фахової вищої освіти, він звернувся з заявою про видачу довідки за формою, визначеною п.62 постанови КМУ №560 від 16.05.2024. В отриманій довідки вказано про порушення послідовності навчання. Зазначений запис порушує право позивача на відстрочку. На думку позивача, дії відповідача по формуванню довідки, в якій зазначено про порушення з його боку послідовності навчання є протиправним.
Відповідач надав відзив, в якому позов не визнав. Свою позицію аргументував тим, що Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 08.08.2019 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Харківського державного університету харчування та торгівлі, відрахований 12.04.2021 за невиконання вимог контракту. 11.08.2025 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавр до Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.
В судове засідання призначене на 24.06.2026 представники сторін не з`явилися. За таких обставин, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 2000 р.н. проживає в м. Миколаєві та є військовозобов`язаним.
В 2019 році, ОСОБА_1 закінчив навчання у Миколаївському фаховому коледжі економіки і харчових технологій та отримав освітній рівень «молодший спеціаліст».
01.09.2019 ОСОБА_1 був зарахований на перший курс заочної форми навчання за спеціальністю «харчові технології» Харківського державного університету харчування та торгівлі, за освітнім рівнем «бакалавр».
12.04.2021 ОСОБА_1 відрахований з Харківського державного університету харчування та торгівлі через недотримання умов контракту, без отримання диплому
11.08.2025 ОСОБА_1 зарахований на навчання до Чорноморського національного університету імені Петра Могили, рівень освіти бакалавр, форма здобуття освіти денна.
04.02.2026 Чорноморським національним університетом імені Петра Могили сформовано Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №833098, в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти на порушує послідовності, визначеної частиною другою стаття 10 Закону України «Про освіту»» зазначено «Ні, порушує».
Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є:
дошкільна освіта;
початкова освіта;
базова середня освіта;
профільна середня освіта;
перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про вищу освіту» особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.
Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про вищу освіту» єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Щодо Довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, неправильність внесення відомостей до якої оскаржує позивач, то вона передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024.
Тобто, зазначений документ не впливає на отримання позивачем освіти, а лише впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач в 2019-2021 роках проходив навчання для здобуття освіти за рівнем «бакалавр», але навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
При цьому, позивач не проходив атестацію на здобуття бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома бакалавра у Харківському державному університету харчування та торгівлі, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України, що означає що позивачем не було завершено перший (бакалавр) рівень вищої освіти.
За таких обставин, в нього залишився попередній рівень освіти «молодший спеціаліст».
Відповідно до п.п.4 ч.2 Перехідні положення Закону України «Про вищу освіту» диплом про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до диплома про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра. За таких обставин, це дає можливість ОСОБА_1 повторно поступати на навчання для отримання кваліфікаційного рівня «бакалавр».
Оскільки, позивач не отримав свого часу диплом «бакалавр» вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.
Пояснення, відповідача про те, що «після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку», є надуманими, нелогічними, та такими що не відповідає законодавству.
Суд звертає увагу, що ані у п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані у пункті 62 Порядку №560 немає застережень щодо можливості надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особам, які повторно поступили на навчання для здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
У цьому випадку, Міністерство надає власне розширене тлумачення Закону, розповсюджуючи повторне зарахування на навчання після відрахування, як порушення послідовності здобуття рівня освіти. Але, на думку суду, для такого тлумачення немає ніяких підстав.
Відповідач надав до відзиву, власний лист адресований керівника закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти від 03.06.2024 за №1/9758-24. На сторінці 3 цього листа, відповідач сам вказує, що «…не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:… здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив для здобуття ОС бакалавра. «Довідці буде зазначено «Так, не порушує»….».
У позивача ситуація майже аналогічна тієї, що описана Міністерством у цьому листі. Суду не зрозуміло, чому у цьому випадку, відповідач займає позицію, відмінну ніж у власному листі від 03.06.2024.
Відповідно до ст.23 Закону, у п.62 Порядку, відстрочка від призову, жодним чином не обумовлена забороною повторного вступу до навчального закладу для отримання рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Єдиною умовою відповідно до ст.23 Закону, є те, що здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Суд звертає увагу, що законодавець у цьому випадку використовую дієприкметник доконаного виду «здобутий» щодо попереднього рівня освіти. Тобто, він повинен бути в наявності, а завершеність процесу здобуття рівня освіти підтверджується відповідним дипломом.
З цього можливо зробити висновок, що законодавець мав на увазі здобування освіти не в послідовності передбаченої ст.10 Закону України «Про освіти» у тому випадку, коли особа здобуває освіту за рівним нижчим чи таким що дорівнює рівню, на який особа вже раніше отримала диплом про освіту (здобутий рівень освіти).
Таким чином, у позивача немає здобутого рівня освіти «бакалавр», а його незавершене навчання у 2019-2021 роках, жодним чином не порушує послідовність здобуття освіти у 2025 році.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для зазначення у довідці позивача про те, що здобуття ним освіти порушує послідовність здобуття освіти, оскільки таких заборон не передбачено законодавством.
Питання позбавлення осіб права на відстрочку у зв`язку з повторним вступом на навчання, може бути вирішено, виключено внесенням відповідних змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не шляхом маніпулювання відомостями про рівні освіти у довідках про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Суд також враховує правові позиції Верховного Суду по аналогічним адміністративним справам, викладеним у постановах від 29.10.2025 у справі № 200/5372/24, від 25.11.2025 у справі №160/34591/24, від 03.03.2026 у справі №340/7912/24, відповідно до яких фізична особа вважається такою, яка здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, що відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання необхідного обсягу відповідної освітньої програми та проходження атестації. Основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що має підтверджуватись відповідним документом про освіту.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для відмови в задоволенні позову.
Позов належить задовольнити у повному обсязі.
Сума сплаченого позивачем судового збору в сумі 1064,96 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Зобов`язати Міністерство освіти і науки України ( пр-т Берестейський, 10, Київ, 01335, код ЄДРПОУ 38621185) через Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту"- вказати "Так, не порушує".
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1064,96 (одна тисяча шістдесят чотири грн дев`яносто шість коп) гривень.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 09.07.2026