Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2026 р. № 400/4499/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДержавної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України", пров. Феодосія Макаревського, 1А,м. Дніпро,49005,
провизнання дій протиправними; скасування акту від 05.12.2024 року № 36 і рішення від 06.01.2025 року № ЦО-680,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної установи " Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України" про визнання протиправною дію Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України», Центральної медико-соціальної експертної комісії (код ЄДРПОУ 03191673) щодо прийняття рішення про проведення переогляду та обстеження мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), та скасувати відповідний акт № 36 від 05.12.2024, визнання протиправною дію Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України», Центру оцінювання функціонального стану особи (код ЄДРПОУ 03191673) щодо прийняття рішення про відсутність даних для встановлення групи інвалідності (невизнання інвалідом) мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ,), та скасувати відповідне рішення № ЦО-680 від 06.01.2025.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що обстеження в умовах Інституту в період з 01.01.2025 по 06.01.2025 проведення засідання експертної команди ЦОФСО 06.01.2025 відбулися без наявності жодної із підстав, визначених підпунктом 2 пункту 8 Положення про експертні команди(Постанова КМУ № 1338 та підпунктом 3 пункту 10 Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України 03.12.2024 № 2022 . Приписами підпункту 1 пункту 15 Положення про експертні команди (Постанова КМУ № 1338) обумовлено, що не мають права входити до експертних команд та проводити оцінювання лікарі, які обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій, але в порушення зазначеної прямої заборони, 06.01.2025 засідання експертної команди ЦОФСО проводилося під головуванням колишньої Голови Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ Ханюкової Інни Ярославівни. В порушення приписів Абзацом 7 Пункту 7, Пунктом 12 Положення про експертні команди Постанова КМУ № 1338 до складу експертної команди ЦОФСО, яка 06.01.2025 проводила засідання та прийняла відповідне рішення про не підтвердження інвалідності, входили лише лікар-кардіолог ОСОБА_2 , лікар-терапевт ОСОБА_3 та лікар-травматолог, лікар фізичної та реабілітаційної медицини ОСОБА_4 . Відповідно до абзацу 2 пункту 28 Порядку проведення оцінювання (Постанова КМУ № 1338) (розділ «Процедура проведення оцінювання») до дня розгляду справи члени експертної команди не мають доступу до справи в електронній системі. Особа, яку направили на проведення оцінювання, не має доступу до персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання. В порушення зазначених вимог членом експертної команди ЦОФСО, яка прийняла рішення № ЦО-680, була лікар-терапевт ОСОБА_3 . Однак, ОСОБА_3 брала безпосередню участь у проведенні обстеження в Інституті в період з 01.01.2025 по 06.01.2025 та мала доступ до медичної документації, а також заздалегідь робила та озвучувала висновки про відсутність інвалідності. Так, 01.01.2025 о 11.30 год вона одноособово провела первинний огляд позивача та виготовила на комп`ютері відповідне заключення. Рішення ЦОФСО № ЦО-680 від 06.01.2025 встановлено, що воно не містить будь-якого обґрунтування прийнятого висновку. У рішенні ЦОФСО № ЦО-680 від 06.01.2025 не вказані, а значить не прийняті до уваги, підтверджені Інститутом, ендокринні захворювання. Вказане свідчить про неповноту, нелогічність, недостовірність, необґрунтованість та невідповідність вимогам законодавства рішення ЦОФСО № ЦО-680 від 06.01.2025. Медичні дослідження проведені на базі Інституту не точні, не достовірні та сумнівні, через те, що проводилися на морально застарілому та фізично зношеному обладнанні .
Відповідач позов не визнає, оскільки спірний індивідуальний акт, а саме, рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи ЦОФСО від 06.01.2025 № ЦО-680, яким було скасоване попереднє рішення МСЕК про встановлення Позивачу ІІІ групи інвалідності, строком до 01.03.2025 року, у контексті частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України прийняте у порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, зокрема відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМУ від 15 листопада 2024р. № 1338, Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи, затвердженого наказом МОЗ України від 03.12.2024 № 2022, а тому є законним та обґрунтованим.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що рішення про скасування інвалідності прийнято після 01.03.2025, тобто після спливу строку дії його інвалідності. Не існує жодного доказу прийняття рішення про скасування інвалідності до 01.03.2025. Комісія в повному складі не відповідала вимогам Положення про експертні команди та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338.
Ухвалою суді від 09.07.2026 суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною дію Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України», Центральної медико-соціальної експертної комісії (код ЄДРПОУ 03191673) щодо прийняття рішення про проведення переогляду та обстеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), та скасувати відповідний акт № 36 від 05.12.2024, тому суд не надає оцінку доводам позивача, які стосуються протиправності акта від 05.12.2024.
Відповідно до ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Довідка до акта МСЕК № 517611 від 19.03.2024 свідчить, що позивачу встановлена ІІІ група інвалідності загальне захворювання до 01.03.2025року.
Акт огляду МСЕК № 36 від 05.12.2024 свідчить, що Центральна МСЕК заочно оглянув ОСОБА_1 з метою контролю. Вказаний діагноз з МКХ-10. У графах 30.4 та 30.5 зазначено викликати на обстеження до клініки інституту.
До відповідача надійшли листи Міністерства охорони здоров`я України, якими доручено Центральній медико-соціальній експертній комісії Міністерства охорони здоров`я України на виконання запиту Державного бюро розслідувань від 06.11.2024 року №10-2-02-01-27449 здійснити перевірку обґрунтованості рішень щодо зазначених у додатках до запитів осіб та у разі необхідності провести переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно таких осіб і прийняти відповідні рішення.
Серед інших медико-експертних справ до Відповідача була передана й справа
ОСОБА_1 (лист ДБР від 06.11.2024 року № 10-2-02-01¬27449 та витяг з додатку до листа - перелік осіб з числа працівників органів державної влади та місцевого самоврядування для перевірки).
Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ листом повідомила позивача про необхідність прибуття в період з 18.12.2024 року до 17.01.2025 року до державної установи «Український державний науково - дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» з метою надання всіх медичних документів та проходження медичного обстеження для перевірки та підтвердження законних підстав встановлення йому групи інвалідності.
Позивач отримав повідомлення та у січні 2025 року прибув до державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико- соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» для надання всіх медичних документів, що слугували підставою для прийняття рішення про встановлення йому інвалідності, та проходження повного медичного обстеження.
Витяг рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення МСЕК № ЦО- 680 від 06.01.2025 свідчить:
П.6 Ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці:
П.6.1 Підстава для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці: перевірка правильності винесених МСЕК рішень про встановлення групи інвалідності працівникам прокуратури у рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000923 від 24.10.2024.
п.11 Обґрунтування рішення експертної команди, що підлягає перевірці: Ступені функціональних порушень, які виявлені за результатами обстеження у клініці інституту призвели до незначного обмеження життєдіяльності. Даних для встановлення інвалідності на даний час немає.
12.1 Рішення про підтвердження рішення, що підлягає перевірці- НІ.
12.2 Рішення про скасування рішення, до підлягає перевірці- ТАК.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-ХІІ .
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №875-ХІІ особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону №875-ХІІ інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На підставі частини другої статті 6 Закону №875-ХІІ особа (її уповноважений представник) має право оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» з урахуванням особливостей, встановлених Основами законодавства України про охорону здоров`я, та/або в судовому порядку.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я організму, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06 жовтня 2015 року №2961-IV.
За визначенням, наведеним в абзаці 4 частини першої статті 1 Закону №2961-IV інвалідність - міра втрати здоров`я у зв`язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року №732/2024 введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» (далі - Рішення РНБО), яким рекомендовано Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.
Підпунктом «б» пункту 2 Рішення РНБО делеговано Кабінету Міністрів України забезпечити утворення Міністерством охорони здоров`я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк робочі групи із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів.
На виконання Рішення РНБО Кабінет Міністрів України прийняв постанови «Про внесення зміни до пункту 4 Положення про медико-соціальну експертизу» від 25 жовтня 2024 року №1207 та «;Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317» від 08 листопада 2024 року №1276, якими вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» від 03 грудня 2009 року №1317.
Згідно з пунктом 4 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 (далі - Положення №1317) з урахуванням змін, внесених зазначеними вище постановами Уряду України, МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, визначає її голову та заступника голови. За рішенням МОЗ права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ можуть бути покладені на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Документи, оформлені Центральною медико-соціальною експертною комісією МОЗ, підписуються її головою або заступником голови (у разі відсутності голови) та засвідчуються штампом Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ.
На виконання Рішення РНБО наказом Міністерства охорони здоров`я України «Про покладання прав та обов`язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ» від 26 жовтня 2024 року №1809:
- права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ покладено на відповідача у справі з дати підписання наказу. Затверджено Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ;
- в процесі передачі медико-експертних справ та скарг відображати їх черговість для подальшого розгляду з урахування реєстрації в державному закладі «Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров`я України».
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення №1809 Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ утворюється Міністерством охорони здоров`я України. За рішенням МОЗ права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ можуть бути покладені на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
15 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - постанова КМУ №1338) (положення якої в повному обсязі набули чинності з 01 січня 2025 року), якою затверджені: Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; Критерії встановлення інвалідності.
Абзацами 3 та 7 пункту 3 постанови КМУ №1338 установлено, що повноваження, права і обов`язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров`я припиняються 31 грудня 2024 року. Перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов`язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Відповідно до пункту 7 Положення №1338, та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №90), Наказом Міністерства охорони здоров`я України «Про покладання прав та обов`язків Центру оцінювання функціонального стану особи» від 03 грудня 2024 року №2022:
1) Права та обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи покладено на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 03191673).
2) Затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (далі - Положення №2022).
3) Визнано таким, що втратив чинність, Наказ Міністерства охорони здоров`я «Про покладання прав та обов`язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ» України від 26 жовтня 2024 року №1809 (у редакції Наказу Міністерства охорони здоров`я України від 13 листопада 2024 року №1900).
Згідно з пунктом 10 Положення №2022 Центр оцінювання:
3) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями:
- на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;
- за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п`яти календарних днів засобами поштового зв`язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова;
Абзацом другим пункту 8 Положення №1338 встановлено, що Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями: на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду; за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Статтею 25 Закону №2073-IX, якою врегульовано питання адміністративного правонаступництва. Передача повноважень від Центральної медико-соціальної експертної комісії до державної установи, визначеної наказом МОЗ №2022 як Центр оцінювання функціонального стану особи, свідчить про повний перехід компетенції у відповідній сфері.
Відповідно до частини другої статті 25 зазначеного Закону правонаступник продовжує здійснення функцій і повноважень попереднього органу у межах та спосіб, встановлених законодавством. Такий перехід охоплює не лише реалізацію наданих прав, а й виконання обов`язків щодо забезпечення законності раніше прийнятих індивідуальних актів шляхом застосування передбачених спеціальним нормативним регулюванням механізмів перевірки та контролю.
Таким чином, з 26 жовтня 2024 року на відповідача було покладено права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, а з 03 грудня 2024 року на відповідача покладено права та обов`язки Центру оцінювання функціонального стану особи.
Положення пункту 10 Порядку №1338 передбачають, що рішення про встановлення інвалідності, прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», переглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи з дотриманням вимог, встановлених цим Порядком.
Пунктом 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи визначено, що Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:
- на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді;
- за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);
- за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується Центром оцінювання функціонального стану особи.
Оцінювання в такому разі проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.
У межах цієї спеціальної компетенції відповідач має право проводити перевірку обґрунтованості рішень МСЕК стосовно відповідної особи не лише за її ініціативою або у разі настання встановленого строку, а й за наявності чітко визначених підстав, що випливають з його контрольно-моніторингових функцій. Такими підставами можуть бути:
- на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді;
- за запитом робочої групи з моніторингу;
- за результатами внутрішнього моніторингу, здійснення якого забезпечується безпосередньо Центром оцінювання функціонального стану особи.
У відзиві зазначено, що Державним Бюро Розслідувань було надіслано до ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ», постанову від 31.01.2025, прийняту в рамках кримінального провадження № 62024000000000923 від 21.10.2024 року, тому експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи законно та в межах повноважень визначених чинним законодавством був проведений ретельний аналіз всіх медичних документів медико-експертної справи Позивача ОСОБА_1 на підтвердження законних підстав експертного рішення МСЕК щодо встановлення йому групи інвалідності та на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження на базі державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» було прийняте відповідне рішення.
Але відповідач 06.01.2025 не міг проводити засідання експертної комісії на підставі постанови слідчого від 31.01.2025.
Також матеріали справи містять листи Міністерства охорони здоров`я України, якими доручено Центральній медико-соціальній експертній комісії Міністерства охорони здоров`я України на виконання запиту Державного бюро розслідувань від 06.11.2024 року № 10-2-02-01-27449 здійснити перевірку обґрунтованості рішень щодо зазначених у додатках до запитів осіб та у разі необхідності провести переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно таких осіб і прийняти відповідні рішення.
Серед інших медико-експертних справ до Відповідача була передана й справа
ОСОБА_1 .
Лист ДБР від 06.11.2024 року № 10-2-02-01¬27449 свідчить, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідування здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000923 від 21.10.2024 року, в якому на підставі ст.ст.39,40,93 Кримінально-процесуального кодексу України витребувано з територіальних МСЕК документи, на підставі яких встановлено групу інвалідності особам за переліком. У випадках встановлення порушень, вжити у межах компетенції заходів щодо перегляду прийнятих рішень про встановлення групи інвалідності.
Цими статтями Кримінально- процесуального законодавства передбачено , що керівник органу досудового розслідування уповноважений виконувати, що слідчий уповноважений здійснювати та збирання доказів. Збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Отже визначальним для перевірки дотримання відповідачем порядку здійснення перевірки оскаржуваного рішення є встановлення підставності його перегляду.
Документ правоохоронного органу лист ДБК від 06.11.2024, на який посилається відповідач, не має характер процесуального акта, прийнятого в межах кримінального провадження, та не є обов`язковим до виконання, його отримання не створює для відповідача правовий обов`язок реагування у межах компетенції, визначеної пунктом 51 Порядку №1338.
Такий обов`язок у відповідача виник після отримання постанови від 31.01.2025 про залучення спеціалісті для проведення дослідження ДУ «Україниський державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України», якою визначено перелік питань, які підлягають дослідженню: Чи обґрунтовано прийняті рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності, зокрема ОСОБА_1 , роз`яснені права та обов`язки та попереджено про кримінальну відповідальність відповідно до ст.378 КК України, тому у відповідача не було правових підстави приймати спірне рішення 06.01.2025.
Також суд зазначає, що спірний витяг від 06.01.2025 свідчить, що головуючим у справі членом експертної команди центру оцінювання функціонального стану особи була ОСОБА_2 , яка у 2024 році обіймала посаду голови Центральної МСЕК.
Відповідно до п.15 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 передбачено, що не мають права входити до експертних команд та проводити оцінювання лікарі, які:
1) обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій;
2) відомості про яких внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;
3) мають судимість за вчинення будь-якого умисного кримінального правопорушення, крім випадків, коли така судимість знята або погашена в установленому законом порядку.
Інформація про лікарів, які мають право проводити оцінювання в закладі охорони здоров`я, оприлюднюється на веб-сайті відповідного закладу охорони здоров`я.
Інформація про лікарів, зареєстрованих в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, які мають право проводити оцінювання, оприлюднюється на офіційному веб-сайті МОЗ.
Наказом Міністерства охорони здоров`я № 1809 від 26.10.2024 «Про покладання прав та обов`язків Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ» передбачено:
Відповідно до пункту 4 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 (із змінами), пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 .
1. Покласти права та обов`язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України» (код згідно з ЄДРПОУ 03191673) з дати підписання цього наказу.
2. Затвердити Положення про Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ, що додається.
3. Головою Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ визначити ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків .
4. Голові Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ (Інні Ханюковій) протягом двох робочих днів з дати підписання цього наказу подати до Міністерства охорони здоров`я України пропозиції щодо складу Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ.
Отже, наказом МОЗ ОСОБА_2 була визначена головою Центральної МСЕК, а відповідно до п.15 Положення № 1388 не мають права входити до експертних команд та проводити оцінювання лікарі, які обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій.
Стосовно цих доводів позивача відповідач у відзиві не зазначив жодних заперечень, доказів на спростування його доводів суду не надав.
Тому суд дійшов висновку, що перевірка обґрунтованості встановлення позивачу інвалідності була проведена неуповноваженим складом експертної комісії, оскільки ОСОБА_2 , як голова ЦМСЕК не мала права входити до експертної команди в порушення п.15 Положення.
Щодо порушення приписів абз 7 п.7 , п.12 Положення № 1338 суд зазначає, що п.12 передбачено, що склад експертних команд формується індивідуально для проведення кожного оцінювання з лікарів загальною чисельністю не менше трьох осіб з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання в складі експертних команд. До складу обов`язково має входити лікар-терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.
Отже, оцінювання проводять лікарі, які мають на це право. Оцінювання позивача в складі експертних команд проводив лікар, який не має на це права, тому оцінювання обґрунтованості встановлення позивачу інвалідності відбулось з порушенням п.12 Положення № 1338.
Інші доводи позивача, які він зазначив, як підставу для скасування спірного рішення суд відхиляє з оглядом на наступне:
Доводи позивача щодо упередженого ставлення лікаря ОСОБА_3 та проведення нею обстеження до проведення процедури оцінювання , проведення медичних дослідження на морально застарілому та фізично зношеному обладнанні суд не бере до уваги, оскільки позивач не надав будь яких доказів на підтвердження цих доводів, також ці аргументи не належать до порядку проведення оцінювання, тому суд їх відхиляє.
Відповідно до статті 2, частини четвертої статті 9 КАС України однією із засад адміністративного судочинства є офіційне з`ясування всіх обставин у справі; дотримуючись принципів змагальності та диспозитивності, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів із власної ініціативи.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 17 березня 2020 року у справі №240/7133/19, від 25 вересня 2018 року у справі №804/800/16 та від 26 вересня 2018 року у справі №817/820/16, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку МСЕК, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд вправі перевірити законність висновку МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку на підставі приписів законодавчих актів про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
Отже предметом судового перегляду є перевірка дотримання відповідачем порядку ухвалення оскаржуваного рішення.
Оцінювання функціонування особи є комплексною процедурою, де суд не може підміняти спеціалізований орган у визначенні медичних діагнозів. Водночас принцип «належного урядування» зобов`язує Центр оцінювання не просто констатувати зміну строку інвалідності, а навести у рішенні чіткі мотиви порівняно з попереднім безстроковим висновком МСЕК. Відсутність таких мотивів може бути ознакою порушення вимог щодо обґрунтованості адміністративного акта (частина друга статті 2 КАС України).
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відтак, невиконання суб`єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Конституцією України та КАС України прямо передбачений обов`язок суб`єктів владних повноважень дотримуватися принципу належного урядування, відповідно, адміністративні суди під час розгляду та вирішення спорів, що виникають у сфері публічно-правових відносин, мають перевіряти дотримання цього принципу у всіх його аспектах з урахуванням конкретних обставин справи.
Отже суд вважає, що відповідачем прийнято спірне рішення, який не відповідає критеріям передбаченим ст.2 КАС України та є необґрунтованим, не на підставі норм чинного законодавства та його належить скасувати.
Позовні вимоги в частині визнання протиправною дію Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України», Центру оцінювання функціонального стану особи (код ЄДРПОУ 03191673) щодо прийняття рішення про відсутність даних для встановлення групи інвалідності (невизнання інвалідом) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ,) задоволенню не підлягають, оскільки протиправні дії виразились у прийнятті спірного рішення № ЦО-680 від 06.01.2025 , визнання якого протиправним та скасування буде належним способом захисту прав позивача.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та підлягають стягненню з відповідача пропорційно задоволеним вимогам в сумі від сплаченої суми судового збору 302,80грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я країни» № ЦО-680 від 06.01.2025 щодо обґрунтованості рішення МСЕК від 19.03.2024 про встановлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) ІІІ групи інвалідності.
3.В решті позову відмовити.
4.Стягнути з Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я країни» (адреса пров. Феодосія Макаревського, 1-А, м. Дніпро, 49005, ЄДРПОУ 03191673) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 302,80грн.( триста дві грн. 80 коп.), сплачений квитанцією про оплату № 0059-8998-2914-4254 від 02.05.2025
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко