Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
09 липня 2026 р.справа № 400/12441/25
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачатретя особа 1: Міністерство оборони України, просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03049, третя особа 2: Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005,
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або Центральний РТЦК), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - третя особа 1 або ГУ НП в Миколаївській області) та Міністерство оборони України (далі - третя особа 2 або МО України), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Центральною РТЦК, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про порушення правил вiйськового облiку та перебування у розшуку щодо позивача;
2) зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про порушення правил військового обліку та перебування у розшуку щодо позивача;
3) визнати протиправною бездіяльність Центрального PTЦK, яка полягає у не повiдомленнi органiв нацiональної полiцiї про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до Центрального PTЦK;
4) зобов`язати Центральний РТЦК направити повідомлення органам національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача до Центрального PTЦK у відповідності до вимог п. 79 Порядку організації та ведення вiйськового облiку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487;
5) зобов`язати Центральний PTЦК направити повідомлення органам національної поліції про відсутність адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, ст. 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у позивача.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що із застосунку Резерв+ дізнався про оголошення його у розшук відповідачем у зв`язку із порушенням правил військового обліку на підставі того, що позивач не став на військовий облік за новою адресою проживання. Позивач наполягає на тому, що ще в червні 2024 р. вчасно оновив облікові дані у застосунку Резерв+ та вказав дійсну адресу місця проживання.
Відповідач позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні у зв`язку з тим, що підставою для внесення до застосунку Резерв+ запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку послугувало те, що останній не став на військовий облік за новою адресою проживання, що є порушенням Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487. Зокрема відповідач вказав, що після оновлення ОСОБА_1 даних через застосунок Резерв+ 18.06.2024 р., ним адресою проживання було вказане АДРЕСА_3 . Дана адреса збігається з адресою, вказаною позивачем у позовній заяві.
Третя особа 1 подала пояснення про те, що після отримання звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, у ГУ НП в Миколаївській області виник обов`язок внести до інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України дані про таке звернення.
Третя особа 2 правом подати пояснення не скористалась.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Як слідує з роздруківки із застосунку Резерв+ на ім`я ОСОБА_1 , у ньому міститься запис про порушення останнім правил військового обліку. В графі Причина звернення до Нацполіції вказано: Не стали на військовий облік за новою адресою, дата звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 до органів поліції - 24.05.2025 р. Адреса проживання позивача зазначена як АДРЕСА_3 .
Вважаючи, що дії відповідача, які полягають у внесенні до застосунку Резерв+ даних про порушення правил військового обліку та про розшук, є протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Відповідно до ст. 38 ч. 11 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу призовники, військовозобов`язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачають, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні:
перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов`язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов`язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад (п. 1 пп. 1);
особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік (п. 1 пп. 7).
Таким чином, на військовозобов`язану особу покладений обов`язок своєчасного інформування органу військового обліку про зміни у власних облікових даних.
Позивач цю частину обов`язків військовозобов`язаного виконав, що підтверджується відповідними даними застосунку Резерв+, зокрема датою уточнення даних вказано 18.06.2024 р. та стоїть відмітка про те, що такі дані уточнені своєчасно.
Однак, Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладають на військовозобов`язаного обов`язок протягом 7 днів стати на військовий облік у відповідному територіальному центрі комплектування у разі зміни місця проживання.
Як слідує з даних застосунку Резерв+, ОСОБА_1 , під час уточнення своїх облікових даних 18.06.2024 р., вказав, що проживає за адресою: АДРЕСА_3 , однак органом, в якому позивач перебуває на військовому обліку, згідно даних того ж застосунку, визначений ІНФОРМАЦІЯ_4 , який веде військовий облік на території Центрального району м. Миколаєва.
Таким чином, позивач, фактично проживаючи у Миколаївській області, дотепер перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , а не у відповідному територіальному центрі комплектування, юрисдикція якого поширюється на відповідну територіальну одиницю.
За таких обставин, висновок відповідача про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку є цілком обґрунтованим.
Відповідно до ст. 24 ч. 5 Закону України Про Національну поліцію, за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов`язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності статті 210, 210-1, 211.
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 259 КУпАП, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов`язковим, порушника може бути доставлено до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України.
Доставлення порушника має бути проведено в можливо короткий строк.
Таким чином, на органи ТЦК покладені повноваження щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення у справах про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності статті 210, 210-1, 211, розгляду цих справ та накладення адміністративного стягнення.
В свою чергу, на органи національної поліції покладені повноваження щодо доставлення до ТЦК відповідних осіб, для складання протоколів (ст. 24 ч. 5 Закону України Про Національну поліцію і ст. 259 КУпАП.
З метою організації взаємодії між органами поліції та ТЦК, Міністерством внутрішніх справ України 10.02.2025 р. наказом № 80 затверджена Інструкція з формування та ведення інформаційної підсистеми Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов`язаних, резервістів інформаційно-комунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України.
Зазначеним нормативно-правовим актом передбачено, що відомості, викладені у зверненні ТЦК, що надійшли в паперовій формі, вносяться до ІП Облік звернень уповноваженою посадовою особою органу (підрозділу) поліції шляхом створення електронної картки та наповнення її інформацією про:
звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, номер та дату звернення, орган (підрозділ) поліції, у якому його зареєстровано в єдиному обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі ЄО) з використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі система «ІПНП»), номер та дату реєстрації звернення в ЄО, прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), посаду та контактні дані уповноваженої посадової особи, дату повторного звернення з прикріпленням фотокопії звернення (за наявності);
особу, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України (прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), дату та місце народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), фотозображення особи (за наявності), додаткову інформацію (за наявності зазначається інформація про місце роботи, номер мобільного телефону).
Тобто, зазначена система передбачає ведення обліку осіб, стосовно яких ТЦК виявлено факт можливого порушення правил військового обліку (вбачаються ознаки правопорушення), але для складання відповідного протоколу та вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності необхідно доставити таку особу до ТЦК.
Ведення цього обліку узгоджується з повноваженнями ТЦК, а також національної поліції в цій сфері.
На виконання цих повноважень Центральний РТЦК 24.05.2025 р. проінформував органи національної поліції про встановлений щодо позивача факт порушення, що може в майбутньому мати наслідком притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
При цьому, внесення цієї інформації є суто забезпечувальним заходом та наперед не визначає винність особи в адміністративному правопорушенні.
Суд звертає увагу, що зазначена інформація вноситься не стосовно осіб щодо яких вже винесена постанова про притягнення до адміністративної відповідальності, а щодо яких у ТЦК є відомості про порушення правил військового обліку (вбачаються ознаки правопорушення) і які потребують доставлення їх до органів ТЦК для вирішення питання про складання протоколу та притягнення до адміністративної відповідальності.
Інформація щодо розшуку позивача органи національної поліції отримали автоматично, в порядку взаємодії між базами даних.
За таких обставин, суд не вбачає протиправності в діях відповідача щодо інформування органів національної поліції про виявлення з боку позивача ознак порушення правил військового обліку та внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Зазначені дії були вчиненні на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які визначені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03049, ЄДРПОУ 00034022) та Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005, ЄДРПОУ 40108735), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз