Рішення № 138078472, 07.07.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
140/6521/25
Номер документу
138078472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6521/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Бондарук Л.В.,

за участю представника позивача Смоленського Д.П.,

представника відповідача Пех С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобалмаркет» до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобалмаркет» (далі ТзОВ «Глобалмаркет», позивач) звернулося з позовом до Волинської митниці про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.04.2025 № UA205000202565, № UA205000202566, № UA205000202567.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Волинською митницею на підставі пункту 7 частини першої статті 336, пункту 2 частини третьої статті 345, пункту 2 частини другої статті 351, статей 352, 354 МК України, згідно наказу Волинської митниці від 12.02.2025 № 273 проведена документальна невиїзна перевірка дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства з питань державної митної справи в частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, а саме правомірності застосування тарифної пільги (тарифної преференції) по сплаті ввізного мита за кодом митної преференції 410 в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однією сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VII при митному оформленні товарів за МД, за результатами якої складено акт від 13.03.2025 № 16/25/7.3-19/17/43521405.

Перевіркою встановлено порушення платником податків:

- частини першої статті 15 Доповнення 1 до Регіональної конвенції, частини першої статті 257, частини п`ятої статті 280, частини першої статті 281 МК в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 19 472 898,51 грн;

- підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 3 894 579,70 грн.

На підставі вказаного Акту перевірки Волинською митницею прийнято податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення-рішення № UA205000202566, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання на суму 3 894 579,70 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 389 458,25 грн;

- податкове повідомлення-рішення № UA205000202567, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем мито на нафтопродукти, транспортні засоби та шини до них, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності на суму 7 059 702,71 грн;

- податкове повідомлення-рішення № UA205000202565, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем мито на товари, що ввозяться на територію країни суб`єктами господарювання на суму 12 413 195,80 грн.

Позивач стверджує, що на підтвердження преференційного походження імпортованого товару подав разом з митною декларацією до митного оформлення сертифікат EUR.1, як того вимагає стаття 266 Митного кодексу України, який був прийнятий відповідачем без зауважень, тобто визнаний відповідачем автентичними.

Позивач звертає увагу, що відповідальність за оформлення та видачу сертифікату і правдивість інформації, що в ньому зазначена, покладається виключно на експортера (продавця). Сертифікат є офіційним документом, у відповідності до якого настають визначені законом юридичні наслідки, а тому такий документ потребує встановлення його у відповідності до закону нечинним, підробленим, недійсним чи ін., інакше до нього застосовується презумпція правомірності. Вказав, що ТзОВ «Глобалмаркет» розраховувало на те, що суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності повинні діяти добросовісно, а тому отримавши від іноземного контрагента документи, позивач не мав об`єктивних підстав сумніватися в їх достовірності.

Представник позивача вказав, що після проведеної перевірки контролюючий орган прийшов до висновку щодо відсутності у позивача права на преференцію, які базуються виключно на листах уповноважених органів країн експортерів, якими нібито не підтверджено преференційне походження товарів, зазначених у відповідному сертифікаті. Враховуючи те, що сертифікат з перевезення товару є офіційним документом у відповідності до якого настають чітко визначені законом юридичні наслідки, тому такий документ потребує встановлення його у відповідності до закону не чинними, підробленими чи недійсними. Водночас в акті перевірки відсутня будь-яка інформація, яка б підтверджувала факт офіційного звернення уповноваженого органу іноземної держави до експортера за наданням доказів чи відповіді експортера. Відсутня також інформація про відповідь експортера на такий запит, а відтак позивач вважає їх чинними і єдиними документами, що підтверджують походження товару з країн Європейського Союзу, та надають пільги зі сплати митних платежів.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що при митному оформленні товару декларант не порушив вимог щодо визначення преференційного походження та мав право на розмитнення товару за преференційною ставкою ввізного мита. Митним органом в акті перевірки жодним належним і допустимим способом не доведено вини декларанта у застосуванні преференцій щодо задекларованих товарів.

За наведених підстав представник позивача просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 позов ТзОВ «Глобалмаркет» до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2026 апеляційну скаргу ТзОВ «Глобалмаркет» задоволено. Ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.04.2026 прийнято до провадження дану адміністративну справу; розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження суддею одноособово.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача пред`явлені позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просила відмовити.

В обґрунтування цієї позиції вказала, що 12.02.2025 Волинською митницею на підставі пункту 7 частини 1 статті 336, пункту 2 частини 3 статті 345, пункту 2 частини 2 статті 351, статей 352, 354 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, зі змінами та доповненнями, чинними на день митного оформлення (далі - МКУ), у зв`язку надходженням листа уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP (доведеного листом Держмитслужби від 25.07.2024 № 15/15 03-01/7/3971) про непідтвердження преференційного походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1 за результатами перевірки, винесено наказ № 73 «Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань митної справи».

Вказує, що 12.02.2025 ТзОВ «Глобалмаркет» направлено письмове повідомлення № 7.3-2/19/13/1859 про проведення з 24.02.2025 документальної невиїзної перевірки строком 5 робочих днів, місце проведення якої Волинська обл., Ковельський р-н, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13. Повідомлення направлено ТзОВ «Глобалмаркет» рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 12.02.2025 за штрих кодовим індикатором номер № 4430100061421. Вказане повідомлення отримано представником ТзОВ «Глобалмаркет» 14.02.2025 року, що підтверджується повернутим з відповідним підписом та датою рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за номером № 4430100061421. Таким чином, згідно із пунктом 7 частин 1 статті 336, пункту 2 частини 3 статті 345, пункту 2 частини 2 статті 351, статей 352, 354 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, зі змінами та доповненнями, чинними на день митного оформлення (далі-МКУ), проведено документальну невиїзну перевірку згідно з наказом Волинської митниці № 73 від 12.02.2025, стосовно дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань державної митної справи в частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, а саме правомірності застосування тарифної пільги (тарифної преференції) по сплаті ввізного мита за кодом митної преференції «410» в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VІІ при митному оформленні товарів за МД наведеними у Додатку.

Вказана перевірка була розпочата у зв`язку з отриманням листа Держмитслужби від 25.07.2024 № 15/15-03-01/7/3971, яким надіслано відповідь уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401 ІОА.4331.10.2024.JP про результати перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road,Haz-Zebbug, Malta), а саме: EUR.1 PL/MF/AS 0027686 від 18.08.2022; PL/MS/AS 0027832 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027829 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027838 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027987 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0028013 від 22.08.2022; PL/MF/AS 0028027 від 23.08.2022; PL/MF/AS 0028026 від 24.08.2022; PL/MF/AS 0028056 від 27.08.2022; PL/MF/AS 0028055 від 28.08.2022; PL/MF/AS 0028057 від 29.08.2022; PL/MF/AS0028069 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028073 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028071 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028074 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028075 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028088 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028130 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028131 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028070 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028087 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028101 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028102 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028113 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028134 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028135 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028136 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028148 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028204 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028132 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028133 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028155 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028152 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028153 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028156 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028169 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028197 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028154 від 04.09.2022; PL/MF/AS 0028157 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028183 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028198 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028170 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028182 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028199 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028195 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028201 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028171 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028221 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028222 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028224 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028216 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028215 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028220 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028223 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028225 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028239 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028257 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028226 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028243 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028269 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028258 від 11.09.2022; PL/MF/AS 0028238 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028244 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028242 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028256 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028255 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028271 від 13.09.2022; PL/MF/AS 0028270 від 13.09.2022; PL/MF/AS 0028305 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028295 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028294 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028314 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028426 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028282 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028283 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028303 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028302 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028316 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028312 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028347 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028464 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028304 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028313 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028296 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028341 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028369 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028371 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028342 від 19.09.2022; PL/MF/AS 0028409 від 19.09.2022; PL/MF/AS 0028349 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028370 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028363 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028348 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028365 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028372 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028366 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028373 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028374 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028385 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028395 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028407 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028388 від 22.09.2022; PL/MF/AS 0028438 від 22.09.2022; PL/MF/AS 0028387 від 23.09.2022; PL/MF/AS 0028408 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028442 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028441 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028422 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028421 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028440 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028437 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028443 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028436 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028446 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028436 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028447 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028495 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028494 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028445 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028462 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028465 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028466 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028533 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028549 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028484 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028467 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028468 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028489 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028497 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028496 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028513 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028520 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028556 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028491 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028490 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028499 від 30.09.2022; PL/MF/AS/ 0028498 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028512 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028488 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028514 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028552 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028555 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028557 від 01.10.2022; PL/MF/AS 0028553 від 03.10.2022; PL/MF/AS 0028569 від 03.10.2022; PL/MF/AS 0028534 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028550 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028571 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028575 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028591 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028622 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028592 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028701 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028711 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028710 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028572 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028570 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028589 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028588 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028593 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028615 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028605 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028621 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0029477 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028574 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028573 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028577 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028594 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028611 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028609 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028607 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028624 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028612 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028654 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028655 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028763 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028608 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028613 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028623 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028614 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028627 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028628 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028629 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028606 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028610 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028692 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028704 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028625 від 08.10.2022; PL/MF/AS 0028757 від 10.10.2022; PL/MF/AS 0028774 від 11.10.2022; PL/MF/AS 0028678 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028699 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028702 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028700 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028680 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028726 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028765 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028772 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028725 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028697 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028698 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028694 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028696 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028691 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028693 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028727 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028817 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028703 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028709 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028695 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028712 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028759 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028768 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028746 від 15.10.2022; PL/MF/AS 0028708 від 16.10.2022; PL/MF/AS 0028762 від 16.10.2022; PL/MF/AS 0028713 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028741 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028745 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028739 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028743 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028766 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028742 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028744 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028761 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028770 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028771 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028808 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028816 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028815 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028818 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028806 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028758 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028760 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028769 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028776 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028775 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028767 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028788 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028790 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028791 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028803 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028822 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028833 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028836 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028864 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028809 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028802 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028820 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028819 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028804 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028805 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028953 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028813 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028850 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028854 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028863 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028837 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028859 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028900 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028933 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028838 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028856 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028853 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028851 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028852 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028867 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028903 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028904 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028857 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028868 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028885 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028887 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028881 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028883 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028884 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028886 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028899 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028898 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028901 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028905 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028918 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028920 від 27.10.2022; PL/MF/S 0028936 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028934 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028921 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028940 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028937 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028917 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028919 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028951 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028925 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028926 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028939 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028922 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028923 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028916 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028964 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0029009 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0029035 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028966 від 29.10.2022; PL/MF/AS 0028965 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0028982 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0029012 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0028970 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028987 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028989 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028988 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028995 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0029008 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028993 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028994 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0029082 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028992 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029010 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029007 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0028984 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029016 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029045 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029046 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029056 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029034 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029052 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029011 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029015 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029058 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029047 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029055 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029102 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029120 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029039 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029040 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029042 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029048 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029029 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029031 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029032 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029049 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029065 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029076 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029054 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029057 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029037 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029081 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029077 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029050 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029060 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029062 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029087 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029063 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029104 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029100 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029121 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029061 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029064 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029184 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029185 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029059 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029083 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029053 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029123 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029122 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029080 від 06.11.2022; PL/MF/AS 0029078 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029099 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029101 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029107 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029106 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029105 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029199 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029103 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029119 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029118 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029140 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029138 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029163 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029168 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029169 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029170 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029124 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029135 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029136 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029137 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029154 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029153 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029156 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029186 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029161 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029159 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029160 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029223 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029162 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029157 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029167 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029171 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029158 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029164 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029255 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029224 від 12.11.2022; PL/MF/AS 0029228 від 12.11.2022; PL/MF/AS 0029293 від 13.11.2022; PL/MF/AS 0029227 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029219 від 14.11.2022; PL/MF/AS 029217 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029215 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029214 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029220 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029216 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029218 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029225 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029212 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029210 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029213 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029211 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029245 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029222 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029242 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029243 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029244 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029246 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029247 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029291 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029292 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029314 від 18.11.2022; PL/MF/AS 0029309 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029311 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029239 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029257 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029295 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029312 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029236 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029235 від 22.11.2022; PL/MF/AS 002954 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029284 від 23.11.2022; PL/MF/AS 0029280 від 23.11.2022; PL/MF/AS 0029253 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029256 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029252 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029301 від 24.11.2022; PL/MF/AS 002982 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029283 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029303 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029279 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029281 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029278 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029275 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029285 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029304 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029338 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029315 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029318 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029319 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029334 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029335 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029354 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029399 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029321 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029337 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029385 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029349 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029350 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029351 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029355 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029356 від 30.11.2022; PL/MF/AS 029353 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029378 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029383 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029371 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029377 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029401 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029400 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029373 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029382 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029376 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029375 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029370 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029374 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029368 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029372 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029419 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029418 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029367 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029397 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029413 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029384 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029417 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029414 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029478 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029415 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029422 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029423 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029449 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029458 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029412 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029416 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029527 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029420 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029434 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029460 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029462 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029453 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029461 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029451 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029452 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029448 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029454 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029450 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029492 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029457 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029557 від 09.12.2022

Так, листом Державної митної служби України від 25.07.2024 № 15/15-03 01/7/3971 було проінформовано Волинську митницю про отримання інформації від уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401 ІОА.4331.10.2024.JP (доведено доповідною запискою УК та АМП від 13.08.2024 № 15/15-03/8419) про результати перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road,Haz-Zebbug, Malta), за 510 митних декларацій.

Результати перевірки, на переконання відповідача, свідчать, що сертифікати з перевезення товару EUR.1, зазначені не були видані та легалізовані Польською податковою адміністрацією Митно-податковим управлінням у м. Katowice. Товари, зазначені у сертифікатах з перевезення товару EUR.1 згідно з Додатком не підпадають під преференційний режим відповідно до положень Доповнення І «Визначення поняття «походження товарів і методів адміністративного співробітництва» Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (про що внесені уповноваженим органом Республіки Польща відповідні відмітки в графу 14 даних сертифікатів Не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності інформації, що міститься в ньому, вказані відмітки у сертифікатах належним чином засвідчені уповноваженим органом Республіки Польща, і тому до них не можуть бути застосовані тарифні преференції).

Отже, у відповіді уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP чітко вказано про непідтвердження преференційного походження товарів, зазначених у вищезазначених сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1 за результатами перевірки.

Враховуючи, що для вищезазначених товарів преференційне походження є визначальним для оподаткування, а інформація зазначена у сертифікатах походження товарів EUR.1 про преференційне походження виявилась непідтвердженою, тому преференційна ставка ввізного мита до товарів за вказаними митними деклараціями застосована неправомірно.

Так, зазначає, що ТзОВ «Глобалмаркет», за 510 митними деклараціями ІМ40 ДЕ ввезено товари, країною походження яких вказано EU, FR, DE, CZ. Умови поставки товару згідно ІНКОТЕРМС DAP Луцьк (Додаток). Загальна фактурна вартість товару відповідно до фактур, які були підставою для здійснення митного оформлення товару 5 588 620,00 EUR. Митна вартість товару становить 216 162 193,15 грн. Отримувач товару та особа відповідальна за фінансове врегулювання ТзОВ «Глобалмаркет», Україна, 43005, Волинська область, Луцький район, м. Луцьк вул. Шопена, буд. 22-А. Відправник товару: Company «CARS UNLIMITED» Aries House, Mdina Road,Haz Zebbug, Malta.

При проведенні перевірки обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товарів за вказаними вище митними деклараціями встановлено наступне:

- митне оформлення вказаних товарів здійснено із застосуванням преференції за кодом «410» «товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС (абзац перший частини першої ст. 29 додатка I-А «Тарифний графік України» до глави I розділу IV «Торгівля та питання, пов`язані з торгівлею»(скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони)» відповідно з нарахуванням та сплатою ввізного мита за преференційними ставками від митної вартості в рамках дії норм статті 16 Протоколу 1 «Щодо визнання концепції «Походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до економічної частини Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VІІ, статті 17 Протоколу І «щодо визначення концепції «походження товарів» та методів адміністративного співробітництва» та в рамках дії норм статті 15 Доповнення 1 «Підтвердження походження» до Регіональної конвенції про пан-євро середземноморські преференції правил походження;

- застосування вищезазначеної пільги зі сплати ввізного мита ТзОВ «Глобалмаркет» було здійснено на підставі наданих при митному оформленні сертифікатів з перевезення товару EUR.1 які зазначені у графі 44 митних декларацій під кодом « 0954» «сертифікат з перевезення товару EUR.1»;

- країна походження товару у графі 34 митних декларацій була заявлена декларантом EU, FR, DE, CZ на підставі відомостей наявних у сертифікаті з перевезення товару EUR.1 за поданими МД;

- до товарів за поданими декларантом ТзОВ «Глобалмаркет» МД застосовані зменшені ставки ввізного мита 2,5%, 3,6%, 1,3% та 0% у відповідності до Угоди між Україною та ЄС. Відповідно до даних наведених у графі 47 МД сума ввізного мита, що нарахована умовно складає 19 472 898,51 грн.

За результатами опрацювання отриманих документів від уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP, Волинською митницею було складено Протокол про порушення митних правил № 000442/UA205000/2024 від 18.10.2024, за ознаками статті 485 Митного кодексу України, відносно ОСОБА_1 керівника ТзОВ «Глобалмаркет».

Таким чином, документальною невиїзною перевіркою з питань митної справи у частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, а саме правомірності застосування тарифної пільги (тарифної преференції) по сплаті ввізного мита за кодом митної преференції «410» під час митного оформлення товарів за МД згідно з встановлено порушення ТзОВ «Глобалмаркет» (ЄДРПОУ 43521405) вимог: 1. частини першої статті 15 Доповнення 1 до Регіональної конвенції, частини 1 статті 257, частини 5 статті 280, частини 1 статті 281 Митного кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 19 472 898,51 грн.; 2. підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму на загальну суму 3 894 579,70 грн.

Зважаючи на вказане, у відповідності до ст. 354 МК України, 13.03.2025 за № 16/25/7.3-19/17/43521405 складено акт документальної невиїзної перевірки, який направлено рекомендованим листом на адресу ТзОВ «Глобалмаркет» 13.03.2025 року за № 7.3-2/19/13/3124, про що свідчить фіскальний чек 4430100064196 від 14.03.2025 року.

Враховуючи вищевикладене, 01.04.2025 року Волинською митницею було прийнято податкові повідомлення-рішення: від 01.04.2025 року № UA205000202565, від 01.04.2025 року № UA205000202566 та від 01.04.2025 року № UA205000202567.

Встановлені порушення, на думку представника відповідача, призвели до заниження податкових зобов`язань по сплаті ввізного мита та по сплаті податку на додану вартість.

З урахуванням наведеного уважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є такими, що відповідають вимогам митного законодавства, а тому є законними та обґрунтованими.

У додаткових поясненнях, поданих представником ТзОВ «Глобалмаркет» від 22.08.2025 вказано про невідповідність у сертифікатах, які зазначені у листі уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 та в тих, які зазначені в Додатку 1 Акту перевірки, зокрема: в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0028182 від 07.09.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 0028182 від 06.09.2022 (номер в Додатку 61); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029477 від 05.12.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 0029477 від 05.10.2022 (номер в Додатку 164); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0028742 від 17.10.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 0028742 від 18.10.2022 (номер в Додатку 223); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029050 від 02.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 0029050 від 04.11.2022 (номер в Додатку 346); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029217 від 14.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 029217 від 14.11.2022 (номер в Додатку 404); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029295 від 21.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 0029295 від 22.11.2022 (номер в Додатку 429); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029254 від 22.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 002954 від 22.11.2022 (номер в Додатку 433); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029282 від 24.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 002982 від 24.11.2022 (номер в Додатку 440); в листі міститься посилання на сертифікат PL/MF/AS 0029353 від 30.11.2022, в той час як в Додатку зазначено сертифікат PL/MF/AS 029353 від 30.11.2022 (номер в Додатку 465.

Представник позивача наголосила, що відповідач як підставу для нарахування додаткових грошових зобов`язань вказує лист уповноваженого органу іноземної держави, однак звертаємо увагу, що наданий лист всупереч статті 13 Закону України Про міжнародне приватне право не легалізовані, що унеможливлює підтвердження автентичності такого документа на предмет ідентифікації органу, що його видав та посадової особи, яка його підписала.

В додаткових поясненнях від 09.09.2025 представник Волинської митниці вказала, що у матеріалах справи наявна документально підтверджена інформація у формі листа від уповноважених органів іноземних держав, зокрема уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401 ІОА.4331.10.2024.JP про результати перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road,Haz-Zebbug, Malta), за 510 митних декларацій, згідного якого сертифікати з перевезення товару EUR.1, які підлягали перевірці, не були видані та легалізовані Польською податковою адміністрацією Митно-податковим управлінням у м. Katowice. Товари, зазначені у сертифікатах з перевезення товару EUR.1 згідно з Додатком не підпадають під преференційний режим відповідно до положень Доповнення І «Визначення поняття «походження товарів і методів адміністративного співробітництва» Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (про що внесені уповноваженим органом Республіки Польща відповідні відмітки в графу 14 даних сертифікатів Не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності інформації, що міститься в ньому, вказані відмітки у сертифікатах належним чином засвідчені уповноваженим органом Республіки Польща, і тому до них не можуть бути застосовані тарифні преференції). Враховуючи вищевикладене просила врахувати надану інформацію та в задоволенні позову відмовити.

Інших заяв по суті предмета спору до суду не надходило.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.06.2026 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та у письмових поясненнях.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у відзиві проти позову, просила у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову потрібно відмовити повністю позов з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Волинською митницею 12.02.2025 винесено наказ № 73 «Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань митної справи» на підставі пункту 7 частини 1 статті 336, пункту 2 частини 3 статті 345, пункту 2 частини 2 статті 351, статей 352, 354 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, зі змінами та доповненнями, чинними на день митного оформлення (далі - МКУ), у зв`язку надходженням листа уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP (доведеного листом Держмитслужби від 25.07.2024 № 15/15 03-01/7/3971) про непідтвердження преференційного походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1 за результатами перевірки.

Судом встановлено, що документальна невиїзна перевірка ТзОВ «Глобалмаркет» була призначена у зв`язку з надходженням документально підтвердженої інформації від уповноваженого органу, Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP (лист Держмитслужби України від 25.07.2024 № 15/15-03-01/7/3971) про не підтвердження преференційного походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1, за результатами їх перевірки.

Як зазначено у матеріалах справи, листом Держмитслужби України від 25.07.2024 № 15/15-03-01/7/3971 Волинську митницю було поінформовано про отримання відповіді уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP щодо результатів перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, оформлених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road, Haz-Zebbug, Malta), за 510 митними деклараціями. За результатами перевірки встановлено, що зазначені сертифікати не були видані та легалізовані Польською податковою адміністрацією Митно-податковим управлінням у м. Katowice, а товари, зазначені у цих сертифікатах, не підпадають під преференційний режим відповідно до положень Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. У графі 14 сертифікатів уповноваженим органом Республіки Польща внесено відмітку «Не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності інформації, що міститься в ньому», яка засвідчена датою перевірки, підписом посадової особи та відбитком печатки уповноваженого органу.

Таким чином, у відповіді уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP не підтверджено преференційне походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1, що стало підставою для проведення Волинською митницею документальної невиїзної перевірки.

12.02.2025 ТзОВ «Глобалмаркет» було направлено письмове повідомлення № 7.3-2/19/13/1859 про проведення з 24.02.2025 документальної невиїзної перевірки строком 5 робочих днів, місце проведення якої Волинська обл., Ковельський р-н, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13. Повідомлення направлено ТзОВ «Глобалмаркет» рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 12.02.2025 за штрих кодовим індикатором номер № 4430100061421. Вказане повідомлення отримано представником ТзОВ «Глобалмаркет» 14.02.2025, що підтверджується повернутим з відповідним підписом та датою рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за номером № 4430100061421.

За результатами документальної невиїзної перевірки ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за МД згідно Додатків 1 та 2 Волинською митницею винесено акт від 13.03.2025 за № 16/25/7.3-19/17/43521405, яким встановлено:

- порушення частини першої статті 15 Доповнення 1 до Регіональної конвенції, частини першої статті 257, частини п`ятої статті 280, частини першої статті 281 МК в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 19 472 898,51 грн;

- порушення підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 3 894 579,70 грн.

На підставі висновків вказаного акту перевірки Волинською митницею прийнято податкові повідомлення-рішення від 01.04.2025 № UA205000202565, № UA205000202566 та № UA205000202567.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки та спірними рішеннями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади державної митної справи, в тому числі процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України.

Відповідно до статті 49 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Статтею 50 МК України передбачено, що відомості про митну вартість товарів використовуються для: нарахування митних платежів; застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; ведення митної статистики; розрахунку податкового зобов`язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Частиною першою статті 51 МК України визначено, що митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Відповідно до частини першої статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Частиною п`ятою статті 54 МК України передбачено, що митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право, зокрема, проводити в порядку, визначеному статтями 345-354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску.

Частинами першою та другою статті 293 МК України передбачено, що особою, на яку покладається обов`язок із сплати митних платежів, є декларант. Особою, на яку покладається обов`язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов`язання, визначеного за результатами документальної перевірки, є відповідний платник податків.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

За правилами, наведеними у статті 345 МК України, документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних та інших платежів, а також пені, контроль за справлянням яких покладено на митні органи (частина перша).

Документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, проводяться митними органами з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України (частина друга).

Митні органи мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань митної справи щодо:

1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;

2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, застосування знижених ставок ввізного мита;

3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення;

4) відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або умовам процедури кінцевого використання, та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі;

5) законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території (частина третя).

Згідно з частиною шостою статті 345 МК України результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення митним органом суми податкового зобов`язання підприємства щодо сплати митних платежів, здійснення заходів, передбачених законами України.

Частиною другою статті 351 МК України визначено, що документальна невиїзна перевірка проводиться у разі, зокрема, виявлення фактів або отримання документів, інформації (відомостей), що свідчать про порушення законодавства України з питань митної справи, під час здійснення пост-митного контролю, аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів.

Відповідно до частини першої статті 352 МК України посадовими особами митних органів під час проведення перевірок можуть бути використані: 1) документи, визначені цим Кодексом; 2) податкова інформація; 3) експертні висновки; 4) судові рішення; 5) отримані від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення; 6) інші матеріали, отримані в порядку та спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами України.

Таким чином, митний орган вправі проводити документальні перевірки платників податків після проведення митного оформлення товару та його випуску у вільний обіг з підстав виявлення фактів або отримання документів, інформації (відомостей), що свідчать про порушення законодавства України з питань митної справи.

Як встановлено судом, на підставі наказу Волинської митниці від 12.02.2025 № 73 «Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань митної справи» відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка дотримання ТзОВ «Глобалмаркет» вимог законодавства України з питань митної справи в частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування товару.

Матеріалами справи підтверджено, що документальна невиїзна перевірка ТзОВ «Глобалмаркет» була призначена у зв`язку з надходженням документально підтвердженої інформації від уповноваженого органу, Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP (лист Держмитслужби України від 25.07.2024 № 15/15-03-01/7/3971) про не підтвердження преференційного походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1, за результатами їх перевірки.

Як зазначено у матеріалах справи, листом Держмитслужби України від 25.07.2024 № 15/15-03-01/7/3971 Волинську митницю було поінформовано про отримання відповіді уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP щодо результатів перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, оформлених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road, Haz-Zebbug, Malta), за 510 митними деклараціями. За результатами перевірки встановлено, що зазначені сертифікати не були видані та легалізовані Польською податковою адміністрацією Митно-податковим управлінням у м. Katowice, а товари, зазначені у цих сертифікатах, не підпадають під преференційний режим відповідно до положень Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. У графі 14 сертифікатів уповноваженим органом Республіки Польща внесено відмітку «Не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності інформації, що міститься в ньому», яка засвідчена датою перевірки, підписом посадової особи та відбитком печатки уповноваженого органу.

Наведене вказує на дотримання порядку проведення документальної невиїзної перевірки позивача.

Вирішуючи питання щодо правомірності прийнятих відповідачем за результатами проведеної перевірки оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 271 МК України мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Нормами підпункту «в» пункту 185.1. статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України.

Згідно з пунктом 187.8. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Згідно з пунктом 190.1 статті 190 ПК України базою оподаткування податком на додану вартість для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті й включаються до ціни товарів.

Ввізне мито, відповідно до положень статті 272 МК України, встановлюється на товари, що ввозяться на митну територію України. Встановлення нових та зміна діючих ставок ввізного мита, визначених Митним тарифом України, здійснюються Верховною Радою України шляхом прийняття законів України.

Відповідно до частин першої, п`ятої статті 281 МК України допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори. У разі якщо імпорт товару є об`єктом антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, тарифні пільги (тарифні преференції) не встановлюються або зупиняються чи припиняються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Верховна Рада Законом України № 1678-VII від 16.09.2014 ратифікувала Угоду від 27.06.2014 про асоціацію між Україною, з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, якою, серед іншого, передбачено поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом.

Стаття 26 частини 1 глави 1 розділу IV Угоди встановлює, що положення цієї Глави застосовуються до торгівлі товарами, що походять з територій сторін. Для цілей цієї Глави «походження» означає, що товар підпадає під правила походження, викладені в Протоколі I «Щодо визначення концепції походження товарів і методів адміністративного співробітництва» (далі - Протокол I, до цієї Угоди).

Стаття 29 частини 1 глави 2 розділу IV Угоди визначає, що кожна сторона зменшує або скасовує ввізне мито на товари, що походять з іншої сторони, відповідно до Графіків, встановлених у Додатку I-A до цієї Угоди.

Пункт 1 статті 2 розділу 2 Протоколу I встановлює, що з метою впровадження цієї Угоди наступні товари мають вважатися як такі, що походять з Європейського Союзу:

1. товари, цілком вироблені в Європейському Союзі, як це визначається у статті 5 цього Протоколу;

2. товари, отримані в Європейському Союзі з матеріалів, які не були вироблені цілком у Європейському Союзі, за умови, що такі матеріали пройшли достатню обробку в ЄС відповідно до статті 6 цього Протоколу.

Відповідно до пункту 1 статті 16 розділу 5 Протоколу I товари, що походять з Європейського Союзу, товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів:

(a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або

(b) у випадках, вказаних у статті 22 (1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься «декларацією інвойс», надана експортером до інвойсу, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку IV до цього Протоколу.

За змістом пунктів 1-6 статті 22 розділу 5 Протоколу 1 декларація інвойс, зазначена в статті 16 (1) (b) цього Протоколу, може бути складена:

(a) затвердженим експортером у розумінні статті 23 цього Протоколу,

Або (b) експортером будь-якої партії товару, що складається з одного чи декількох місць товарів, що походять з певної країни, сукупна вартість яких не перевищує 6000 євро.

Декларація інвойс може бути складена, якщо розглядувані товари можуть бути визнані такими, що походять з Європейського Союзу або України і відповідають іншим вимогам цього Протоколу. Експортер, який складає декларацію інвойс, повинен бути готовим у будь-який час на вимогу митних органів країни експорту надати всі належні документи на підтвердження статусу походження розглядуваних товарів, а також виконання інших умов цього Протоколу. Складання декларації інвойс здійснюється експортером шляхом штампування, машинописного чи поліграфічного друкування на інвойсі, повідомленні про доставку чи іншім комерційнім документі декларації, текст якої наведено у Додатку IV до цього Протоколу, з використанням однієї з мовних версій, викладених у цьому Додатку, і згідно з чинним законодавством країни експорту. Якщо декларація складена від руки, це має бути зроблено чорнилом і друкованими літерами. Декларації інвойс мають бути власноручно підписані експортером, що їх склав. Проте затверджений експортер у розумінні статті 23 цього Протоколу не повинен підписувати такі декларації, якщо він надав митним органам країни експорту письмове зобов`язання нести повну відповідальність за всі декларації інвойс, у яких він зазначений, так, ніби вони підписані ним власноручно. Декларація інвойс може бути складена експортером тоді, коли товари, яких вона стосується, експортуються, або після експортування за умови подання цієї декларації в країні імпорту не пізніше ніж протягом двох років після імпортування товарів, яких вона стосується.

Статтею 33 Протоколу І регулюються питання щодо перевірки підтверджень походження. Так, пунктом 1 цієї статті встановлено, що подальші перевірки підтверджень походження мають здійснюватися у довільному порядку або тоді, коли митні органи країни імпорту мають обґрунтовані сумніви в достовірності таких документів, статусі походження відповідних товарів або виконанні інших вимог цього Протоколу.

З метою реалізації положень пункту 1 цієї статті митні органи країни імпорту повинні повернути сертифікат з перевезення товару EUR.1 та інвойс, якщо він був поданий, декларацію інвойс або копії цих документів митним органам країни експорту, вказавши, якщо це доречно, причини запиту. Будь-які отримані документи й інформація, що вказують на недостовірність інформації, наведеної в підтвердженні походження, повинні бути передані на підтримку запита про перевірку (пункт 2 статті 33 Протоколу I).

Перевірка має бути здійснена митними органами країни експорту. Для виконання цього завдання вони мають право вимагати будь-яких доказів і здійснювати будь-яку перевірку рахунків експортера та інші перевірки, які вважатимуть належними (пункт 3 статті 33 Протоколу І).

Митні органи, на запит яких була здійснена перевірка, мають бути повідомлені про її результати якомога раніше. Ці результати повинні чітко вказувати на те, чи є перевірені документи достовірними та, чи розглядувані товари можуть бути визнані такими, що походять з Європейського Союзу або України й відповідають іншим вимогам цього Протоколу (пункт 5 статті 33 Протоколу I).

Якщо у випадку обґрунтованих сумнівів відповідь на запит про перевірку не надійшла протягом десяти місяців з дати подання цього запита, або якщо відповідь не містить достатньої інформації для визначення достовірності розглядуваного документа або справжнього походження товарів, митні органи, що подали запит, повинні за відсутності виняткових обставин відмовити у наданні права на преференції (пункт 6 статті 33 Протоколу I).

Згідно з частинами першою, другою, шостою статті 36 МК України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом. Положення цього Кодексу застосовуються для визначення походження товарів, на які при ввезенні їх на митну територію України поширюється режим найбільшого сприяння (непреференційне походження), з метою застосування до таких товарів передбачених законом заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до частини першої статті 43 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

Частина третя статті 43 МК України встановлює, що сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом даної країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару.

Відповідно до частини восьмої статті 43 МК України у разі якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару або митним органом встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені у документах, декларант або уповноважена ним особа має право надати митному органу для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару додаткові відомості.

Частиною дев`ятою цієї статті Кодексу передбачено, що додатковими відомостями про країну походження товару є відомості, що містяться в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фітосанітарних, ветеринарних тощо), митній декларації країни експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару.

Згідно з частинами першою, другою статті 44 МК України для підтвердження країни походження товару митний орган у передбачених законом випадках має право вимагати та отримувати оригінали документів про походження такого товару. У разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару заявляється (декларується) митному органу в обов`язковому порядку лише у разі, якщо це необхідно для застосування митно-тарифних заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, кількісних обмежень (квот), інших заходів економічного або торговельного характеру, що здійснюються в односторонньому порядку або відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх міжнародних договорів, укладених відповідно до закону, або заходів, що здійснюються відповідно до закону для забезпечення здоров`я населення чи суспільного порядку, а також у разі, якщо в митного органу є підстави для підозри в тому, що товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

Відповідно до частини першої статті 45 МК України у разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару, митний орган може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей.

За змістом частини першої статті 289 МК України обов`язок із сплати митних платежів виникає, зокрема, після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, якщо внаслідок перевірки митної декларації чи за результатами документальної перевірки митний орган самостійно визначає платнику податків додаткові податкові зобов`язання; в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 54.4 статті 54 ПК України у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей щодо країни походження, вартісних, кількісних або якісних характеристик, які мають значення для оподаткування товарів і предметів при ввезенні (пересиланні) на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган має право самостійно визначити базу оподаткування та податкові зобов`язання платника податків шляхом проведення дій, визначених пунктом 54.3 цієї статті, на підставі відомостей, зазначених у таких документах.

Так, декларантом до митного оформлення товару згідно поданих МД надано сертифікати з перевезення товарів форми EUR.1., зокрема: EUR.1 PL/MF/AS 0027686 від 18.08.2022; PL/MS/AS 0027832 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027829 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027838 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0027987 від 19.08.2022; PL/MF/AS 0028013 від 22.08.2022; PL/MF/AS 0028027 від 23.08.2022; PL/MF/AS 0028026 від 24.08.2022; PL/MF/AS 0028056 від 27.08.2022; PL/MF/AS 0028055 від 28.08.2022; PL/MF/AS 0028057 від 29.08.2022; PL/MF/AS0028069 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028073 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028071 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028074 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028075 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028088 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028130 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028131 від 29.08.2022; PL/MF/AS 0028070 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028087 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028101 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028102 від 30.08.2022; PL/MF/AS 0028113 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028134 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028135 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028136 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028148 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028204 від 01.09.2022; PL/MF/AS 0028132 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028133 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028155 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028152 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028153 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028156 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028169 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028197 від 02.09.2022; PL/MF/AS 0028154 від 04.09.2022; PL/MF/AS 0028157 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028183 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028198 від 05.09.2022; PL/MF/AS 0028170 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028182 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028199 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028195 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028201 від 06.09.2022; PL/MF/AS 0028171 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028221 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028222 від 07.09.2022; PL/MF/AS 0028224 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028216 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028215 від 08.09.2022; PL/MF/AS 0028220 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028223 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028225 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028239 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028257 від 09.09.2022; PL/MF/AS 0028226 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028243 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028269 від 10.09.2022; PL/MF/AS 0028258 від 11.09.2022; PL/MF/AS 0028238 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028244 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028242 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028256 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028255 від 12.09.2022; PL/MF/AS 0028271 від 13.09.2022; PL/MF/AS 0028270 від 13.09.2022; PL/MF/AS 0028305 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028295 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028294 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028314 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028426 від 14.09.2022; PL/MF/AS 0028282 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028283 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028303 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028302 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028316 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028312 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028347 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028464 від 15.09.2022; PL/MF/AS 0028304 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028313 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028296 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028341 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028369 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028371 від 16.09.2022; PL/MF/AS 0028342 від 19.09.2022; PL/MF/AS 0028409 від 19.09.2022; PL/MF/AS 0028349 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028370 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028363 від 20.09.2022; PL/MF/AS 0028348 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028365 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028372 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028366 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028373 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028374 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028385 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028395 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028407 від 21.09.2022; PL/MF/AS 0028388 від 22.09.2022; PL/MF/AS 0028438 від 22.09.2022; PL/MF/AS 0028387 від 23.09.2022; PL/MF/AS 0028408 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028442 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028441 від 26.09.2022; PL/MF/AS 0028422 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028421 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028440 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028437 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028443 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028436 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028446 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028436 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028447 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028495 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028494 від 27.09.2022; PL/MF/AS 0028445 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028462 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028465 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028466 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028533 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028549 від 28.09.2022; PL/MF/AS 0028484 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028467 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028468 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028489 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028497 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028496 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028513 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028520 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028556 від 29.09.2022; PL/MF/AS 0028491 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028490 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028499 від 30.09.2022; PL/MF/AS/ 0028498 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028512 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028488 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028514 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028552 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028555 від 30.09.2022; PL/MF/AS 0028557 від 01.10.2022; PL/MF/AS 0028553 від 03.10.2022; PL/MF/AS 0028569 від 03.10.2022; PL/MF/AS 0028534 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028550 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028571 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028575 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028591 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028622 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028592 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028701 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028711 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028710 від 04.10.2022; PL/MF/AS 0028572 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028570 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028589 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028588 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028593 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028615 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028605 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028621 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0029477 від 05.10.2022; PL/MF/AS 0028574 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028573 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028577 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028594 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028611 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028609 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028607 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028624 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028612 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028654 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028655 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028763 від 06.10.2022; PL/MF/AS 0028608 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028613 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028623 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028614 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028627 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028628 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028629 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028606 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028610 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028692 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028704 від 07.10.2022; PL/MF/AS 0028625 від 08.10.2022; PL/MF/AS 0028757 від 10.10.2022; PL/MF/AS 0028774 від 11.10.2022; PL/MF/AS 0028678 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028699 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028702 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028700 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028680 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028726 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028765 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028772 від 12.10.2022; PL/MF/AS 0028725 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028697 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028698 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028694 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028696 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028691 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028693 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028727 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028817 від 13.10.2022; PL/MF/AS 0028703 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028709 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028695 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028712 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028759 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028768 від 14.10.2022; PL/MF/AS 0028746 від 15.10.2022; PL/MF/AS 0028708 від 16.10.2022; PL/MF/AS 0028762 від 16.10.2022; PL/MF/AS 0028713 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028741 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028745 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028739 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028743 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028766 від 17.10.2022; PL/MF/AS 0028742 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028744 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028761 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028770 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028771 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028808 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028816 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028815 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028818 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028806 від 18.10.2022; PL/MF/AS 0028758 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028760 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028769 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028776 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028775 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028767 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028788 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028790 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028791 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028803 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028822 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028833 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028836 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028864 від 19.10.2022; PL/MF/AS 0028809 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028802 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028820 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028819 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028804 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028805 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028953 від 20.10.2022; PL/MF/AS 0028813 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028850 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028854 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028863 від 21.10.2022; PL/MF/AS 0028837 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028859 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028900 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028933 від 22.10.2022; PL/MF/AS 0028838 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028856 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028853 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028851 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028852 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028867 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028903 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028904 від 24.10.2022; PL/MF/AS 0028857 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028868 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028885 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028887 від 25.10.2022; PL/MF/AS 0028881 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028883 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028884 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028886 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028899 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028898 від 26.10.2022; PL/MF/AS 0028901 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028905 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028918 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028920 від 27.10.2022; PL/MF/S 0028936 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028934 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028921 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028940 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028937 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028917 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028919 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028951 від 27.10.2022; PL/MF/AS 0028925 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028926 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028939 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028922 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028923 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028916 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028964 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0029009 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0029035 від 28.10.2022; PL/MF/AS 0028966 від 29.10.2022; PL/MF/AS 0028965 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0028982 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0029012 від 31.10.2022; PL/MF/AS 0028970 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028987 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028989 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028988 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028995 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0029008 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028993 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028994 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0029082 від 01.11.2022; PL/MF/AS 0028992 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029010 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029007 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0028984 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029016 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029045 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029046 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029056 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029034 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029052 від 02.11.2022; PL/MF/AS 0029011 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029015 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029058 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029047 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029055 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029102 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029120 від 03.11.2022; PL/MF/AS 0029039 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029040 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029042 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029048 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029029 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029031 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029032 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029049 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029065 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029076 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029054 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029057 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029037 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029081 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029077 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029050 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029060 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029062 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029087 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029063 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029104 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029100 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029121 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029061 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029064 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029184 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029185 від 04.11.2022; PL/MF/AS 0029059 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029083 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029053 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029123 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029122 від 05.11.2022; PL/MF/AS 0029080 від 06.11.2022; PL/MF/AS 0029078 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029099 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029101 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029107 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029106 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029105 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029199 від 07.11.2022; PL/MF/AS 0029103 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029119 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029118 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029140 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029138 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029163 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029168 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029169 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029170 від 08.11.2022; PL/MF/AS 0029124 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029135 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029136 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029137 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029154 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029153 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029156 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029186 від 09.11.2022; PL/MF/AS 0029161 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029159 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029160 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029223 від 10.11.2022; PL/MF/AS 0029162 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029157 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029167 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029171 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029158 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029164 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029255 від 11.11.2022; PL/MF/AS 0029224 від 12.11.2022; PL/MF/AS 0029228 від 12.11.2022; PL/MF/AS 0029293 від 13.11.2022; PL/MF/AS 0029227 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029219 від 14.11.2022; PL/MF/AS 029217 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029215 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029214 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029220 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029216 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029218 від 14.11.2022; PL/MF/AS 0029225 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029212 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029210 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029213 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029211 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029245 від 15.11.2022; PL/MF/AS 0029222 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029242 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029243 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029244 від 16.11.2022; PL/MF/AS 0029246 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029247 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029291 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029292 від 17.11.2022; PL/MF/AS 0029314 від 18.11.2022; PL/MF/AS 0029309 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029311 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029239 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029257 від 21.11.2022; PL/MF/AS 0029295 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029312 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029236 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029235 від 22.11.2022; PL/MF/AS 002954 від 22.11.2022; PL/MF/AS 0029284 від 23.11.2022; PL/MF/AS 0029280 від 23.11.2022; PL/MF/AS 0029253 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029256 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029252 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029301 від 24.11.2022; PL/MF/AS 002982 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029283 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029303 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029279 від 24.11.2022; PL/MF/AS 0029281 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029278 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029275 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029285 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029304 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029338 від 25.11.2022; PL/MF/AS 0029315 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029318 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029319 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029334 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029335 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029354 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029399 від 28.11.2022; PL/MF/AS 0029321 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029337 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029385 від 29.11.2022; PL/MF/AS 0029349 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029350 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029351 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029355 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029356 від 30.11.2022; PL/MF/AS 029353 від 30.11.2022; PL/MF/AS 0029378 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029383 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029371 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029377 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029401 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029400 від 01.12.2022; PL/MF/AS 0029373 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029382 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029376 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029375 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029370 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029374 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029368 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029372 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029419 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029418 від 02.12.2022; PL/MF/AS 0029367 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029397 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029413 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029384 від 03.12.2022; PL/MF/AS 0029417 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029414 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029478 від 05.12.2022; PL/MF/AS 0029415 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029422 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029423 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029449 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029458 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029412 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029416 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029527 від 06.12.2022; PL/MF/AS 0029420 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029434 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029460 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029462 від 07.12.2022; PL/MF/AS 0029453 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029461 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029451 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029452 від 08.12.2022; PL/MF/AS 0029448 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029454 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029450 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029492 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029457 від 09.12.2022; PL/MF/AS 0029557 від 09.12.2022.

Однак з матеріалів справи встановлено, що листом Державної митної служби України від 25.07.2024 № 15/15-03 01/7/3971 було проінформовано Волинську митницю про отримання інформації від уповноваженого органу Республіки Польщі від 28.05.2024 № 2401 ІОА.4331.10.2024.JP (доведено доповідною запискою УК та АМП від 13.08.2024 № 15/15-03/8419) про результати перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1, складених Company «CARS UNLIMITED» (Aries House, Mdina Road,Haz-Zebbug, Malta), за 510 митних декларацій.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки сертифікатів з перевезення товару форми EUR.1 уповноваженим органом Республіки Польща встановлено, що зазначені сертифікати не були видані та легалізовані Польською податковою адміністрацією Митно-податковим управлінням у м. Katowice. У зв`язку з цим товари, зазначені у таких сертифікатах, не були визнані такими, що підпадають під преференційний режим відповідно до положень Доповнення І «Визначення поняття походження товарів і методів адміністративного співробітництва« до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. При цьому в графі 14 відповідних сертифікатів уповноваженим органом Республіки Польща були внесені відмітки про те, що документи не відповідають вимогам щодо достовірності та правильності інформації, яка в них міститься, із належним засвідченням таких відміток.

Таким чином, відповідно до відповіді уповноваженого органу Республіки Польща від 28.05.2024 № 2401-ІОА.4331.10.2024.JP, за результатами проведеної перевірки преференційне походження товарів, зазначених у сертифікатах з перевезення товару форми EUR.1, не було підтверджено.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає, що основним спірним питанням наявності у платника податків права на митне оформлення товару, що імпортується за преференційною ставкою ввізного мита є підтвердження походження цих товарів.

Країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених Митним кодексом України. Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом.

У разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару, митний орган може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей.

Угода про асоціацію з ЄС та, зокрема, Протокол I до цієї угоди передбачає чіткий алгоритм дій митного органу у випадку виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару. У разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей, зокрема, щодо країни походження, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товарів, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган самостійно визначає базу оподаткування та податкові зобов`язання платника податків на підставі відомостей, зазначених у таких документах. Податкове зобов`язання може визначатися контролюючим органом і після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, за результатами документальної перевірки.

За висновками, наведеними Верховним Судом у постановах від 31.07.2024 у справі № 260/6407/21 від 01.03.2021 у справі № 240/7093/19 та від 11.04.2022 у справі № 260/2805/20 митний орган не наділений повноваженнями діяти на власний розсуд за вказаних обставин та проводити додаткову перевірку документів про походження товару після отримання результатів такої перевірки компетентним органом заявленої декларантом країни походження товару.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з наявністю відповідей компетентних органів, що видали документ, або компетентної організації країни, зазначеної як країна походження товару, щодо проведення перевірки документів про походження товару.

Так, як вбачається із матеріалів справи, керуючись частинами першою, другою статті 33 Протоколу 1 «Щодо визначення концепції «Походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VIII та статтею 32 Доповнення 1 «Підтвердження походження» до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференції правил походження, в рамках заходів з контролю за правомірністю визначення країни походження товарів, які оподатковуються преференційними ставками мита, Держмитслужбою було направлено на перевірку до митного органу Республіки Польща, сертифікати на перевезення товару форми EUR.1.

Надані Державною митною службою України відповіді уповноважених митних органів Республіки Польща за результатами перевірки сертифікатів з перевезення товарів форми EUR.1 свідчать про не підтвердження їх автентичності та/або недостовірність відомостей, зазначених у них. Зокрема, встановлено, що частина сертифікатів не видавалася та не легалізовувалася уповноваженими митними органами, частина містить печатки та підписи, які не відповідають зразкам посадових осіб, уповноважених на їх засвідчення, а щодо окремих сертифікатів уповноваженими органами іноземних держав не підтверджено їх походження та право на застосування преференційного режиму.

За таких обставин результати проведених перевірок свідчать про відсутність належного документального підтвердження преференційного походження товарів, на які поширювалися подані до митного оформлення сертифікати EUR.1, у розумінні положень Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії. Відтак товари, щодо яких були подані зазначені сертифікати, не можуть вважатися такими, що мають підтверджене преференційне походження, а тому до них не підлягає застосуванню преференційний тарифний режим із наданням звільнення від сплати ввізного мита.

Таким чином, суд підтримує доводи Волинської митниці про те, що ТзОВ «Глобалмаркет» непідтверджено у відповідності до вимог Доповнення І і відповідних положень Доповнення ІІ до Регіональної конвенції про пан-євро середземноморські преференційні правила походження та не може бути застосований преференційних режим з наданням звільнення від оподаткування по ввізному миту за 510 митними деклараціями, а саме: МД UA205140/2022/59425 від 23.08.2022; UA205140/2022/59362 від 23.08.2022; UA205140/2022/59526 від 23.08.2022; UA205140/2022/59556 від 23.08.2022; UA205140/2022/59593 від 23.08.2022; UA205140/2022/59901 від 25.08.2022; UA205140/2022/60314 від 26.08.2022; UA205140/2022/60300 від 26.08.2022; UA205140/2022/61145 від 31.08.2022; UA205140/2022/61074 від 31.08.2022; UA205140/2022/61076 від 31.08.2022; UA205140/2022/61241 від 31.08.2022; UA205140/2022/61292 від 31.08.2022; UA205140/2022/61337 від 31.08.2022; UA205140/2022/61380 від 31.08.2022; UA205140/2022/61491 від 01.09.2022; UA205140/2022/61626 від 01.09.2022; UA205140/2022/62388 від 05.09.2022; UA205140/2022/62433 від 05.09.2022; UA205140/2022/61370 від 31.08.2022; UA205140/2022/61529 від 01.09.2022; UA205140/2022/61913 від 02.09.2022; UA205140/2022/61919 від 02.09.2022; UA205140/2022/62143 від 03.09.2022; UA205140/2022/62444 від 05.09.2022; UA205140/2022/62472 від 05.09.2022; UA205140/2022/62479 від 05.09.2022; UA205140/2022/62676 від 06.09.2022; UA205140/2022/63641 від 09.09.2022; UA205140/2022/62527 від 05.09.2022; UA205140/2022/62533 від 05.09.2022; UA205140/2022/62660 від 06.09.2022; UA205140/2022/62677 від 06.09.2022; UA205140/2022/62679 від 06.09.2022; UA205140/2022/62836 від 06.09.2022; UA205140/2022/63024 від 07.09.2022; UA205140/2022/63534 від 09.09.2022; UA205140/2022/62669 від 06.09.2022; UA205140/2022/62822 від 06.09.2022; UA205140/2022/63338 від 08.09.2022; UA205140/2022/63539 від 09.09.2022; UA205140/2022/63077 від 07.09.2022; UA205140/2022/63293 від 08.09.2022; UA205140/2022/63392 від 09.09.2022; UA205140/2022/63538 від 09.09.2022; UA205140/2022/63552 від 09.09.2022; UA205140/2022/63139 від 07.09.2022; UA205140/2022/63774 від 12.09.2022; UA205140/2022/63929 від 12.09.2022; UA205140/2022/63964 від 12.09.2022; UA205140/2022/63993 від 12.09.2022; UA205140/2022/64068 від 12.09.2022; UA205140/2022/63948 від 12.09.2022; UA205140/2022/63966 від 12.09.2022; UA205140/2022/64059 від 12.09.2022; UA205140/2022/64212 від 13.09.2022; UA205140/2022/64684 від 14.09.2022; UA205140/2022/64070 від 12.09.2022; UA205140/2022/64397 від 13.09.2022; UA205140/2022/64906 від 15.09.2022; UA205140/2022/64726 від 15.09.2022; UA205140/2022/64225 від 13.09.2022; UA205140/2022/64382 від 13.09.2022; UA205140/2022/64383 від 13.09.2022; UA205140/2022/64521 від 14.09.2022; UA205140/2022/64612 від 14.09.2022; UA205140/2022/65022 від 15.09.2022; UA205140/2022/65025 від 15.09.2022; UA205140/2022/65662 від 19.09.2022; UA205140/2022/65699 від 19.09.2022; UA205140/2022/65757 від 19.09.2022; UA205140/2022/65921 від 19.09.2022; UA205140/2022/68378 від 28.09.2022; UA205140/2022/65196 від 16.09.2022; UA205140/2022/65200 від 16.09.2022; UA205140/2022/65663 від 19.09.2022; UA205140/2022/65835 від 19.09.2022; UA205140/2022/65872 від 19.09.2022; UA205140/2022/66015 від 20.09.2022; UA205140/2022/66784 від 22.09.2022; UA205140/2022/68952 від 30.09.2022; UA205140/2022/65695 від 19.09.2022; UA205140/2022/65700 від 19.09.2022; UA205140/2022/65763 від 19.09.2022; UA205140/2022/66445 від 21.09.2022; UA205140/2022/67081 від 23.09.2022; UA205140/2022/67615 від 26.09.2022; UA205140/2022/66502 від 21.09.2022; UA205140/2022/67908 від 27.09.2022; UA205140/2022/66909 від 22.09.2022; UA205140/2022/67090 від 23.09.2022; UA205140/2022/67100 від 23.09.2022; UA205140/2022/66792 від 22.09.2022; UA205140/2022/67052 від 23.09.2022; UA205140/2022/67084 від 23.09.2022; UA205140/2022/67085 від 23.09.2022; UA205140/2022/67122 від 23.09.2022; UA205140/2022/67185 від 23.09.2022; UA205140/2022/67558 від 26.09.2022; UA205140/2022/67683 від 26.09.2022; UA205140/2022/67905 від 27.09.2022; UA205140/2022/67610 від 26.09.2022; UA205140/2022/68701 від 29.09.2022; UA205140/2022/67555 від 26.09.2022; UA205140/2022/67921 від 27.09.2022; UA205140/2022/68700 від 29.09.2022; UA205140/2022/68722 від 29.09.2022; UA205140/2022/68212 від 28.09.2022; UA205140/2022/68230 від 28.09.2022; UA205140/2022/68699 від 29.09.2022; UA205140/2022/68702 від 29.09.2022; UA205140/2022/68709 від 29.09.2022; UA205140/2022/68769 від 29.09.2022; UA205140/2022/68770 від 29.09.2022; UA205140/2022/68771 від 29.09.2022; UA205140/2022/68772 від 29.09.2022; UA205140/2022/69580 від 03.10.2022; UA205140/2022/69581 від 03.10.2022; UA205140/2022/68778 від 29.09.2022; UA205140/2022/68956 від 30.09.2022; UA205140/2022/69117 від 30.09.2022; UA205140/2022/69122 від 30.09.2022; UA205140/2022/70204 від 05.10.2022; UA205140/2022/70820 від 07.10.2022; UA205140/2022/69354 від 03.10.2022; UA205140/2022/69370 від 03.10.2022; UA205140/2022/69511 від 03.10.2022; UA205140/2022/69516 від 03.10.2022; UA205140/2022/69588 від 03.10.2022; UA205140/2022/69590 від 03.10.2022; UA205140/2022/69814 від 05.10.2022; UA205140/2022/69953 від 05.10.2022; UA205140/2022/70718 від 06.10.2022; UA205140/2022/69500 від 03.10.2022; UA205140/2022/69513 від 04.10.2022; UA205140/2022/69663 від 04.10.2022; UA205140/2022/69664 від 04.10.2022; UA205140/2022/69806 від 04.10.2022; UA205140/2022/69952 від 05.10.2022; UA205140/2022/69963 від 05.10.2022; UA205140/2022/70814 від 06.10.2022; UA205140/2022/70931 від 07.10.2022; UA205140/2022/70728 від 06.10.2022; UA205140/2022/70813 від 06.10.2022; UA205140/2022/71173 від 07.10.2022; UA205140/2022/70170 від 05.10.2022; UA205140/2022/70485 від 06.10.2022; UA205140/2022/71163 від 07.10.2022; UA205140/2022/71179 від 07.10.2022; UA205140/2022/71342 від 08.10.2022; UA205140/2022/71495 від 10.10.2022; UA205140/2022/71496 від 10.10.2022; UA205140/2022/73740 від 18.10.2022; UA205140/2022/73765 від 18.10.2022; UA205140/2022/73991 від 18.10.2022; UA205140/2022/71177 від 07.10.2022; UA205140/2022/71250 від 07.10.2022; UA205140/2022/71321 від 08.10.2022; UA205140/2022/71330 від 08.10.2022; UA205140/2022/71353 від 08.10.2022; UA205140/2022/71429 від 10.10.2022; UA205140/2022/71438 від 10.10.2022; UA205140/2022/71498 від 10.10.2022; 22UA205140090212U8 від 16.12.2022; UA205140/2022/71242 від 07.10.2022; UA205140/2022/71243 від 07.10.2022; UA205140/2022/71252 від 07.10.2022; UA205140/2022/71351 від 08.10.2022; UA205140/2022/71439 від 10.10.2022; UA205140/2022/71440 від 10.10.2022; UA205140/2022/71441 від 10.10.2022; UA205140/2022/71445 від 10.10.2022; UA205140/2022/71502 від 10.10.2022; UA205140/2022/73767 від 18.10.2022; UA205140/2022/73770 від 18.10.2022; UA205140/2022/74553 від 20.10.2022; UA205140/2022/71400 від 10.10.2022; UA205140/2022/71437 від 10.10.2022; UA205140/2022/71494 від 10.10.2022; UA205140/2022/71503 від 10.10.2022; UA205140/2022/71507 від 10.10.2022; UA205140/2022/71610 від 10.10.2022; UA205140/2022/71618 від 11.10.2022; UA205140/2022/71641 від 10.10.2022; UA205140/2022/71643 від 11.10.2022; UA205140/2022/73759 від 18.10.2022; UA205140/2022/74000 від 18.10.2022; UA205140/2022/71492 від 10.10.2022; UA205140/2022/74547 від 20.10.2022; UA205140/2022/74554 від 20.10.2022; UA205140/2022/73744 від 18.10.2022; UA205140/2022/73746 від 18.10.2022; UA205140/2022/73749 від 18.10.2022; UA205140/2022/73752 від 18.10.2022; UA205140/2022/73773 від 18.10.2022; UA205140/2022/73775 від 18.10.2022; UA205140/2022/74552 від 20.10.2022; UA205140/2022/74828 від 21.10.2022; UA205140/2022/73730 від 18.10.2022; UA205140/2022/73738 від 18.10.2022; UA205140/2022/73741 від 18.10.2022; UA205140/2022/73747 від 18.10.2022; UA205140/2022/73755 від 18.10.2022; UA205140/2022/73985 від 18.10.2022; UA205140/2022/74001 від 18.10.2022; UA205140/2022/74023 від 18.10.2022; UA205140/2022/75442 від 24.10.2022; UA205140/2022/73732 від 18.10.2022; UA205140/2022/73734 від 18.10.2022; UA205140/2022/73761 від 18.10.2022; UA205140/2022/73764 від 18.10.2022; UA205140/2022/74410 від 20.10.2022; UA205140/2022/74521 від 20.10.2022; UA205140/2022/74234 від 20.10.2022; UA205140/2022/73735 від 18.10.2022; UA205140/2022/74419 від 20.10.2022; UA205140/2022/73779 від 18.10.2022; UA205140/2022/74119 від 19.10.2022; UA205140/2022/74196 від 19.10.2022; UA205140/2022/74202 від 19.10.2022; UA205140/2022/74203 від 20.10.2022; UA205140/2022/74453 від 20.10.2022; UA205140/2022/74198 від 19.10.2022; UA205140/2022/74294 від 20.10.2022; UA205140/2022/74412 від 20.10.2022; UA205140/2022/74516 від 20.10.2022; UA205140/2022/74585 від 21.10.2022; UA205140/2022/75229 від 24.10.2022; UA205140/2022/75449 від 24.10.2022; UA205140/2022/75459 від 24.10.2022; UA205140/2022/75531 від 25.10.2022; UA205140/2022/75749 від 25.10.2022; UA205140/2022/74433 від 20.10.2022; UA205140/2022/74440 від 20.10.2022; UA205140/2022/74482 від 20.10.2022; UA205140/2022/74697 від 21.10.2022; UA205140/2022/74698 від 21.10.2022; UA205140/2022/74744 від 21.10.2022; UA205140/2022/74838 від 21.10.2022; UA205140/2022/74899 від 21.10.2022; UA205140/2022/74901 від 21.10.2022; UA205140/2022/75447 від 24.10.2022; UA205140/2022/75485 від 24.10.2022; UA205140/2022/75723 від 25.10.2022; UA205140/2022/75871 від 26.10.2022; UA205140/2022/76109 від 26.10.2022; UA205140/2022/75310 від 24.10.2022; UA205140/2022/75339 від 24.10.2022; UA205140/2022/75445 від 24.10.2022; UA205140/2022/75462 від 24.10.2022; UA205140/2022/75483 від 24.10.2022; UA205140/2022/75486 від 24.10.2022; 22UA205140077902U6 від 01.11.2022; UA205140/2022/75503 від 24.10.2022; UA205140/2022/75988 від 27.10.2022; UA205140/2022/75992 від 26.10.2022; UA205140/2022/76284 від 27.10.2022; UA205140/2022/75826 від 27.10.2022; UA205140/2022/76000 від 26.10.2022; UA205140/2022/76707 від 28.10.2022; UA205140/2022/77352 від 31.10.2022; UA205140/2022/75848 від 26.10.2022; UA205140/2022/75912 від 26.10.2022; UA205140/2022/76005 від 26.10.2022; UA205140/2022/76007 від 26.10.2022; UA205140/2022/76008 від 26.10.2022; UA205140/2022/76155 від 27.10.2022; UA205140/2022/77005 від 28.10.2022; UA205140/2022/77006 від 28.10.2022; UA205140/2022/75913 від 26.10.2022; UA205140/2022/76179 від 27.10.2022; UA205140/2022/76519 від 27.10.2022; UA205140/2022/76621 від 27.10.2022; UA205140/2022/76336 від 27.10.2022; UA205140/2022/76437 від 27.10.2022; UA205140/2022/76516 від 27.10.2022; UA205140/2022/76518 від 27.10.2022; UA205140/2022/76716 від 28.10.2022; UA205140/2022/76812 від 28.10.2022; UA205140/2022/76814 від 28.10.2022; UA205140/2022/77159 від 31.10.2022; UA205140/2022/77193 від 31.10.2022; UA205140/2022/77287 від 31.10.2022; UA205140/2022/77499 від 31.10.2022; UA205140/2022/77500 від 31.10.2022; 22UA205140077521U7 від 01.11.2022; UA205140/2022/77657 від 31.10.2022; UA205140/2022/77680 від 31.10.2022; 22UA205140077688U5 від 01.11.2022; UA205140/2022/77691 від 31.10.2022; 22UA205140077839U6 від 01.11.2022; UA205140/2022/77528 від 31.10.2022; UA205140/2022/77554 від 31.10.2022; UA205140/2022/77612 від 31.10.2022; UA205140/2022/77616 від 31.10.2022; UA205140/2022/77672 від 31.10.2022; UA205140/2022/77687 від 31.10.2022; 22UA205140078091U6 від 02.11.2022; 22UA205140078810U9 від 04.11.2022; 22UA205140079629U4 від 07.11.2022; 22UA205140078045U0 від 02.11.2022; 22UA205140078088U5 від 02.11.2022; 22UA205140078340U6 від 03.11.2022; 22UA205140078894U1 від 04.11.2022; 22UA205140078335U7 від 03.11.2022; 22UA205140078458U0 від 03.11.2022; 22UA205140078461U1 від 03.11.2022; 22UA205140078466U7 від 03.11.2022; 22UA205140078709U9 від 04.11.2022; 22UA205140078770U9 від 04.11.2022; 22UA205140078808U7 від 04.11.2022; 22UA205140078843U0 від 04.11.2022; 22UA205140079839U3 від 08.11.2022; 22UA205140078526U6 від 03.11.2022; 22UA205140078763U1 від 04.11.2022; 22UA205140078774U5 від 04.11.2022; 22UA205140078804U0 від 04.11.2022; 22UA205140078895U0 від 04.11.2022; 22UA205140079271U5 від 07.11.2022; 22UA205140079272U4 від 07.11.2022; 22UA205140079275U1 від 07.11.2022; 22UA205140079660U0 від 07.11.2022; 22UA205140080240U1 від 09.11.2022; 22UA205140078848U5 від 04.11.2022; 22UA205140078850U7 від 04.11.2022; 22UA205140079638U0 від 08.11.2022; 22UA205140079653U3 від 08.11.2022; 22UA205140079659U8 від 07.11.2022; 22UA205140080437U5 від 09.11.2022; 22UA205140080512U8 від 10.11.2022; 22UA205140079282U9 від 07.11.2022; 22UA205140079285U6 від 07.11.2022; 22UA205140079538U2 від 07.11.2022; 22UA205140079645U7 від 08.11.2022; 22UA205140079648U4 від 08.11.2022; 22UA205140079649U3 від 08.11.2022; 22UA205140079661U0 від 08.11.2022; 22UA205140079666U5 від 08.11.2022; 22UA205140079672U3 від 08.11.2022; 22UA205140079847U0 від 08.11.2022; 22UA205140079848U9 від 08.11.2022; 22UA205140079850U0 від 08.11.2022; 22UA205140079853U8 від 08.11.2022; 22UA205140079885U0 від 08.11.2022; 22UA205140079921U3 від 08.11.2022; 22UA205140080239U9 від 09.11.2022; 22UA205140080241U0 від 09.11.2022; 22UA205140080242U0 від 09.11.2022; 22UA205140080289U1 від 09.11.2022; 22UA205140080362U6 від 09.11.2022; 22UA205140080429U9 від 09.11.2022; 22UA205140080452U9 від 09.11.2022; 22UA205140080633U3 від 10.11.2022; 22UA205140080655U0 від 10.11.2022; 22UA205140080656U0 від 10.11.2022; 22UA205140081940U6 від 16.11.2022; 22UA205140081941U5 від 16.11.2022; 22UA205140079639U9 від 08.11.2022; 22UA205140079841U5 від 08.11.2022; 22UA205140079854U7 від 08.11.2022; 22UA205140080677U8 від 10.11.2022; 22UA205140080684U5 від 10.11.2022; 22UA205140079842U4 від 08.11.2022; 22UA205140079844U2 від 08.11.2022; 22UA205140080434U8 від 09.11.2022; 22UA205140080451U0 від 09.11.2022; 22UA205140080522U2 від 10.11.2022; 22UA205140080698U6 від 10.11.2022; 22UA205140080748U0 від 10.11.2022; 22UA205140082381U3 від 16.11.2022; 22UA205140080480U4 від 09.11.2022; 22UA205140080513U7 від 10.11.2022; 22UA205140080604U9 від 10.11.2022; 22UA205140081002U0 від 11.11.2022; 22UA205140081117U8 від 11.11.2022; 22UA205140081468U1 від 14.11.2022; 22UA205140081959U2 від 16.11.2022; 22UA205140081964U1 від 16.11.2022; 22UA205140081985U0 від 16.11.2022; 22UA205140080785U1 від 10.11.2022; 22UA205140081016U1 від 14.11.2022; 22UA205140081019U9 від 14.11.2022; 22UA205140081108U2 від 11.11.2022; 22UA205140081361U0 від 14.11.2022; 22UA205140081362U0 від 14.11.2022; 22UA205140081512U1 від 14.11.2022; 22UA205140081999U0 від 16.11.2022; 22UA205140081522U6 від 14.11.2022; 22UA205140081525U3 від 14.11.2022; 22UA205140081584U1 від 14.11.2022; 22UA205140082560U0 від 17.11.2022; 22UA205140081458U7 від 14.11.2022; 22UA205140081545U2 від 14.11.2022; 22UA205140081581U4 від 14.11.2022; 22UA205140081978U2 від 16.11.2022; 22UA205140081980U4 від 16.11.2022; 22UA205140081988U7 від 16.11.2022; 22UA205140084771U5 від 25.11.2022; 22UA205140082556U0 від 17.11.2022; 22UA205140082745U0 від 18.11.2022; 22UA205140083889U6 від 24.11.2022; 22UA205140082640U8 від 17.11.2022; 22UA205140082641U7 від 17.11.2022; 22UA205140082643U5 від 17.11.2022; 22UA205140082644U4 від 17.11.2022; 22UA205140082647U1 від 17.11.2022; 22UA205140082648U0 від 17.11.2022; 22UA205140082747U9 від 18.11.2022; 22UA205140082748U8 від 18.11.2022; 22UA205140082558U8 від 17.11.2022; 22UA205140082561U9 від 17.11.2022; 22UA205140082649U0 від 17.11.2022; 22UA205140082763U1 від 21.11.2022; 22UA205140082764U0 від 21.11.2022; 22UA205140083034U0 від 18.11.2022; 22UA205140082497U0 від 17.11.2022; 22UA205140082884U7 від 18.11.2022; 22UA205140082886U5 від 18.11.2022; 22UA205140083136U5 від 18.11.2022; 22UA205140083140U5 від 18.11.2022; 22UA205140083141U4 від 18.11.2022; 22UA205140083892U7 від 22.11.2022; 22UA205140083953U5 від 22.11.2022; 22UA205140086074U9 від 01.12.2022; 22UA205140084282U2 від 24.11.2022; 22UA205140084319U1 від 24.11.2022; 22UA205140084405U8 від 24.11.2022; 22UA205140084854U0 від 28.11.2022; 22UA205140084184U3 від 24.11.2022; 22UA205140084408U5 від 24.11.2022; 22UA205140084674U5 від 28.11.2022; 22UA205140084675U4 від 28.11.2022; 22UA205140084926U2 від 25.11.2022; 22UA205140085681U6 від 30.11.2022; 22UA205140085685U2 від 30.11.2022; 22UA205140084872U1 від 25.11.2022; 22UA205140084875U9 від 25.11.2022; 22UA205140084893U0 від 25.11.2022; 22UA205140085662U6 від 29.11.2022; 22UA205140085672U0 від 30.11.2022; 22UA205140085675U8 від 29.11.2022; 22UA205140085836U3 від 29.11.2022; 22UA205140086086U1 від 01.12.2022; 22UA205140085650U3 від 29.11.2022; 22UA205140085690U1 від 30.11.2022; 22UA205140085953U2 від 01.12.2022; 22UA205140086443U5 від 01.12.2022; 22UA205140086505U2 від 01.12.2022; 22UA205140086669U3 від 02.12.2022; 22UA205140086019U7 від 01.12.2022; 22UA205140086085U2 від 01.12.2022; 22UA205140086111U1 від 01.12.2022; 22UA205140086580U3 від 01.12.2022; 22UA205140086589U5 від 01.12.2022; 22UA205140086905U1 від 02.12.2022; 22UA205140088979U7 від 09.12.2022; 22UA205140086309U4 від 01.12.2022; 22UA205140086663U9 від 01.12.2022; 22UA205140088948U4 від 09.12.2022; 22UA205140086888U8 від 02.12.2022; 22UA205140086890U0 від 02.12.2022; 22UA205140086892U8 від 02.12.2022; 22UA205140087166U3 від 03.12.2022; 22UA205140087172U1 від 03.12.2022; 22UA205140088927U6 від 09.12.2022; 22UA205140087297U3 від 05.12.2022; 22UA205140087325U0 від 05.12.2022; 22UA205140087368U6 від 05.12.2022; 22UA205140087469U2 від 05.12.2022; 22UA205140087681U3 від 06.12.2022; 22UA205140089098U5 від 09.12.2022; 22UA205140087324U1 від 05.12.2022; 22UA205140087349U6 від 05.12.2022; 22UA205140087361U2 від 05.12.2022; 22UA205140087367U7 від 05.12.2022; 22UA205140087369U5 від 05.12.2022; 22UA205140087371U7 від 05.12.2022; 22UA205140087467U4 від 05.12.2022; 22UA205140087468U3 від 05.12.2022; 22UA205140089300U3 від 12.12.2022; 22UA205140089303U0 від 12.12.2022; 22UA205140087370U8 від 05.12.2022; 22UA205140087634U8 від 06.12.2022; 22UA205140088975U0 від 09.12.2022; 22UA205140090184U0 від 14.12.2022; 22UA205140088984U6 від 09.12.2022; 22UA205140089071U2 від 09.12.2022; 22UA205140090149U8 від 14.12.2022; 22UA205140088985U5 від 09.12.2022; 22UA205140089008U4 від 09.12.2022; 22UA205140089009U3 від 09.12.2022; 22UA205140089259U0 від 12.12.2022; 22UA205140089268U6 від 12.12.2022; 22UA205140089532U0 від 13.12.2022; 22UA205140089540U6 від 13.12.2022; 22UA205140090794U9 від 16.12.2022; 22UA205140089032U3 від 09.12.2022; 22UA205140089541U5 від 13.12.2022; 22UA205140090163U2 від 14.12.2022; 22UA205140090442U6 від 16.12.2022; 22UA205140089434U0 від 12.12.2022; 22UA205140089807U3 від 13.12.2022; 22UA205140090145U1 від 14.12.2022; 22UA205140090147U0 від 14.12.2022; 22UA205140089428U2 від 12.12.2022; 22UA205140089488U0 від 12.12.2022; 22UA205140089796U8 від 13.12.2022; 22UA205140090117U6 від 16.12.2022; 22UA205140090157U4 від 14.12.2022; 22UA205140091345U0 від 19.12.2022

При цьому суд зауважує, що декларування преференційного походження товару та подання сертифіката EUR.1 саме по собі не є безумовною підставою для застосування тарифних преференцій. У разі проведення компетентними органами перевірки походження товару експортер повинен забезпечити належне документальне підтвердження достовірності відомостей, зазначених у сертифікаті, а також підтвердити відповідність товару правилам преференційного походження, у тому числі щодо походження матеріалів, використаних при його виробництві. Непідтвердження таких обставин уповноваженими органами країни експорту виключає можливість застосування до відповідного товару тарифних преференцій.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у постанові від 31.07.2024 у справі № 260/6407/21.

Враховуючи, що перевіркою походження товару не підтверджено їх преференційне походження, оподаткування товару за МД типу ІМ40ДЕ повинно здійснюватися зі сплатою ввізного мита за ставкою на дату здійснення митного оформлення, відповідно до Закону України від 19.09.2013 № 584-VIII «Про Митний тариф України» та податку на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.

Відтак, у розглядуваному випадку у Волинської митниці були правові підстави для донарахування грошових зобов`язань ТзОВ «Глобалмаркет», адже результати перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи за митною декларацією, яка була об`єктом перевірки на предмет обґрунтованості та законності отримання пільг і звільнення від оподаткування, показали, що преференційне походження товару не підтверджене у встановленому порядку.

При вирішенні спору судом враховано позицію Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 380/2397/22, де Верховний Суд зробив висновок, що у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей, зокрема, стосовно країни походження при ввезенні (пересиланні) на митну територію України, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган самостійно визначає базу оподаткування та податкові зобов`язання платника на підставі відомостей, зазначених у таких документах, безвідносно до завершення митного оформлення товару та їх виписку.

З приводу аргументів у позовній заяві про те, що в імпортера (позивача) відсутній обов`язок чи необхідність перевіряти законність дій експортера в момент оформлення та видачі сертифікатів EUR.1 та декларації інвойс, суд зазначає, що у зазначених зовнішньоекономічних відносинах обов`язок з визначення, декларування і сплати мита та податків відповідно до вимог національного законодавства і ратифікованих Верховною Радою України міжнародних договорів України має саме платник податків ТзОВ «Глобалмаркет», а тому саме позивач, а не продавець товару, несе відповідальність за повноту виконання цього обов`язку. Формальна наявність поданого до митного оформлення сертифікатів з перевезення товару EUR.1, за видачу яких несе відповідальність експортер, не є достатньою підставою для висновків про вчинення ТзОВ «Глобалмаркет» всіх необхідних та залежних від нього дій для здійснення декларування «преференційного походження» ввезеного товару та отримання пільги тарифної преференції.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що оскільки саме результати перевірки щодо походження товару є підставою для відмови у наданні платнику податків права на преференції, а за результатами звернення до уповноважених органів іноземних держав підтверджено, що товар зазначений в сертифікаті ЕUR.1 не має преференційного походження з ЄС.

Крім того, суд звертає увагу, що сертифікати з перевезення товарів EUR.1 видаються експортеру на декларативній основі шляхом повідомлення компетентних органів про заявлене походження товарів з території Європейського Союзу. Водночас сам факт їх видачі не є безумовним підтвердженням походження товарів, оскільки у разі проведення перевірки експортер зобов`язаний документально підтвердити заявлений статус походження.

Як установлено у спірних правовідносинах, компанії-експортери під час проведення відповідної перевірки не надали належних документів, які б підтверджували походження товарів з території Європейського Союзу, у зв`язку з чим у листах-відповідях уповноважених органах зазначено, що сертифікати EUR.1 були видані та є формально дійсними, однак не пройшли перевірку та не можуть бути використані для застосування преференційного режиму оподаткування.

Таким чином, зі змісту як акта перевірки, так і документів з перекладом убачається ідентична та чітка інформація щодо неможливості підтвердження преференційного походження товарів, оформлених на адресу позивача, що свідчить про відсутність неправильного з`ясування обставин справи або помилкової інтерпретації контролюючим органом отриманих відомостей.

Саме тому декларативне зазначення експортером у комерційних документах походження товарів з території Європейського Союзу не є достатнім саме по собі, а у разі проведення перевірки експортер зобов`язаний документально підтвердити заявлений статус походження товарів, у тому числі щодо походження матеріалів, використаних у їх виготовленні.

У спірних правовідносинах компанія-експортер не надала під час перевірки належних документів, які б підтверджували походження товарів з території Європейського Союзу, у зв`язку з чим у листі-відповіді уповноваженого органу країни-експортера зазначено, що відповідні інвойси є формально дійсними (видавалися), однак не пройшли перевірку та не можуть бути використані для застосування преференційного режиму оподаткування.

Як убачається з матеріалів справи, у спірних правовідносинах контролюючим органом встановлено факт несплати митних платежів у належному розмірі внаслідок застосування тарифних преференцій за відсутності підтвердженого походження товарів з Європейського Союзу. За таких обставин контролюючий орган, діючи на підставі статті 54 ПК України, правомірно самостійно визначив суму податкових зобов`язань, що виникли після завершення митного оформлення.

Суд звертає увагу, що обов`язок зі сплати податків і зборів у встановлених законом розмірах є безумовним обов`язком платника податків та не залежить від встановлення його вини. Водночас посилання позивача на відсутність вини має правове значення лише у правовідносинах, пов`язаних із притягненням до відповідальності за порушення митних правил, зокрема за статтею 485 МК України, що не є предметом цього спору.

Факт того, що непідтвердження походження товарів зумовлено неналежними діями іноземного експортера, не спростовує встановленої обставини сплати митних платежів у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, та не звільняє платника податків від обов`язку їх сплати разом із передбаченими ПК України штрафними санкціями.

Крім того, у разі самостійного визначення контролюючим органом суми податкових зобов`язань, контролюючий орган зобов`язаний був самостійно визначити суму грошових зобов`язань і донараховати штрафні санкції.

Відтак застосування штрафних санкцій у спірних правовідносинах є законним наслідком встановлення факту несплати митних платежів у належному розмірі, а не формою притягнення платника податків до відповідальності за умисне порушення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Як передбачено статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Відповідно до вимог статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні, оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю.

Керуючись статтями 139, 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Глобалмаркет» до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобалмаркет» (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Шопена, 22А, код ЄДРПОУ 43521405).

Відповідач: Волинська митниця (44350, Волинська область, Ковельський район, село Римачі, вулиця Призалізнична, 13, код ЄДРПОУ 43958385).

Суддя А.Я. Ксензюк

Повний текст судового рішення складено 09.07.2026.