Рішення № 138078442, 09.07.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2026
Номер справи
140/7077/26
Номер документу
138078442
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/7077/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом заступника керівника Луцької окружної прокуратури до Доросинівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльністі та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави до Доросинівської сільської ради, у якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Доросинівської сільської ради щодо не оформлення та не проведення державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме на земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області; зобов`язати Доросинівську сільську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначену земельну ділянку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що на балансі відділу освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Доросинівської сільської ради перебуває нерухоме майно - земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області.

Разом із тим, під час опрацювання відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розташований заклад дошкільної освіти за адресою: вул. Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області, у встановленому законом порядку не зареєстровано.

Крім того, відповідно до інформації Доросинівської сільської ради від 21.05.2026 державна реєстрація речових прав на зазначену земельну ділянку за радою не здійснювалася.

Також прокурором встановлено, що право комунальної власності на будівлі та споруди закладу дошкільної освіти у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.

Отже, земельна ділянка, а також розташовані на ній будівлі та споруди використовуються без належного оформлення права комунальної власності та без державної реєстрації речових прав, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Невжиття Доросинівською сільською радою протягом тривалого часу передбачених законом заходів щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, а також на розташовані на ній будівлі і споруди закладу дошкільної освіти, свідчить про її протиправну бездіяльність, яка полягає у невиконанні покладених на орган місцевого самоврядування повноважень щодо належного оформлення прав на об`єкти комунальної власності.

Відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої сільська рада представляє, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, а саме дітей. Прокурор зазначив, що звертається до суду із цим позовом з метою захисту інтересів держави та набуває статусу позивача з огляду на те, що у цьому випадку відсутній орган, який уповноважений здійснювати представництво інтересів держави у спірних правовідносинах.

З огляду на вказане просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 08.06.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що рішенням Доросинівської сільської ради від 10.12.2021 №11/12 «Про затвердження Статуту закладу дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок) Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області» перейменовано Дошкільний навчальний заклад села Доросині (ясла-садок) Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області на Заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок) Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області та затверджено його Статут.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.7, 9.1 Статуту засновником і власником закладу дошкільної освіти є територіальна громада в особі Доросинівської сільської ради. Засновник здійснює фінансування закладу, забезпечує його матеріально-технічну базу, надає необхідні будівлі, споруди, обладнання, організовує їх утримання та ремонт. Матеріально-технічна база закладу включає, зокрема, будівлі, споруди та земельну ділянку площею 0,5446 га, розташовану за адресою: вул. Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області.

Отже, судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений Заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), а також розташовані на ній будівлі та споруди належать до об`єктів комунальної власності територіальної громади в особі Доросинівської сільської ради та використовуються для забезпечення діяльності закладу освіти.

Прокурором встановлено, що право комунальної власності на приміщення не зареєстровано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону №1697-VІІ та статтею 53 КАС України.

Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 Закону №1697-VІІ представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Як визначено частинами четвертою та п`ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Так, прокурор в адміністративному позові, обґрунтовуючи необхідність захисту інтересів держави шляхом звернення із цим позовом зазначив, що бездіяльність відповідача, яка виражається у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на нерухоме майно, порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності територіальної громади, інтереси якої представляє Доросинівської сільської ради, а відповідно й інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади. Звернення до суду із цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у вирішенні суспільно значимого питання законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність передбачених частиною третьою статті 23 Закону №1697-VIIпідстав для представництва інтересів держави в суді.

Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п`ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Частинами першою, другою статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 01.01.2013, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності). Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об`єкт проводиться за наявності відомостей про такий об`єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Доросинівська сільська рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов`язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області.

Однак за наявності підстав та відповідних повноважень всупереч вимогам законодавства упродовж тривалого проміжку часу відповідач не вживав належних заходів, спрямованих на державну реєстрацію права власності на приміщення ліцею, що є протиправною бездіяльністю.

При цьому, відповідач відзиву на позовну заяву, як і доказів, які б вказували на об`єктивні причини неможливості вжиття ним заходів для оформлення права власності та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно - а саме на земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти с. Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області, суду не надав.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та враховуючи також, що у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, то поданий в інтересах держави позов належить задовольнити.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов заступника керівника Луцької окружної прокуратури (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 13, код ЄДРПОУ/Умовний код 02909915) до Доросинівської сільської ради (45133, Волинська область, Луцький район, село Доросині, вулиця Миру, 60, ЄДРПОУ 04333201) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Доросинівської сільської ради щодо не оформлення та не проведення державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме на земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області.

Зобов`язати Доросинівську сільську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на земельну ділянку із кадастровим номером 0724581900:01:001:0589, на якій розміщений заклад дошкільної освіти села Доросині (ясла-садок), що знаходиться за адресою: вулиця Шевченка, 1, село Доросині Луцького району Волинської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський