Рішення № 138075165, 07.07.2026, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
926/1838/26
Номер документу
138075165
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2026 року м. ЧернівціСправа № 926/1838/26

Суддя Господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович, за участю секретаря судового засідання Косован А.А., розглянувши матеріали справи

за позовом комунального підприємства Чернівціводоканал, м. Чернівці

до приватного підприємства Гранд-Інвестбуд, м. Чернівці

про стягнення заборгованості в сумі 3042,64 грн

представники сторін:

від позивача Тарновецький М.М.

від відповідача не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Чернівціводоканал звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства Гранд-Інвестбуд про стягнення заборгованості зі сплати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 3042,64 грн.

Позов обґрунтовано тим, що за результатами відбору проб стічних вод, які зафіксовані в акті №189 від 25.09.2023, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, у зв`язку із чим позивачем нараховано плату за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Чернівці в розмірі 3042,64 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2026 справу №926/1838/26 передано на розгляд судді Миронюку С.О.

Ухвалою від 11.05.2026 позовну заяву комунального підприємства Чернівціводоканал залишено без руху, встановлено позивачу строк 5 днів з дня отримання цієї ухвали для усунення названих в ній недоліків шляхом надання до Господарського суду Чернівецької області доказів сплати судового збору в розмірі 2662,40 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, документа, що підтверджує наявність рахунку позивача в банку, небанківському надавачі платіжних послуг, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви.

15.05.2026 та 18.05.2026 до суду від позивача надійшли заяви про усунення недоліків.

Ухвалою від 18.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 16.06.2026.

Ухвалою від 16.06.2026 відкладено розгляд справи на 07.07.2026.

В судовому засіданні 07.07.2026 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, представник відповідача у судове засідання не з`явився.

В силу приписів ч. 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.

Днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи (п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно довідки про доставку електронного листа ухвала від 16.06.2026 з повідомленням про дату, час і місце судового засідання 16.06.2026 доставлена до електронного кабінету відповідача.

Довідка про доставку документа в електронному вигляді до Електронного кабінету є достовірним доказом отримання адресатом судового рішення (правова позиція, викладена в постановах Верховного Суду від 30.08.2022 по справі № 459/3660/21, від 23.08.2023 по справі № 380/24487/21).

Оскільки скаржник має зареєстрований "Електронний кабінет" у підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС і судом апеляційної інстанції копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху було направлено саме до такого "Електронного кабінету", колегія суддів Верховного Суду вважає, що порушень норм процесуального права, якими регулюється питання вручення судового рішення при такому направленні не відбулося (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.02.2024 у справі №904/4199/20).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1, 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Крім того, за змістом статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень, кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Ухвали суду у даній справі оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, відтак, відповідач мав можливість ознайомитися з текстом цих ухвал.

Відповідно до частини другої статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відтак, враховуючи належне повідомлення сторін про дату, час і місце проведення судового засідання, з метою дотримання балансу прав та інтересів сторін у справі, дотримання розумності строку розгляду справи та за умови достатності наявних у справі матеріалів для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, суд дійшов висновку про те, що неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши думку представника позивача щодо суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

01.10.2013 між комунальним підприємством «Чернівціводоканал» (позивач, виробник послуг) та приватним підприємством «Гранд-Інвестбуд» (відповідач, абонент) укладено договір №859 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації.

Відповідно до п. 1 договору виробник послуг зобов`язується надавати Абоненту послуги з водопостачання та водовідведення, а Абонент зобов`язується своєчасно здійснювати оплату за споживання і користування послугами на підставі цього договору та Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства № 190 від 27.06.2008; Правил приймання стічних вод у каналізаційну мережу м. Чернівців та Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення.

Предметом договору є такі послуги: 1) централізоване холодне водопостачання; 2) централізоване водовідведення промислових господарсько-побутових та дощових стічних вод; 3) очищення стічних вод об`єктів нецентралізованого водовідведення (вигрібні ями, тощо) (п. 2 договору).

Згідно п. 4.2. договору склад і властивості стічних вод - згідно Правил (допустимі концентрації стічних вод для випуску в комунальну систему каналізації наведені в додатку до договору № 1). Об`єми стоків згідно з об`ємами використаної води м3/місяць, в тому числі по адресно: вул. Комарова, 28Г.

У разі виявлення протягом розрахункового періоду в Абонента порушень щодо обліку води, утримання водомірних вузлів, невиконання актів приписів, скидання стічних вод з перевищенням встановлених ГДК та інших порушень, передбачених Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та Правил приймання стічних вод у каналізаційну мережу м. Чернівців, Абонент несе відповідальність, передбачену вищенаведеними правилами та договором (п. 6.4. договору).

Судом встановлено, що 25 вересня 2023 року з метою контролю якості стічних вод, які надходять від ПП «Гранд-Інвестбуд», представниками КП «Чернівціводоканал» було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників їх складу та властивостей з контрольного колодязя, що знаходиться за адресою вул. Комарова, 28Г, про що складений Акт відбору проб стічних вод №189 від 25.09.2023.

Зазначений відбір був здійснений у присутності представника споживача Щербакова В.Є., про що свідчить відповідний запис в Акті відбору проб стічних вод №189. Представник споживача під час відбору проб стічних вод, будь-яких зауважень щодо процедури такого відбору не зробив та підписав зазначений Акт.

Як вбачається Акту №189, під час відбору проб стічних вод було здійснено відбір паралельної, арбітражної та контрольної проби та здійснено фотофіксацію відбору.

За результатами досліджень якості стічних вод, відібраних 25.09.2023 згідно Акту №189, працівниками вимірювальної лабораторії очисних споруд каналізації КП «Чернівціводоканал» було надано результати вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод.

Відповідно до протоколу досліджень якості стічних вод встановлено невідповідність стічних вод, які відповідач скидає з контрольного колодязя у систему централізованого водовідведення КП «Чернівціводоканал», державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, передбаченим Правилами приймання, а саме: виявлено «Мінералізація (сухий залишок) 1801,6 мг/дм3 (при нормі 1500 мг/дм3); «Хімічне споживання кисню (ХСК)» 520 мгО2/дм3 (при нормі 500,00 мгО2/дм3); «БСК5 (біологічне споживання кисню, 5 діб)- 273 мгО2/дм3 (при нормі 260,00 мгО2/дм3).

Позивачем здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м.Чернівців за 90 календарних днів, відповідно до зафіксованих у цей період обсягів 1046 м.куб. скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення, розмір якої становить 3042,64 грн.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення Комунальному підприємству «Чернівціводоканал»» №2870 від 22.12.2021, тариф на послуги водовідведення у період за який було проведено розрахунок 9,996 грн. (з ПДВ) за 1 куб.м.

29.09.2023 КП «Чернівціводоканал» направило на адресу ПП «Гранд-Інвестбуд» повідомлення №03/2/2776 про виявлене перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах з протоколом досліджень якості стічних вод згідно Акту №189 від 25.09.2023.

09.10.2023 КП «Чернівціводоканал» направило на адресу ПП «Гранд Інвестбуд» лист № 03/2/2889 про виявлене перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах. До листа було додано Протокол досліджень якості стічних вод, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення, Акт відбору проб №189 від 25.09.2023 та рахунок №ВО-0002834 від 09.10.2023 на суму 3042,64 грн.

На момент звернення до суду кошти відповідачем не сплачені, що стало підставою для зверненням з позовом до суду.

Статтею 509 Цивільного кодексу України закріплено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід`ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров`я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів (преамбула Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Згідно з положеннями статті 39 Водного кодексу України (далі - ВК України), для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об`єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва одного виду продукції при використанні однієї і тієї ж сировини.

Галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об`єкти та тих, що подаються на очисні споруди, розробляються та затверджуються відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з нормами статті 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об`єктам та об`єктам навколишнього природного середовища; здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Згідно статті 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Згідно з пунктом "є" частини 2, частини 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі Правила № 316), якими зокрема предбачено:

- вимоги до скиду стічних вод - вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які споживач скидає до системи централізованого водовідведення населеного пункту, склад і зміст, порядок надання яких визначено цими Правилами та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту (місцеві правила приймання) (абз.4 п.3 розд. І);

- на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення (абз.1 п.4 розд. І);

- місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (абз.2 п.4 розд. І);

- виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання (п.5 розд. І);

- виробник укладає зі споживачем договір за умови, що каналізаційна мережа та каналізаційних очисних споруд (КОС) мають резерв пропускної спроможності; виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам цих Правил, місцевих правил приймання та умовам укладеного з виробником договору (п.6 розд. І).

- виробники повинні: контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання (підпункти 3, 5 п.1 розд.II).

Відповідно до статті 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів .

Відповідно до статті 13-1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб`єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №481/25 від 23.08.2022 затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення Чернівецької територіальної громади (Правила).

Правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (Виробників), юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності (крім балансоутримувачів, управителів житлового фонду, які не скидають стічні води технологічного та/або не побутового походження або у яких немає орендарів або інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або не побутового походження), фізичних осіб підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як само зайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення.

Згідно з п.2.3.1. Правил споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних, якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках, вимагати від Субспоживачів виконання положень цих Правил.

Відповідно до п.2.3.2. Правил споживачі повинні здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до системи централізованого водовідведення Чернівецької міської територіальної громади, надавати виконавцю інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидаються до систем централізованого водовідведення.

Згідно п.п. 4.1., 4.2. Правил виконавець визначає допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів, відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку, затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.12.2017 №316 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 №56/31508 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 9 листопада 2021 року №286). Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах споживачів наведено в додатку 4 цих Правил приймання.

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення Виконавця, повинні забезпечити можливість проведення Виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод (п.6.3 Правил).

З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виконавець здійснює відбір контрольних проб, виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконує (ють) уповноважений (і) представник (и) Виконавця, відповідно до додатку 6 до цих Правил приймання, що фіксується у Акті відбору проб стічних вод (додаток 7 цих правил приймання, далі Акт), який підписують як представник (и) Виконавця так і представник (и) Споживач. У разі відмови представника (ів) Споживача поставити свій підпис у Акті представник (и) Виконавця зазначає (ють) про це в Акті. У цьому разі Акт діє в односторонньому порядку (п.п. 6.6., 6.7. Правил).

У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами приймання, Виконавець у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє Споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах Споживача та результати хімічного аналізу.

У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, Виконавець направляє Споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів (6.9. Правил).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовуються дані лабораторії Виконавця, у разі її відсутності інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (п.6.4. Правил).

Згідно з п. 7.8 Правил при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів, що скидаються до системи централізованого водовідведення, порівняно зі встановленими у цих Правилах приймання, Договорі, Споживач сплачує Виконавцю плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, яка нараховується за тарифом централізованого водовідведення за 1 м3 стічних вод, з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, згідно формули:

Pcz = Кк х Т х Qpz ,

де Pcz - величина плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення Виконавця, грн.

Kk - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Т - тариф, встановлений за надання послуг централізованого водовідведення Споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м3.

Qpz - об`єм скинутих Споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3.

Плата за скид Споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено Актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виконавцем, до дати зафіксованого порушення, але не більше 90 днів (п.7.17. Правил).

Як вбачається з матеріалів справи, що 25 вересня 2023 року з метою контролю якості стічних вод, які надходять від ПП «Гранд-Інвестбуд», представниками КП «Чернівціводоканал» було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників їх складу та властивостей з контрольного колодязя, що знаходиться за адресою вул. Комарова, 28Г, про що складений Акт відбору проб стічних вод №189 від 25.09.2023.

Зазначений відбір був здійснений у присутності представника споживача Щербакова В.Є., про що свідчить відповідний запис в Акті відбору проб стічних вод №189. Представник споживача під час відбору проб стічних вод, будь-яких зауважень щодо процедури такого відбору не зробив та підписав зазначений Акт від 25.09.2023.

За даних обставин встановлено, що відбір проб стічних вод відповідача проводився на законних підставах з дотриманням визначеного порядку відбору та був оформлений актом, який містить всі необхідні відомості та підписи представників сторін.

За результатами досліджень якості стічних вод, відібраних 25.09.2023 згідно Акту №189, працівниками вимірювальної лабораторії очисних споруд каналізації КП «Чернівціводоканал» було надано результати вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод.

Відповідно до протоколу досліджень якості стічних вод встановлено невідповідність стічних вод, які відповідач скидає з контрольного колодязя у систему централізованого водовідведення КП «Чернівціводоканал», державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, передбаченим Правилами приймання, а саме: виявлено «Мінералізація (сухий залишок) 1801,6 мг/дм3 (при нормі 1500 мг/дм3); «Хімічне споживання кисню (ХСК)» 520 мгО2/дм3 (при нормі 500,00 мгО2/дм3); «БСК5 (біологічне споживання кисню, 5 діб)- 273 мгО2/дм3 (при нормі 260,00 мгО2/дм3).

Позивачем здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м.Чернівців за 90 календарних днів, відповідно до зафіксованих у цей період обсягів 1046 м.куб. скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення, розмір якої становить 3042,64 грн.

Враховуючи те, що за результатами відбору проб стічних вод встановлено порушення Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, суд, перевіривши розрахунок позивача за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Чернівці, приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості в сумі 3042,64 грн є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Як визначено ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Суд вважає за необхідне вказати, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі Руїз Торіха проти Іспанії вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Стандарт доказування вірогідності доказів, який на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. На суд покладено обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Вказаної позиції дотримується Верховний Суд, зокрема у постанові від 21 серпня 2020 року у справі № 904/2357/20.

На підставі викладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача заборгованості в сумі 3042,64 грн.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 статті 129 ГПК України покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст. 2, 3, 4, 20, 46, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з приватного підприємства Гранд-Інвестбуд (58008, м. Чернівці, вул. Гагаріна Юрія, 4, код ЄДРПОУ 33173863) на користь комунального підприємства Чернівціводоканал (58023, м. Чернівці, вул. Комунальників, 5, код ЄДРПОУ 03361780, р/р IBAN НОМЕР_1 , АТ "А - БАНК", МФО 307770) заборгованість у сумі 3042,64 грн та судовий збір в сумі 2662,40 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 09.07.2026.

Суддя С.О.Миронюк