Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.2026 Справа № 914/1298/26
За позовом: Комунального підприємства Адміністративно-технічне управління, м. Львів
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Комарницького Богдана Андрійовича, смт. Бориня, Турківський р-н, Львівська обл.
про: стягнення заборгованості
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Полюхович Х.М.
Представники:
від позивача: Садова Ірина Зіновіївна представник;
від відповідача: не з`яився
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області через систему Електронний суд представником позивача - Комунального підприємства Адміністративно-технічне управління, м. Львів подано позовну заяву до Фізичної особи-підприємця Комарницького Богдана Андрійовича, смт. Бориня, Турківський р-н, Львівська обл. про стягнення 10 998,00грн. витрат, повязаних з проведенням демонтажу та зберігання відкритого літнього майданчика.
Також позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати та додано платіжну інструкцію про сплату 3028,00грн. судового збору.
Ухвалою суду від 05.05.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, розгляд справи по суті призначено на 28.05.2026 року на 09:40 год.
В судовому засіданні 28.05.2026 року присутній представник позивача надав пояснення по суті спору, від відповідача заяв процесуального характеру до суду не поступало, відзиву не надходило, відтак враховуючи думку представника позивача, суд постановив відкласти розгляд справи по суті на 02.07.2026 року о 09:40 год.
В судове засідання 02.07.2026 року позивач явку уповноваженого представника забезпечив, який надав пояснення по суті справи та просить позов задоволити. 30.06.2026 року представником позивача подано через систему «Електронний суд» додаткові пояснення по справі за вх.№18559/26 з документами згідно вказаного додатку.
В судове засідання 02.07.2026 року відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, суд належним чином та на відому юридичну адресу направив ухвалу суду відповідачу у справі, жодних заяв процесуального характеру до суду не поступало, відзиву не надходило.
Ухвали суду надіслані відповідачу у справі за адресою, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та адресою, яка вказана позивачем у позовній заяві та зазначена у відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Крім того, процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справи за наявними матеріалами.
В матеріалах справи достатньо доказів для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, відтак в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Аргументи позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комунальним підприємством «Адміністративно технічним управлінням» виявлено самовільно встановлений відкритий літній майданчик на вул. Наукова, 29А в м. Львові. Вимогою №25/Б-0170 від 22.07.2025 року рекомендовано Фізичній особі-підприємцю Комарницькому Богдану Андрійовичу здійснити добровільний демонтаж його самовільно встановленого відкритого майданчика в термін до 04.08.2025 року. Зважаючи на те, що відкритий літній майданчик не був демонтований ФОП Комарницьким Богданом Андрійовичем у добровільному порядку, КП «Адміністративно технічне управління» 06.10.2025 здійснило примусовий демонтаж внаслідок чого понесло витрати. Відтак, загальна сума із ПДВ за демонтаж та зберігання елементів відкритого літнього майданчика Відповідача становить 10 998,00грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Аргументи відповідача.
Вимог ухвали суду не виконав, проти позову в установленому порядку не заперечив. Тому суд розглянув справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини справи.
Комунальним підприємством «Адміністративно технічним управлінням» виявлено самовільно встановлений відкритий літній майданчик на вул. Наукова, 29А в м. Львові.
Наявною в матеріалах справи вимогою №25/Б-0170 від 22.07.2025 року рекомендовано Фізичній особі-підприємцю Комарницькому Богдану Андрійовичу здійснити добровільний демонтаж його самовільно встановленого відкритого майданчика в термін до 04.08.2025 року та повідомлено, що відповідачем порушено п. 2.1 Ухвали Львівської міської ради №3250 від 26.05.2023 року «Про затвердження Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади», а саме: самовільне встановлення відкритого літнього майданчика за адресою: м. Львів вул. наукова, 29А.
Відповідачу повідомлено, що відповідно до п. 8.20 додатку 1 Ухвали, у разі непроведення суб`єктом господарювання добровільного демонтажу, відкритий літній майданчик демонтовується примусово силами комунального підприємства «Адміністративно технічне управління» або підрядної організації на підставі наказу департаменту містобудування з покладенням витрат за демонтаж відкритого літнього майданчика, його транспортування та зберігання на суб`єкта господарювання.
Наказом №42 від 14.08.2025 року зобов`язано КП «Адміністративно-технічне управління» до 14.10.2025 року демонтувати самовільно встановлені відкриті літні майданчики, розміщені за переліченими адресами у наказі, а саме: п.3 ФОП Комарницький Богдан Андрійович вул. наукова 29А 1,15х4,6м. У Наказі визначено, що демонтаж оформити актом і транспортувати демонтовані конструкції на склад КП «Адміністративно-технічне управління» для їх подальшого зберігання.
Зважаючи на те, що відкритий літній майданчик не був демонтований ФОП Комарницьким Богданом Андрійовичем у добровільному порядку, КП «Адміністративно технічне управління» 06.10.2025 здійснило примусовий демонтаж внаслідок чого понесло витрати.
Актом зовнішнього вигляду, огляду та демонтажу відкритого літнього майданчика від 06.10.2025 року, встановлено, що відкритий літній майданчик має площу 11,62м.кв. та складається з наступних елементів та містить такі недоліки: столик 55х95 h=40 кількість 2шт. ознаки корозії; крісло 75х70 h=64,50 у кількості 5 шт. ознаки корозії; лавка 1,30х75 h=60 у кількості 2 штуки ознаки корозії; елемент огорожі 23х85 h=67 у кількості 6штук бруд, лущення фарби. Актом зафіксовано, що демонтаж відкритого літнього майданчику проводиться на підставі наказу директора департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад №42 від 14.08.2025 року про демонтаж самовільно встановлених літніх майданчиків.
Між Комунальним підприємством Адміністративно-технічне управління та ФОП Заремба Ігорем Євгеновичем укладено 18.03.2025 року договорі про надання послуг, відповідно до п. 1 якого, сторони узгодили, що виконавець зобов`язується надати замовнику послуги: «ДК021:2015 71410000-5 Послуги у сфері містобудування (послуги з демонтажу відкритих літніх майданчиків)», (надалі-об`єкти демонтажу), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги згідно умов даного договору. Відповідно до додатку 1 до Договору №14 від 18.03.2025 року, договірна ціна послуг з демонтажу відкритих літніх майданчиків, вартість елементів відкритого літнього майданчика становить: - столики 240,00 грн; - крісла 240,00 грн; - лавки 300,00 грн; - елементи огорожі 350,00 грн.
Згідно наявного рахунку у матеріалах справи вбачається, що ФОП Заремба Ігор Євгенович здійснив демонтаж елементів літніх майданчиків на кількох локаціях, а саме - м. Львів, вул. Наукова, 29А. Накладною №5 від 06.10.2025 року зафіксовано кількість та розміри демонтованих елементів відкритого літнього майданчика , належного ФОП Комарницькому Богдану Андрійовичу. В матеріалах справи наявна платіжна інструкція №3747 від 08.10.2025 року, відповідно до якої позивачем оплачено ФОП Заремба І.Є. кошті у сумі 12 475,00грн., з призначенням платежу оплата підряднику за демонтаж літніх майданчиків згідно рахунку №13 від 07.10.2025 року згідно договору №14 від 18.03.2025 року.
Пунктом 8.21. додатку 1 Ухвали передбачено, що Компенсація коштів, витрачених комунальним підприємством Адміністративно-технічне управління на примусовий демонтаж відкритого літнього майданчика, його транспортування, розвантаження та зберігання відшкодовують суб`єкти господарювання у таких розмірах: 8.21.1. За демонтаж, транспортування та розвантаження демонтованого відкритого літнього майданчика у розмірі фактичних витрат; 8.21.2. За зберігання відкритого літнього майданчика у розмірі п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (без ПДВ) за демонтований відкритий літній майданчик за кожну добу зберігання.
Загальна вартість витрат, понесених КП «Адміністративно технічне управління» за демонтаж відкритого літнього майданчика на вул. Наукова, 29А складає: Демонтаж столів (2шт.) 480,00 грн.; Демонтаж стільців (5 шт.) 1200,00 грн.; Демонтаж лавок (2 шт.) 600,00 грн.; Демонтаж елементів огорожі (5,1 пог.м) 1785,00 грн. Зберігання (60 дн. х (85 грн./доба) 5100,00 грн. Разом 9165,00 грн.; ПДВ 20% - 1833,00 грн.; Загальна вартість становить - 10998,00 грн.
З метою досудового врегулювання спору на адресу Відповідача скеровувались листи-вимоги від 23.10.2025 року №2410-10-5268 та від 20.11.2025 року №2410-вих-169275, від 08.12.2025 року №2410-вих-177788 про відшкодування заборгованості, однак Відповідачем вказана сума витрат не була відшкодована Позивачу.
КП "Адміністративно - технічне управління", в межах повноважень, здійснює моніторинг, контроль на території міста Львова та Львівської міської територіальної громади за станом благоустрою населених пунктів та дотриманням суб`єктами господарювання Закону України "Про благоустрій населених пунктів", а також "Правил благоустрою м. Львова", затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року № 376.
З матеріалів справи вбачається, що невиконання Відповідачем у добровільному порядку демонтажу самовільно встановленого відкритого літнього майданчику на вул. Наукова, 29 А в місті Львові, призвело до того, що комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» понесло витрати, пов`язаних з демонтажем та зберіганням елементів відкритого літнього майданчику на суму яких також нараховано податок на додану вартість, відтак, загальна сума із ПДВ за демонтаж та зберігання елементів відкритого літнього майданчика Відповідача становить 10 998,00грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Норми права та мотиви суду.
Предметом доказування є встановлення обставин правомірності демонтажу та зберігання елементів відкритого літнього майданчика за адресою: м.Львів, вул. Наукова 29А та стягнення коштів у сумі 10 998,00грн. Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з приводу примусового демонтажу самовільно встановленого відкритого літнього майданчика.
КП "Адміністративно - технічне управління", в межах повноважень, здійснює моніторинг, контроль на території міста Львова та Львівської міської територіальної громади за станом благоустрою населених пунктів та дотриманням суб`єктами господарювання Закону України "Про благоустрій населених пунктів", а також "Правил благоустрою м. Львова", затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376 та ухвали Львівської міської ради №3250 від 26.05.2023 року «Про затвердження Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади».
Відповідно до п.2.2.1. Статуту Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» предметом діяльності підприємства є, зокрема, покращення благоустрою Львівської міської територіальної громади шляхом здійснення нагляду за дотриманням юридичними, фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, вимог Закону України Про благоустрій населених пунктів, а також виконання функцій визначених окремими ухвалами Львівської міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, наказами та дорученнями Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад, департаменту економічного розвитку (п.2.2.5. Статуту).
Відповідно до пункту 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до Додатку 1. п. 1. ухвали Львівської міської ради від 26.05.2023р. № 3250 «Про затвердження порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади, самовільно встановлений літній майданчик це відкритий літній майданчик встановлений без належно оформлених документів (паспорта відкритого літнього майданчика та/або договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення відкритого літнього майданчика) або не демонтований після настання однієї з підстав: закінчення сезону, закінчення терміну дії, розірвання договору оренди конструктивних елементів благоустрою.
Згідно з п. 8.1. додатку 1 Ухвали, самовільно встановлені відкриті літні майданчики біля об`єктів ресторанного господарства підлягають демонтажу. Виконання рішень виконавчого комітету Львівської міської ради Позивача здійснює за кошти, отримані від надання у тимчасове користування розповсюджувачам ОКЕБ, що перебувають у комунальній власності, тобто за кошти від використання третіми особами комунальної власності. Зазначені кошти є коштами територіальної громади і коштами міського бюджету. Некомпенсовані витрати Позивача зумовлюють, відповідно, недоїмку відрахувань до міського бюджету, оскільки, відповідно до Статуту, за рахунок них здійснюється поповнення міського бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла 6 реально одержати за звичайних обставин, якби й право не було порушене (упущена вигода) (ч. 2 ст. 22 ЦК України). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ч. 3 ст. 22 ЦК України).
Судом встановлено, що Відповідачем самовільно розміщено відкритий літній майданчик за адресою - м.Львів, вул. Наукова 29А, про що Відповідача було повідомлено вимогою від 22.07.2025 року № 25/Б-0170 про добровільний демонтаж. Вказана вимога Відповідачем проігнорована, та ним не демонтовано самовільно розміщений відкритий літній майданчик; відтак, внаслідок невиконання Відповідачем вимог законодавства, КП «Адміністративно-технічне управління» оплатило послуги підрядника за демонтаж та зберігання відкритого літнього майданчика, відтак понесло витрати у розмірі 10 998,00грн., що підтверджується розрахунком понесених витрат та доказами, які знаходяться в матеріалах справи.
Суд звертає увагу на те, що на КП "Адміністративно - технічне управління", в межах повноважень, здійснює моніторинг, контроль на території міста Львова та Львівської міської територіальної громади за станом благоустрою населених пунктів та дотриманням суб`єктами господарювання Закону України "Про благоустрій населених пунктів", а також "Правил благоустрою м. Львова", затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року № 376 та ухвалою Львівської міської ради №3250 від 26.05.2023 року «Про затвердження Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади».
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що демонтаж самовільно встановленого літнього майданчика за адресою: м.Львів, вул. Наукова 29А проведено у відповідності до встановлених вимог, що підтверджується вимогою №25/Б-0170 від 22.07.2025 року, наказом №42 від 14.08.2025 року, Актом зовнішнього вигляду, огляду та демонтажу відкритого літнього майданчика від 06.10.2025 року.
До матеріалів справи долучено належні та допустимі докази на підтвердження того, що вартість послуг демонтажу самовільно встановленого літнього майдначику, який належать Фізичній особі-підприємцю Комарницькому Богдану Андрійовичу, наданих ФОП Зарембою Ігорем Євгеновичем на підставі укладеного з КП «Адміністративно-технічне управління» договору про надання послуг від 18 березня 2025 року року № 14.
Відповідно до п.8.17 Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків встановлено, що після демонтажу відкритого літнього майданчика та складання акта проведення демонтажу , демонтований літній майданчик перевозять на склад комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» для тимчасового зберігання.
Загальна сума заборгованості, яку ФОП Комарницький Богдан Андрійович зобов`язаний відшкодувати КП «Адміністративно-технічне управління» у зв`язку з демонтажем та зберіганням відкритого літнього майданчика за адресою м.Львів, вул. Наукова 29А складає 10 998,00грн, з якої: Демонтаж столів (2шт.) 480,00 грн.; Демонтаж стільців (5 шт.) 1200,00 грн.; Демонтаж лавок (2 шт.) 600,00 грн.; Демонтаж елементів огорожі (5,1 пог.м) 1785,00 грн. Зберігання (60 дн. х (85 грн./доба) 5100,00 грн. Разом 9165,00 грн.; ПДВ 20% - 1833,00 грн.; Загальна вартість становить - 10998,00 грн.
Суд також звертає увагу на те, що кошти надходять до платника податків в рахунок оплати вартості поставлених таким платником товарів/послуг, в тому числі які постачаються в рамках виконання програми благоустрою міста чи інших подібних програм, які для цілей оподаткування ПДВ є об`єктом оподаткування, то на дату зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку платник зобов`язаний визначити податкові зобов`язання виходячи з вартості таких товарів/послуг.
З огляду на вищенаведене, загальна вартість понесених КП «Адміністративно-технічне управління» витрат, пов`язаних з демонтажем та зберіганням відкритого літнього майданчика, належного ФОП Комарницькому Богдану Андрійовичу, становить 10 998,00 грн. разом із ПДВ.
У відповідності до п 8.20 Порядку розміщення відкритих літніх майданчиків біля об`єктів ресторанного господарства на території Львівської міської територіальної громади встановлено, що у разі непроведення суб`єктом господарювання добровільного демонтажу, відкритий літній майданчик демонтовується примусово силами комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» або підрядної організації на підставі наказу департаменту містобудування з покладенням витрат за демонтаж відкритого літнього майданчика, його транспортування та зберігання на суб`єкта господарювання.
Згідно зі ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Відповідно до ч.4 ст.11 ЦК України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Враховуючи те, що позивачем подано достатньо об`єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши надані докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги КП «Адміністративно-технічне управління» до ФОП Комарницького Богдана Андрійовича про стягнення 10 998,00 грн. разом із ПДВ витрат, понесених у зв`язку з демонтажем та зберіганням конструкцій відкритого літнього майданчика, обґрунтовані матеріалами справи та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір в сумі 3028,00грн., що підтверджується платіжною інструкцією №3959 від 27.11.2025 року. У поданій позовній заяві представник позивача зазначає, що поніс витрати і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи, що становлять 2662,40грн. судового збору.
Судом встановлено, що судовий збір у сумі 2662,40грн. представником позивача обраховано із застосуванням коефіцієнту 0,8 від суми мінімального до сплати у даній справі судового збору 3328,00грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, у зв`язку із повним задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 2662,40 грн., який слід стягнути на користь позивача.
Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76 - 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 247, 252 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Комарницького Богдана Андрійовича (82547, Львівська обл., Турківський р-н, смт. Бориня; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства Адміністративно-технічне управління (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, буд. 6/7; код ЄДРПОУ 13804591) 10 998,00грн. витрат, понесених у зв`язку з демонтажем та зберігання відкритого літнього майданчика та 2662,40грн. судового збору.
3. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст складено та підписано 07.07.2026 року.
Суддя Коссак С.М.