Рішення № 138069470, 30.06.2026, Самарський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
206/1363/26
Номер документу
138069470
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа 206/1363/26

Провадження 2/206/1504/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2026 року Самарський районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді Малихіної В.В.

при секретарі Тимченко Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області, звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, в якій просить стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачену державну соціальну допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4436,00 грн. та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні, як отримувач державної допомоги на дітей одинокій матері, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

09.12.2019 ОСОБА_1 особисто звернулась до управління із заявою про призначення їй допомоги одинокій матері.

ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дітей одинокій матері з 01.12.2019 по 31.05.2020 в розмірі 4436,00 грн. щомісяця.

22.07.2020 КМУ було прийнято постанову № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» якою передбачено, що з 01.07.2020 року призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких строк виплати допомоги закінчився у березні червні 2020 року, здійснюється виключно після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи.

З 01.07.2020 року ОСОБА_1 не подала до Управління заяву та декларацію, як цього вимагала нова редакція нормативного акту, у зв`зку з чим Управлінням після набрання чинності постановою № 632 було виявлено факт надміру виплаченої державної соціальної допомоги за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 4436,00 грн. Управлінням направлялися листи-повідомлення засобами поштового зв`язку за останніми відомими адресами проживання, які залишилися без уваги з боку відповідача. Просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 4436,00 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

20 березня 2026 року ухвалою Самарського районного суду міста Дніпра відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, про час і дату судового засідання повідомлена належним чином, раніше надала заяву, в якій просила справу розглянути без її участі.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце слухання справи повідомлялася у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не надала.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд розглядає справу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги з огляду на наступні підстави.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям передбачені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001.

Частиною 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`я з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до пункту 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (у редакції, що діяла на час звернення із заявою про призначення державної допомоги, надалі - Порядок), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно підпункту 1.1. пункту 1 вищевказаної методики (у редакції, що діяла на час звернення із заявою про призначення державної допомоги) у сукупному доході сім`ї при визначенні її права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям враховується грошовий еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пункту 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

09.12.2019 ОСОБА_1 особисто звернулась до управління із заявою про призначення їй допомоги одинокій матері на двох дітей.

ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дітей одинокій матері з 01.12.2019 по 31.05.2020 в розмірі 4436,00 грн. щомісяця.

22.07.2020 КМУ було прийнято постанову № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» якою передбачено, що з 01.07.2020 року призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких строк виплати допомоги закінчився у березні червні 2020 року, здійснюється виключно після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи.

З 01.07.2020 року ОСОБА_1 не подала до Управління заяву та декларацію, як цього вимагала нова редакція нормативного акту, у зв`зку з чим Управлінням після набрання чинності постановою № 632 було виявлено факт надміру виплаченої державної соціальної допомоги за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 4436,00 грн.

Як наслідок, відповідачці припинено виплату державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері та проведено перерахунок за відповідний період за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 4436,00 грн.

Позивачем вживалися заходи досудового врегулювання спору, а саме на адресу відповідачки неодноразово направлялись повідомлення з проханням повернути надміру виплачені кошти у розмірі 4436,00 грн., проте такі повідомлення були нею проігноровані, кошти не повернуті.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи, що надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 4436,00 грн. відповідачкою в добровільному порядку не повернуті, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 258,259,263-265,280-284 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області (Донецька обл., м. Торецьк, вул.Євгена Седнєва,буд.1,код ЄДРПОУ26000411) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного перебування: АДРЕСА_2 ) про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одинокій матері - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного перебування: АДРЕСА_2 ) на користь Управління соціального захисту населення Торецької міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одинокій матері в розмірі 4436,00 грн., а також витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя В.В. Малихіна