Рішення № 138056120, 08.07.2026, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
08.07.2026
Номер справи
953/6420/26
Номер документу
138056120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 953/6420/26

н/п 2-а/953/127/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2026 року м.Харків

Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Колесник С.А.,

при секретарі Тютюновій В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Вініцький Микола Вікторович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду міста Харкова з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі Укртрансбезпека) про скасування постанови про накладення адміністративногостягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпеченнябезпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та закриття справи, у якій просив:

- поновити пропущений строк для подання позовної заяви;

- скасувати постанову серія АВ №00009427 від 19.12. 2025 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України про накладлення штрафу у розмірі 17000, 00 грн.;

- справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити у зв`язку із вчиненням ним адміністративного правопорушення в стані крайньої необхідності;

- стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користьпозивача судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.05.2026р., після блокування виконавчою службою заробітної картки ОСОБА_1 , йому стало відомо, що Державною службою України з безпеки на транспорті ухвалено Постанову серія АВ №00009427 від 19.12.2025 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України.

Головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті, Степаненко М.В., розглянувши матеріали інформаційного файлу, створеного системою за допомогою технічних засобів WIM 81. WAGA-WIM35. №12, встановив, що 12.12.2025р. о 12 год. 22 хв. за адресою М-03, км 534+863, Харківська обл., автоматизованим пунктом фіксації адміністративних правопорушень, у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 15,269% (3,97тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 КУпАП, притягнула позивача до адміністративної відповідальності та наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Зазначена постанова, на його думку, є незаконною, оскільки автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3 ДНЗ НОМЕР_1 , зареєстрований за Комунальним підприємством Харківводоканал.

Комунальне підприємство «Харківводоканал» - є єдиним підприємством водопостачання та водовідведення міста Харкова та інших населених пунктів Харківської області. Одним з основних джерел питного водопостачання міста Харкова та області є Краснопавлівське водосховище наливного типу - друге незалежне поверхневе джерело господарсько-питного водопостачання м. Харкова і основним для міст Лозова, Первомайський та інші, вода для очищення з якого поступає до Комплексу водопідготовки Донець, місце розташування Чугуївський р-н, Харківська обл., селище міського типу Кочеток, що знаходиться неподалік лінії активних бойових дій.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (зі змінамивнесеними постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2025№ 1605) уперіод воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня йогоприпинення чи скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту непоширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів зметою їх використання для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій наоб`єктах критичної інфраструктури, а також на транспортні засобиспеціалізованого та/або спеціального призначення, залучені до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об`єктах критичної інфраструктури, якіздійснюють рух у межах території області, в якій розташовано такі об`єкти, зарішенням начальника відповідної обласної військової адміністрації.

Розпорядженням Харківської обласної адміністрації «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період КП «Харківводоканал» визначено як таке, що є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період .

Наказом Міністерства енергетики України від 15 липня 2024 року № 259 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол № 30)» КП «Харківські теплові мережі» визначено як таке, що є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

В ніч з 11.12.2025р. на 12.12.2025р., відбулися повторні ракетні обстріли водозабірних споруд Комплексу водопідготовки Донець, що призвело до критичних руйнувань водозабірних споруд, а тому для запобігання виникненню техногенних ситуацій (загрози залишення населення міста Харкова без питноїводи) та інших небезпечних ситуацій, керівництвом підприємства негайно було направлено автомобілі у тому числі автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 до смт Кочеток для доставлення вантажу грунту, щебня та бетонних блоків, які необхідні для виконання робіт з ліквідації руйнувань та пошкоджень, а також вивезення пошкоджених матеріалів.

А тому завантаження та доставка вантажу необхідного для виконання робіт з ліквідації руйнувань та пошкоджень водозабірних споруд Комплексу водопідготовки Донець відбувалося в стані крайньої необхідності. Такі дії та вчасне доставлення ґрунту та бетонних блоків дало змогу запобігти виникненню техногенних ситуацій (загрози залишення населення міста Харкова без питної води) та інших небезпечних ситуацій.

Згідно зі ст. 18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в станікрайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Інститут крайньої необхідності покликаний сприяти підвищенню соціальної активності учасників суспільних відносин, є гарантією правового захисту людини, що бере участь у запобіганні шкоди правам громадян, інтересам держави й суспільства. Питання про те, яку шкоду вважати більш значною, а яку менш, є питанням факту й вирішується в кожному конкретному випадку залежно від конкретних обставин справи.

Про винесення постанови серії АВ №00009427 від 19.12.2025 ОСОБА_1 дізнався лише 18.05.2026 після блокування виконавчою службою його заробітної карти.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 25.05.2026 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

На виконання ухвали суду від 25.05.2026 позивач 28.05.2026 подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 01.06.2026 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду. Поновлено строк звернення до суду. Прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

08.06.2026 відповідач через систему "Електронний суд" подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному розмірі, посилаючись на наступне.

Так, зазначив, що рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча бодин з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи,визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановоюКабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (надалі - Правила № 30).

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами б та в цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

Пунктом 1.9 Правил дорожнього руху передбачено, що особи, які порушують правила дорожнього руху несуть відповідальність згідно із законодавством.

У той же час, відповідно до пункту 3 Правил № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

За порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, згідно статті132-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність.

Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою КабінетуМіністрів України від 27.12.2019 № 1174 зі змінами від 23.02.2024 (надалі Порядок № 1174).

Перевищення нормативних вагових параметрів транспортного засобу, визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, було встановлено ізврахуванням допустимої похибки вагового комплексу, як передбачено ДСТУOIML R 134-1:2010 (OIML R 134 1:2006, IDT).

Відсоткове та натуральнезначення перевищення максимально допустимої маси транспортних засобів отримується з врахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу, яка складає до 10 % щодо визначення загальної маси транспортног озасобу та 16 % щодо навантаження на осі.

Так, відповідно до постановиформула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами наступна: Формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями абозалізничними переїздами:

*% перевищення = ((Xфакт х Xнорм х похибка пристрою)/Xнорм)*100%,де

Xфакт фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Xнорм нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна абоміліметр) зазначений відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху.Похибка пристрою регламентовано-допустима похибка вимірювальногопристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIMLR 134-1:2010, помножена на X факт при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр), та становить: для параметрудовжини ТЗ - 600 мм, для параметру ширини ТЗ - 100 мм, для параметру висотиТЗ - 60 мм, для параметру загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ, дляпараметру навантаження на одиночну вісь ТЗ - 16% від фактичного навантаження на вісь, для параметру навантаження на здвоєні осі ТЗ - 16% ві дфактичного навантаження на осі, для параметру навантаження на строєні осі ТЗ- 16% від фактичного навантаження на осі.

Технічні засоби фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі відповідають вимогам встановленим чинним законодавством України, на підтвердження чого довідзиву надано копії сертифікатів.

Все обладнання, яке встановлено і працює, проходить обов`язкову сертифікацію згідно ДСТУ OIML R 134-1:2010, який повністю транслює вимоги Європейського стандарту OIML R 134-1:2006 для зважування транспортних засобів у русі.

Цей стандарт не обмежує використання сертифікованих систем взалежності від типу вантажу. Всі майданчики сертифікуються згідно цього стандарту і мають відповідати класу точності не гірше ніж 10F. Під час перетину транспортним засобом зони зважування майданчика WIM визначається його тип за кількістю вісей та відстані між ними. Тип вантажу, звичайно, визначити неможливо, але потрібно зауважити, що руйнівний вплив на дорогу і мости створює не тип вантажу, а його вага.

Згідно п.22.5. ПДРУкраїни, порушенням є перевищення відповідних вагових обмежень по загальній вазі або по вісях, або по групі вісей незалежно від типу вантажу.

Як зазначалось вище ДСТУ OIML R 134-1:2010, якій встановлює вимоги до обладнання для зважування в русі, не має обмежень щодо типу вантажу. Більше того рекомендації і вимоги, щодо облаштування майданчиків WIM, вказують на те, що обрана ділянка не повинна мати поворотів, смуг розгону, або гальмування, не менше 250 м від перехресть і 300 м від залізничних переїздів, повздовжній похил не повинен перевищувати 10 проміле. Тобто майданчики WIM облаштовуються там, де рух транспортних засобів рівномірний і навіть рідкий вантаж, не кажучи про сипучий, знаходиться у відносному спокої.

Позивачем пропущений десятиденний строк, встановлений законом на оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Під поважними причинами пропущення процесуального строку слід розуміти неможливість особи подати заяву у визначений законом строк узв`язку з такими обставинами, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали або ускладнили можливість своєчасного звернення до суду у визначений законом строк.

Такі обставини мають бути підтверджені належними фактичними даними. На цьому наголосив Верховний Суд при розгляді справи №466/3942/20. Правова позиція аналогічного змісту наведена у постанові Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №120/5780/20-а.

У судове засідання сторони не з`явилися, про дату та місце проведення судового засідання повідомлені судом своєчасно та належним чином. Позивач у поданій до суду 08.06.2026 просив проводити судове засідання без його участі. Представник відповідача причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до положень ч.3 ст.268 КАС України неприбуття в судове засідання належним чином повідомленого відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

19.12.2025 головним спеціалістом відділу впровадження системавтоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду(контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з питань безпеки на транспорті Степаненко М.В. винесена постанова серії АВ№00009427 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що 12.12.2025р. о 12 год. 22 хв. за адресою: М-03, км 534+863, Харківська обл., відповідальна особа допустила рух транспортного засобу КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 15,269% (3,97тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон.

Автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , з 23.03.2019 належить на праві власності КП «Харківводоканал», що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .

Розпорядженням Харківської обласної адміністрації «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період КП «Харківводоканал» визначено як таке, що є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період .

Згідно з актом візуального обстеження об`єкт, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, складеного спеціальною інвентаризаційною комісією, внаслідок ракетного обстрілу відбулось пошкодження будівлі камери переключення (станції насосні та фільтраційні на магістральних водопроводах за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №02, комплекс споруд №6.

12.12.2025 КП «Харківводоканал» видане розпорядження «Щодо залучення автотранспорту для ліквідації руйнувань тапошкоджень внаслідок ракетних обстрілів російської федерації КВ «Донець» ВП КП «Харківводоканал» №204/1, згідно з яким водію ОСОБА_2 невідкладно виїхати на автомобілі КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , до смт. Кочеток для доставлення вантажу грунту, щебня та бетонних блоків, які необхідні для виконання робіт з ліквідації руйнувань та пошкоджень, а також вивезення пошкоджених матеріалів.

Згідно даних подорожнього листа від 12.12.2025 №31001317-Т, автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , водій ОСОБА_3 отримав завдання на вивіз щебня за маршрутом КВ«Донець».

Стаття 55 Конституції України передбачає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Пунктом 1, 3 Положення про Державну службу України з безпеки натранспорті, затвердженим постановою КМУ від 11.02.2015 №103 зі змінами, встановлено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001.Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно і ззаконодавством.

Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Порядок видачі дозволу научасть у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В пункті 1.3 Правил дорожнього руху зазначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

У п. 22.5 Правил дорожнього руху встановлено параметри транспортних засобів та їх составів за умови дотримання яких допускається їх рух. Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом ,здійснюється відповідно до Правил проїзду велико габаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від18.01.2001 №30 Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

У період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування вимоги абзаців першого та другого цього пункту не поширюються на транспортні засоби, які здійснюють перевезення вантажів з метою їх використання для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об`єктах критичної інфраструктури, а також на транспортні засоби спеціалізованого та/або спеціального призначення, залучені до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об`єктах критичної інфраструктури, як іздійснюють рух у межах території області, в якій розташовано такі об`єкти, за рішенням начальника відповідної обласної військової адміністрації. Рух таких транспортних засобів штучними спорудами з перевищенням допустимої фактичної маси або таких, габаритна висота яких (з вантажем чи без нього)перевищує параметри, визначені дорожнім знаком 3.18, без відповідного дозволу забороняється.

Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 132-1 КУпАП встановлено, що перевищення встановлени хзаконодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавствомгабаритно-вагових норм понад 30%.

Позивач оспорює постанову серії АВ №00009427 від 19.12.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, посилаючись на те, що адміністративного правопорушення, передбачене ч. 2 ст.132-1 КУпАП, не є адміністративним правопорушенням оскільки вчинене встані крайньої необхідності. При цьому позивач не оспорює та не спростовує перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час здійснення перевезень 12.12.2025р. транспортним засобом КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України суд розглядає адміністративні справине інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо ценеобхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини ігромадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 17 КУпАП особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності.

За приписами ст. 18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин немогла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Частиною 1 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами ч.2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Аналізуючи надані докази, суд приходить до висновку, що дійсно 12.12.2025р. о 12 год. 22 хв. за адресою М-03, км 534+863, Харківська обл., автоматизованим пунктом фіксації адміністративних правопорушень, у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 15,269% (3,97тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.1321 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Судом встановлено також, що автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , належить на праві власності КП «Харківводоканал», яке в установленому законодавством порядку було визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

24.02.2022 з 5-30 год. в Україні відповідно до Указу Президента Українивід 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від24.02.2022 №2102-ІХ, введено воєнний стан.

Також встановлено, що в наслідок ракетного обстрілу відбулось пошкодження будівлі камери переключення (станції насосні та фільтраційні на магістральних водопроводах за адресою: Харківська область, Чугуївськийрайон, землі Кочетоцької селищної ради, зона №02, комплекс споруд №6, якийвходить до складу КВ «Донець» ВП КП «Харківводоканал».

12.12.2025 для ліквідації руйнувань та пошкоджень внаслідок ракетнихобстрілів російської федерації КВ «Донець» ВП КП «Харківводоканал» №127-50 був направлений автомобіль КОБАЛЬТ АС-3253/3. ДНЗ НОМЕР_1 , до смт.Кочеток для доставлення вантажу щебня, який необхідний для виконання робіт з ліквідації руйнувань та пошкоджень, а також вивезення пошкоджених матеріалів.

Суд зауважує, що у разі вчинення особою діяння у стані крайньої необхідності така особа не лише звільняється від адміністративної відповідальності, а такі дії взагалі не розглядаються як адміністративне правопорушення, оскільки в діянні немає ознаки вини. Стан крайньої необхідності виникає, коли є дійсна, реальна, а не уявна загроза зазначеним інтересам. Однією з найважливіших умов правомірності акта крайньої необхідності є те, що за таких обставин небезпека не може бути усунута іншими засобами, тобто засобами, не пов`язаними із заподіянням шкоди іншим охоронюваним законом інтересам.

Спосіб збереження охоронюваного законом інтересу за рахунок іншого повинен бути саме крайнім. Якщо для запобігання небезпеки, що загрожує, в особи є шлях, не пов`язаний із заподіянням шкоди, вона повинна обрати саме цей шлях. Інакше посилання на стан крайньої необхідності виключається.

Шкода, заподіяна в стані крайньої необхідності, повинна бути менш значною, ніж відвернена шкода. Заподіяння шкоди, рівної тій, що могла бути спричинена, або шкоди більшої, не може бути виправдана станом крайньої необхідності.

Зокрема, не можна рятувати одне благо за рахунок заподіяння шкоди рівноцінному благу.

Питання про те, яку шкоду вважати більш значною, а яку менш, є питанням факту й вирішується в кожному конкретному випадку залежно від конкретних обставин справи. В основу оцінки шкоди заподіяної й шкоди відверненої повинні бути покладені як об`єктивний, так і суб`єктивний критерії, проте визначальним має бути об`єктивний критерій.

Підставою крайньої необхідності є небезпека інтересам, які охороняються адміністративним законодавством. Ця небезпека може бути викликана: 1) протиправними діями людини: 2) діями тварин; 3) природними явищами; 4)джерелом підвищеної небезпеки (технічними та транспортними засобами) тощо. Крім того, крайню необхідність можна визнати правомірною лише принаступних обставинах (ознаках): - небезпека не може бути усунена іншим шляхом, окрім як заподіяння шкоди, тобто крайня необхідність є єдиним засобом захисту від небезпечних дій; - при крайній необхідності шкода завдається не джерелу небезпеки, а інтересам третіх осіб; - шкода, яка заподіюється при крайній необхідності, повинна бути меншою, ніж та, яка попереджена.

Оцінюючи обставини, встановлені у судовому засіданні у сукупності з наданими доказами, суд вважає, що позивач підлягає звільненню від адміністративної відповідальності, оскільки адміністративне правопорушення, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП на підставі постанови АВ №00009427 від 19.12.2025 було вчинене в станій крайньої необхідності.

За встановлених обставин перевищення нормативних параметрів визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, транспортним засобом, який був залучений до ліквідації наслідків на структурному підрозділі, який здійснює водопостачання та входить до складу підприємства, визнаного критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, вчинене в стані крайньої необхідності, а спричинена таким порушенням шкода є менш значною, ніж відвернена шкода, оскільки ліквідація наслідків ракетного обстрілу насосної та фільтраційної станції на магістральних водопроводах за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №02, комплекс споруд №6, який входить до складу КВ «Донець» ВП КП «Харківводоканал», за даних обставин не могла бути усунена іншими засобами, а заподіяна перевищенням нормативних параметрів, визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, при перевезенні вантажу, шкода є менш значною, ніж відвернена.

На думку суду, вчинене порушення є менш значним, ніж відвернена шкода.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони.

Виходячи з наведеного, з урахуванням п.3.ч.3 ст.286 КУпАП суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, що має наслідком скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв`язку із вчиненням позивачем дій в стані крайньої необхідності.

Щодо вимог про поновлення строку звернення до адміністративного суду суд відзначає наступне.

Частиною 1 ст. 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод таінтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватисяінші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися пропорушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).

Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

На думку суду, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.

Позивач зазначає, що про оскаржувану постанову він дізнався лише 18.05.2026, коли виконавчою службою були накладений арешт на грошові кошти, зокрема заробітну плату.

Відомості про отримання безпосередньо позивачем оскаржуваної постанови суду не надані.

Зазначені доводи свідчать про поважність пропуску строку позивачем длязвернення до суду з цим позовом, а тому суд вважає можливим пропущений строк поновити.

Посилання відповідача на судову практику щодо поновлення пропущеного строку у відзиві є помилковим, оскільки обставини у справах, які зазначені у відзиві, є іншими.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка неє суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 665,60 грн. за позовні вимоги немайнового характеру, який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 9-11, 14, 72-77, 139, 229, 241-247, 250, 255, 286, 293,295, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду, визнавши причини його пропуску поважними.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову серії АВ №00009427 від 19.12.2025 по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України.

Закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Рішення може бути оскаржене в Другому апеляційному адміністративному суді шляхом подання апеляційної скарги на судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повнерішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08.07.2026.

Суддя С.А. Колесник