Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 липня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/12892/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., за участі секретаря Бородулі В. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулось до суду з заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі № 620/12892/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену доплату до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2022 складає 260663,88 грн.
Свою заяву мотивує тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі № 620/12892/21 залишається невиконаним відповідачем.
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, від представника заявника надійшла заява про розгляд справи без його участі, що не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що додатковим рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 адміністративний позов було задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» від 11.05.2021 № 33/45-204, виходячи з відсоткового розміру пенсії 85% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
До заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду долучено лист Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 10.01.2024, зі змісту якого вбачається, що рiшення Чернiгiвського окружного адмiнiстративного суду вiд 09.12.2021 та додаткове рiшення Чернiгiвського окружного адмiнiстративного суду вiд 10.08.2022 (справа № 620/12892/21) виконано; доплата пенсії за період із 01.12.2019 по 31.10.2022 складає 260663,88 грн.
Водночас відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 01.06.2026, що міститься у матеріалах справи, внаслідок проведеного перерахунку розмір заборгованості на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 620/12892/21 становить 260663,88 грн.
Так, ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2026 частково задоволено заяву Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії; встановлено спосіб і порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 620/12892/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 невиплачену заборгованість по пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2022 в сумі 259565,83 грн.
Таким чином, заява Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі № 620/12892/21 фактично дублює заявлені нею раніше вимоги, що частково задоволені ухвалою суду від 01.07.2026.
Задоволення вказаної заяви призведе до повторного стягнення такої доплати, при цьому повторне виконання вже виконаного судового рішення або дублювання вимог не допускається. Судове рішення може бути виконане лише один раз.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
В силу частини третьої статті 33 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини третьої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі Ковач проти України, пункт 59 рішення у справі Мельниченко проти України, пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Аналіз вищевикладеного, дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства, є зокрема своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.
Ураховуючи викладене вище, задоволення зазначеної заяви матиме наслідком повторне стягнення доплати по пенсії на користь позивача, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду слід відмовити.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08.07.2026
Суддя Ю.О. Скалозуб