Єдиний державний реєстр судових рішень
Cправа № 563/1062/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.07.2026 року Корецький районний суд
Рівненської області
у складі: головуючого судді Сірака Д.Ю.
секретар судового засідання Литвинчук Л.Л.
за участю прокурора Лобанцева С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корець цивільну справу за заявою керівника Здолбунівської окружної прокуратури Громової Ольги Євгеніївни, в інтересах держави в особі Корецької міської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність,
в с т а н о в и в:
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури Громова Ольга Євгеніївна, в інтересах держави в особі Корецької міської ради звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність Корецькій міській територіальній громаді, а саме: гідротехнічну споруду (дамбу) площа: низова грань 14,4 кв.м., напірна грань 10,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви вказує, що згідно Акту інвентаризації безхазяйного майна, виявленого на території Корецької територіальної громади № 2, що є додатком до рішення Корецької міської ради № 473 від 23.03.2021, на території Корецької територіальної громади, за адресою: вул. Південна, 1-А, с. Користь Рівненського району Рівненської області знаходиться об`єкт безхазяйного нерухомого майна гідротехнічна споруда (дамба), площа: низова грань 14,4 кв.м., напірна грань 10,9 кв.м.
На виконання п. 2 рішення від 23.03.2021, державним реєстратором 14.04.2021 прийнято рішення № 57634995 про взяття вказаного майна на облік як безхазяйного.
У подальшому, міською радою у газеті «Вісник Кореччини» опубліковано оголошення про початок процедури визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним (випуск газети № 15 (508) від 16.04.2021).
Згідно інформації Корецької міської ради, з моменту взяття вказаного майна на облік як безхазяйного, жодних звернень від фізичних чи юридичних осіб про свої права на вказане майно до міської ради не надходило
Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не пред`явили та враховуючи те, що спливло більше року рік з дня взяття нерухомої речі на облік, наявні підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність.
Незважаючи на те, що право на звернення до суду Корецької міської ради щодо передачі безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади виникло ще з 16.04.2022, остання у судовому порядку заходи до цього часу не здійснено. Відтак, вказані обставини свідчать про «нездійснення» органом місцевого самоврядування «захисту інтересів держави», що проявляється в усвідомленій пасивній поведінці щодо захисту порушених інтересів держави, що підтверджує наявність «виключного випадку» для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Таким чином, у органів прокуратури виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів територіальної громади та звернення до суду з такою заявою з метою захисту інтересів Корецької міської ради Рівненської області, та передачі у комунальну власність безхазяйної гідротехнічної споруди.
Прокурор у судовому засіданні подану заяву підтримав, просив задоволити з підстав наведених у ній.
Представник Корецької міської ради Рівненського району Рівненської області в судове засідання не з`явився. Подав суду клопотання про розгляд справи без їх участі, просять задоволити заяву.
Вислухавши прокурора, дослідивши письмові докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
23.03.2021 рішенням Корецької міської ради № 473 «Про затвердження актів інвентаризації безхазяйного майна, виявленого на території Корецької територіальної громади», розпочато процедуру визнання майна, що вказане у додатках до даного рішення безхазяйним.
Так, згідно Акту інвентаризації безхазяйного майна, виявленого на території Корецької територіальної громади № 2, що є додатком до рішення Корецької міської ради № 473 від 23.03.2021, на території Корецької територіальної громади, за адресою: вул. Південна, 1-А, с. Користь Рівненського району Рівненської області знаходиться об`єкт безхазяйного нерухомого майна гідротехнічна споруда (дамба), площа: низова грань 14,4 кв.м., напірна грань 10,9 кв.м.
На виконання п. 2 рішення від 23.03.2021, державним реєстратором 14.04.2021 прийнято рішення № 57634995 про взяття вказаного майна на облік як безхазяйного.
У подальшому, міською радою у газеті «Вісник Кореччини» опубліковано оголошення про початок процедури визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним (випуск газети № 15 (508) від 16.04.2021).
Згідно інформації Корецької міської ради, з моменту взяття вказаного майна на облік як безхазяйного, жодних звернень від фізичних чи юридичних осіб про свої права на вказане майно до міської ради не надходило. Відтак, нерухоме майно гідротехнічна споруда (дамба), яке розміщене на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 5623084200:02:001:0421 площею 5,0100 га за адресою: вул. Південна, 1-А, с. Користь Рівненського району Рівненської області, на даний час залишається безхазяйним.
При цьому, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не пред`явили, а тому враховуючи, що сплив понад один рік з дня взяття такої нерухомої речі на облік, зазначене дає підстави для звернення до суду із заявою про передачу даного об`єкта нерухомості у комунальну власність.
Однак, Корецька міська рада із такою заявою до суду не зверталася, як наслідок, вказане нерухоме майно гідротехнічна споруда (дамба), яке розміщене на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 5623084200:02:001:0421 площею 5,0100 га за адресою: АДРЕСА_1 , і надалі залишається безхазяйним.
Згідно з п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Абзацом першим ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» визначений вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді.
Так, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Конституційний Суд України зазначив, що поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст.ст.6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (абзац другий частини п`ятої Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 року №3-рп/99).
Отже, вирішення питання про орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, полягає у встановленні органу, який, використовуючи на підставі норм законодавства надані йому повноваження, зобов`язаний з метою захисту інтересів держави вчиняти юридичні дії, що впливають на права та обов`язки суб`єктів спірних правовідносин, зобов`язуючи їх припинити порушення інтересів держави та усунути наслідки цих порушень (зокрема, звертатись до суду з відповідним позовом).
Відповідно до абзаців першого - третього ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Частини третя та четверта ст.23 Закону України «Про прокуратуру» серед іншого встановлюють умови, за яких прокурор може виконувати субсидіарну роль із захисту інтересів держави за наявності органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах).
Встановлена цим Законом умова про необхідність звернення прокурора до компетентного органу перед пред`явленням позову, спрямована на те, аби прокурор надав органу можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави.
Суд враховує, що гідротехнічна споруда знаходиться на території Корецької територіальної громади Рівненського району Рівненської області. У своєму листі від 28.05.2026 Корецька міська рада не заперечує щодо наміру здійснення окружною прокуратурою заходів, спрямованих на захист інтересів держави, за даним фактом.
Таким чином, суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для представництва інтересів держави та подачі даної заяви.
Перевіряючи доводи заяви по суті, суд враховує таке.
Статтею 1 Водного Кодексу України визначено, що водний об`єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал (крім каналу на зрошувальних і осушувальних системах), а також водоносний горизонт).
Відповідно до ч.1 ст.58 Земельного кодексу України та ст.4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Згідно п.в) ч.1 ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті, гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них.
Пунктами ґ) ч.4 ст.83 та п.д) ч.4 ст.84 Земельного кодексу України визначено, що до земель комунальної та державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки (ч.1 ст.190 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об`єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об`єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури. Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об`єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.
Згідно п.1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених Наказом МНС України від 03.04.2012 року №661, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.
Відповідно до Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відводів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 10.09.1996 року №165, гідротехнічні споруди - споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.
З наведеного вбачається, що незалежно від цільового призначення будь-яка гідротехнічна споруда - це інженерна споруда, розташована на водному об`єкті та призначена для керування ним, а також для запобігання шкідливій дії вод. Використання гідротехнічної споруди без втрати її правового статусу з іншою метою аніж обслуговування водного об`єкту є неможливим, тобто вона є приналежністю до водного об`єкту.
У постанові Верховного Суду від 04.12.2018 року у справі №903/906/16 вказано, що водний об`єкт не може бути відокремлений від земельної ділянки та бути самостійним (окремо від земельної ділянки, на якій він розташований) об`єктом прав та обов`язків, а право розпоряджатись водним об`єктом належить власнику земельної ділянки, на якій розташований цей водний об`єкт.
Враховуючи вищенаведене, а також правовий статус гідротехнічної споруди як приналежності водного об`єкту, власником гідротехнічної споруди може виступати лише особа, яка є власником земельної ділянки, на якій розташований водний об`єкт з гідротехнічною спорудою.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 335 ЦК України встановлено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Статтею 329 ЦПК України встановлено, що заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Згідно ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що з метою взяття безхазяйної нерухомої речі на облік, державним реєстратором 14.04.2021 прийнято рішення № 57634498 про взяття вказаного майна на облік як безхазяйного.
З дотриманням вимог ч.2 ст.335 ЦК України міською радою у газеті «Вісник Кореччини» опубліковано оголошення про початок процедури визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним (випуск газети № 15 (508) від 16.04.2021).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником земельної ділянки з кадастровим номером 5623084200:02:001:0421, на якій розташована гідротехнічна споруда, є територіальна громада в особі Корецької міської ради.
Земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 5623084200:02:001:0421 площею 5,0100 га, на підставі договору оренди від 09.06.2023, перебуває у користуванні ОСОБА_1 . Згідно п. 3 вказаного договору, на вказаній земельній ділянці розміщений об`єкт інфраструктури гребля, яка виконана з місцевих будівельних матеріалів.
За умовами п. 8 Договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, міська рада щорічно отримує орендну плату за користування земельною ділянкою в сумі 12 550 гривень, а за користування водним об`єктом 977,18 гривень. Разом з тим, розташовані на цій ділянці гідротехнічні споруди, не включені до об`єктів оренди та фактично перебувають у безоплатному користуванні.
Враховуючи зазначені вище обставини та наведені положення діючого законодавства, правовий статус гідротехнічної споруди як приналежності водного об`єкту, власником якої може виступати лише особа, яка є власником земельної ділянки, на якій розташований водний об`єкт з гідротехнічною спорудою, взяття споруди на облік органом реєстрації та сплив річного строку з дня взяття на облік нерухомого майна, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення заяви.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в порядку ст.141 ЦПК України, а також враховуючи положення ч.7 ст.294 ЦПК України, судові витрати по справі у вигляді сплаченого заявником судового збору, покладаються на останнього.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. 327, 335 ЦК України, ст. 89, 259, 293, 329-333 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Корецької міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічну споруду (дамбу) площа: низова грань 14,4 кв.м., напірна грань 10,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на території Корецької територіальної громади, у комунальну власність Корецької територіальної громади в особі Корецької міської ради Рівненської області.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Заявник: Здолбунівська окружна прокуратура Рівненської області код ЄДРПОУ 0291007725 адреса місця знаходження м.Здолбунів, вул.Княгині Ольги, 36, Рівненська область;
Корецька міська рада Рівненської області, код ЄРДПОУ 26452099, адреса місця знаходження м.Корець, площа Київська, 5, Рівненської області.
С у д д я :