Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/5016/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сіжук О.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку та виплати основного розміру пенсії;
- зобов`язати здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.02.2023 із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21,02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2023 виходячи із 83% грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, здійснити перерахунок та виплату з 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). Вказує на те, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 у справі №600/5695/24-а ГУ ПФУ в Чернівецькій області провело з 01.02.2023 перерахунок пенсії, однак, відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії з 83% до 70% та обмежив її виплату максимальним розміром.
Такі дії ГУ ПФУ Чернівецькій області позивач вважає протиправними, оскільки після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016 стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норми про обмеження пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, максимальним розміром.
Крім того, позивач наголошував, що під час проведеного перерахунку з 01.02.2023 відповідач був зобов`язаний застосувати відсоткове значення пенсії у розмірі 83%, з урахуванням якого було призначено пенсію за вислугу років, а не зменшувати його до 70%.
З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що перерахунок пенсії позивача проведено з дотриманням норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Із спеціалізованої комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 у справі №600/5695/24-а, залишеного без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 № ХЖ 17311 від 20.11.2024. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 № ХЖ 17311 від 20.11.2024 (із врахуванням раніше виплачених сум).
На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЖ 17311 від 20.11.2024.
В результаті даного перерахунку пенсії її виплата відбулась у розмірі 70% від сум грошового забезпечення та в межах максимального розміру пенсії.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Так, публічно-правовий спір у цій справі виник стосовно правомірності дій відповідача щодо виплати пенсії у розмірі 70% від сум грошового забезпечення з урахуванням максимального розміру пенсії.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.
Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Щодо позовних вимог в частині виплати позивачу пенсії у розмірі 83% від сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 824/783/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Предмет спору у вказаній справі полягав у правомірності зменшення відповідачем основного розміру пенсії з 83% до 70% від сум грошового забезпечення під час проведення її перерахунку з 01.01.2018.
Під час розгляду справи суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 17.12.2005 як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена за вислугу років (31 років вислуги) у розмірі 83% від суми грошового забезпечення.
За результатами судового розгляду, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.10.2018 у справі №824/783/18-а, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, та її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки №ХЖ - 17311 "Про розмір грошового забезпечення", виходячи із 83% грошового забезпечення - з 01 січня 2018 року.
Отже, обставина щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років з 17.12.2005 відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 83% від сум грошового забезпечення не підлягає доказуванню при розгляді даної справи згідно частини четвертої статті 78 КАС України.
При цьому, вказана обставина не заперечувалась відповідачем у ході судового розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2023 у розмірі 70% від сум грошового забезпечення.
Водночас, позивач зазначає, що на момент призначення пенсії її відсотковий розмір складав 83%, а тому в даному випадку у відповідача не було правових підстав для зменшення відсоткового розміру пенсії до 70%.
У контексті викладеного суд зазначає, що 17.12.2005 позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 83% від сум грошового забезпечення на підставі положень Закону №2262-XII у редакції від 31.03.2005, згідно статті 13 якого загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 діяла вже інша редакція Закону № 2262-XII, а саме редакція від 26.10.2022, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, відповідач з врахуванням положень Закону № 2262-XII у редакції від 26.10.2022 перерахував з 01.02.2023 позивачу пенсію виходячи із розрахунку вже 70% грошового забезпечення, тобто зменшив розмір пенсії з 83% грошового забезпечення.
Проте, суд вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії.
У даному ж випадку здійснювався саме перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 і тому розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто в розмірі 83% від суми грошового забезпечення.
Отже, розмір пенсії визначається у відсотках, що встановлені на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку.
У рішенні №3-рп/2001 від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до статей 6 та 7 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Відтак, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку з 01.02.2023, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 83% від суми грошового забезпечення.
Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Системний аналіз викладеного дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 на виконання судового рішення відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в рішенні від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/58/18).
З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України суд дійшов висновку про задоволення позову у вказаній частині шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо перерахунку та виплати позивачу з 01.02.2023 пенсії у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, та зобов`язання відповідача здійснити позивачу з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83% від суми грошового забезпечення (з врахуванням виплачених сум).
Щодо позовних вимог в частині виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 з урахуванням максимального розміру пенсії.
Свої дії щодо обмеження виплати пенсії максимальним розміром відповідач обґрунтовує приписами статті 43 Закону №2262-XII.
Проте, такі дії відповідача суд вважає неправомірними, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016 є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.
Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 є відсутньою, то положення Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 замінено на у період з 01.01.2017 по 31.12.2017, є нереалізованими.
Отже, із 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
З цього приводу наявні правові висновки у постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 та інших. Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17).
Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI).
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 у справі №640/11168/20, від 18.05.2022 у справі №380/12337/20, від 29.06.2022 у справі №640/19118/18, від 11.07.2022 у справі №620/613/21.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ. Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України.
Суд наголошує, що норма щодо обмеження максимальним розміром пенсій у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році і на момент виникнення спірних правовідносин відсутні положення про обмеження призначених згідно із вказаним Законом пенсій максимальним розміром.
Аргументи відповідача про існування законних підстав для обмеження пенсії позивача не узгоджуються із нормативним регулюванням спірних правовідносин та правовими висновками Верховного Суду щодо застосування норм права.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про задоволення позову у наведеній частині шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо виплати позивачу з 01.02.2023 пенсії з обмеженням максимальним розміром, та зобов`язання відповідача здійснити позивачу з 01.02.2023 виплату пенсії без застосування обмеження максимальним розміром пенсії (з врахуванням виплачених сум).
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні, ніж заявлені позовні вимоги, однак, вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання позовної заяви до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,00 грн згідно квитанції до платіжної інструкції №ПН126594СІ від 20.10.2025.
Отже, зважаючи на повне задоволення позовних вимог, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,00 грн.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення ОСОБА_1 з 01.02.2023 перерахунку та виплати пенсії у розмірі 70% від суми грошового забезпечення та із застосуванням обмеження пенсії максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 83% від суми грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, місто Чернівці, Чернівецька область, 58002, ідентифікаційний код юридичної особи 40329345).
Суддя Сіжук Ольга Володимирівна