Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/9804/26
РІШЕННЯ
іменем України
07 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»» зазначення «Ні, порушує».
2. Зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо непорушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»» зазначити «Так, не порушує».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач із 16 вересня 2025 року є студентом 1-го курсу денної форми навчання у ВСП «Рівненський технічний фаховий коледж НУВГП» за спеціальністю «Екологія» для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра. Однак у сформованій 16 березня 2026 року в ЄДЕБО довідці № 841966 зазначено, що поточне здобуття ним освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною та помилковою. Він наголошує, що за час навчання у КНЕУ ступеня бакалавра не здобув, відповідний диплом йому не видавався, атестацію він не проходив, а отже, його єдиним раніше завершеним та підтвердженим рівнем освіти є повна загальна середня освіта. Факт перебування у статусі студента без завершення навчання не може прирівнюватися до здобутого освітнього рівня. Оскільки поточний ступінь «фаховий молодший бакалавр» є вищим за наявну в нього повну загальну середню освіту, послідовність навчання не порушена.
Також позивач вказує, що алгоритм визначення послідовності, запроваджений листом МОН від 03 червня 2024 року № 1/9758-24, не є нормативно-правовим актом, виходить за межі повноважень міністерства та звужує його права. Відображення в ЄДЕБО недостовірного запису «Ні, порушує» позбавляє позивача законодавчо передбаченого статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» права на відстрочку від призову під час мобілізації.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.06.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Міністерство освіти і науки України подало відзив на позовну заяву, в якому повністю заперечує проти задоволення позовних вимог. Представник відповідача зазначає, що міністерство діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з даними ЄДЕБО, у період 2018-2024 років позивач навчався у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана за спеціальністю «Менеджмент» для здобуття освітнього ступеня «бакалавр», що відповідає 6 рівню Національної рамки кваліфікацій (НРК), і був відрахований за власним бажанням. У вересні 2025 року позивач був зарахований до ВСП «Рівненський технічний фаховий коледж НУВГП» за спеціальністю «Екологія» для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр», який відноситься до 5 рівня НРК.
Представник міністерства наголошує на системному тлумаченні норм освітнього законодавства та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На думку відповідача, за фактом та результатами долучення особи до освітнього процесу в будь-якому обсязі, навіть незавершеного етапу освіти, у неї формуються знання та компетентності на відповідному рівні. Відрахування із закладу вищої освіти свідчить лише про неуспішне завершення етапу навчання, проте особа вже здобула певний обсяг освіти на цьому рівні. Для збереження послідовності освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», відрахована особа має продовжити навчання, а не повторно вступати на нижчий або аналогічний рівень НРК. Повторне зарахування на рівень, що не є вищим за попередній, означає здобуття освіти в непослідовному порядку, через що програмне забезпечення ЄДЕБО автоматично генерує у довідці висновок «Ні, порушує».
Крім того, відповідач зазначає, що МОН є лише розпорядником ЄДЕБО і виконує загальні організаційні та контролюючі функції, тоді як обов`язок щодо внесення, підтримання в актуальному стані та верифікації персональних даних безпосередньо покладено на суб`єктів освітньої діяльності (заклади освіти). Таким чином, міністерство не вчиняло жодних протиправних дій щодо позивача, а алгоритм визначення послідовності рівнів освіти застосовано автоматично та у повній відповідності до чинного законодавства. Враховуючи вищенаведене, представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Просить задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 у період з 2018 по 2024 роки навчався у Державному вищому навчальному закладі «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» за спеціальністю «Менеджмент» для здобуття освітнього ступеня «бакалавр» (6 рівень Національної рамки кваліфікацій). Наказом від 04 січня 2024 року № 28-ст позивач був відрахований з числа студентів зазначеного університету за власним бажанням, не завершивши навчання за освітньою програмою та не отримавши диплом бакалавра.
На підставі Витягу з Наказу від 15 вересня 2025 року № 56-К Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський технічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування», з 16 вересня 2025 року позивача зараховано на 1 курс очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю «Екологія» за кошти фізичних та/або юридичних осіб для здобуття освітньо-професійного ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень Національної рамки кваліфікацій) на базі повної загальної середньої освіти.
16 березня 2026 року в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) за № 841966 було сформовано Довідку про здобувача освіти ОСОБА_1 .. У зазначеній довідці, на підставі алгоритмів програмного забезпечення, впроваджених на виконання доручення Міністра освіти і науки України від 31 травня 2024 року № 1/34-Д-24 та листа МОН від 03 червня 2024 року № 1/9758-24, у графі щодо непорушення послідовності здобуття освіти автоматично сформовано запис: «Ні, порушує». Цей висновок мотивований тим, що поточне навчання позивача на 5 рівні НРК («фаховий молодший бакалавр») є нижчим за 6 рівень НРК («бакалавр»), на якому він раніше перебував у статусі здобувача освіти.
Не погоджуючись із цим, позивач 24 квітня 2026 року звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою, в якій просив внести зміни до ЄДЕБО та відобразити інформацію про відсутність порушення послідовності здобуття ним освіти, оскільки вищої освіти він фактично не здобув, а його попереднім завершеним рівнем є повна загальна середня освіта.
Листом т.в.о. генерального директора професійної освіти МОН України Наталії Атаманенко від 19 травня 2026 року № 5/1780-26 позивачу було відмовлено у внесенні змін. Відмова обґрунтована тим, що за алгоритмом функціонування ЄДЕБО сам факт долучення особи до освітнього процесу на вищому рівні НРК (бакалаврському) у минулому виключає послідовність подальшого навчання на нижчому рівні НРК (фахової передвищої освіти) у разі нового вступу, а не поновлення на навчання.
Позивач, не погоджуючись із зазначеним технічним висновком у довідці ЄДЕБО, а також вважаючи протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо формування такої інформації, звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (далі - Положення №630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII регулюються суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 3 Закону України "Про освіту" кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров`я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 40 Закону України "Про освіту" після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.
Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб`єктами освітньої діяльності.
Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Статтею 7 Закону України "Про освіту" встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.
Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва.
Невід`ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.
Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Отже, наведеними нормами передбачено умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". При цьому обов`язковим є завершеність певного етапу освіти та отримання відповідного документа про освіту.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про вищу освіту" засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.
Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.
Згідно з ст. 74 Закону України "Про освіту" у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб`єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов`язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази:
здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази;
відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі;
забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази;
проводить навчання для роботи з Електронною базою;
здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та Законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".
Суб`єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620 (далі - Положення № 620), це Положення розроблено відповідно до ст. 74 Закону України "Про освіту" з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб`єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно з п. 5 розділу І Положення № 620 власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб`єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення № 620. Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п`ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб`єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, із наведених вище норма права слідує, що саме на Міністерство освіти і науки України покладено повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII.
Водночас технічний адміністратор - державне підприємтсво "Інфоресурс" лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО - Міністерством освіти і науки України.
Суд зазначає, що власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Згідно з додатком 9 до Порядок № 560 затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" (у редакції чинній на момент формування довідки) рівнями освіти є, зокрема, у послідовності:
- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- фахова передвища освіта;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
З метою реалізації п. 62 Порядку № 560 Міністр освіти і науки України дорученням від 31.05.2024 року № 1/34-Д-24 доручив директорату фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.09.2023 року № 1122 здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку №560.
Згідно з вказаним вище дорученням визначено наступний алгоритм визначення послідовності здобуття освіти згідно з ч. 2 ст.10 Закону України "Про освіту":
- якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" зазначається «Ні, порушує»;
- в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує».
Водночас не вважається порушенням послідовності таке здобуття освіти:
1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання. При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виняток рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)»;
2) наявні інші записи про навчання у статусі «Скасовано запис про навчання» (запис був створений помилково);
3) наявні інші записи про освіту, що здобувається або її здобуття призупинено, на такому ж рівні, як поточне навчання, в яких: дата початку іншого навчання більша ніж дата початку поточного навчання; дата початку іншого навчання співпадає з датою початку поточного навчання та його дата та його дата завершення не менше дати завершення поточного навчання; рік початку іншого навчання (не за денною або дуальною формою) не менше ніж рік початку поточного навчання.
Згідно з додатком 2 до доручення послідовність освітніх рівнів: кваліфікований робітник - диплом кваліфікованого робітника; фаховий молодший бакалавр - диплом фахового молодшого бакалавра; молодший спеціаліст - диплом молодшого спеціаліста; молодший бакалавр - диплом молодшого бакалавра; бакалавр - диплом бакалавра; спеціаліст - диплом спеціаліста; магістр - диплом магістра; доктор філософії - диплом доктора філософії; доктор філософії - диплом кандидата наук; доктор мистецтва - диплом доктора мистецтва; доктор наук - диплом доктора наук.
Дорученням Міністра освіти і науки України визначено, що порушенням послідовності навчання є інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання.
Суд встановив, що 03.06.2024 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» лист № 1/9758-24, яким визначило алгоритм для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Основна мета цього листа полягає в уточненні процесу формування довідок на підставі інформації, що надається закладами освіти.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до Закону України "Про освіту" та Закону України "Про вищу освіту" єдиним документом, який підтверджує здобутий особою рівень вищої освіти, є сам документ про вищу освіту. Водночас листи міністерств є службовою кореспонденцією, вони не є нормативно-правовими актами, носять лише роз`яснювальний характер, про що неодноразово наголошував Верховний Суд у своїх рішеннях. Тобто, вказаний вище лист носить інформаційний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
З матеріалів справи суд встановив, що єдиним раніше здобутим рівнем освіти позивача, який підтверджений відповідним документом (свідоцтвом/атестатом), є повна загальна середня освіта. Навчання позивача у період з 2018 по 2024 роки у ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» за освітнім ступенем «бакалавр» не було завершено у зв`язку з його відрахуванням за власним бажанням згідно з наказом від 04 січня 2024 року № 28-ст. Ступінь бакалавра позивачу не присуджувався, державну атестацію він не проходив і відповідного диплома не отримував, що підтверджується також відомостями з самої системи ЄДЕБО.
Натомість, станом на момент формування спірної довідки від 16 березня 2026 року № 841966, позивач є студентом 1-го курсу денної форми навчання у ВСП «Рівненський технічний фаховий коледж НУВГП» для здобуття ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК) на базі повної загальної середньої освіти.
Сам факт перебування особи у статусі здобувача освіти (студента) на певному рівні НРК у минулому, якщо таке навчання не завершилось отриманням диплома, не може прирівнюватися до раніше здобутого рівня освіти. Незавершене навчання не свідчить про здобуття відповідного освітнього чи освітньо-професійного рівня.
Тому, оскільки позивач раніше здобув лише повну загальну середню освіту, його поточний вступ та навчання для отримання ступеня «фаховий молодший бакалавр» (5 рівень НРК) є рухом на вищий освітній рівень, що повністю відповідає вимогам послідовності, визначеним частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що повторний вступ до вищого навчального закладу для здобуття освіти не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Відтак дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", позивача є протиправними.
З метою повного та ефективного захисту прав позивача необхідно зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) щодо ОСОБА_1 , відобразивши інформацію про відсутність порушення ним послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а саме: у полі (розділі) «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначити - «Так, не порушує».
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню у визначений судом спосіб.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в загальному розмірі 1064,96 грн.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1064,96 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо формування (внесення) в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відомостей про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: зазначення «Ні, порушує» у відповідному полі (розділі) Довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.
Зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) щодо ОСОБА_1 , відобразивши інформацію про відсутність порушення ним послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а саме: у полі (розділі) «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначити - «Так, не порушує».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 , код ЄДРПОУ - 38621185)
Головуючий суддя В.К. Блонський