Єдиний державний реєстр судових рішень провадження № 3/294/1794/26
справа № 294/493/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2026 року м. Чуднів
Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВП №2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу серії ААД №759398 від 14.03.2026, ОСОБА_1 14.03.2026 о 09 год. 40 хв. на автодорозі Бердичів-Чуднів-Шепетівка в с. П`ятка Житомирського району керував транспортним засобом марки "Шкода Фабія", днз НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, порушена координацяя рухів, від проходження огляду на стан сп`яніння відмовився на місці зупинки та в найближчому медичному закладі, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, за що передбачено адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що відмовився від огляду, оскільки поспішав на термінову нараду, є членом добровольчого формування Чуднівської територіальної громади, пенсіонером, а тому не має змоги сплатити штраф у розмірі 17 000 грн одним платежем.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до змісту ст. 245 КУпАП завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, з таких підстав.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування особою транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура виявлення у водіїв ознак наркотичного сп`яніння та проведення огляду визначено ст. 266 КУпАП, Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 за № 1452/735 (далі - Інструкцією).
За змістом п. 7 Розділу І, пунктів 6, 8, 11, 12 розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Оформлення матеріалів огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У матеріалах цієї справи на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, працівниками поліції долучено:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №759398 від 14.03.2026;
- акт огляду, від підпису якого ОСОБА_1 відмовився;
- розписку про інформування особи, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу, від підпису якої ОСОБА_1 відмовився;
- розписку про роз`яснення прав та обов`язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, яку водій ОСОБА_1 підписав;
- довідку про належність транспортного засобу, згідно якої ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки "Шкода Фабія", днз НОМЕР_1 ,, який належить ОСОБА_1 ;
- довідку про отримання посвідчення водія на право керування транспортним засобом, відповідно якої ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував;
- диск з долученим відеофайлом, з якого чітко вбачається факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, повідомлення працівником поліції про наявність у нього ознак алкогольного сп`яніння, пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння та відмова від його проходження як на місці зупинки, так і в медичному закладі.
На запит суду отримано інформацію командира Добровольчого формування Чуднівської ТГ №1 ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_1 є членом ДФТГ, 05.06.2023 звільнений із ЗСУ за віком, контракт добровольця з ним підпсано 05.12.2023, з 09 год 00 хв 14.03.2026 по 09 год 00 хв 15.03.2026 був залучений до виконання службових обов`язків на безоплатній основі, ознак сп`яніння у вказаний період в нього не простежувалось.
Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.06.2026, ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних не перебуває.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, його винуватість повністю доведена і підтверджується всією сукупністю доказів по справі/
Відповідно до ч. 3 ст. 266-1 КУпАП огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп`яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Такпм чином, указанj. нормj. законодавства визначено виключний перелік категорій осіб, а також чіткий перелік обставин, за яких огляд саме військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп`яніння проводиться особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Разом з тим, керування членом добровольчого формування територіальної громади транспортним засобом на дорогах загального користування з ознаками алкогольного сп`яніння до таких підстав не належить, а тому під час процедури огляду такого водія на стан сп`яніння представники військової служби правопорядку не залучаються. Отже, протокол складений уповноваженою на те посадовою особою та відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, враховуючи доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП правопорушення, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, йогоставлення до скоєного, характеризуючі його матеріали, вважаю, що ОСОБА_1 слід піддати адміністративному стягненню у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення, або роблять його неможливим, сторони мають право звернутися до суду із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на матеріальне становище ОСОБА_1 , який є пенсіонером, що ускладнить виконання рішення суду, суддя вважає можливим розстрочити йому сплату штрафу рівними частинами строком на дванадцять місяців.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 130, 268, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Розстрочити ОСОБА_1 сплату суми штрафу в розмірі 17 000 грн строком на 12 (дванадцять) місяців із щомісячним платежем 1 416 (одна тисяча чотириста шістнадцять) грн 67 коп., зі сплатою кожного платежу до 30-го числа кожного місяця (рахунок для сплати: UA368999980313060149000006001, отримувач коштів: ГУК в Житомир.обл/Житомир.обл/21081300, ЄДРПОУ 37976485)
Перебіг строку давності виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розстрочки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп. (рахунок для сплати: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Киї/22030106/ 22030106, ЄДРПОУ 37993783).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений постановою Кабінету Міністрів України.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ірина БІЛЕРА